17.6.2024 | Svátek má Adolf


Diskuse k článku

MĚNA: Euro je výhodné i pro obyčejné lidi

Vedou se spory o tom, jestli má Česká republika přijmout euro nebo ne. Já se domnívám, že klady převažují nad zápory a naslouchám odborníkům, kteří si myslí, to samé. Naše země se k přijetí společné evropské měny zavázala při vstupu do Evropské unie. Vydělá na něm většina obyvatel České republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kostelanský 25.6.2022 4:16

4. Pomocí vlastní měny může rychleji růst reální mzda a pomaleji cena zboží z dovozu. Silnější koruna není totiž jen o levnějších letních zájezdech. Pokud je trend dlouhodobý, tak je také o zlevňování importovaného zboží. Tomu se pak musí přizpůsobit i domáci výrobci. Někdy po rozdělení Československa stála jedna německá marka 17-18 korun. Dnes by její cena byla polovina z eura, tedy 12 až 12,50. Dá se to napsat i obráceně. Tehdy by euro (kdyby existovalo) stálo kolem 35 korun, dnes je o 10 korun, tedy o 30 % levnější. Jaké by asi teď byly ceny, kdyby o těch 10 korun česká koruna nezpevnila?

5. Pořád hrozí, že se eurozóna rozpadne. Historie hovoří, že měnové unie se vždy rozpadly ne odchodem nejslabších členů, ale odchodem jejího nejsilnějšího člena. V případě eurozóny je to jednoznačně Německo. Pokud Němci usoudí, že euro je pro Němci už neakceptovatelné, např. kvůli dlouhodobě vysoké inflaci, která země eurozóny čeká, projekt končí. Evropská centrální banka to řekla jasně (aspoň někdy): eurozónu čeká nelehká volba mezi udržením měnové unie a vysokou inflaci. Obě věci mít nepůjde. Kdyby se pak eurozóna rozpadla, tak to bude nepředstavitelný chaos. Každý si bude chtít převést své peníze na to "německé" euro, čemu se logicky jednotlivé země budou bránit.

Celkově bych to shrnul si takhle: Nevylepšuj něco, co spolehlivě funguje - tedy česká koruna. Po "vylepšení" by se to mohlo zhoršit.

J. Kostelanský 25.6.2022 4:15

Tento článek vypadá jako by byl opsán z nějaké propagační příručky, které se rozdávají v zemi před přijetím eura. Bydlím na Slovensku, eurom platíme od roku 2009, takže mohu poskytnout reální zkušenosti místo teoretizování.

Nebudu se vyjadřovat ke zbožním přáním autora, ale uvedu, to co on uvést "zapomněl". Argumenty proti přijetí eura.

1. Relativně malé země (z hlediska počtu obyvatel) do s 5-10 miliony obyvatel Dánsko, Švédsko, Norsko, Švýcarsko mají pořád svou vlastní měnu, a nechystají se euro zavést. Dokonce i Island s pouhými 300 tisíc obyvateli má svou islandskou korunu. Zajímavostí je, že všichni - kromě Švýcarů, mají korunu. Přirozeně tu svou.

2. Výhody z článku pro spotřebitele jsou jen takové pozlátko. Je tu ale jedna skutečnost, o které se nehovoří nikdy a nikde a kterou pozoruji na sobě. Eura se utrácí daleko snadněji než koruny. :-) Protože je zde psychologický efekt. V hlavě totiž pořád mám myšlenku, jak je to levné. Když to stojí "jen" 1 euro, nebo "jen" 5 eur. Často jezdím na Moravu nejvíc to cítím, když si tam zajdu něco nakoupit. Např. cena za tričko 200 korun mi přijde hodně vysoká. Ale po přepočtu je to "jenom" 8 eur.

S tím souvisí i ceny drobných řemeslníku a obchůdků. Kdysi se práce zaokrouhlovaly na stokoruny, teď je to už spíše na desítky eur. U drobných služeb jsou to pak celá eura.

3. Euro je výtečný nástroj na import inflace. Když máte vlastní měnu a zdravou ekonomiku, tak ta měna z dlouhodobého hlediska posiluje. Musí posilovat, protože eurozónu tvorí jak ekonomičtí premianti jako Německo, Rakousko, Holandsko, Finsko, tak i "potížisté" jako Řecko, Itálie, Španělsko a částečně i Francie. Když se pak z toho udělá takový průměr, tak česká ekonomika je na tom podstatně lépe než je ten průměr. Dobrý příklad je výše zadluženosti. Dá se to říct i jednodušeji - s eurem si do určité míry automaticky importujete i problémy jiných zemí.

V. Mokrý 25.6.2022 4:09

Ale EU/eurozóna, ano !!

V. Mokrý 25.6.2022 4:08

;-D

J. Joudová 25.6.2022 3:03

Nechci se tu vyjadřovat k tomu, jestli na euro přejít, nebo ne, neb v tom zatím nemám úplně jasno.

Re: „Česká koruna kvůli tomu oslabila.“ To není vůbec pravda. Koruna spíše posiluje, přičemž inflace v ČR roste. Umí mi to někdo ze zdejších ekonomických odborníků nějak lidsky (jako pro blbce) vysvětlit?

Re: „Euro nám zajistí stabilní ceny bez výkyvů, což zamezí zdražování zboží.“ To samozřejmě není vůbec pravda, neb chamtivost (přirozená lidská vlastnost) všech, kteří si to mohou dovolit, například kvůli svému monopolnímu postavení, je bezmezná a s měnou to vůbec nesouvisí. Už jenom s případným přechodem na euro dojde samozřejmě ke zdražení všeho, protože proč to nezkusit, že?

J. Moravec 25.6.2022 2:07

Placení cizích dluhů není problém měny.

J. Moravec 25.6.2022 2:05

Pan Pánek opomněl zmínit jedenu velkou nevýhodu, kterou by Eura přineslo. Guvernér České národní banky s radou by si totiž s Eurem a úrokovými sazbami nemohli pohrávat jako dosud. Mohli by ztratit svoji důležitost. V horším případě přijít o práci.

J. Moravec 25.6.2022 1:49

Jaksi jsem si nestačil všimnout, že je Euro v úpadku. Asi jsem skutečný blázen.

O. Zuckerová 25.6.2022 1:37

Každý obyčejný člověk musí přiznat, že placení cizích dluhů je jeho nejoblíbenější činností!

L. David 25.6.2022 0:13

Kdybych napsal, že jenom BLÁZEN může propagovat přijetí úpadkové měny Euro v naší zemi, urážel bych tím skutečné blázny.

Ten, kdo něco takového propaguje, není hoden ani té nejmenší pozornosti!!!!