24.9.2023 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

EVROPA: Horší potraviny pro „horší“ obyvatele

Diskuze o dvojí kvalitě potravin v EU se vede léta. EU nejdřív nechtěla pochopit, že je možné, aby na východě byly potraviny horší než na západě. Když to pochopila, začala o dvojí kvalitě aspoň mluvit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Ševeček 6.5.2019 21:18

dvojí kvalita? proč ne

mám řešení dvojí kvality potravin: na pultech musí být originál (dle země výrobce) a česká mutace vedle sebe. zákazník si vybere.

I. Mertl 6.5.2019 20:54

Nejde o kvalitu, jde o volby a byznys

Samozřejmě je hnus, jestliže výrobce nacpe do výrobku špatnou surovinu místo kvalitní. Dělá to však nemalý podíl producentů - trh (=kupci) chtějí levné zboží a šunt je levnější než kvalita. Dělají to i čeští potravináři, třeba Kostelecké uzeniny jsou tím známy. Kvalitu si prostě musí zákazník hlídat sám, a většina z nás to tak dělá, tedy až na ty, pro které je jediným kritériem při nákupu cena. Koupil jsem nechutný šunt, příště to nekoupím. Postupuje-li nás tak víc, výrobce to pozná na obratu a pochopí. Nepochopí-li, asi skončí. Ale dělat z toho politickou aféru? Ano, proč ne! Evropské volby se blíží a ANO založilo svou volební strategii na boji s EU. Čili: EU nám kazí potraviny! Navíc má taková politika i nezanedbatelný vedlejší efekt - evropské potraviny konkurují domácím výrobkům, tedy i Babišovým i rodiny ministra Tomana, který se stal pověřeným konatelem této marketingové akce. Za svobodný trh a lepší volební výsledky! I ekonomka Šichtářová se ráda přidá.

M. Prokop 6.5.2019 21:06

Re: Nejde o kvalitu, jde o volby a byznys

Až na to "EU nám kazí potraviny!" (spíše se jedná o EU zasáhni, do čeho zasahovat nelze) snad poprvé souhlas.

K. Zelený 6.5.2019 18:16

Jaký jednotný trh?

Nikomu soudnému nešlo a nejde o „jednotný trh“, což je účelový pojem používaný Šichtařovou aby vzbudila dojem, že nám zlá EU, případně ještě zlejší politici něco slíbili a pak nás ošidili. Pokud mi paměť slouží, politici a EU nám slibovali volný přístup na evropský trh, což se v mnohých segmentech trhu plusmínus daří naplňovat. Když už nám EU a politici něco ohledně trhu slibovali, ani ne tak explicitně jako spíš implicitně, tak to byl trh řekněme, férový nebo česky řečeno spravedlivý. No a to prodávání různých potravin ve stejné krabici není a nebude dokud na těch krabicích místo drobného rozpisu složení nebude stejně velkými písmeny jak např. „Kapitán Iglů“ napsáno „Pro Čechy, horší něž pro Němce“. Rádobysebevědomé tržní fanatiky poukazující na to, že je přeci složení potravin na obalu vytištěno (mmch není to taky buzerace výrobců a zbytečná buzerace, myslíte, že by bez povinnosti to dělat výrobci zveřejňovali složení dobrovolně?) bych se rád otázal, jak zjistí, že je složení které si přečtou odlišné od toho ve stejné krabici v Německu bez toho, aby si stejný výrobek v Německu koupili.

K závěru článku: Ovčan se možná smíří s tím, že je „podřadným“ občanem EU, který si může koupit jen podřadný produkt. Občan bude trvat na tom, aby si mohl vybrat co si koupí a pokud mu to prodejce nebo výrobce neumožní, pošle je k brdičkům. Aplikace „Bez Andreje“ existuje, o aplikaci „bez šizuňků“ ještě nevím, poptávka by myslím byla.

M. Prokop 6.5.2019 18:23

Re: Jaký jednotný trh?

Ciwe Zelený, jako kdyby nestačil Kratochvíl s Braunem! :-P

K. Zelený 6.5.2019 18:40

Re: Jaký jednotný trh?

Ciwe taková smůla! Zase nebylo lze ad rem!

M. Prokop 6.5.2019 20:46

Re: Jaký jednotný trh?

Ciwe, žádná res. :-P

K. Zelený 6.5.2019 22:54

Re: Jaký jednotný trh?

Být vámi, odpovím něco o úchopovém instrumentáriu, ale oba víme, že pochcat nesouhlasícímu nohavici je pro vás o tolik sladší i snazší.

P. Han 6.5.2019 23:27

Re: Jaký jednotný trh?

Mám pocit, že na nohavice si chčijete sám, zbytečné k tomu přidávat.

M. Kosejk 6.5.2019 19:26

Re: Jaký jednotný trh?

Jde o to, že EU tu různou kvalitu pod stejnou značkou toleruje - ale například nazývat tuzemský rum tuzemským rumem nedovoluje (protože prý jednotný trh). :)

M. Krátký 6.5.2019 18:04

Uměle - předvolebně nafouknutý problém

když si něco nechci koupit, tak si to nekoupím a naopak, když si něco chci koupit a nemám na to peníze tak si to taky nekoupím - jak jednoduché - všechno ostatní je zbytečné mudrování - hezký den

M. Prokop 6.5.2019 18:09

Re: Uměle - předvolebně nafouknutý problém

Zajisté.

M. Kosejk 6.5.2019 19:24

Re: Uměle - předvolebně nafouknutý problém

Tak určitě. A až jednou zjistíte, že vám ve vaši hospodě místo objednané šestihvězdičkové Metaxy nalévají jen třihvězdičkovou (protože 6-hvězdičková je jen pro Němce - a ti za ní zaplatí méně než vy za tu 3-hvězdičkovou), tak si pokecáme o tom, jak je tohle jen umělý problém.

:))

M. Prokop 6.5.2019 20:48

Re: Uměle - předvolebně nafouknutý problém

A ty hvězdičky (tři nebo šest) na flašce jsou, nebo ne?

https://www.alkohol.cz/metaxa/

I. Hendrych 6.5.2019 17:19

No comment

Paní Šichtařová kupujte jako já BIO od ekoteroristů a nebude mít žádný problém s dvojí kvalitou...

J. Svoboda 6.5.2019 17:22

Re: No comment

Nejste vy náhodou BIOdogmatik? Vysvětlíte mi, proč nakupovat u teroristů?

L. Novák 6.5.2019 17:28

Re: No comment

BIO - to je jen jiný název pro známé "košer" potraviny vyžadující speciální péči, ale bez hmatatelného rozdílu ve složení... :-D

M. Prokop 6.5.2019 17:56

Re: No comment

On totiž problém s dvojí kvalitou v podstatě neexistuje, ale v době předvolební je každá 3,14čovina dobrá k zviditelnění.

Sedlák hnojí ve dne, EKOsedlák v noci. :-P

P. Grigar 6.5.2019 21:54

Re: No comment

.. dejte si tu práci a pohledejte, co je nutné ke splnění parametrů BIO. Možná vás přejde chuť.. na venkově by to nikdo nekoupil, natož aby to jedl.

D. Polanský 6.5.2019 16:57

Ano přesně tak,

volný trh je volný trh, a když se to trhu vyplatí, budou i jednotné potraviny. Zatím bohužel tržně ne.

M. Prokop 6.5.2019 17:58

Re: Ano přesně tak,

Trh "má na salámu". Rozhodující jsou spotřebitelé. Až budou všichni chtít (a mít na) RollsRoyce, nebudou na trhu Dacie (nebo taky obráceně).

V. Braun 6.5.2019 18:49

Re: Ano přesně tak,

Asi tak. Vyvozozvat z toho, že všichni si memohou koupit a tedy všude se nenabízejí auta RollsRoyce že nefunguje jednotný trh, jako to dělá paní Šichtařová, je pěkná blbost. Jsem rád, že takto nepřímo to příspěvkěm výše uznal i pan Prokop.

M. Prokop 6.5.2019 20:50

Re: Ano přesně tak,

Straw man

Nenapsala, že nefunguje, napsala, že není.

V teorii možná jo, ona psala o praxi.

K. Janyška 6.5.2019 15:56

Ano, horší potraviny pro méně koupěschopné lidi.

Co je na tom divného ? Tak to vždy bylo a vždy bude. A s EU a jejími rádobymoralistickými postoji jděte do háje. EU nebude, neboť nemůže. Spontánní řád lidského světa v Evropě ji nedovolí. Je jako SSSR... Dzp.

L. Novák 6.5.2019 15:41

No fuj, Šichtařová šíří falešnou propagandu ČSSD

Chce snad Šichtařová za socialisty kandidovat do EU a nebo se jenom sveze na populistické vlně do politiky kamkoliv?

Tento článek považuji za naprostý odpad, hnůj, blábol...

M. Prokop 6.5.2019 15:44

Re: No fuj, Šichtařová šíří falešnou propagandu ČSSD

A co vám vadí konkrétně?

L. Novák 6.5.2019 15:48

Re: No fuj, Šichtařová šíří falešnou propagandu ČSSD

Totální rozplizlost, nekonkrétnost, žvanění bez důkazů...

M. Prokop 6.5.2019 15:50

Re: No fuj, Šichtařová šíří falešnou propagandu ČSSD

Mně to naopak připadá dost přesné vysvětlení té hysterie kolem "dvojí kvality" a taky cen.

L. Novák 6.5.2019 15:55

Re: No fuj, Šichtařová šíří falešnou propagandu ČSSD

Až uvede seznam nejmíň stovky značkových výrobků, na něž lze vztáhnout její tvrzení, včetně laboratorního rozboru obsahu a výčtu odlišností s poukazem na to, co je považováno za vyšší/nižší jakost, má smysl o věci diskutovat. To, co napsala, je politický blábol ve stylu euroslepice Jourové.

M. Prokop 6.5.2019 15:57

Re: No fuj, Šichtařová šíří falešnou propagandu ČSSD

Mně to připadá, i bez těch rozborů, docela rozumné. Kvalita výrobků je různá, cena je dána mnoha faktory a rozhoduje o ní zákazník. To jsem od EUroslepice nikdy neslyšel.