20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Diskuse k článku

EU: „Nemocná žena“ Evropy

Jestli mají být státy v EU ekonomicky silné, aby mohla být ekonomicky silná i celá EU, je k tomu nezbytně nutný dostatek levné energií ve dne v noci.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Diviš 24.2.2024 14:19

Rád by. Ale NATO, naštěstí.

I. Lyčka 24.2.2024 17:26

Tomu moc nevěřím. Jestli nejsme schopni vyzbrojit teď Ukrajinu, tak jsme v prčicích. A NATO taky.

V. Petr 24.2.2024 17:36

Evropu zachraňují USA a jejich jaderné zbraně. Je pravdou, že pokud Evropa poslala na Ukrajinu skoro vše, co měla (a ZA DVA ROKY nebyla chopna rozjet zbrojní výrobu kvůli rudozelené degeneraci) bude po případném vítězství Ruska dost bezbranná. Jedinou překážkou pro Rusko bude jen Polsko...

M. Pesat 24.2.2024 12:12

"Jsem samozřejmě rovněž pro začít okamžitá jednání i s tím mafiánem co lže. Nakonec i Finsko se se Stalinem domluvilo."

no Finsko se soudruhem Stalinem domluvilo az pote co jim soudruh Stalin/SSSR domluvil. Soudruh Stalin/SSSR totiz Finsku nabizel vymenu uzemi, za Karelskou siji /snad / 3 x vetsi kus zeme vymenou, az kdyz to Finsko odmitlo zacala tzv. zimni valka, kdy v prvni fazi SSSR Finy tezce podcenil a utrpel velke ztraty, poto SSSR ustoupil preorganizoval sily a nasledne Finy smetl, az pote se Finsko se soudruhem Stalinem/SSSR domluvilo, mirova smlouva a vymena/zabrani uzemi/Karelska sije. Ze to bylo prozirave se ukazalo pri oblehani Leningradu pres zamrzle Ladozske jezero se vozily zasoby do obkliceneho Leningradu.

J. Kočvar 24.2.2024 14:09

Zloděj Stalin udělal obrovskou chybu, když Finsko přepadl a okradl - tím si je zbytečně znepřátelil a musel mu čelit i za nacistického vpádu.

P. Diviš 24.2.2024 14:21

Nešlo jen o území, ale i praktické podřízení Finska SSSR.

A zásoby do Leningradu mohli sověti vozit přes Ladožské jezero proto, že Finové se zastavili na svých starých hranicích a dál nešli, ač mohli.

Dostudovat!

L. David 24.2.2024 12:08

A o tomhle všem pitomci v Bruseli a v Kyjevu nevěděli? Když se rozhodli popuzovat celou Ukrajinu proti několikanásobně silnějšímu medvědovi ? ?

P. Rada 24.2.2024 14:19

"Pitomci" si doposud neuvědomují ani to o co Putin dlouhodobě usiluje. Tedy putinovskou snahu o znovu si podmanění bývalého sovětského prostoru.

To, že se Ukrajina, potenciál které nejspíše chtěli použít na intervenci dál, nečekaně razantně vzepřela, bylo pro Putinovce nemilé překvapení a tak museli vojenskou mašinerii přeorientovat.

Pro dem. svět to je zas nečekanou výzvou, dokázat takto odvážným o svébytnost usilujícím adekvátně pomoci.

Zajímavé přesto doposud je, že takovýto uzurpátorský záměr neprohlédli čeští přízemně uvažující lidé.

J. Pospíšil 24.2.2024 20:37

Například já jsem ten záměr neprohlédl. Nemyslím ovšem, že jsem přízemně uvažující člověk. Myslím spíše, že Vaše hypotéza je v rozporu s realitou. Ostatně stejně, jako Váš pohled na vliv člověka na globální kolísání teploty.

P. Diviš 24.2.2024 14:23

Medvěd chce obnovit své imperiální postavení, takže by na Ukrajinu nezaútočil jen kdyby mu byla plně podřízena. Jenže to zase nechtěla většina Ukrajinců.

V. Petr 24.2.2024 17:51

Nejsem si jist, nakolik většina. Pro takový Lvov to platí určitě. Jinak byla Ukrajina dlouho rozdělena na proevropský Západ a proruský východ.

P. Diviš 24.2.2024 11:43

"Shání ji proto třeba v Pákistánu." - Kéž by alespoň sháněla a platila.

"V prostoru EU se měsíčně vyrábí asi dva nové tanky Leopard. " - ESG ....

"Aby stát mohl být svobodný, musí mít dost energie, dost potravin a také se musí umět ubránit." - Pamatujte na to ve volbách a nevolte nic EUrohujerného a zeleného. Kočovný parlament sice je šaškárna, ale nějaké ty klacky pod nohy zelených woke soudružek a soudruhů házet může. Teď je hází těm, kteří se ty hrůzy snaží brzdit.

P. Rada 24.2.2024 10:21

Ono je to trochu jinak i když souhlasím že Evropa (EU) jaksi "nemocná" je. Problémy totiž začíná mít prakticky celý svět:

https://www.businessinfo.cz/clanky/vyvoj-svetove-ekonomiky-byznysu-nenahrava-ocekavani-firem-jsou-strizliva/

Agresivní Putinovský postoj má oproti EU zatím jen tu zásadní výhodu, že má ještě kde v doma drancovat surovinové zásoby. Toto ale dělá na úkor své budoucnosti. Pan Souček se dlouhodobě tomu analogicky zasazuje o dorabování českého uhlí.

Jeho demagogie (falešné řečnění) ale tkví v tom, že zamlčuje co by bylo/nutně už bude/ dál jakmile by navíc i tyto nutně limitované zdroje došly. Zamlčuje tedy, že v tomto smyslu je už nyní víceméně nemocná celosvětová civilizace a že válečné excesy jako ten na Ukrajině v louhodobých důsledcích jen urychlují nástup globálního kolapsu.

J. Zákola 24.2.2024 11:08

No a o tom to je, : "Agresivní Putinovský postoj má oproti EU zatím jen tu zásadní výhodu, že má ještě kde v doma drancovat surovinové zásoby." A USA už nemá kde drancovat, a tak by chtěla drancovat v Rusku. A proto celá ta komedie s válkou na Ukrajině. Vsadím se o cokoliv, že kdyby nebylo co drancovat v Rusku, tak by si USA a EU ani nevzpoměli na nějakou Ukrajinu,či Rusko, a válka by tam nebyla.

P. Diviš 24.2.2024 11:45

Suroviny Rusáci rádi prodají, v tom to není. Problém je jejich paranoia, mesiášství a hlavně, imperialismus.

V. Petr 24.2.2024 11:49

Nikoliv, problémem je agresivní islám na jedné a rudozelený neobolševizmus na druhé straně.

P. Diviš 24.2.2024 14:25

To je spíš vaše posedlost.

V. Petr 24.2.2024 14:45

To co vidím je realita. Muslimové už dokonce ovlivňují zahraniční politiku západních zemí. Páchají trestnou činnost v masovém měřítku a vnucují Západu své zvyky.

Nebo to snad chcete popřít?

Přečtěte si Machiavelliho, jak píše o válkách o moc a válkách o život. Válka s Putinem je válkou o moc, chce si nás podmanit. Boj s islámem je válkou o život, muslimové nás chtějí nahradit!

V. Kučer 24.2.2024 18:08

Válku o moc za nás vede Ukrajina, válku o život Izrael.

V. Pražský 24.2.2024 13:41

příteli já byl na vojně a tam mě tvrdily že imperialisti jsou amici a spol.

P. Diviš 24.2.2024 14:26

Ženské?

Mně to tvrdili také, ale na rozdíl od vás jsem tomu nevěřil ani tehdy.

V. Petr 24.2.2024 17:59

No na vojně se nám politruk svěřil, jak byl zděšen tajným průzkumem mínění vojáků Na otázku, zda USA připravují válku odpovědělo 60% záklaďáků ne, 13% ano a zbytek nevím (1967).

J. Zákola 24.2.2024 22:31

No vidíte, suroviny (plyn a ropu) nám levně prodávali.A komu to vadilo? USA!!!

J. Lukavsky 25.2.2024 8:02

"A USA už nemá kde drancovat, a tak by chtěla drancovat v Rusku." USA jsou momentálně největším producentem zemního plynu, mají největší zásoby uhlí, další plyn a ropa jsou na Aljašce.... no nevím proč by se sápaly do Ruska, když Rus jim prodá svoje suroviny a doveze je až do přístavu a rád. Nic jiného totiž nemá a neumí. A k těžbě Rus potřebuje stroje ze Západu, von ten plyn či ropa nevyskáčí samy. J.L. end

V. Petr 24.2.2024 11:24

Mimochodem, jedna firma chtěla začít těžit barevné kovy z mořského dna, o čemž se mluví už 50 let. Setkala se, samozřejmě, se zuřivým odporem zelených, že prý "ničí cenné dno..."

M. Pesat 24.2.2024 11:52

ja mam dojem ze tomu soudruhovi ted povolili nejaky zkusebni project na nejake omezene casti morskeho dna, cetl jsem to na BBC minuly tyden.

L. Zídek 24.2.2024 9:56

Ne nemocnou. Po dokončené sebevraždě mrtvou !

P. Rada 24.2.2024 10:34

Copak je zbytek světa na tom výrazně lépe? Našlápnuto co civilizačního kolapsu mají v globalizované ekonomice prakticky všichni - jen někdo později .... Někdo se přeci měl naopak dříve lépe jak jiní.

Fermiho paradox, kolapsy dávných civilizací a dnešní už globální pokles stability světa, přeci vypovídají o rizicích pro všechny a v řadě ohledů s rostoucí naléhavostí. Nebo snad víte o snadném řešení?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

L. Zídek 24.2.2024 10:52

Snadné ne . Západní vlády a instituce prolezlé neomarxisty to bez boje nevzdají...

F. Kusák 24.2.2024 9:47

Udržovat energeticky náročný průmysl v Evropě nedává smysl. Evropa (mimo Evropskou část Ruska) nemá ani dostatek surovin ani energie. O tom, že by se mohla vrátit výroba do Evropy, je bohapusté blouznění. To prostě nejde, a dobře si to uvědomoval i Hitler při své "Drang nach Osten". Poválečné Západní Německo v této politice pokračovalo, jen použilo jiné prostředky. I Socialistické Československo využívalo spolupráci se Sovětským svazem a skoro veškerá potřeba surovin a značná část energie pocházela od tamtud. V tom měli tehdejší plánovací jasno.

A pak, jak by to mohli Evropané zařídit a vrátit plnohodnotně zpět těžký průmysl. Úpadek specializovaného školství a rozpad výzkumné a vývojové základny v této oblasti nelze jednoduše obnovit. Evropa potřebuje mírový rozvoj a orientaci na úplně jinou ekonomiku, a to také dělala. Jenže si asi nikdo nechtěl připustit, že po hrůzách 2. světové se militarizace vrátí do politiky v takovém rozsahu. Přiznejme si, že bez USA to prostě nejde, jen je otázka, zda-li je to možné i s nimi. A pak "Bůh ochraňuj starou dobrou Evropu".