30.9.2023 | Svátek má Jeroným, Ráchel


Diskuse k článku

EVROPA: Nekrolog žárovky

Od začátku září končí výroba klasických žárovek. Jejich éra začala 21. října 1879 a nyní, po 133 letech, nařízením Evropské komise o regulaci světelných zdrojů končí. Nahrazeny budou úspornějšími zdroji. Jejich odchod však vyvolává vlnu nesouhlasu a nostalgie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novák 6.9.2012 6:13

Amen

A s EU?

Amen.

J. Jurax 5.9.2012 23:31

Zjevně

blbost kvete zelenými květy a z brusele na nás prýští hovadiny vymyšlené mocnými, uplacenými blby. Kéž by jim mráz perdele natrhnouti ráčil, aby měli jiné starosti než vymýšlet eurobroskvoviny.

Takže máme "žárovky",  co jsou násobně dražší, zato blbějc svítí a některé typy jsou toxický odpad. A řeči o jejich trvanlivosti jsou propagandistické kecy. Jejich výroba je násobně energeticky náročnější než u žárovek klasických. Ale samozřejmě se na nich dá víc vydělat. Takže za podpory zelenou plísní prorostlých mozků, poťapaných globálních tepličů jimž vadí CO2 a podplacených euroúředníků a politiků (protože takovou pyramidální kravinu udělá zadarmo jenom hňup nebo globálně teplý vyznavač zeleného náboženství, což je vlastně totéž) máme, co jsme chtěli a výrobci těch eurožárovek si mastí kapsy.

EU to snámi myslí dobře, i kdybychom na to chcípnout měli.

Proč se to nenechalo trhu? Kdyby ty bruselem oktrojované svítivky byly tak báječné, jak se nám snaží bruselští ouředníci nacpat do hlavy, po klasické žárovce by už dávno pes neštěkl.

D. Nowodny 5.9.2012 18:32

A co Čína ?

Pošle nám žárovky ?? alias "světelný zdroj" ?

J. Vintr 5.9.2012 16:40

Věc je jasná

cenu klasické žárovky za tu spoustu let stlačila konkurence na hodnotu, při které výrobci nijak závratně nevydělávají. Když se objevila kompaktní.zářivka, byla u ní jako u novinky cena pochopitelně masazena na mnohem vyšší marži pro výrobce. Jenže se ukázalo, že přes všechny proklamované výhody se v konkurenci s obyčejnou žárovkou tak dobře neprodává. A výrobcům by nezbývalo než jít s cenou mnohem níž a investovat další peníze na vývoj a odstraňování špatných vlastnosti tohoto výrobku, aby mohl lépe konkurovat obyčejným žárovkám. Jinou alternativou bylo uplatit pár úředníků v Bruselu (nebo jen využít jejich blbosti). Takhle si zajistili odbyt zářivek za přemrštěné ceny a bez nutnosti vylepšovat jejich vlastnosti.

A. Novák 5.9.2012 14:27

21.12.2012 bude konec světa...

do té doby už to nějak doklepeme :o)

R. Langer 5.9.2012 15:34

Re: 21.12.2012 bude konec světa...

Třeba bude jenom konec Brusele, těm magorům tam to jako konec světa bude připadat a zbytek lidstva si vydechne... :-D

F. Kusák 5.9.2012 13:43

Tak nevím,

i když, jako pravicový volič, jsou mně z duše protivná jakákoliv byrokratická nařízení,  tak občas, bohužel, to bez nich nejde. Lidé totiž preferují okamžitou výhodu před dlouhodobým řešením a nezlobte se, svítit topidly je jaksi velká hloupost. Nedovedu si představit, jak by asi vypadalo naše životní  prostředí, kdyby nebyly nařízené katalyzátory aut  nebo kdyby pohonné hmoty nemusely mít přesně definované parametry a lidé by do svých aut lili kdejaký šmejd, jen když to bude jezdit. A úředník je úředník, lhostejno, jestli je unijní nebo český. A že jich máme požehnaně. Tak malá země s tak komplikovaným systémem řízení. A jinak představa, že by mě na každém hraničním přechodu buzeroval celník, neřku-li, ten komunistický, je pro mě horor alá  Hitchcock.

J. Tachovský 5.9.2012 14:13

Re: Tak nevím,

Nejvic se sviti v zime, kdy se soucasne take topi. Nevidim v tom zadny problem

J. Hajský 5.9.2012 15:24

Re: Tak nevím,

Říkáte, že svítit obyčejnými žárovkami (vy píšete "topidly" je hloupost). Jezdit tedy auty, které mají spotřebu benzínu vyšší než 5 litrů na 100 km je podle toho také hloupost. I Smartem nebo C1 dojedete tam, kam Bentleyem nebo Ferrari se spotřebou trojnásobnou. Nebude to tak rychle ani pohodlně. Úsporky také nesvítí tak dobře co se týká náběhu nebo barevného podání. Jako si každý může koupit a používat auto podle své kapsy, mělo by to tak být i se žárovkami.

