4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Ludva 9.11.2007 13:30

Re: Re: a co jaderné palivo ?

Řekl bych, že množivé rektory budou mít budoucnost až se vyplatí vyrábět takto nové jaderné palivo. Zatím tomu tak není, proto není potřeba je stavět ve větším měřítku.

R 6.11.2007 6:42

Re: Re: Re: Re: zelení jsou evidentně škůdci pokroku.

To jsou právě věci, které nikdo neví na 100 % dopředu. Je třeba mít nějaký názor a je třeba ten názor občas přehodnotit, aby se nestal příliš extrémní. Znečištění jako v Číne přirozeně nikdo nechce. Ale čistou ekologickou krajinu, kde je jediná možnost obživy průvodce turistů po hradech a starých fabrikách a historických městech a kromě toho ekologické zemědělství nebo ekologická výroba nábytku ze dřeba a odkud se se všichni mladší stěhují, aby dělali někde jinde v průmyslu nebo GMO, protože si tam vydělají mnohonásobně více taky nikdo nechce.

Ladislav N. 6.11.2007 0:21

Re: Mýlíte se,

Blábol... děsnej!

Otakar 5.11.2007 22:40

Re: Re: renesance ? to těžko.

Apropos-jak je to vlastně s vlastnictvím jaderného strojírenství v plzeňské škodovce?Bude schopno se do české výstavby vůbec zapojit?Já mám strach,že neviditelná ruka trhu byla hlavně neviditelná.A můžete mi někdo říci,zda ještě pořád spí úvahy o zplyňování hnědého uhlí.Ptal jsem se pí.Šafářové z Výzkumného ústavu hnědého uhlí,ale tam prý mají momentálně dlouhodobou dovolenou a je tam jen vrátný.

M. Zima 5.11.2007 22:31

Mýlíte se,

o to oddělení jde také, ale je jasné, že to nestačí, jde o rozbití koncernů.

JJ 5.11.2007 21:05

Re: Re: Re: a co jaderné palivo ?

To jo, ale pokud jdete po vyznamnych objemech, tak se zatim nepouziva (napriklad na ricnich tocich).

JJ 5.11.2007 21:01

Re: Je jich víc, ale ta základní je

Jde o oddeleni prenosovych soustav a prodeje. Nic vic nic min. A zrovna v elektrice od toho zazraky necekejte.

Radek J. 5.11.2007 20:58

Re: Jenom krátce

Levny a jednoduchy reaktor to neni. Napriklad v kuchyni si ho nepostavite, na zahradce taky ne, na naves se vam taktez nevejde.  Je vsak stale jednodussi a levnejsi, nez klasicky tlakovodni typ. Nastudujte si ABWR - doporucuji ctene pozornosti Kashiwazaki 6 a 7 - investicni naklady a doba vystavby - a pak recnete dal.

JJ 5.11.2007 20:53

Re: Nemáte v tom jasno?

Ja jsem placen za to co vydelam a to nikterak nesouvisi s jadernou energii.

Jinak energie obecne sly nahoru zejmena kvuli cene ropy. Odkaz jste sem dal zajimavy, tyhle komodity moc nesleduji, ale tipnul bych si, ze nemecke koncery nemanipulovaly trh ve prospech CEZ. Trh s elektrinou neni likvidni a kratkodobe se da ovlivnit, pokud mate dostatecne silnou pozici (coz CEZ v Nemecku nema) podlozenou fyzickymi zdroji energie. Klasicky se da ovlivnit vyse ceny planovanim odstavky ci vykonu JE. Jedinou obranou je tlak na otevreni trhu (odstranovani preshranicnich barier) a zajisteni toho, ze v ramci EU bude realna konkurence (Cesky rybnik je prece jenom prilis maly na 5-6 vzajemne si konkurujicich spolecnosti).

Nicmene i jejich nakup by byl logicky - ti co neuspeli v tendru CEZu museli elektrinu koupit za ceny navazane na EEX. Nemecke koncerny mohli logicky nakoupit dopredu (spise nez cekat a byt na rane) a potom se pokusit to ziskat v tendru CEZu o neco levneji. Takze si muzete vybrat.

