26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

FINANCE: Státní dluhopisy pro občany

Vláda už neví, kde by občana ořezala. Místo skutečných úspor skrze odklon od opatrovnického státu k motivačnímu systému odpovědnosti každého za svůj život vymýšlí, kde a jak lidi ještě o něco připravit, aby na dosavadní existenci sociálního státu měla. Někdy se s tím nepáře a prostě zvedne daně nebo zavede nové.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Ševeček 5.10.2011 11:08

Re: Zatím prý

Kdo si dluhopis "za korunu" koupí, "optimalizuje" svoje daně o 2 - 3 procenta. To u bohatých znamená už dost vysokou částku.

Zvonka to ale vyzerá tak, že bohatec riskuje tu původně vloženou - do chlácholivé Kalouskovy dlaně - korunu jako takovou ...

A. Hrbek 5.10.2011 11:06

Vážený pane Matějko,

R. Langer 5.10.2011 10:49

Re: Vy věříte v perpetum mobile, pane Matějko?

Tak tak, tomu se neříká perpetuum mobile, ale jak správně pan Matějka uvádí, tomu se říká letadlo. A vydělat se na něm dá pouze tak, že někoho vždycky přímo a bez cavyků okradete.

R. Langer 5.10.2011 10:43

Re: Pochybuji, že by to finačníci neprokoukli, autore... Dzp.

Ano, to je tragická realita, hlavně s tím dělením ztrát. :-(

R. Langer 5.10.2011 10:41

Re: NAŠE MĚNA JE PEVNÁ......

Takhle nelhal prezident republiky, takhle lhal zejména komunista, to je nutné si uvědomit. A takhle komunista lže a bude lhát stále, protože nic jiného neumí!

R. Langer 5.10.2011 10:39

Re: Mimoň

A jakpak je to se státními dluhopisy v Řecku? Stále všechno v pohodě?

R. Langer 5.10.2011 10:38

Tak tak,

vsadím se, že se tady zase objeví ti chytráci, co budou tvrdit, že nakupovat státní dluhopisy je mnohem, mnohem lepší než nakupovat zlato, a že zlato kupují jenom panikáři. Takový státní dluhopis, to je přece jistota, no ne? :-D

O. Uživatel 5.10.2011 10:24

Uživatel požádal o vymazání
P. Fiala 5.10.2011 10:22

K zamyšlení, o dluhopisech

Chytří lidé vymysleli a dali si to do zákonů států, že dluhopis či akcie firmy může být obchodovány. Takže jeho původní hodnota může růst či klesat díky obchodování (nabídce-poptávce) na trhu s cennými papíry. Původní záměr smyslu dluhopisu či akcie snad bylo získání větší finanční sumy peněz na rozvoj firmy (obchodní či výrobní) s vidinou stabilnějšího odběru zboží (tedy s prodeji a s cenou, která přinese firmě možnost vrátit získané peníze za dluhopisy i příslušný výnos těm, kteří si dluhopis koupili). Mimochodem tyto cenné papíry měly také zainteresovat jejich držitele k podpoře obchodu či firmy. 

Tím, že se tyto cenné papíry staly samy předmětem obchodu, ztratil se původní význam. Reálná ekonomika musí "živit" i ty, obchodníky s dluhopisy či akciemi a čelit na trhu cenných papírů hrozbám konkurence, či jen chamtivosti obchodníků s cennými papíry navázánými na bankovní domy, kde lidé vkládají přebytečné peníze.

V. Kolman 5.10.2011 10:13

NAŠE MĚNA JE PEVNÁ......

       "NAŠE MĚNA JE PEVNÁ JAKO NIKDY PŘEDTÍM A VEŠKERÉ FÁMY O MĚNOVÉ REFORMĚ JSOU NEOPODSTATNĚNÉ!!!"

        Tak přesně tuto větu pronesl v rozhlase president československé socialistické republiky (Antonín Zápotocký) v roce 1953 - a druhého dne byla měnová reforma!!! dodnes si na to pamatuji!

        Jako dvanáctiletý mladík jsem nemohl pochopit, jak může takhle nehorázně lhát president této republiky!!! Jedno poučení jsem si z toho vzal: Od té doby politikům nevěřím už ani slovo! Jenom hlupák se nepoučí z chyb svých a chyb těch druhých.

 

P. Fiala 5.10.2011 9:57

Pokládám dvě otázky, odpovězte si sami

1) Jak stát - ministerstvo financí vybrané Kč zhodnotí, jaký má byznysplán, komu je předá ke zhodnocení, jistě nebudou ležet na paletě v tresoru ČSOB?

2) Kdy bude stanoven, a jaký bude termín vstupu do Eurozóny, tedy jaká bude metoda stanovení kurzu výměny Kč - Euro (moji rodiče vzpomínali na r. 1953 s velkou zlobou na komunisty)?

J. Hejna 5.10.2011 8:44

Re: Vy věříte v perpetum mobile, pane Matějko?

To není perpetum mobile.

J. Schwarz 5.10.2011 8:21

Re: Pochybuji, že by to finačníci neprokoukli, autore... Dzp.

finančníci neinvestují vlastní peníze... a pokud už ty potištěné papírky v kase mají, musejí je někde "protočit" aby se jim znásobily než ztratí hodnotu. Jde o závod s časem a o mocenskou hru. "Finančníci" nemohou počítat s ničím jiným, než že stát svými mocenskými prostředky půjčené prachy nějak dostane. Nijak se to neliší od praxe, kdy západní bynky půjčují režimům diktátorským nebo komunistickým - s  tím, že represivní stát má nejpepší předpoklad být dobrým dlužníkem. Nakonec ty banky půjčí dotyčným státům i na výzbroj a výcvik policie a ozbrojených složek, aby občánky udržely doma a přinutily platit. Všechno se ale odvíjí od aktivit států - kdyby stát v USA nepodporoval nezodpovědné hypotéky, nikdy by nevznikla bublina tak velká. A ani nejde do bubliny, když už vzniká, neinvestovat! Zkuste si představit, že svěříte svých sto tisíc "skeptikovi" který vám vydělává  půl procenta, zatímco sousedovi "hujer" procent deset. Váš skeptik věští neodvratný krach, který se skutečně dostaví, ale po deseti letech. Zatímco soused  už na bublině vydělal 140% a vy nic, soused řve stejně jako vy, když má přijít o peníze a o náklady krachu se podělíte, ať jste to "říkal" nebo ne. Jedinou cestou jak z kola ven by byla možnost "reverzu", vystoupení ze "sociálního státu" a jeho "jistot". To vám ale levičáci nedovolí, protože "lidstvo" je jen jedno a každý musí být chráněn, i proti své vůli. Dokázali to přece "vědci". A pokud to nestačí, musí bát chráněna i atmosféra, planeta a Vesmír sám. Ať žije fázový přechod do stádia falešného vakua. Tak široké je levicové srdce. Howgh.

K. Janyška 5.10.2011 7:29

Pochybuji, že by to finačníci neprokoukli, autore... Dzp.

K. Kužel 5.10.2011 6:49

Re: Zatím prý

Koupí dluhopisu umožní naši boháči našemu státu, aby dále mohl vyplácet štědré dávky nemakačenkům. Za to si přece nějaké to procentíčko zaslouží, ne?

Zdravím Jirku Mik.

E. Heusinger 5.10.2011 6:20

Pane autore,

Vaše představy jsou na jednu stranu velmi romantické a na druhou velmi nebezpečné. Jednak vkladatelé by tak neučinili a v druhém případě se velmi průhledně snažíte o obejití všeobecného a rovného hlasovacího práva.

