24.5.2022 | Svátek má Jana


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Transformace ve stínu rypadel

Před několika dny schválil po sedmiletém projednávání zvláštní výbor pro těžbu hnědého uhlí spolkové země Braniborsko rozšíření povrchového dolu Welzow-Süd v Lausitz na hranici se Saskem o novou těžební zónu o rozloze 1900 hektarů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Zbořil 10.6.2014 11:46

nejedeme náhodou po slepé koleji (s Angelou včele)

Bohužel, poněkud a spíše bych řekl velmi schizofrenní situace. Možná by bylo zajímavé se juknout na poslední World Energy Investment Outlook 2013 (publikován IEA 3. června) který má v titulku jednoho snímku presentace sugestivní větu "Udrží EU rozsvícená světla?" Několik faktů: (1) za poslední desetiletí 80% investic v EU do energetiky šlo do RES; (2)EU potřebuje investovat 2,2 trilionu USD do roku 2035 do náhrady stárnoucí infrastruktury a ke splnění dekarbonizačních cílů!!! (3)před rokem 2025 bude nutno vystavět kapacitu 100 GW (sto temelínských bloků) tepelných zdrojů aby se udržela bezpečnost a spolehlivost dodávek (4) cena elektřiny z klasických zdrojů je 20% pod úrovní návratnosti výstavby nových zdrojů!

Ergo, vypadá to na návrat k regulovaným cenám a žádný jednotný energetický trh - pak samozřejmě běsnění patrně ustane. Prostě trh s dotacemi fungovat nebude! Navíc, EU už povolila exporty uhelných elektráren do třetích zemí a veřejně se mluví o tom, že komise překrucuje vědecká fakta, aby pasovala na politiku... Velmi drahý experiment! http://www.worldenergyoutlook.org/investment/ koukněte se!