25.5.2024 | Svátek má Viola


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Stoprocentní hloupost tuzemské politiky

Experti různých ekonomických i společenských oborů se dnes rádi pouštějí do spekulací, co by Čechům přineslo okamžité zrušení dovozu ruského plynu, když ho nemáme čím nahradit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Kusák 18.4.2022 9:15

Asi jste se spletl. Za celou dobu, co jsem podnikal a pracoval ve výrobě, za mě nebo za mé kolegy stát žádné suroviny nebo odbyt nezajišťoval, tedy s výjimkou státních zakázek, ale z těch jsem nikdy nežil. Po státu chceme, aby k našim aktivitám vytvořil co nejlepší podmínky, obchodní, daňové, vzdělávací atd. a všeobecnou podnikatelskou atmosféru. To a jedině to je zárukou prosperity a našeho bohatství. Proboha, jen žádný socializmus, ten zajistí pouze chudobu všem. To už tu bylo.

J. Červený 18.4.2022 9:06

No on se norský plyn u nás ani nedá používat, pokud se nevymění miliony hořáků v průmyslu a domácnostech.

M. Šálek 18.4.2022 9:04

Nepřesná je zmínka o Green Dealu: Tento plán na destrukci evropské energetiky a ekonomiky vznikl později, německá varianta s týmž cílem se nazývá Energiewende a vznikla podstatně dříve, zhruba před 20-30 lety. S očekávatelnym výsledkem výrazné závislosti na Rusku.

F. Kusák 18.4.2022 8:59

Ale to je přeci normální a pokud máte děti a třeba vnoučata, nemůže Vám být jedno, v jakém světě budou žít. Já se také stále snažím podnikat, pracovat na zahradě a domě a pomáhat rodině, i když bych mohl sedět, mudrovat a čumět do zdi. Ale uznávám, že občas také propadám malomyslnosti, ale to asi každý.

P. Rada 18.4.2022 8:55

Ani slovo? Zásadním pojmem pro odbornější pohled k jakékoli energetice je EROEI. Pokud má tento parametr hodnotu menší jak cca 5X stává se ze zdroje spíše spotřebič. Toto je dodnes klíčové a právě krizové pro jadernou energetiku. V následující tabulce jsou sice uvedeny i hodnoty vyšší ale ty platí pro starší typy jednodušších a tedy méně bezpečných realizací štěpných reaktorů.

https://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Druhým ale souvisejícím zásadním pojmem je jaderná bezpečnost. Praktiky žádný jednou rozběhnutý jaderný reaktor totiž na rozdíl od jiných zdrojů nelze s principu spontálního pokračování druhotných štěpných a tedy teplo produkujících řetězců zcela vypnout dříve jak za roky!!! Nedochlazovaný reaktor a jeho součásti se tak mohou stát nezvladatelnou zkázonosností velmi širokému okolí.

Zabezpečit takovýto systém proti terorismu včetně toho státního je prakticky neřešitelný úkol. Toto se ví už od stavby prvých reaktorů a proto existuje tzv. "Ženevská konvence" o neútočení na jaderné reaktory. Psychopatům v čele totalitních států ale mohou být takovéto zásadní mezinárodní dohody lhostejné.

Energeticky klíčové při tom všem ale přesto může fakt, že běžným lidem ke kterým zřejmě patříte mohou být lhostejné jak vlastní fyzikální zákony štěpení tak celá lidská legislativa a relativně svatý jim dnes připadá jen extrémní nadbytek spotřebovávaných energií. Ten v ČR dnes činí na osobu zhruba 200x tolik co spotřebovával průměrný člověk ještě před dvě stě lety. Zde skrze pohodlností a reklamou vybičovanou zbytečnou spotřebu, skrytě tkví nejzásadnější energetické rezervy dneška.

F. Kusák 18.4.2022 8:53

Malý, ale veleúspěšný Tchaj-wan, kde až do roku 1988 platil výjimečný stav, za zadkem s rudým bratrem, založil svou ekonomiku na elektronice, vysoce intelektuálně náročné, ale s minimem silové energie. Dnes nestačí vyrábět a nabídky na investice se jen hrnou. Byl to pud sebezáchovy a víra ve vlastní schopnosti.