Radek J. 5.11.2007 20:48

Re: Kugelhaufenreaktor

Zimo, kristepane, co to placate? Projektum THTR-300 a AVR-15 zlomila vaz politika a tehdy take ekonomika. Pri tehdejsich cenach energii se thoriovy cyklus v tak malem bloku nemohl prosadit.  Tusite vy vubec, jake bezpecnostni testy AVR-15 vydrzel? (Y)

loiz 5.11.2007 20:28

Re: Re: a co jaderné palivo ?

Uran z filtrace vody mame i v CR, na vetsine uzavrenych dolu zustala pumpa a sorbcni kolona. Extrakce uranu z vodu neni zadna hitech technologie, ale trivialita.

loiz 5.11.2007 20:23

Certiku zpatky okdus prisel, pises naprosty nesmysly

1) tech 9 mld jste si vytah odkad? Podpora je ve forme zaruk uveru (coz NENI dotace, ale zaruka uveru), ma na ni narok kazdy cisty zdroj oz dlouho a nyni konecne i jaderna energetika. Lastakve se informujte zde: http://neinuclearnotes.blogspot.com/2007/10/nuclear-energy-and-loan-guarantees-part.html

http://neinuclearnotes.blogspot.com/2007/10/nuclear-energy-and-loan-guarantees-part_25.html

2) Ohledne pojisteni (price-anderson) take omilate aktivisticke blafy. Price-Anderson je DAN na jadernem prumyslu a zaroven DOTACE pojistovacimu prumyslu. Nehoda US jaderky tezko muze zpusobit vetsi skody - nejhorsi jaderna havarie v USA, TMI, stala $70M v kompenzacich. $10G je tedy patrne vice nez dost. Vase "Nehoda muze snadno zpusobit vetsi skody" je PR dementni blabol.  Rozbor si muzete precist  napriklad zde: http://atomicinsights.blogspot.com/2007/09/quantifying-price-anderson-subsidy.html

loiz 5.11.2007 20:11

Re: a co jaderné palivo ?

uranu235 je daleko vic nez ropy.Uran nikdy nedojde, uz ted ho umime tezit z more. Driv nez dojde na more, mame desitky milionu tun vsude mozne, od popele z uhelnych elektraren, fosfaty, po pohori jako Colorado Plateau. Tezba uranu je velice energeticky nenarocny proces, takze zde neni zadny problem s energetickou navratnosti.

Francie zastavila Superfenix z politickych duvodu, elektrarna fungovala jak mela. Mensi braha - Fenix - bezi dodnes, je pripojeny do rozvodne site a krmi ji elektrinou.

Ladislav N. 5.11.2007 19:54

Re: Je jich víc, ale ta základní je

 A větrník do každé domácnosti, že? :-D

M. Zima 5.11.2007 19:49

Pochopitelně

7 miliard a ne milionů

M. Zima 5.11.2007 19:47

Jenom krátce

Siedewasserreaktory jsou v provozu, ale ten levný jednoduchý reaktor, jak bylo slibováno to na žádný pád není. Servis je podstatně dražší, nežli u tlakového. Schneller Brueter byl postaven v Kalkar, při plnění natriem několikrát hořelo na střeše a pak to díky Bohu vzdali a je z toho zábavný park. (7 miílionů DM) Přitom není největším problémem to natrium, ale regulace.

M. Zima 5.11.2007 19:39

Kugelhaufenreaktor

měl mít podstatně vyšší účinnost, dosaženou vysokou teplotou chladicího prostředku (helia) 900 St. C, používal i torium, měl být ideální pro zplynování uhlí,... ale nebyl bezpečný. Grafitové koule s palivem se při zajíždění tyčí rozbíjely a proto musel být zlikvidován.

M. Zima 5.11.2007 19:29

Nemáte v tom jasno?

Jste placený za atomovou PR a nikomu nic neprodáváte? Tomu, co tu s ostatními atomčíky pravidelně předvádíte se říká "dealovat s horkým vzduchem".

M. Zima 5.11.2007 19:26

Je jich víc, ale ta základní je

TRH. A ten neexistuje, proto připravuje dokonce CDU návrhy, jak rozbít energetické koncerny.

certik 5.11.2007 18:51

Re: Re: Re: Re: Re: Re: a co jaderné palivo ?

Pozor pozor, americky jaderny prumysl je dotovan $9 miliard rocne, a navic ma zakon, ktery stavi strop zodpovednosti na $10 miliard per nehoda, i kdyz ta nehoda muze snadno zpusobit vetsi skody. Najdete si to sam. Kolikpak jsou dotovany ty vetrniky?

