28.5.2024 | Svátek má Vilém


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Stoprocentní hloupost tuzemské politiky

Experti různých ekonomických i společenských oborů se dnes rádi pouštějí do spekulací, co by Čechům přineslo okamžité zrušení dovozu ruského plynu, když ho nemáme čím nahradit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. John 18.4.2022 14:58

Autor je "žurnalista". Článek je tedy obdobný nesmysl jako slýcháme od politiků. Kdyby doplnil kapacity jednotlivých plynovodů, tak by závěry musel zásadně opravit.

Pravdu má v tom, že byla ásadní chyba, když Zemanova socanská vláda prodala Tranzitní plynovod vč. zásobníků plynu zahraničnímu vlastníkovi a tím zcela zamezila řízení trhu s plynem státem. Plyn mohl být daleko levnější.

J. Karza 18.4.2022 14:45

Když vám to vyčíslím, pane Rado, budete se bát umřít, protože nebudete mít na krematorium. Tam se topí plynem:-)

J. Prikner 18.4.2022 14:45

Na problém se zeptejte s privatizací Transgasu pro plyn , privatizací 30%ČEZu pro elektřinu ( a taky privatizací vodovodů pro Veolii). Řešení by se jistě našlo - ale:

Pokud nebudou ceny energií stabilní, bude inflace jako řemen. A to se stane, když naši elektřinu nebudeme kupovat za spekulativní ceny na lipském burze, ale ČEZ ji bude prodávat přímo . A to se stane tehdy, bude-li ČEZ 100proc vlastník státu. A to se stane, vykoupí-li ministerstvo průmyslu těch 30proc soukromých akcionářů. A to se stane, bude-li přijat příslušný zákon v PS. A to se hned tak za vlády 5tikolky nestane.

Ceny plynu budou stabilní, bude-li s dodavatelem (Gasprom či jiný) uzavřena dlouhodobé smlouva o dodávce za stabilní cenu. A to se stane, bude-li z státem určen státní nákupní podnik - nikoliv soukromník innogy a.s., který nakupuje na spekulativní cenu na holandské burze. A to nestačí - nakupovaný plyn se musí uskladnit v zásobnících , které však dnes patří soukromé firmě RWE, proto stát musí odkoupit zásobníky do majetku státního nákupního podniku. A i pak zbývají roury a kompresory, které kdysi patřily státu a nyní patří net4gas sro(Allianz Infrastructure Luxembourg I S. à r.l. (50 %) a Borealis Novus Parent B.V. (50 %). Ty musí stát vykoupit do svého majetku. Pak budou ceny plynu v rukou státu stabilní. A to se hned tak za vlády 5kolky nestane.

Jednoduché to nebude, jen stačí odstranit 5tikolku z vlády a zvolit nástupce který bude mít kompetence státu pro jmenovaná odvětví.

V. Novak 18.4.2022 14:31

Nabucco byl projekt EU, s českým plynárenstvím neměl nic společného - snad kromě Topolánky, který o Nabuccu hodně žvanil. Skoro jako vy.

Měl to být bezpečnostní projekt EU, ovšem EU jako první vycouvala a nechala financování na komerčních společnostech. No - a ty si provedly analýzu - a investovaly do NS a TS.

Nemluvě o tom, že Nabucco mělo mít tranzitní kapacitu 2/3 jednoho NS - co s tím?

V. Novak 18.4.2022 14:25

Naštěstí to ta tom, co je "pode vás" absolutně nezávisí.

Prostě opakujete hovadiny, které jsem vám nejen já vyvrátil.

Dochlazování vyjmutých článků je váš pokus - a dost neobratný o odklánění od té pitomosti, že reaktor nelze zastavit. Samozřejmě ho lze zastavit, dokonce velmi rychle, v řádu sekund. Pak je třeba ho dochladit, což trvá dny, ale jen proto, že ocel nemá ráda prudké změny teploty a to se nelíbí jak reaktoru, tak Daně Drábové.

Chladit se musí bazény s "vyhořelým" palivem - ne reaktor.

J. Pallas 18.4.2022 14:20

V EU je ruka trhu pod všemi příkazy, zákazy, dotacemi a sankcemi opravdu neviditelná.

V. Kain 18.4.2022 14:20

Když už autor kecá jako Palacký,tak by nám měl říci co předcházelo Putinův vpád na Ukrajinu.Myslím,že důkazů je dost, jenom se to jaksi někomu nehodí do krámu.

V. Novak 18.4.2022 14:19

No přece napodobit Karpatského génia a povinně snížit teplotu v bytech, elektřinu pouštět občas a spoléhat, že zafouká!

V. Novak 18.4.2022 14:18

Nebylo o v rámci Budapešťského memoranda a nebylo to za slib územní nedotknutelnosti.

V době podpisu BM už Ukrajina podepsala NPT, za což její v preambuli děkováno a podpisem NPT ukrajina především získala možnost i nadále provozovat své postsovětské jaderné elektrárny. Bez podpisu by si totiž musela - jako člen jaderného klubu - pořizovat jaderný materiál sama, na což neměla a nemá kapacity.

Tlačily na ni hlavně USA, kterým tenkrát především šlo o udržení NPT, která by - kdyby se Bělorusko, Kazachstán a Ukrajina nevzdaly "svých" (postsovětských) jaderných zbraní - byla velmi zpochybněna a kdo ví, jestli by se celý proces podpisování a ratifikací nemusel opakovat s novým zněním Smlouvy. Což by při počtu zemí OSN a při potřebném počtu ratifikujících bylo na léta.

A ještě jeden podotek - hlavice byly rozmístěny na Ukrajině, ale kódy k nim měli v Moskvě. Bez kódů by se těmi hlavicemi dalo tak leda mlátit...

J. Pankovic 18.4.2022 13:55

;-D protože ty takzvané obnovitelné zdroje nefungují a je to všechno jeden velký podvod, což by mohl pochopit i člověk ducha mdlého jako Rada, kdyby neměl hlavu přecpanou Grínpísáckými kravinami ;-D;-D;-D

F. Zrcek 18.4.2022 13:54

Není to první ani poslední nebetyčná politická blbost. Naši politici jenom jednali konzistentně s těmi západními, zejména německými a neměli žádný plán B. A navíc se to dobře prodávalo lidu - ten ruský nejen že byl zelenější, ale i o celých 21 halířů levnější; no nekupte to!

Teď už jsou politici bez šance zopakovat chyby maďarů a rakušáků a škemrat u putina. Naštěstí jsme u něj na černé listině, už dokonce i se Zemanem.

Takže páni politici, co teď dál?

P. Rada 18.4.2022 13:19

Možná? Nechcete zkusit míru pravděpodobnosti začít zvyšovat, vyčíslovat, naučit se věcněji argmentovat... a pak teprve si troufat radit odpovědněji postaveným až premiérům?

P. Rada 18.4.2022 13:14

Některým lidem může zůstat ve vlastnictví kritické myšlení - zatímco jiným už se honí myšlenky kolem alkoholu ....

Výsledkem toho pak může být bud včasná úvaha o změně ekonomiky na energeticky a surovinově podstatně méně náročnou - nebo na druhé straně po přechodné alkoholové euforii až kolaps.

Právě v ohledu energetické náročnosti ČR dlouhodobě zaostává a s pohledu diverzifikace možností nákůpu plynu tuplovaně významěji.

https://www.businessinfo.cz/clanky/zdroje-pro-prumysl-ceskou-energetiku-ceka-rychly-prechod-k-ekologii/

S. Ševeček 18.4.2022 13:12

možná lepší, než rady Pavla Novotného či oekonomika Skopečka.

P. Rada 18.4.2022 13:06

Pane Šálku proč podsouváte záměru růstu autonomie (G.D.) směrem k osamostatnění přívlastek destrukce?

Není naopak právě autonomie na bási obnovitelnosti základem dlouhodobé svébytnosti, svéprávnosti, nezávislosti a dalších demokratických hodnot?

P. Rada 18.4.2022 12:57

Máte snad za to, že diskuse na NP by měla být východiskem pro rozhodování premiérů?

P. Rada 18.4.2022 12:56

Pane V.N. ... "Opět opakujete už několikrát vyvrácené hovadiny."...

