Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Chceme pro vás bezpečné a kvalitní diskuse, proto mohou diskutovat pouze přihlášení uživatelé.

Využijte nejrychlejší přístup do diskuse pomocí přihlášení přes Bankovní identitu.

Přihlásit / Registrovat

LN

Německo: Proč jsme vlastně skončili s jádrem? Němci zřídili vyšetřovací výbor

4. července 2024 22:28

Rozhodnutími, která vedla k definitivnímu ukončení provozu jaderných elektráren v Německu, se bude zabývat nový vyšetřovací výbor Spolkového sněmu, jenž dnes oficiálně zahájil činnost. Jeho vznik dříve během dneška odhlasovali poslanci, pro byly opoziční konzervativní CDU/CSU a pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD).

Úkolem členů výboru je zaměřit se na rozhodovací procesy státu ve věci zásobování energií v situaci, která nastala po začátku ruské invaze na Ukrajinu předloni v únoru, řekla na začátku zasedání grémia předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová.

Německo loni v dubnu po více než 60 letech provozu odstavilo své poslední tři jaderné elektrárny. Vláda původně počítala s tím, že odpojení reaktorů nastane o čtvrt roku dříve, kvůli energetické krizi související s dopady ruského vpádu na Ukrajinu ale tento krok odložila. Agentura DPA připomíná, že doba prodloužení provozu elektráren i rozhodnutí o jejich definitivním konci vyvolaly velké debaty a spory jak v koaliční vládě sociálních demokratů, Zelených a liberálů, tak v opozici.

LN

Podle Basové se výbor bude zabývat hlavně otázkou, zda německé úřady nezaujatě zkoumaly zejména možnost dalšího provozu jaderných elektráren fungujících ještě v roce 2022.

Vznik tohoto vyšetřovacího výboru původně v polovině června navrhla konzervativní frakce CDU/CSU, hlasy jejích poslanců by pro to stačily. Dnes se k nim při hlasování přidali ještě zákonodárci AfD.

Vyšetřování se bude týkat hlavně ministra hospodářství Roberta Habecka a ministryně životního prostředí Steffi Lemkeové. Zástupci CDU/CSU tyto politiky za Zelené obviňují, že další provoz německých jaderných elektráren neprověřovali „nezaujatě“ a „otevřeně“. „Existuje naléhavé podezření, že tu veřejnost byla vědomě Habeckem a Lemkeovou oklamána, a to chceme vyjasnit,“ řekl agentuře DPA Stefan Heck z CDU, který se stal předsedou vyšetřovacího výboru.

DPA poznamenává, že jde o druhý vyšetřovací výbor, jehož vznik poslanci Spolkového sněmu v nynějším funkčním období schválili. Ten první se zabývá okolnostmi stažení bundeswehru z Afghánistánu a evakuace německého personálu z této asijské země poté, co se tam v srpnu 2021 k moci vrátilo islamistické hnutí Tálibán.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK

https://www.lidovky.cz/svet/nemecko-parlamentni-vysetrovaci-vybor-konec-jadernych-elektraren.A240704_222834_ln_zahranici_lsva

LN

Skvěle napsaný článek, který by měl být vytesán do kamene a umístěn před sídlo české vlády... ;-) R^

Foto

Možná na papíru prohráli, ale jedou vesele dál.

LZ

L69u22i60s 34Z66í86d91e26k

4. 7. 2024 17:37

Kratší by bylo vyjmenovat to, v čem v Bruseli neselhali. Stačilo by půl řádku .

RT

Je nutno vymest levicaky z pozic napojenych na statni rozpocet.

V nasi zemi, po 40 letech levicove diktatury, by tito lide meli byt ostrakizovani a vyhozeni z verejnych pozic. Konecne provest dekomunizaci a napravit nejhloupejsi heslo 1989 "nejsme jako oni".

Vycisteni ČT a ČRo od nevyvazeneho informovani.

JJ

J16u17r61a 67J31u55r82a89x

4. 7. 2024 11:36

No, víte, těch 41 let diktatury proletariátu je už čtvrtstoletí za námi. Vstali noví bojovníci ...

JN

Lejno je tam, protože je slabá a nikomu nevadí. A tento kurz těm uskupením evidentně vyhovuje.

LP

green deal a masová nelegální migrace = obé pro Evropu zničující. A obé libodemo věrchuškou dělané úmyslně. Doraženo touhou na přímém zapojení zemí EU do války. Žádná světlá budoucnost se nekoná.

PD

Touha? Spíš faktická nemožnost se válce vyhnout.

Doba, kdy snad šlo Rusko zastavit bez války, je dávno pryč.

LP

jak asi dané země mají reagovat? U nás jsou voliči lidovců téměř na nule, voliči zelených a socanů na nule - a z Bruselu nám budou vládnout lidovci a socani. Našich 21 euposlanců ( i kdyby byli všichni proti bruselskému šílení) toho fakt moc nezmůže.

JJ

J19u53r15a 37J73u68r85a61x

4. 7. 2024 11:29

Jakože všichni proti bruselskému šílení rozhodně nebudou.

A voliči Zelených jsou sice na nule, ale plně je nahrazují rudozelení Piráti; členů strany mají podle Wiki jen 1178 (únor 2023), ale v putovním cirkuse mají tři pitrýsky a v pětikolné vládě na čtyři poslance mají tři ministry - řečeno s Paroubkem Kdo z vás to má ....

A lidovce a topku vytahuje k moci slepenec Spolu, tedy vlastně poněkud sebevražedně ODS.

JN

Kdyby ta porážka ekoneoliberál fašismu byla skutečně zdrcující, Leynová by nemohla v té funkci nadále pokračovat.

JJ

J75u52r46a 12J56u88r66a34x

4. 7. 2024 11:32

Asi tak.

Nelžeme si do kapsy, EU bude dál pokračovat na vytyčené cestě do propasti světlých zelených zítřků bez zločinného oxidu ... a my v jejím vleku taky.

PH

P65e53t46r 34H40á56k

4. 7. 2024 9:49

Jak kde, druhá věta článku zní "Přitom její levicový kurs zosobněný v zelené ideologii utrpěl zdrcující porážku."

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz