6.5.2024 | Svátek má Radoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
BOMBON 18.9.2007 10:25

Re: Náklady vnímané inflace

ale klicko, az se vyrovna efektivita prace, pak se vyrovnaji i mzdy. napriklad lepsi organizaci prace a hlavne - mnozstvim kapitalu na jednu pracovni silu - v tom zaostavame asi nejvic

prumerna mzda je proste mzda prumerneho pracovnika, matematika je neuprosna. prumerny obcan neni zebrak, pobirajici zlomek prumerne mzdy a "tam nekde v zahranici" nejsou desetinasobne mzdy az tak velkym pravidlem. a fakt, ze analogicke zbozi ma priblizne stejnou cenu je snad logicky, ne? nebo predpokladate, ze byste si treba v bangladesi koupil mercedesa za 1500 euro?;-P

Klička 18.9.2007 10:13

Náklady vnímané inflace

Zde se ptám, zda "vnímaná inflace" je nějak, nebo jestli vůbec je definována.Zde se asi autor mýlí. Vnímaná inflace, tedy ta, kterou občan bezprostředně vnímá je ta, která se přímo týká změny cen zboží, tímto občanem převážné nakupovaným a spotřebovávaným. Tedy do cen, které vnímaná inflace zahrnuje není možné započítávat ceny lokomotiv,stavebních těžkých strojů,letadel a podobně. Mám za to, že zdražení rohlíků, chleba, zeleniny, masa a služeb není možno nahrazovat zlevněním exkluzivních automobilů, autobusů,zaoceánských lodí,družic a podobně.Tyto ceny občan přímo nevnímá, poněvadž se jej též přímo netýkají.Nejsem příznivcem zavedení eura u nás a to až do doby,kdy se u nás vyrovnají mzdy a platy se mzdami v zemích, kde je euro zavedeno. Zde nemám na mysli t.zv. průměrné mzdy, které jsou pro průměrného občana nedosažitelné.Pojem "průměrná mzda" je totiž pouze matematická fikce, která dokáže jedině namíchnout.V zemích, kde mzdy,tedy nikoliv průměrné mzdy, jsou desetinásobně vyšší než u nás a ceny zboží, které občan převážně spotřebovává přibližně na stejné úrovni, nebo málo vyšší je situace zcela jiná. Nebo se mýlím já?

AndyO/XX 18.9.2007 9:56

2 Milda,

dolar je v předsmrtné křeči, protože se nejdéle tiskne na dluh a až teprve po dlužnících se chce, aby ten pomalovaný papírek spláceli hotovou prací.Nezdá se Vám podivné, že v USA lidi dřou jako koně a přitom stále přibývá těch, co nejsou schopni splácet hypotéky?Euro skončí obdobně, což může urychlit skutečnost, že Evropa nemá vlastní armádu, která by dokázala vojenskou silou udržovat svoje papírky v oběhu.

občanka 18.9.2007 9:45

Mne spíše zajímá, do jaké míry to znehodnotí naše úspory. Obávám se, že

to dopadne jako s každou měnou, opět o úspory v podstatě příjdeme. Pokolikáté v historii? Domnívám se, že bychom jen vydělali, kdybychom korunu zachovali. Moc mne zajímá, jaký bude mít vlastně vliv na měnu např. ČNB, když měnu bude spravovat nějaká celoevropská banka. Na tyto otázky jsem zatím nikde nenašla odpověď.  

F2 18.9.2007 9:39

Re: v tomhle nemate uplnou pravdu

Hm, a proč nezdraží už teď?

J.T 18.9.2007 8:49

Pro autora

Pane Hample, předpokládám, že máte v ČNB všechny potřebné údaje, jak to vlastně bylo v Holandsku? Ten jednorázový dopad přechodu na euro do inflace se pohyboval místo  0,1 až 0,2 procenta kolem čtyř procent asi dva roky, tedy  tedy v řádu statisticky zcela nezanedbatelném. Traduje se, že ministr financí Zalm chtěl udržet konkurenční schopnost  Holandska a nasadil o 10 procent slabší kurs, než by odpovídalo realitě. A to je opravdu cítit. Ostatně přechod na euro a kurs by vyřešen dosti podpultní metodou hodnou socialistického státu.

Magor Milda 18.9.2007 8:46

Re: No jo, na zlato už asi měnit nebudeme

a stříbrné Joachimsthalery, kterými Američané před několika stolatími platili, už také patří do muzea. Co se hroutí, tady ještě moc dlouho bude. Rubl se zhroutil už dávno, dnes je na úrovni CZK. A bude ještě dlouho. Současnou inflaci rozpoutávají Zelení, boj proti skleníkovým plynům pomocí odpustků, které si natisknou levně a budou draho prodávat, kazí měnu. Výkonnost ekonomiky klesá, protože se přechází na biopaliva, tím ubývá produkce potravin, je to velká změna, jejíž důsledky se dozvíme až za několik let.

Magor Milda 18.9.2007 8:32

Psychologický dopad je rozhodně větší, než ten ekonomický

například Německo. Tam se v poslední chvíli před eurem pohyboval kurs marky mezi 1,9 a 2 marky za euro. Lidé si zvykli, počítat zjednodušeně 1 : 2. Správně by to bylo asi o 5% méně, což mnoha lidem ušlo a ihned si stěžovali na inflaci. Že se i jejich platy a příjmy o tuto "inflaci" také zvýšily, jim ušlo, přece si to zasloužili!