Jakou teplotu má podle Vás týden "vychlazený reaktor"? Podle mě to může být i přes 250C. Nechcete se vyhnout spekulacím, plácání... a podívat se třeba sem?:

http://otazky-fukusima.cvrez.cz/category/temata/havarijni-dochlazovani/

Navíc k dochlazovátí už vyjmutých palivových článků v bazénech je třeba také umělá cirkulace a ta běží na teplotě kolem 45C zhruba pět let a pro další a další výměnu paliva tedy prakticky nepřetržitě. Celou tu dobu se musejí jak realtory tak bazény chladit - a to i když je vlastní reaktor dochlazován jinak a je jen v režimu odstavu.

V. Petr 18.4.2022 12:38

Doufejme, že pak se národ konečně pohne a provede defenestraci...

V. Petr 18.4.2022 12:36

Tak to nebylo. Ukrajina se skutečně dopustila té nebetyčné hovadiny že se vzdala jaderných zbraní. Nebyla to ale pouze dohoda s Ruslem, ale v rámci Budapeštského memoranda podlehla nátlaku západních zemí, které nejvíc tlačily na Ukrajinu aby "odzbrojila." Za to jí byla zaručena územní celistvost včetně Krymu, ale jak se dalo předpokládat, jakmile se vzdala jaderných zbraní, všichni se na ni vykašlali...

S. Ševeček 18.4.2022 12:15

vlastně ... ještě Nám ve vlastnictví zůstává Budvar a Památník v Letech.

P. Hák 18.4.2022 11:51

No, pravda. Před cca rokem jsem mluvil s exkolegyní, nyní v důchodu. Když jsem zmínil přicházející energetickou krizi, odpověděla, že to asi musí být, a uvedla takové ty klasické televizní argumenty. Když jsem hodil pár fyzikálních faktů, pronesla "nojo, ty tomu rozumíš", ale bylo vidět, že jsem ji stejně nepřesvědčil... Lidi dostávají nějaké "informace", fakticky propagandu, a tomu věří.

J. Novotny 18.4.2022 11:51

Tak ja jsem zase mohl sledovat, jak si to zapadni staty hlidaji. Treba Francie pristup k uranu. U nas jeste funguje ta voda, nevim, jestli jeste funguji statni rezervy obili. Vy kdyz podnikate mate horizont 1-2 roky, typicky. Energetika ho potrebuje podstatne delsi.

J. Novotny 18.4.2022 11:44

Diky VH jsme v NATO a tak nas Rusko vojensky nezachranuje pred genocidou.

Rusko se chova k vlastnim lidem jako k odpadu, s takovym je harmonicka spoluprace nemozna, nema duvod se chovat k okoli lepe

P. Hák 18.4.2022 11:44

On neuměl uvádět nápady do praxe - ty dobré ani ty blbé. Ale tohle byl nápad, který by stejně do praxe musel uvést silné státy. Nechtěly.

J. Novotny 18.4.2022 11:42

Kušuj agente

J. Novotny 18.4.2022 11:40

Formalne se nominoval stale, fyzicky netekl, protoze se obratem nominoval opacny smer. Ale hlavne ho CR prodalo s Transgasem a novy vlastnik nemel duvod platit za transit.

V. Pokorný 18.4.2022 11:37

Tady mi nezbývá než jen podotknout. že autor článku, pan Holub, je redaktorem Seznam zprávy. To, aspoň mně, stačí. Prý nebezpečí v dodávkách plynů z Ruska...píše autor. Zatím za dobu, kterou žiju jsem nezaznamenal problém dodávek plynu od Ruska. Pravda, v roce 2009? problémy byly. Ale jen díky Ukrajině, která plyn z Ruska odebírala a neplatila Rusku, čili, že ten plyn kradla. Tak Rusové dali stopku. Pak to jeli vyjednávat čeští chcípáčkové Topolánek a Schwarzenberg, jako zástupci EU, které jsme v té době předsedali. No, s těmito bábovkáři Rusové ani nejednali, nakonec to zařídili Němci.

S. Ševeček 18.4.2022 11:37

pane premiére Fialo, koukněte na diskusi.

S. Ševeček 18.4.2022 11:35

Uniper Global Commodities SE

patří anonymnímu kapitálu.

/Česku už U Nás nepatří ani fekálie.

S. Ševeček 18.4.2022 11:21

E ON, a.s. patří eseróčku v Německu.