L. Beneš 18.4.2022 8:52

R^

V. Němec 18.4.2022 8:52

Můj názor se nebude líbit určitě:

Kdyby nezažilo Rusko v devadesátých letech tak tragicky zmršený způsob přechodu na tržní ekonomiku, zdecimování jak zevnitř tak zvenku, deset let ponížení, tzn. kdyby byla vyslyšena slova Václava Havla, pronesená v US Kongresu v únoru 1990, kdyby nebylo kontinuálně nadále Spojenými státy považováno za nepřítele č. 1, mohla se rozvíjet oboustranně výhodná spolupráce a v tomto teritoriu by bylo skvěle. Přitom bychom samozřejmě uplatňovali i v energiích diverzifikaci zdrojů. To je normální i z technických důvodů.

To se ale za mořem nelíbilo, takže USA zvolily strategii win-lose namísto win-win.

Tak teď do toho, ti, co neumíte nic, než stále štěkat osvědčený slovní výblitek "ruský troll".

L. Beneš 18.4.2022 8:51

Zisk pro někoho, ztráta pro jiné.

L. Beneš 18.4.2022 8:49

Oni si prostě myslí, že lidé jsou stejně blbí jako oni sami.

L. Beneš 18.4.2022 8:47

Lidé jsou bombardováni argumenty, které mají vzbuzovat dojem, že svět je jiný, než je. A básnění o dalším bloku JE má jen lidem zalepit oči. Přitom mnohé z těch, kteří o tom bloku básní, v době jeho spuštění - bude-li - už dávno nebudou bolet zuby.

F. Kusák 18.4.2022 8:42

Jenže naše chyba spočívá v tom, že jsme důsledně nemysleli sami na sebe. Házet naší neschopnost, hraničící s debilitou na někoho jiného, nic neřeší. Hlavní průšvih je v nás, v naší bohorovností a lenosti. Mnoho věcí jsme nechali na jiných a teď jsou patrné naše výsledky. Že je náš průmysl zaměřený na přetváření velkých hmot, tudíž velmi energeticky náročný, kompletovaný a prodávaný jinde, je opět podle podobného scénáře. Může mně někdo vysvětlit k čemu nám bude vysoce robotizovaná výroba baterií podle zahraniční know-how ve firmě, která má být vlastněná z části polostátní ČEZ a s výrazným podílem zahraničního investora, když to jen dál bude devastovat naší přírodu a praktický to nic nepřinese. Připomíná mně to tu!! blbost s výrobou pneumatik jistou jihokorejskou firmou. Je to pořád dokola.

L. Beneš 18.4.2022 8:42

Celé to povídání o zastavení toku plynu z Ruska je vedeno strašením, že nám ten plyn zastaví Rusko. Přitom kdo přemýšlí, tomu je jasné, že zastavit plyn chceme my, resp. naši politici. Ale tak, aby si všichni mysleli, že ho zastavili Rusové. Natahujeme si smyčku na krk sami a předstíráme, že nám ji natahují Rusové.

V. Kučer 18.4.2022 8:25

Právě jsem viděl na ČT24 pořad - Konec ruského plynu. Čím zatopíme? Ani slovo o jaderné energetice, dokonce tam dával rozumy i Mirek Topolánek který má přímou zodpovědnost za nedostavbu Temelína.

R. Meišner 18.4.2022 8:20

autore neustále zmiňujete Norsko, jak kdyby bylo schopné zásobit celou Evropu. --ne, opravdu nebylo, autore. / a ruský plyn si bere Evropa proto, že je prostě řádově levnější než ten americký. ( který pokryje max 10% potřeby Evropy). a to nezmiňuji ekologii, že). --naši politici žádná řešení nemají,,--tedy kromě básnění o dalším bloku JE. ---tak tedy nashle za dvacet let u pátého bloku Dukovan. 8-o

F. Kusák 18.4.2022 8:20

Ten plyn z Norska vlastně ani z Norska nebyl, pouze bilančně, jinak měl původ v Rusku. Pravdou ale je, že naše neschopnost spočívá hlavně v nekoncepčnosti naší energetické politiky. Posmívali jsme se Němcům, mnohdy právem, ale jejich postup měl alespoň nějakou logiku. A nebýt Němců, nebyl by tu plyn žádný. Ten problém závislosti na Rusku se postupně přemění na jinou závislost. A zase špatně. Určitě by se v EU mělo vytvořit silný výzkumně vývojový komplex včetně výrobních kapacit, zaměřený na rozvoj jaderné energie. A včera pozdě. Vzorem by mohl být úspěšný projekt Airbus. Jenže nevím, nevím zda-li zvítězí rozum před ideologií.