P. Skřivan 5.9.2012 15:26

Re: Tak nevím,

Pozapomněl jste, že máte možnost si koupit halogenovou žárovku. Žere méně a svítí lépe ... .

J. Jurax 5.9.2012 23:54

Re: Tak nevím,

Opsáno z Wik o halogenových žárovkách:

U halogenových žárovek je použito křemenné sklo kvůli značně vyšším teplotám (min. 250 °C). Významným nepříjemným projevem použití křemenného skla místo normálního je, že tato žárovka se stává zdrojem ultrafialového záření, protože křemenné sklo je pro toto záření, na rozdíl od obyčejného skla, propustné. Při nadměrném vystavení se světlu halogenové žárovky by teoreticky bylo možné se i opálit, problém většinou zaznamenávají lidé s citlivým zrakem. Proto se nekryté halogenové žárovky pro všeobecné osvětlování povinně vyrábějí z křemenného skla s přísadou oxidu ceričitého nebo titaničitého, které škodlivé UV záření zcela blokují.

Baňka žárovky je za provozu velmi horká, při prasknutí existuje možnost vzniku požáru, poškození předmětů, nebo popálenin. Také z důvodu přítomnosti ultrafialového záření ve spektru, je žádoucí umístit halogenové žárovky do svítidel s ochranným skleněným krytem, který, jak výše řečeno, většinu ultrafialového záření pohltí. Přežhavené (krátkoživotní, projekční) halogenové žárovky z čistého taveného křemene (t.j. bez přídavku Ti nebo Ce oxidů) vyzařují až do oblasti UV-B a mohou se stát významným hygienickým rizikem. Halogenové žárovky pro všeobecné osvětlování, tj. buď trubicové (nejčastěji 60 až 500 W, v délce 80 a 114 mm), nebo miniaturní jednostranně paticované s kolíčky ve vzdálenosti 4 nebo 6,35 milimetrů, jsou téměř výlučně v provedení, označovaném UV stop, UV block atd. Rozdíl často poznáme pouhým okem, neboť přídavek oxidu ceria ve skle způsobuje intenzivní modrou fluorescenci na denním světle (nebo pod UV paprsky).

Křemenné sklo může být poškozeno následkem styku s nechráněnou pokožkou. Soli, obsažené v potu, se za provozu žárovky vleptávají do povrchu skla, způsobují změnu struktury, jeho rekrystalizaci, přehřátí a nakonec prasknutí. Pokud dojde k dotyku skleněné baňky, má být očištěna technickým lihem.

R. Langer 5.9.2012 15:36

Re: Tak nevím,

Jako skutečný pravicový volič byste nikdy nemohl napsat, že se něco neobejde bez byrokratických nařízení. Takže jste normální levičák a volíte levičáky, co o sobě tvrdí, že jsou pravicoví...

M. Sedláček 5.9.2012 15:43

Re: Tak nevím,

Pokud si naleju do auta šmejd, po jehož spálení vypustím do vzduchu jedy (CO2 za jed nepovažuji), tak tím ubližuji zdraví ostatních a chápu, že za to mohu být postižený.

Klasická žárovka Vám ubližuje jak? Vidíte ten rozdíl?

D. Šimáček 5.9.2012 21:52

Re: Tak nevím,

no přeci tím , že z životního prostředí neizoluje rtuť a další škodliviny které se plní do zářivek.

R. Langer 5.9.2012 15:46

Re: Tak nevím,

Jo, a že VY si neumíte představit, jak by něco fungovalo bez těch důležitých nařízení je naprosto typická vlastnost každého levičáka. Ten si totiž nikdy nic takového nedokáže představit. Neumí to, potřebuje na to nařízení. :-P

J. Kadeřábek 5.9.2012 18:46

Re: Tak nevím,

Především nám do PHM ten babišův šmejd leje stát svým nařízením (ale za větší peníze si můžete koupit odpustek a třeba u OMV benzin maxx motion bez babišova šmejdu). Za druhé až únie vymyslí LED pračku, myčku a soustruh pak půjde o reálné úspry. Spotřeba domácností činí 20% z celkové a z toho jen 5% jde na osvětlení. Je to celé šaškec.

P. Novák 6.9.2012 6:35

Re: Tak nevím,

V celé EU jde na osvětlení asi 1,5% el. energie. A EU to ví, sama to zveřejnila, ale už si nepamatuji kde.

