24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

EVROPA: Teď už o emise CO2 vůbec nejde

Veškeré klimatické tažení má jiný cíl, než politici a aktivisté tvrdí. Nejde o emise CO2, nýbrž o ekonomiku a životní úroveň. O jejich pokles, spíše však přímo propad.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 27.8.2021 10:02

Chtělo by to jen nemnoho technologického vývoje, aby jaderná energetika byla lacinější než uhelná. Ta by se pak ( proto) dala nabídnout rozvojovému světu a tím bychom nenápadně zabíjeli několik much jednou ranou - dramaticky snižovali emise CO2, zlepšovali život ve třetím světě a nenápadně šíříli náš styl dělání věcí.

Samozřejmě je ovšem druhá cesta - technofobie, energetika doby kamenné s větrníky ( které od nás nikdo dobrovolně nekoupí ) chudoba - a politický vliv mezitím šíří dodavatelé elektráren - což bude Čína, která nemá zábrany se na technologický vývoj a CO2 vykašlat a stavět dýmající monstra všude ve světě ( i těn co nezaplatí ) jenom zvýšila svůj vliv.

P. Milan 27.8.2021 10:47

Technologie je celkem vyřešena, problémy jsou politické a psychologické.

J. Moravec 27.8.2021 9:58

Jako kdyby tomu někdy bylo jinak.

P. Milan 27.8.2021 9:43

"Ovšem i to může být legitimním cílem. Ale jen za podmínky, že se pro tuto cestu rozhodnou lidé ve volbách. "

V podstatě se rozhodli. Ač pravděpodobně bez domyšlení důsledků, ale to je celkem běžný jev.

Zdrojem neskutečných magořin je Evropský Parlament, který volen je. Sice nemá moc velký vliv (naštěstí) a je konstruován tak, aby v něm nebyla vládní většina a opozice, obé s jasnou zodpovědností, ale jsou tam schopni vymyslit a odhlasovat ještě větší nesmysly, než Komise i Rada dohromady.

J. David 27.8.2021 12:43

Logika von der Leyno, když jako šéfka Bundeswehru vymyslí mudndůry pro tankistcké těhule, které se neprotáhnou s pupkem skrz dekl Leoparda, nyní je zase šéfovou EK. Kam čert nemůže, nastrčí babu (nemlich ta naše Jourová). Klimakteričtí diblíci typu slepic, nasypat jim zrní pod sklo, budou do skla klovat. Ale i v ČR jsou znamenití rétoři, kdy "can" zamění za "must" (může být, za musí být). Holt to prý nařídila EU, byť to EU nastavila jako fakultativitu (možné), naši aktivní EU hujeři to pojali jako obligatoritu (závazné). Nu, snad se rozsvítilo v palicích našich zákonodárců, když do Ústavy prosadili právo na legání držení a nošení zbraní ve smyslu právních předpisů. V Německu, nožík zvící délky nad 12 cm (straff pomalu jak za Hitlera), v Anglii klasická zbraňová prohibice, a jeřábník morduje lidi se semiautomatickou ručnicí. Ale fuj, nějak mi to EU dienstreglamá neštymuje (UK už v tom holportu není).

M. Šejna 27.8.2021 9:36

Z hlediska fyziky a logiky má autor pravdu, že je úplně jedno, kde vznikají emise CO2.

Z hlediska ekonomiky ale autor pravdu nemá. Evropa ani severní Amerika nechudnou, i když alarmisticky blbnou.

A tak se jen tak nestane, že by autor musel v budoucnu emigrovat z chudé zelené Evropy do bohaté černouhelné Afriky. ;-)

P. Milan 27.8.2021 9:45

Kéž by ...

Ale nemáte pravdu, EU i USA zchudnou. Pokud si někdo vědomě zhoršuje efektivitu ekonomiky, musí nutně zchudnout.

J. Hrazdil 27.8.2021 10:35

Kratce k ekonomickemu hledisku. Domnivam se, ze nizsi a stredni tridy budou obzvlaste postizeny; procentualni vydaje za energii a dopravu jsou u techto vyssi.

Volici stran zeleneho dealu se rekrutuji prevazne z lidi, ktere (aspon podle jejich odhadu) tento ekonomicky neohrozi.

Moudre ekonomicke rceni rika, ze mezi socialnim mirem a revoluci jsou tri nechtene "vynechana" (orig. missed) jidla za sebou. Hrajete si s ohnem...

M. Šejna 27.8.2021 10:51

Ano, přesně tak

Stojí za povšimnutí, že naše "angažovaná zelená mládež" přestala stávkovat proti oteplování ve chvíli, kdy k nám dorazila epidemie Covidu.

Najednou měla tato omladina jiné preference, protože její rodiče, měli najednou úplně jiné starosti, než dávat této "angažované mládeži" dostateně vysoké kapesné.

V. Braun 27.8.2021 13:24

A není to spíše tak, že bylo omezeno shromažďování? Nezaměstnanost je prakticky nulová a tak to omezením financí v rodinách nebude.

