Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

HDP: Fiktivní obraz ekonomiky

Někteří komentátoři znovu začínají mluvit o „hladkém“ či „měkkém“ přistání evropské ekonomiky. Rozumějme: Tím mají na mysli, že recese například u německého (ale i našeho) průmyslu vyšumí do ztracena.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
LN

Kandidáti do Evropského parlamentu debatovali o Green Dealu, přijetí eura či životní úrovni

Předvolební debata ČT24 (16. 5. 2024)

Je tam např. Petr Mach i ZELENÍ MAGOŘI Niedermayer a Peksa. Jako největší vypatlanec vedle Peksy - předvolební překvapení - se "vyznamenal" ultrazelený kandidát STANu, Adam Trunečka... Totální magor jako Peksa. :-P

Pindy o Ficovi na začátku je lepší přeskočit. :-)

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/zive-kandidati-do-evropskeho-parlamentu-debatuji-o-cenach-potravin-i-energii-349283

[>-]

0 0
možnosti
JJ

J54u63r41a 42J25u48r53a19x

17. 5. 2024 13:32

Ad zdražení cukru - kroky vlády byly zcela konzistentní. Tedy z jejího pohledu.

Nejprve kritizovala - sice neprávem, ale koho to zajímá - nestoudné obchodníky s touto komoditou. Zisk je jasný, nasrání lidu bylo odkloněno žádoucím směrem a ještě vláda získala politické body, že jako hájí zájmy obyčejných lidí.

A teď zdražení slazených nápojů skrze daň. Zisk je ještě jasnější - bude víc prachů vyždímaných z prostého lidu a vláda bude mít víc prostředků k rozšpidlení; sekundárně ještě u těch intelektuálně zakřiknutějších získá nimbus ochránce zdraví lidu.

0 0
možnosti
LN

To je tak, když každá z nesourodých partají ve Fialově vládě si chce uplatnit alepoň kousek svých fantasmagorií z volebního programu... Pak je to ve výsledku totální paskvil, který se nelíbí nikomu. Ale pitomci obsadili ministerstva a mají svoje jisté... :-/

0 0
možnosti
MP

Fiktivní obraz o Albertovi Einsteinovi? Jaký obraz budoucí ekonomiky viděl P.F. Drucker?

Cituji: ... the legacy of Albert Einstein and his deep connections to Monthly Review, including his authorship of the article “Why Socialism?,” published in our first-ever issue in May 1949. Through historical documents and the famed physicist’s own words, XYZ rediscovers Einstein’s commitment to socialism in both word and deed, and ...

Komentář

Povinné dnešní politické zaštítění: Já jsem životně silný individualista, takže žádný kolektivismus není pro mne zajímavý. Nezajímaly mne ani kolektivní sporty. Provozoval jsem kdysi sport, kde sportovec bojuje sám za sebe. Úspěšně.

Nicméně, proč právě kolektivním směrem uvažoval individualista Albert Einstein? Ostatní: Na HDP se Alberta Einsteina tehdy neptali.

Otec moderního managementu P. F. Drucker, už někdy v roce 2000, předpovídal nutné budoucí prodlužování odchodu do důchodu zaměstnanců. Respektovaný konzultant pokroku v managementu, P. F. Drucker, ale nerozuměl technologickému vývoji, takže o možnostech technologie AI, při nahrazování lidské práce, vůbec nic nevěděl.

0 0
možnosti
LN

Dementní ČU;-OÁK Pyjvoda se zase posral... Rv

0 0
možnosti
LN

Výborně napsáno! !! R^

Potíž je, že Fialova vláda je jenom dalším pokračováním VLÁDY BLBŮ v řadě. :-P

0 0
možnosti
VP
AF

A57. 47F17o40r64m40a83n

17. 5. 2024 10:53

Ještě jedna poznámka k pan Vorlickému -

přečtěte si něco o názorech paní Šichtařové v článku Návod na opravu naší ekonomiky. Publikováno na "Psu" dne 28.3. t.r.

0 0
možnosti
PS

P41a17v85e85l 95S53u83r55a

17. 5. 2024 9:43

V podstatě jde o obdobný princip, jako když vlády vyhlásily "nárůst vzdělanosti". Tím umožnily velké části mladé generace pobývat o pět let déle ve školách, čímž takticky odložily nezaměstnanost. Popřípadě daly prostor k vybudování nových "pracovních" pozice ve státem placených sektorech.

0 0
možnosti
JN

Když Fiala vykládá, že máme nejhorší za sebou a už se povede jen lépe, myslím si, že spadl z Marsu.

Můžeme samozřejmě testovat třeba čtyřdenní pracovní týden. Myslí si někdo, že takto pracující firmy mohou uspět v soutěži se světem, že mohou prosperovat? Co budeme světu dodávat, za co budeme ze světa nakupovat? Chlubili jsme se vývozem aut? Jak může náš automobilový průmysl s elektroauty, na které nemají zákazníci chuť ani peníze, prosperovat a konkurovat Číně?

Kde budou ti staří v důchodovém věku pracovat? Velmi se obávám, že nebude práce ani pro mladé, pro živitele rodin.