K. Kovařovic 18.4.2022 8:02

Kdo viděl včerejší PARTII na Primě tak musel posoudit ubohost politiky bývalých vlád reprezentovanou bývalým Špidlou tzv. Zdroje jsou a poradkyní současného premiéra paní Horskou. Obludný problém se zajištěním zemního plynu pro ČR zjednodušili do tvrzení: musíme vytápět na nižší teploty, musíme zateplovat, musíme vytápět pomocí panelů (z Číny). Blbosti na entou. Oni neví, že 75 % spotřeby plynu jde do průmyslu ? Oni neví, že se peče chleba v pecích na plyn ? Rv

S. Ševeček 18.4.2022 7:57

blbost. privatizace. kapitalismus. zisk.

S. Ševeček 18.4.2022 7:56

Česká vláda cizí mocnosti.

M. Šálek 18.4.2022 7:13

Nepřesná je zmínka o Green Dealu: Tento plán na destrukci evropské energetiky a ekonomiky vznikl později, německá varianta s týmž cílem se nazývá Energiewende a vznikla podstatně dříve, zhruba před 20-30 lety. S očekávatelnym výsledkem výrazné závislosti na Rusku.

I. Ludvík 18.4.2022 6:07

Máte pravdu. Počátkem 90.let se povedlo získat kontrakt s Norskem, bylo postaveno zpětné potrubí z Německa a plánoval se severo-jižní koridor od Baltu k Jadranu. Objevily se projekty Nabucco. Potíž je v tom, že české plynàrenství bylo od doby zahájení výstavby tranzitního plynovodu zamořeno řadou lidí, kteří pro Rusy pracovali. Generační obměna mnoho z nich vyřešila, ale obrovský rusko-německý deal s eskalačními doložkami kontraktů zapouzdřily naší bezpečnost na úrovni dříve příměho vlivu ruských expertů na chod tranzitu plynu. Své k tomu přidala i politika CZT, snažící se likvidovat konkurenci plynového topení. Tak nějak se přitom na ten bolavý prst zapomnělo. Hledat dnes specifickou "českou cestu" pro řešení problémů se zastavením odběru plynu z Ruska nedává smysl a povede jen k dočasným a nouzovýn řešením. Řešení lze dosáhnout pouze systémovou konfigurací provozu evropských dálkových plynovodů s kapacitami terminálů LNG. Pracuje na tom někdo?

V. Humble 18.4.2022 5:48

To jsou ty paradoxy. Tato situace spolu s nasi zavislosti na Cine ktera se projevila naplno v dobe pandemie je krasny priklad toho ze ekonomika neni a nikdy nebude zadny vselek a kam to hledani nejnizsi ceny muze vest. Na druhou stranu ignorovani ekonomiky ktere je masivne pritomno treba v Green dealu take vede k upadku a katastrofe. Proto ten paradox. Nebyt zeleneho silenstvy kde totalne ignorujeme ekonomicke ci prakticke faktory mohl byt politicky prosazeny energericky mix zalozeny na jaderne energii coz by drasticky omezilo nasi zavislost na Rusku. Je tedy treba pouzivat jak ekonomiku tak politiku k zabezpeceni potreb statu.

J. Novotny 18.4.2022 5:01

Voda, energie, potraviny, ocel a hlinik. Zajištēní tēchto vēcí je záležitost státu. Trh v současné podibē nebere v potaz bezpečnost dodâvek. Investičnî cykly jsou dlouhé, zmēny trvajî, 6-10 let, zásadní pak déle. Takže ano, jde o hloupost a selhání politiky, možná i s dopomocí financováním neziskovek Ruskem.

P. Labaj 18.4.2022 1:16

Naprostý souhlas.

V. Šedivý 18.4.2022 0:26

A proč by to politici dělali, když nic podobného občany absolutně nezajímá?

Voliči odkývali, že Green Deal berou, přestože to bude znamenat dražší energie, pokles životní úrovně.

Takže všechno OK, jen Putin pomohl tahle přání splnit dřív.

M. Šejna 18.4.2022 0:24

Autor nejspíš není ekonom, ale politický ideolog.

Ekonomika neřeší, odkud je surovina. To řeší politici. Ekonomika řeší jen dostupnost a cenu suroviny. To pro změnu politici neřeší.

Rusové aktuálně napadli sousední stát, ale dodávky surovin plní dle smluv. My sice do světa vykrikujeme, kolikátou sankcí jsme už vyhlásili, ale plyn a ropu tiše a ochotně odebíráme od Rusů dál. A aby to nevypadalo blbě, tak vykládáme obyvatelstvu bludy o tom, jak je Rusko nespolehlivý dodavatel.