8.5.2024 | Den vítězství


Diskuse k článku

HISTORIE: Václav Havel – oběť jedné lživé legendy

V souvislosti se sedmým výročím odchodu Václava Havla je nutné znovu vyvrátit jednu fámu, která je s jeho osobou spojena. Totiž, že způsobil zastavení zbrojní výroby na Slovensku, čímž zejména Slovensku vznikla škoda.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 20.12.2018 9:19

Re: Tak nějak po havlovsku

Prohlásil, ale nezpřetrhal nic.

Prostě už jsme dál nedodávali různým "kamarádům" (vesměs sověty dohozeným), kteří za dodávky neplatili. A platbyschopní zase o ten náš šrot neměli zájem.

Podobně bombardování Srbska.

M. Prokop 20.12.2018 9:16

Re: Přesně tak.

"Pražská kavárna" je pouze označení určité skupiny podobně smýšlejících lidí. Nepoužívám ho, ale nelze ho označit za lež, spíš nálepka.

M. Prokop 20.12.2018 9:15

Díky za článek

Občas to někam taky napíšu, jen méně podrobně.

Fáma Havel-Slovensko-zbrojní výroba je tak oblíbená a vytrvalá jako Klaus-Neznám špinavé peníze nebo Albright-ruské zdroje, případně další, šikovně vytvořené a blbci či agitátory oblíbené.

Je to šikovný ukazatel. Pokud někdo z něčím z toho vyleze, je jistota, že je buďto jedno nebo druhé.

Nemění to ale nic na tom, že některé názory Václava L. Havla byly přinejmenším naivní.

M. Valenta 20.12.2018 9:02

Přesně tak.

Je to ze stejného soudku zemanovských lží, jako je např. neexistující pražská kavárna.

F. Navrátil 20.12.2018 9:01

Tak nějak po havlovsku

Havel opravdu nenařídil zastavit zbrojní výrobu. On jen prohlásil obchod se zbraněmi za nemravný, zpřetrhal obchodní vztahy, zasloužil se o likvidaci vývoje a na stříbrném tácku předal trhy konkurenčním zbrojovkám. Vzal to prostě tak nějak po havlovsku. Stejně jako bombardování Srbska se v jeho očích a slovech přetavilo v humanitární akci.

V. Kotas 20.12.2018 8:49

Když se to vezme celkově, tak

tak obětí V. Havla a jeho soldatesky, bylo Československo jako takové.

J. Schwarz 20.12.2018 8:46

Re: Nevím, jak to bylo konkrétně s Martinskou

On Václav Havel chtěl nejspíš využít nezbytnosti propagandisticky, ale jaksi mu to nevyšlo. Nebo možná vyšlo, v "pokrokové cizině", ale doma si výrokem o pouštění zbrojní výroby nakálel na vlastní hlavu. Většina obyvatel totiž žila v iluzi, že zbrojní výroba je neuvěřitelně zisková, koneckonců samotné komunistické noviny neustále žvanily o enormních ziscích vojensko-průmyslového komplexu USA...

J. Lukavsky 20.12.2018 8:26

Re: 70% výroby českého průmyslu nikdo nechtěl.

"Produkce železa byla víc jak tuna na hlavu" No a zajímavé bylo, že když jsem sháněl tenkrát traverzu 2 m dlouhou (jednu) na překlad nad oknem .... nesehnal a nakonec jsme s kamarádem ukradli kus kolejnice z úzkorozchodky z nějakého lesního mostku. Ono to bylo ve všem, mlíko teklo z novin a TV ale na máslo se stála fronta. To jsou Vaňku paradoxy že? J.L.

M. Mikulec 20.12.2018 7:50

Fajn.

Toho sorosovce to vsak pramalo polidsti.

J. Krejčí 20.12.2018 7:26

Soudným lidem

to je od začátku jasné že výroba tanků v ČSSR nemohla přežít stejně jako cementáren, bagrů ani nekvalitních bot (měl jsem od nich vždycky odřené nohy).Neználci to svádí na pana Havla a děkuju autorovi, že to správně vysvětlil. Mám obavy, že mnohým to nelze vysvětlit nikdy.

V. Kotas 20.12.2018 7:07

Re: Nevím, jak to bylo konkrétně s Martinskou

A nebyla jenom zbrojovka v Martině, která stejně jako i jiné, vyráběly i pro civilní sektor.

J. Balcar 20.12.2018 6:47

Tak jest.

Po válce v Perském zálivu byl ruské tanky neprodejné.

J. Fridrich 20.12.2018 6:39

Souhlas s autorem článku a se zbořením jednoho mýtu

Souhlas s autorem článku a se zbořením jednoho mýtu rozšířeného mezi neinformovaným lidem naší země. Havel ani nemohl zrušit vojenskou výrobu, tak jako sám nemohl " zrušit " komunisty. Na to by musela být VŮLE dalších vedoucích složek naší země a jejich aktivita - a ta NEBYLA..

J. Pospíšil 20.12.2018 6:25

70% výroby českého průmyslu nikdo nechtěl.

Tedy ne, že by ho nebral, ale neplatil ho. Víc jak roční produkce ležela ve skladech nadnormativních zásob. Skladování toho, co nikdo neplatil, zaměstnávalo víc jak milion lidí. To bylo neudržitelné. Totéž platilo ve zbrojním průmyslu. Měli jsme tisíce protitankových raket, které armáda neodebrala. Měli jsme víc tanků, než Německo a Francie dohromady a stále se vyráběly podle plánů nové, byť už v té době zastaralé. Produkce železa byla víc jak tuna na hlavu. Mezinárodní obchod se zeměmi RVHP se zhroutil. Ingoty železáren se prodávaly za dumpingové ceny do Německak které je nepotřebovalo a dávalo je na skládky "napak", a bylo jasné, že řada podniků hutní výroby nepřežije.

V. Šťastný 20.12.2018 6:09

Nevím, jak to bylo konkrétně s Martinskou

zbrojovkou, ale výrok Václava Havla poměrně krátce po listopadu, že "Československo se vzdá zbrojní výroby" si ještě pamatuju.