K. Řežábek 5.10.2011 5:32

Tentokrát se mýlíte pane Matějko, Kalouskovy dlouhopisy jsou dobré

Situace je jednoduchá: stát si musí půjčit, protože neumí splácet své dluhy a dělá stále další. (Otázku, proč to tak je, nechme nyní stranou). Půjčí si buď od bank a fondů (mezinárodních), nebo od svých občanů.

Jak píšete,"V České republice drží v bankách občané úspory ". Banky jim za ně dávají - když hodně- tak 1,5% úroku. Samy je půjčí například státu za 3-4%. Zisk (rozdíl mezi 4a1,5%) jde bance. A je úplně lhostejné, kdo platí zisk ze svých daní.

Kalousek svými dluhopisy pro občany prostě ten zisk od bank přesměroval přímo na občany.  A to je myslím dobře. Jak z hlediska občasnů ( dosanou vyšší úrok, z něhož si prostředník - banka - neukrojí), tak z hlediska státu ( peníze za úroky zůstanou "doma" tedy v ČR).

Navíc: nyní krachují banky, ne státy (Řecko je výjimka, podívejte se naopak,  kolik bank zkrachovalo nyní během krize - a nebyly malé, a do kolika bank státy nalily stamiliardy, jen aby nezkrachovaly). Státy dokonce za vklady v bankách ručí do 100%, a proto lidé bankám peníze svěřují.

Závěr: kdybych měl volné peníze, zajisté Kalouskovy dluhopisy koupím.

P. Kozelský 5.10.2011 5:23

7 000 000

To je číslo průměrné nákupky státních dluhopisů na jednoho kupce první den emise.

Jen tedy ať bohatí utratí své peníze za bezcenné dluhopisy. Ten scénář může být totiž takový, že nákupem dluhopisů vydyndá Kalousek peníze z bohatých a pak provedením měny jim vrátí zlomek částky zpět. To může být chytré a efektivní.

Z. Jaromír 5.10.2011 3:50

Zatím prý

kupují dluhopisy převážně boháči. Na výnos z nich (úroky prý až 5 procent) se jim složíme rádi všichni poctivou platbou daní etc. Nesmíme přec své boháče nechat na holičkách.

T. Pansky 5.10.2011 0:58

A nemate nejaka fakta k podpore sveho nazoru? Nekteri lide ...

... investuji do zlata, jini do nemovitosti, dalsi potom na akciovem trhu. Nekteri lide investuji do dluhopisu. Co je na tom spatneho??? Vzdyt ted stat umoznil lidem, aby investovali do statnich dluhopisu. Tohle je prece neco, co tu melo fungovat jiz hodne dlouho !!! Pana Klause mnozi oslavuji jako jednoho z otcu privatizace. To je hezke (a zaroven zavadejici), protoze se v dobe privatizace naprosto ignorovalo to, co dohanime ted - duchodova reforma. A k tomu patri i investice, coz se lide musi naucit. Co je tedy spatne, ze stat lidem nabizi bezpecnou investici ??? top0625top@live.com

V. Kún 5.10.2011 0:43

Vy věříte v perpetum mobile, pane Matějko?

Pane Matějko, když jste řekl A, měl jste říct i B. Ono je tomu totiž stejně i s penzijními fondy a tzv. druhým důchodovým pilířem. Občan povinně odvede za život sta- a statisíce do penzijních fondů, fondy je půjčí státu (nakoupí si jeho dluhopisy, dělají to tak ostatně téměř všechny fondy na světě: minimálně 90 procent jejich aktiv tvoří státní dluhopisy!) - nu, a až bude muset stát vypůjčené peníze do fondů vrátit, splatí je z čeho? - z daní a z DPH vybraných od občanů. Občan si tak svůj důchod oproti průběžnému systému zaplatí dvakrát: jednou peníze na něj povinně odvede do fondů, stát si je od fondu půjčí a utratí je, a až je bude muset vrátit, vytáhne je týmuž občanu z kapsy po druhé. A občan prý díky státu takhle zbohatne.

Perpetum mobile jako vyšité.