Š. Hašek 27.8.2021 10:51

Jde o přesun peněz z jedněch kapes do jiných (což funguje věky věků).

Jenom nyní to není smysluplné (jako platit řezníkovi za maso). Je to všivárna!

Moderní nedovzdělanci, netechnici a propadlíci z exaktních předmětů, přímo hýkají blahem. Zatím.

A. Renjascu 27.8.2021 13:30

Úplně pravdu nemáte, protože podíl USA a EU (navzdory rozšíření EU) na světové ekonomice i růstu světového HDP setrvale od roku 1960 klesá. U EU se jedná dokonce o veliký sešup a ani hesla do dvaceti let dohnat a předehnat USA nějak nezabírají. Trump aspoň přinutil Čínu revidovat některé nekalé praktiky a vyrovnávat obchodní bilanci a dokonce se pokusil o návrat výroby zpět do USA, což se po nástupu Bidena začalo opět vracet do starých kolejí. V EU se za celou dobu o něco podobného nikdo nepokusil. Jediné co západ kopíruje od Číny jsou její totalitní praktiky, cenzura a sledování. Úpadek západu bude bezesporu pokračovat, protože zde není síla ani zájem tento trend zvrátit. Gren deal tento proces pouze urychlí.

Š. Hašek 27.8.2021 9:30

Souhlas s článkem.

ČR by se měla začít starat sama o sebe. V mnoha směrech. Když blbec Němec (maskovaný za bruseláka) skočí z okna (poslouchá zas nějakou novou Führerin), mám skočit s ním?

P. Rada 27.8.2021 9:35

Stavět na své svébytnosti je rozumný postoj. Opírat se přitom ale o rozptyl škodlivých externalit k sousedům... už je naopak o růstu závislostí a konfliktností.

Š. Hašek 27.8.2021 10:10

Pane Rado,

začal bych se stavbou "obrovského deklu" nad bruselí, aby to naše čisťounko, klima, přesně namíchaný CO2 nemohlo ven. A ten bordel z celé okolní Země nemohl sem. Mrkněte se na globus.

Jo, a ty baterkárny a smetiště se rtuťovýma výbojkama bych nastěhoval na chatu k Bursíkům. Nebo k Vám. A až si budete potřebovat rozsvítit a pustit ledničku - tak nejdřív zasejte kukuřici, nechte ji zkvasit a tím plynem pohánějte turbínu. Jsem fakt zvědav, jak Vás to dlouho bude bavit. A ne, že budete po poli jezdit naftovým traktorem!!!

A na dvéře si dejte cedulku "Radova soběstačná, bezkarbonová ekodomácnost". A bacha na maso! Víte Vy vůbec, co jde do luftu, když hnojíte vokurky králičíma bobkama??!!

V. Hodorka 27.8.2021 9:25

Pokud bych byl treba dan a diky green deal zchudnul o treba 20 procent ,tak jsem porad v pohode protoze budu brat porad 4x vice nez dnesni cech, pri dvojnasobnych zivotnich nakladech, tzn. Ze porad budu dvakrat tak bohatsi nez cech. Proto se tyhle prebohate staty stavi ke green dealu tak vstricne. O neco prijdou ale ne o moc. My tady prijdeme o mnohem vice.

P. Rada 27.8.2021 9:57

Lidé kteří žijí nad poměry a dlouhodobě na dluh - např narkomani - si už ani neumí představit, že by se uzdravili a dokonce vše splatili. Dokonce jen při stagnaci dávek jaksi "přicházejí o mnohem víc".

Považte, že dnes při přepočtu s velikosti spotřebovávaných primárních energetických zdrojů průměrný čech žije i proto, že na něj připadá více jak stonásobek svého bytostného energetického výkonu. Tedy zhruba i stonásobek než s čaho vyžili jeho předci.

Pro příklad. Člověk bytostně pracuje zhruba se 100W. Když ale jede autem využívá už desítky kilowatů... a tako se jeho aktivity přeneseně opírají o řádově vyšší celospolečenskou dotaci.

Ta se ale pochopitelně projevuje i na stavu jejich okolí. V obrovském ale uzavřeném planetárním sytému se to dříve či později projeví na životních podmínkách a o ty dnes jde - ale spíše ve smyslu šancí dalších generací - které však zdrogovaná monstra zcela přehlížejí.

J. David 27.8.2021 10:34

Svatá prostoto (musím být pane P.Rado impertinentní), nejste Vy planetárním blbe? Už Vám "kape na karbid"? Tycho de Brahův, či Kopernikův planetární systém? Přečtě si ten "paskvil", co jste zplodil ve své epické (rádoby odborné) "vyblitině". Verbální nausea zelených zanícenců je bezbřehá, tu CO2, onde fosfor či fosfáty, W a V, o násobcích prefixu výkonu/příkonu v SI (za hodinářů byly hodinky jako holínky, obojí se natahovalo). Pane P.Rado, Vy jste zralý na komis, jako u Švejka, samozřejmě analogie: "Ať žije pánové Císař pán." Komise ho uznala za blba. Vy jste stejného tribu, jenom to není Císař pán, ale Green deal.