B. Rybák 7.9.2012 12:43

Re: Tak nevím,

Bez úředníků by opravdu občas ledacos nešlo. Výjimkou z pravidla jsou ale úředníci bruselští, protože bez nich by šlo (tak jako v minulosti) všechno a oni proto neřeší skutečné problémy, oni pouze budují svou moc, která je pro Evropu přinejmenším nadbytečná (zhoubná). I kdyby nějakou podivuhodnou náhodou byl nějaký jejich příkaz správný, jeho výsledný reálný dopad by byl záporný, protože by sloužil především jako precedent pro budování jejich moci.

P.S. Jejich EUro-politikou rozpolcená, nelítostnou hospodářskou válkou rozvášněná Evropa spěje pravděpodobně i k těm celnicím.

Ž. Halabudová 5.9.2012 11:12

Ono to není.

Ono to není jenom o výměně žárovek. Taktně se mlčí o tom, že téměř všechna svítidla, jsou konstruována na svícení žárovkou o přibližně stabilním rozměru a směru světelných paprsků.Tudíž s novými zdroji světla, se bodou muset( nebo měli by) se vyměnit i svítidla. Protože tam, co se vejde 70W žárovka, tam se nevejde " úsporná " bakule. No a co drahá stmývátka? No vyhodit, přece.

J. Tachovský 5.9.2012 12:44

Re: Ono to není.

stmyvatka se pise stmivatka

R. Gramblička 5.9.2012 12:56

Re: Ono to není.

když už opravujete pravopisní chyby jiných , naučte se používat interpunkci

J. Tachovský 5.9.2012 12:57

Re: Ono to není.

Umim to, ale pouzivam anglickou klavesnici.

E. Pavel 5.9.2012 13:15

Re: Ono to není.

A co teprve používat diakritika ;-)

J. Tachovský 5.9.2012 13:31

Re: Ono to není.

Pochopil jsem, ze pan Gamblicka myslel diakritiku, ale omylem napsal interpunkce. V me uvodni vete nechybela interpunkce, ale diakritika.

Ž. Halabudová 5.9.2012 19:49

Re: Ono to není.

Hele Tachovský,to že používáš anglickou klávesnici není vysvětlení, ale tvoje výmluva. Ano , já jsem napsala chybu.Hloupou chybu. Mohla bych tvrdit,že je to překlep.Ale ty jseš jen obyčejný rejpoň, který si hraje na mistra.Nudloun, s nudlí u nosu, který a o tom jsem hluboce přesvědčena, popichuje v půl druhé v práci a okrádá svého šéfa.

J. Jurax 5.9.2012 23:44

Re: Ono to není.

No hurá - vidíte, jak to mají ti hňupové z brusele dobře vymyšleno! Nahrabou si výrobci dražších, zato horších "ekologických" svítivek, no a sekundárně si škrtnou i výrobci svítidel, aby bylo kam ty europeachoviny (česky eurobroskvoviny) zašroubovat! Stará svítidla půjdou do odpadu, kde se se znamenitou spotřebou energie recyklují, a z další znamenitou spotřebou energie se vyrobí svítidla nová, schopná pojmout ty bruselskými blby oktrojované potvory! Energie na to bude dost, poněvadž se skrzevá ty úsporné potvory ušetří!

 Kola průmyslu se roztočí, lidi budou mít (pravda zbytečnou) práci, bude z čeho platit daně a bruselští ouředníci budou z nich mít na výplaty a budou ještě usilovnějí vymýšlet další bruseloviny tak dlouho, až to v EU půjde definitivně všechno do prd ... pardon, do brusele ...

Dost bylo brusele ...

M. Pivoda 5.9.2012 10:11

Nevěřte ekonomům

"... proč úřady mluví o "krizi", když nutí lidi kupovat dražší věci? Politici se navenek předhánějí v receptech na podporu ekonomiky. Přitom první protikrizové opatření, které měla Evropa udělat, zní: Nedovolit vaši smrt. Nestalo se. ..."

Doporučuji čtenářům neukládat své peníze do banky, ve které autor Aleš Michl působí jako analytik. Bere-li vedení banky Raiffeisenbank takovou analýzu vážně, směřuje k ...

O. Uživatel 5.9.2012 11:07

Uživatel požádal o vymazání
R. Langer 5.9.2012 15:38

Re: Nevěřte ekonomům

Naopak, mě ta analýza připadá poměrně přesná... :-P

M. Pivoda 5.9.2012 16:36

Kam? Vpřed nebo rychleji vpřed?

Hm. Proč ekonomové chtějí jít zpět, místo toho, aby urychlili postup vpřed? A pravě proto nesmíte věřit ekonomům.