22.5.2024 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

ODDLUŽENÍ: Kdo to všechno zaplatí

Jako právní pedagog, jsem si povšiml, že česká „fialová pravicová“ vláda minulý týden povolila zkrácení doby oddlužení pro všechny dlužníky na pouhopouhé tři roky. K věci mám několik stručných výhrad překračujících mantinely odborného tisku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Ondrejkovič 14.7.2023 10:29

Komentář se (až na jednu malou, neurčitou zmínku) vůbec nezabývá "nezodpovědnými" věřiteli - tedy typicky těmi, kteří lákali a lákají na "rychlé půjčky bez registru". Právě tito "dobyvatelé renty" mohou za nedávné tsunami zdejších exekucí. Protože dobře věděli, že i jimi poskytnuté lehkomyslné půjčky spolu s uměle vyšroubovanými náklady, náklady z nákladů a úroky z úroků, budou zdejším systémem soukromých exekutorů důsledně ždímány až do konce životů dlužníků a potomků jejich potomků a tím bude "poskytovatel lehkomyslných půjček" i jeho děti na doživotí zabezpečen přísunem financí (renty) financované mnohdy z dávek státní sociální podpory. Ostatně - právě kvůli tomu to celé dělali. A tím vyrobili poměrně značnou masu antisystémově orientovaného "nového proletariátu", který nemá žádnou životní perspektivu a jehož jedinou nadějí je totální zničení celého systému.

A ještě než tu různí Sokolové, Podkoničtí, Volopichové a jim podobní začnou argumentovat "mýtem procesní babičky" (blíže zde: https://jinepravo.blogspot.com/2014/03/pawel-uhl-prisudky-predsudky-sedmero.html#:~:text=prosp%C4%9Bch%20%C4%8Cesk%C3%A9%20republiky.-,M%C3%BDtus%20procesn%C3%AD%20babi%C4%8Dky,-Tento%20m%C3%BDtus%20je), trochu je předběhnu:

Základním argumentačním klamem, který používají podnikatelé a dluhy, je směšování dobrovolných a nedobrovolných věřitelů.

Zatímco pokud se někdo stane věřitelem na základě toho, že vůči němu někdo spáchá trestný čin, pak je navýsost spravedlivé, aby se za něj stát vší silou postavil a aby pro něj prostřednictvím exekutorů vymohl či nejvíce.

Oproti tomu podnikatel, který založil svůj byznys na půjčování peněz, by měl nést přiměřené podnikatelské riziko a v žádném případě by neměl mít nárok na zcela totožnou ochranu svých investic jako náleží nedobrovolnému věřiteli u jeho pohledávky.