R. Langer 27.8.2021 10:43

Ne, není to blb, je to prolhaný Zelený bolševik, jehož skutečným cílem je vyhubit 9/10 lidstva, a zbytek uvrhnout do pravěku. ;-€

V. Braun 27.8.2021 10:45

Tak to nefunguje. Lidé svoji situaci poměřují s okolím a se svou současnou úrovní. Že budete pořád bohatší než průměrný ukrajinec vás neuspokojí pokud ztratíte dvacet procent majetku. Spíše se lidé ve státech jako Dánsko více zamýšlejí nad celkovou budoucností.

O. Kaucký 27.8.2021 11:57

Jestliže při tom zamýšlení vymysleli GREEN DEAL, tak se jim to nějak nepovedlo.;-D

J. Ganaur 27.8.2021 12:08

R^;-D

V. Braun 27.8.2021 13:27

Těžko říci. Je to reakce na současnou situaci se současnými poznatky ve snaze ovlivnit budoucnost, což je obecně věc nejistá. Jak se to povedlo nebo ne bude jasné tak za padesát let.

Z. Lapil 27.8.2021 12:18

To si nemyslím. Měl byste pravdu v případě, že by Dán se čtyřnásobným platem 3/4 toho platu ušetřil.

Nebo polovinu, při životních nákladech dvojnásobných proti českým; přesná čísla si samozřejmě můžeme vymýšlet nebo hledat na internetu, ale počítám, že mi rozumíte.

J. David 27.8.2021 9:22

Jojoj, korpus pana P.Rady vylezl z pod duchny, zapnul komp na "zelenou elektřtinu z biomasy, slunka a větru", prolezl Wiki, a jal se na fóru NP opět perlit. Nu což, přejme mu to, zelení zanícenci jsou maniaci ve smyslu páchání ekologistického dobra, něco jako Adamité s nahotou (chalát škodí, choďme nazí). Včera jsem se u jeho výlevů okolo Picea abies (jako starý "haluzák") musel pousmát nad jeho kompilací hovadin (vyjma těch výběrových řízení na asanaci lýkožroutů - než se asanují vybranou firmou po 30.dnech, lýkožrouti již chroupou kambium jinde). Proč na to reagovat, když pan P.Rada je demagogický zelený zanícenec, závislý na citacích z odkazů. Bláznům se neodporuje ani v diskusi.

J. Roškota 27.8.2021 9:06

Bez ohledu na to co si kdo myslí o změnách klimatu jsou jasné dvě věci. Vytěžit ropu a uhlí a pak je spálit je nesmysl. Ústup od uhlíkové energetiky v (nejen) Evropě je daný.

Proč tedy nevyužít příležitosti a nepokusit se restrukturalizovat českou ekonomiku? Místo udržování energeticky náročných výrob s nízkou přidanou hodnotou se nesoustředit na technologicky náročný a výdělečný průmysl?

Mnozí přispěvatelé a většina diskutujících zde na NP marně a hloupě řeší planetární problémy, místo toho abychom přijali výzvu a pokusili se s naší zastaralou a nevýkonnou ekonomikou něco udělat.

Že to lze je vidět na příkladech i tady v Evropě. Lucembursko nebo Finsko jsou země, které ve velmi krátké době úspěšně vybudovaly znalostní ekonomiku.

R. Langer 27.8.2021 9:14

Žádná "energeticky náročná výroba" v Evropě už prakticky nezůstala, jestli jste si toho ještě nevšiml. A jestli chcete, aby bylo na Číně závislé opravdu úplně všechno, tak v těch blbostech pokračujte... :-P

R. Langer 27.8.2021 9:16

... a o změnách klimatu se dá uvažovat jedině tak, že vždycky BYLY, JSOU A BUDOU. Bez ohledu na nějaký lidský hmyz. :-P

V. Bok 27.8.2021 11:55

Problém je znečištění prostředí, ale nechápu co s tim ma spolecneho ten nešťastny CO2..? Jeho vliv na sklenikovych jevech je toto opravdu marginální.

P. Rada 27.8.2021 9:32

Pane Roškoto asi jste při čtení přehlédl, že autorovi a těm co jeho náhledy rozšiřují, nejde o evropskou ekonomiku - jde jim o mocenský profit s těžby a spalování UHLÍ. Takovým vadí, že se jim/ celosvětově/ stěžují abych tak řekl "rozptylové podmínky". Jde o přebírání tématu s jiného portálu jako by šlo předně o reklamu - tedy bez toho, že by se dotyční autoři zde kdy diskusně vyjádřili.

S tou znalostní ekonomikou ale máte rozhodně pravdu. Nejextrémější příklad toho jak i bez energie a dokonce bez výrobních prostředků se lze rozvíjet, nám představují viry. Takový COVID to dodnes výmluvně dokumentuje. Právě zas jen znalostní ekonomika vakcín, léků... dokazuje kudy nejspíše vede zdravá i když obtížná cesta.