Stále více a rychleji se zadlužující svět nemůže dlouho vydržet, za horizontem čeká velký ekonomický krach. Nevíme, kdy nastane, ale čím později, tím bude větší. Jaké pak nastanou revoluce, těžko říct. Globální elity jsou přesvědčeny, že zavedou Nový světový řád pod svou kontrolou, kde nikdo nic nevlastní, samozřejmě kromě nich. Tomu nemohu uvěřit, tak blbí a ohební lidé přece nemohou být...

0 0
možnosti
AF

A81. 61F70o26r86m90a38n

17. 5. 2024 9:47

Nejenže tomu nemůžete uvěřit, ale ono to ani nepůjde. Nelze centrálně řídit veškerou činnost všech lidí. To jde jen u organizace, např. u firmy, ale také jen za určitých podmínek, např. ztrátou demokracie.

Nejsme všichni hlupáci, i když naše školství na tom usilovně pracuje ( čest výjimkám ). A za čtyřdenního školního vyučování to bude ještě větší tragedie než doposud.

0 0
možnosti
JV

Od okamžiku, že doručení fikcí, není fikce, ale skutečné doručení, ztratilo slovo fikce v ČR svůj význam. V okamžiku, kdy HDP může být zvýšeno úplně zbytečnou prací, nemůže HDP být nic jiného než fikce, nejen v ČR. O co tady vlastně jde?

Podstatné z článku jsou jen poslední dva odstavce. To ostatní je jen omáčka. V nedávné době, kdy většina lidí se musela snažit, aby přežila, byly peníze měřítkem jejich snažení. To dnes neplatí. Všichni máme v dostatečné míře to co potřebujeme a i chceme, aniž bychom se museli vyloženě snažit. Jsou různé stupně snažení nesnažení. Nemůžeme se však úplně přestat snažit; to by také nešlo. Nejde tedy o nic jiného, než jak přerozdělit ovoce snažení.

Autorka článku má trochu naivní představu o lidech. Argumentuje třeba tvrzením, že péče o zdraví je odpovědností každého jednotlivce, ne vlády. To je sice pravda, ale pravdou též je, že většina lidí, dostane-li možnost, není schopná takové odpovědnosti dostát. Tak třeba v Británii během 2. sv. války, kdy byly potraviny na příděl, byla společnost obecně zdravější než před válkou. Potom, starost o nemocné již není odpovědností každého jednotlivce, ale vlády. Pokud tomu tak je, má vláda co mluvit do ceny cukru.

Logicky vše spěje jen k udržování klidu, nejen v ČR, tedy aby bylo nějak srozumitelně přerozděleno to, co máme. No a aby tato praxe byla zastřešena nějakou teorií (to chtějí odborníci), tak máme namísto peněz fiktivní HDP. No a pokud ovoce snažení bude rozkradeno jen v přijatelné výši, klid bude. Pokud ovšem, pokud nezasáhnou nějaké vnější síly.

0 0
možnosti
AF

A13. 63F61o58r52m28a78n

17. 5. 2024 9:14

Můžete definovat "přijatelnou výši " ? A stát nesmí kecat do žádných cen, ani do ceny cukru. To už tady bylo, a jak to dopadlo... ekonomický náraz hubou do zdi... a k tomu znovu spějeme za hudby Óda na radost pod vlajkou EU.

A autorka nemá naivní představu o lidech, jen soustavně upozorňuje na zlořády ve státě, potažmo v EU, a nabízí také řešní, která uvedla v minulých statích.

0 0
možnosti
Foto

K tomu čtyřdennímu pracovnímu týdnu jsem dost skeptický. Tlačí ho představa, že lidé budou ty čtyři dny pracovat intenzivněji, takže si ten pátý den vlastně nadělají. To je přece úplně mimo! Ve fabrice výrobní pás nepustí rychleji, barva nebude schnout rychleji, řidiči v obci pojedou stále těch padesát. Úředníci nepřestanou v práci hodinu snídat a diskutovat o kravinách. Lidé prostě své zažité pracovní návyky nezmění jen proto, že od včerejška máme čtyřdenní pracovní týden. Protože ale plat (mzda) mají zůstat stejné, výsledek bude pokles produktivity práce, se všemi navazujícími negativními důsledky. A to má být vyrovnáno pozdějším odchodem do důchodu? Vždyť už dneska se na úřadech práce hromadí nezaměstnaní šedesátníci o které není zájem. Takže místo důchodů se budou vyplácet sociální dávky, a díky tomu budou mít ti nešťastníci nižší důchody.

Zaplať pánbu, že jsem se narodil včas, a tyhle starosti už mám za sebou.

0 0
možnosti
OM

O29. 93M57.

17. 5. 2024 20:59

Čtyřdenní pracovní týden vymýšlejí lidi, co sedí v teple kanclu, a mají "tolik práce", že už dnes ji za ty 4 dny s prstem v nose stíhají, a pátý den jsou do počtu. Ovšem, velmi by se divili, že jim půlku týdne nejezdí kurýři s balíčkama z é-šopů nebo s nákupem od košíku nebo že si nezajdou do hospody, protože dodávkáři a hospodští maj taky 4-denní pracovní týden.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz