23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Válka s Německem, strategie versus taktika

Mnozí malověrní mají pocit, že dnes Čechům nezbývá než se podřídit německému energetickému diktátu. Zejména odporovači nových českých jaderných bloků v tomto směru excelují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Šťastný 30.1.2013 5:57

Re: Válka s Němedkem.....

.....V Němedku jde v první řadě o budování zdrojů v místě spotřeby.??? Myslíte ty větrné parky v Severním moři co "místně " zásobují pomocí naší a polské přenosové soustavy Bavorsko?

V. Šťastný 30.1.2013 6:01

Re: Válka s Němedkem.....

a ještě něco. Jestli něco vysává naše veřejné zdroje, tak to jsou OZE. Za poslední rok to bylo 44mld kč.Vláda zatím nic doplácet nebude, nic takového není rozhodnuto a už vůbec to nebude cena, kterou si určí ČEZ, ale pokud bude, tak cena kterou určí OZE dotacemi zparchantělý trh.

R. Langer 30.1.2013 11:03

Re: Válka s Němedkem.....

Přesně.

R. Langer 30.1.2013 11:02

Re: Válka s Němedkem.....

Jako vtip je to dobré, jako realita k pláči. Oni na to Němci ale už brzy přijdou, a pak se budete divit...

J. Vyhnalík 30.1.2013 17:04

Re: Válka s Němedkem.....

Mýlíte se. Rozdíl nedoplácí vláda, ale spotřebitel. Ovšem v opačném směru než si myslíte. Elektřina v Dukovanech se vyrábí za pár desetníků na kWh, ovšem od OZE ji ČEZ musí vykupovat za garantované ceny, stanovené v roce uvedení zdrojů do provozu. Ty se pohybují od více než 14 Kč až po cca 6,5 Kč v loňském roce. Tyto nesmyslné ceny se průměrují s cenami z klasických zdrojů a na konci je platíme my.

J. Jurax 30.1.2013 2:58

A co z toho plyne obecně?

Standardní politik vidí jen od voleb do voleb - je nutno koryta získat a udržet. Proto musí být populista a proto je ochoten zdevastovat státní finance za účelem nákupu přízně voličů. Co přesahuje volební období je pro něj nezajímavé. Není tudíž schopen dlouhodobé koncepční práce.

Prioritou politika není zájem vlasti, národa, státu a už vůbec ne jeho voličů. Jeho prioritou je zájem jeho rodné strany, zájem jeho vlastní, jeho bližních a v neposlední řadě zájem jeho sponzorů, to jest těch, kdož si ho platí a na špagátcích vodí.

Politik ani za to nejblbější a nejškodlivější rozhodnutí nenese žádnou odpovědnost (viz třeba v článku zmíněné pyramidálně kraviniózní dotování OZE). Nikdy nebude ze svého hradit škodu. Nese jen odpovědnost tzv. politickou, což se v nejhorším a pohříchu řídkém případě projeví odchodem z politiky a usednutím do teplého místa v soukromém sektoru, které si za své politické kariéry patřičnými úsluhami připravil. Alternativně někde v orgánech EU, projevil-li za své předchozí kariéry patřičnou míru servility k unijní věrchušce.

Závěr - politici nemají kafrat do složitých a důležitých věcí najmě technického charakteru (energetická či dopravní koncepce například). Jsou nevzdělaní (práva či politilogie, ba zhusta ani ekonomie v tomto punktu nejsou  vzdělání), ovlivnitelní každou konjunkturální hovadinou. populističtí a v neposlední řadě úplatní. Blbost nepřestane být blbostí, i když ji odhlasují obě komory parlamentu a vláda schválí!

V. Šťastný 30.1.2013 5:55

Re: A co z toho plyne obecně?

přesně

T. Kočí 30.1.2013 7:46

Re: A co z toho plyne obecně?

SOUHLAS!

P. Vaňura 30.1.2013 9:39

To co jste napsal, je pravda, ALE politik, který se chce

stát autoritativním vládcem, jako Putin, MUSÍ přemýšlet v delším horizontu. Putin bude vládnout už 20 let. PROTO se Rusům vyplatí volit Putina, je pro ně přijatelnější, než sebranka zkorumpovaných zlodějů, kteří si potřebují nakrást za jedno funkční období.

Je zajímavé, že Zdeněk Mlynář, spolužák Gorbačova a autor knihy Mráz přichází z Kremlu tento vývoj předvídal už za Jelcina!

V. Novák 30.1.2013 10:12

Jedinou alternativou Putina jsou v Rusku komunisté.

Pouze komunisté mají sice výrazně menší podporu než JR, ale dvoucifernou. Třetí Žirinovského "liberální demkraté" (hahaha) jsou už mimo jakoukoli reálnou soutěž. A ti, kteří se předvedli za Jelcina? Ti mají podporu na úrovni statistické chyby.

Tak to prostě je, i když se našim "demokratům" hrubě nelíbí, že Rusové volí jinak, než by jim rádi předepsali. No, oni je zklamali i čeští voliči... A ten pískot zklamané "mediálně-kulturní fronty"!

R. Langer 30.1.2013 11:07

Re: To co jste napsal, je pravda, ALE politik, který se chce

Jestli si někdo myslí, že šéf KGB je lepší než sebranka zkorumpovaných zlodějů, tak já říkám, že je to totéž. Všechno je to mafie a její boj mezi sebou. A až jeden mafián úplně vyhraje, tak pak to bude stejná totalita jako za Brežněva. Ale lidé asi budou mít klid na práci, to je fakt. :-P

V. Novák 30.1.2013 15:19

Rusům se to stejně nejeví.

Možná je to na vás příliš přízemní, ale vycházejí z toho, že za Jelcina a vlády sebranky zkorumpovaných zlodějů třeli bídu s nouzí, zatímco za vlády šéfa KGB se jim žije jak nikdy v dějinách.

Takže se některým stýská po komunistech a 80. letech, ale nikomu po "svobodě" za Jelcina v 90.

R. Langer 30.1.2013 15:26

Re: Rusům se to stejně nejeví.

Jo, kdekomu se dnes na zeměkouli žije jak nikdy v dějinách, ale jestli je to zásluhou hlavního šéfa KGB, to bych se tvrdit neodvážil. Já bych se to dokonce nebál vyjádřil jako "hlavnímu šéfovi KGB navzdory". :-D

V. Novák 30.1.2013 18:34

No, řekněte to Rusům, kteří zažili bídu 90. let

za vlády "prichvatizátorů" a "dermokratů" a jejichž život (i život Ruska) se obrátil k lepšímu ledvaže Putin zaťal těm nejhorším zlodějům típec, ty rozumnější přinutil platit daně a ty méně rozumné halt od cecíku odstavil.

Myslím, že jim nevysvětlíte, že to bylo jemu navzdory a že by jim za Chodorkovských, Berezovských, Gusinských a jiných "-ských" bylo líp. Koneckonců dalo to jasně najevo "popularitou" strany Javlinského, která je na úrovni statistické chyby.

A dokonce si troufnu říct, že oni mají pravdu - a vy ne.

J. Jurax 30.1.2013 19:06

Re: No, řekněte to Rusům, kteří zažili bídu 90. let

No, obecně vzato je osvícený diktátor vždy lepší a akceschopnější než zparchantělá demokratůra, jakou dnes zažíváme. Chyba je v tom, že osvícených adeptů na diktátora je kritický nedostatek a neexistuje mechanismusm jak zajistit diktátorovu osvícenost i poté, co se diktátorem stane.

A Putin má na diktaturu našlápnuto, ovšem na osvícenou stěží.