Změny využili hostinští, holiči a některé služby. Kdysi bývala hranice u piva za máz 9,99 DM, letos už na ni začne útočit i euro, přesto si lidé na Okroberfestu to drahé pivo dopřejí.

U hostinských se tato vlna zdražení projevila negativně, hosté z velké části nepřišli. Někteří proto zavedli ceny jídel, obvyklé před eurem, což rozhořčilo konkurenty. Málokdo si ale všiml, že to levné jídlo kompenzují vysoké ceny piva, půllitr už je hodně přes 3 eura. Holiči dostali také konkurenci, ve městě roste počet holičských oficín s jednotnou cenou, která leží tak asi u třetiny obvyklé. Zaměstnanci jsou většinou z Turecka.

Jak je vidět, viditelná ruka trhu těm největším výkyvům zabrání. Nezabrání však vlivu chybějících hranic, ekonomiky v eurozóně se budou nutně sbližovat. Ztratí na tom důchodci (je jich prý moc) a příjemci dávek (těch je ještě víc) vydělají však aktivní zaměstnanci a podnikatelé.

Přesto se naši vnuci budou jednou divit, že dědečkové a babičky na cestě z Čech k moři museli několikrát měnit peníze. Představte si, kolikrát by obyvatel Texasu na cestě do Chicaga musel měnit své peníze, kdyby tam měli evropské poměry.

AndyO/XX 18.9.2007 8:29

No jo,

 jenže co s tím?Po zhroucení dolaru nebude jiná možnost.Mimo rubl, ovšem.

No.... 18.9.2007 7:46

To Vás učili na VUMLu ?

To Vás tedy učili špatně....:-P

No.... 18.9.2007 7:43

Babička nepřežije následující zimu-+15% elektřina, zase a znova

A tak ji nějaké euro, které do roku 2012 bude ještě "poněkud vrklavé", vůbec nemusí zajímat.A po roce 2012, pokud ještě euro bude existovat, tak bude nejspíš jako srovnávací etalon pro národní měny, opět zavedené po nedisciplinovanosti velkých států ..V tu dobu už naše babička bude klidně spát.Starosti zbydou na vnuky.Nebo znáte nějaké jiné, optimistické prognozy?

bruner 18.9.2007 6:38

Re: Re: co to je

děkuji, ale já jsem se jednak ptal co je apreciace a jednak apreciace kurzu. Samosebou vím, že jde o amerikanizmus od slova appreciation a drtí mě, když se toto slovo púoužije místo pěkného českého ocenění (ohodnocení je spíše e-valuation). A jak sám píšete, toto slovo se používá na ocenění měny. Kurz se neoceňuje, ten se stanovuje, buď administrativně (živí se jedna nebo druhá strana) nebo živelně trhem. Měl tedy autor s čákou peněžního experta použít slova "ocenění měny = kurz".

I. 18.9.2007 6:38

Re: Přijetí Eura je třeba zabránit

A v souvislosti se programem zabránení Eura přijmout po vzoru GB program izolace na ostrovech a orientace zahraničního obchodu na České společenství národu, že? 

Netřeba 18.9.2007 6:27

Zaokrouhlování, známý scénář.

Chleba půjde (bez přepočtu) o korunu nahoru, lokomotivy o korunu dolů.  :-)

Petr Vileta, balík z Plzně :-) 18.9.2007 4:03

v tomhle nemate uplnou pravdu

Nakonec kdyby bylo tak jednoduché si kdykoli jen tak zvýšit z vlastního potěšení ceny, proč by s tím někdo čekal na euro a neudělal to hned zítra.

Netvrdim, ze vsichni obchodnici, ale mozna 60% a vic jich vyuzije prave onoho "zmatku" pri zavedeni eura a pokud vyslovene nezdrazi, pak rozhodne zaokrouhli soucasne ceny tak, aby v euro mely onen "psychologicky" format. Takze pokud neco ted stoji 999 Kc a euro je rekneme 27.46 Kc, pak nova cena nebude 36.38 E, ale napriklad 36.50 E (1002.30Kc) nebo 36.90 E (1013.30Kc). A mozna 30% obchodniku opravdu zdrazi s vymluvami, ze: dvojmenove cenovky jsou drazsi, je treba poridit novy software, je treba zaskolit personal atd.

Historik 18.9.2007 2:43

Přijetí Eura je třeba zabránit

nebo oddálit, pokud možno tak, aby nikdy nebylo přijato. Budiž nám Velká Británie příkladem. Udělali tam to nejrozumnější, co se dalo s Eurem udělat, nepřijali to.

Historik 18.9.2007 2:41

Re: co to je

Prodávali jsme korunu laciněji a nechávali tak odpouštět prostředky z naší ekonomiky (živili jsme cizáky). Apreciace znamená ohodnocení měny. Že to vždycky bylo proti naší ekonomice a nevýhodné pro naši ekonomiku, to snad není třeba zdůraznit.

rolandszewczyk 18.9.2007 0:42

to mu se

nedá věřit,přijetím cizí měny je něco jiného,než denominace,ovšem,vy politici a rádoby experti v dresu vlády nám podsouvate právě tu denominaci,což je značně matoucí

druhak tu máme z historie již jeden příklad,a to zavedení říšské marky v koexistenci z protektorátní korunou ktyryžto ukon znakomitě vedl k okradení lidí,

třetak,vnucení eura,eufeninisticky nazývané přijetí povede znovu k okradení mnoha lidí

bruner 18.9.2007 0:40

co to je

apreciace kurzu?