19.4.2021 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Mudrová 17.8.2010 17:09

Engliš není zapomenutý

Práce Engliše je součástí historie sociální práce v Československu. Do výuky patří také Rašín, Masaryk, jeho dcera Alice, Beneš....

R. John 17.8.2010 16:19

Před asi pěti či čtyřmi lety jsem jel přes Hrabyni,

v době, kdy se zde diskutovalo, zda budou mít parašutisté pomník ve slavné zatáčce, v Hrabyni již pomník Engliš měl, docela pěkný, se stručým životopisem. Docela jsem koukal. Kousek nad tím rehabilitačním ústavem.   Před Kravařema zase ve vesnici, nepamatuji si název, má pomník Heliodor Píka. Také jsem koukal . Vůbec se mě tam na Opavsku líbilo.

P. Kylchap 17.8.2010 8:44

Rašín

Výsledkem Rašínovi politiky byla silná koruna. Dnes se před silnou korunou varuje, neboť poškozuje vývoz a implicitně výrobu. Tenkrát koruna vývoz nepoškozovala? Výroba neklesala? Nebo to co se dnes o Rašínovi povídá jsou Staré pověsti české?

V. Pavel 17.8.2010 8:47

Re: Rašín

P. Kylchape! Lže se dnes! A krade! Na Hradě máme Václava Klause! Za TGM na Hradě naopak platilo: "Nebát se /říkat pravdu/ a Nekrást!

P. Kylchap 17.8.2010 8:57

Re: Rašín

A kde máte Rašína, potažmo silnou korunu?

V. Pavel 17.8.2010 9:11

"Úspěchy" ČR za ekonoma Klause

Kylchape! Na A. Rašína byl spáchán smrtelný atentát, kterému podlehl. V r. 1923. Po r. 1989 jsme A. Rašína, ani K. Engliše neměli a naneštěstí se ekonomickým guru u nás stal V. Klaus. Proto nemáme silnou korunu. Máme však místo silné koruny v EU nejdražší PHM, elektřinu a byty a nejnižší mzdy vyplácené za poctivou práci. Proslulí v celém světě jsme pak ve lhaní a tím, čím lhaní pokračuje a proto je náš stát v zahraničí známý pod přezdívkou "ČeskoZlodějsko"!

R. Langer 17.8.2010 12:48

Re: "Úspěchy" ČR za ekonoma Klause

Tak začněte u sebe, nelžete a hned bude o jednoho lháře míň... :-D

V. Pavel 17.8.2010 18:37

Re: "Úspěchy" ČR za ekonoma Klause

Langere! Začal jsem s tím patrně již před tím, než jste se vy narodil! Říká se tomu "kinderstube"!

A. Hrbek 17.8.2010 9:29

Re: Rašín

Samozřejmě, že poškozovala. Měla sice za následek pokles cen, zato nezaměstnanost díky příliš silné měně a tudíž poklesu exportu, vzrostla pětkrát. Rašín byl honem rychle vystřídán Englišem.

Autor opomenul základní význam Englišova stěžejního díla "Soustava národního hodpodářství" z rokiu 1938, ve kterém dokázal, že je nejen teoretickým, ale i praktickým ekonomem a že ovládá ekonomickou problematiku jak jednotlivých podnikatelů, tak i obcí a státu.

A to vedle Engliše a Rašína mělo Československo řadu dalších, akademicky vzdělaných a světově uznávaných ekonomů.

Jak jsem se dočetl, tak v ČR bude ekonomii na VŠE přednášet pan Topolánek.

V. Pavel 17.8.2010 9:48

Re: Rašín

Pane Hrbku! Hezky píšete! O Topolánkovi na VŠE jsem již také slyšel! Je to nesporně další degradace zmíněné alma mater, poté, co udělila V. Klausovi podvodný titul Profesor.

V. Novák 17.8.2010 14:58

No jo, VŠE je nejtěžší

gymnázioum v Praze... Ta snad i Topolánka unese.

R. John 17.8.2010 16:10

Je pravdou, že někteří ekonomové tvrdí,

že Rašín svojí finanční politikou podvázal hospodářství.  Je fakt, že  velká krize u nás vlastně trvala až do války.   Žádná studie, rozsáhlá, na tento problém neexistuje. Takže je to tvrzení proti tvrzení. V Americe dokázali, že Rooseweltův New Deal byl brzdou hospodářství a krize u nich také trvala až do války.  Státní dirigismus nestojí za nic, jen pro ty, kteří z toho něco mají, na úkor ostatních. To je nadmíru dokázáno, historie je nejlepším zrcadlem a učitelem.

V. Pavel 17.8.2010 7:36

Slavní ekonomové předválečné ČSR a Klausův Tunneling!

Při čtení pěkného článku o československých ekonomech Karlu Englišovi a Aloisu Rašínovi si nemohu nevybavit pohromu, která náš stát potkala po Něžné revoluci v socialistickém ekonomovi Václavu Klausovi, který se "zasloužil" o zavedení cesty k "ekonomické prosperitě" světově proslulým Tunnelingem!  Pro neznalé, Tunneling = rozkradení státního majetku, bez právního ošetření, vyzvanými nepoctivci /Klausovo heslo o privatizaci "při zhasnutí"/, v nejkratším možném čase pro zajištění právní beztrestnosti bezpracně nemravně zbohatlých!