JJ 5.11.2007 18:12

Re: Re: Re: Německo vidí perspektivu v UHLÍ a přitom je součástí toho spolku,

Zde je potreba uznat, ze se Nemecko o tento benefit podelilo se staty EU, ktere maji silnejsi hospodarsky rust (tabulka dole).

http://www.carbontrust.co.uk/climatechange/policy/eu.htm

JJ 5.11.2007 17:54

Pokud mate zajem (a pokud nenosim drivi do lesa)

http://www.world-nuclear.org/info/inf77.html

Myslim, ze nejvetsim znakem renesance je obnovene usili (+ investice) do vyzkumu. Samotna renesance jeste neprisla (alespon ne v EU), nicmene jaderny prumysl je ted v uplne jine situaci, nez treba pred 5ti lety.

Stredocech 5.11.2007 17:45

Re: Re: Re: Re: Re: a co jaderné palivo ?

To vše vyřešili Francouzi tak, že zavedli standardizovaný typ elektrárny, kde je např. stejný i velín, aby mohli zaměstnanci přecházet z jedné elektrárny na druhou bez zaškolování. A také odstranili administrativní překážky, jakmile jednou byla elektrárna schválena, znamenalo to, že může být bez dalších schvalování také postavena a spuštěna. Ve výsleku dokázali postavit jadernou elektrárnu za 6 let.

Stredocech 5.11.2007 17:40

Re: Re: Německo vidí perspektivu v UHLÍ a přitom je součástí toho spolku,

Nezpomeňte na to, že ty kvóty byly i podle bývalé NDR s největší výrobou elektřiny na hlavu v "lido demo" a tuším i nejvyšší podíl uhlí tamtéž.

Ble 5.11.2007 17:40

Re: Nezlobte se na mě,

Pebble bed reaktor ("hromada koulí") je zkouman a testovan nadale. Program v Nemecku byl zrusen vicemene z politickych duvodu, ale Nizozemic, Jihoafrican a Cinani pokracuji dal. Hlavni vyhodou tohoto reaktoru je pasivni bezpecnost - i kdyz odeje uplne vsecho chlazeni a regulace, reaktor sam od sebe klesne vykon a uchladi se pasivne.  Vice viz http://en.wikipedia.org/wiki/Pebble_bed_reactor .

Varne reaktory ("vařící voda") se nepouzivaji hlavne z toho duvodu, ze by dochazelo ke kontaminaci turbiny - pokud nebude chladivo ultracista destilovana voda (ktera je velmi draha), vznikaji v ni z rosputenych soli vetsinou krace zijici izotopy, ktere by para stravala do turbiny. Pri kazde odstavce by se musela turbina slozite cistit a dekontaminovat, coz by bylo velmi drahe a neefektivni. Navic, v pripade prasknuti clanku by mohlo dojit ke kontaminaci vyhorelym palivem, ktere by by se z turbiny odstranovalo velmi, velmi tezko.

Viz http://en.wikipedia.org/wiki/Boiling_water_reactor

Fast breedery, cili mnozive reaktory, zkouseli hlavne Rusove a Francouzi - zatinmco prvni je zastavily kvuli financim (moc draha udrzba), druzi to udelali spise z politickych duvodu. Navic, porad je levnejsi pouzivat cersvy uran nez delal mnozivy reaktor, protoze jeho kostrukce je mnohem slozitejsi. Viz http://en.wikipedia.org/wiki/Fast_breeder_reactor

Historik 5.11.2007 17:35

Re: Nezlobte se na mě,

Tu hromadu koulí, pokud myslíte Hamm zrušilo rozhodnutí německé vlády. Podobně jako rakouský Zwenterdorf zrušilo referendum 50.5 : 49.5%.

Fast breeder běží v Rusku, ve Francii Superfénix viz Hamm v Německu.

JJ 5.11.2007 17:34

Re: Re: Re: Topolánek: ČR nezbývá příliš jiných možností, než jádro

Jde reakci o vypracovani energeticke koncepce CR, ktera byla vypracovana relativne nedavno. Takto silny verejny vyrok je jiste predzvesti toho, ze ODS mini prehodnotit tento bod koalicni smlouvy. Akorat musi dostat zelene pod tlak - mus prijit s realnymi protiargumenty a ty ve vlade obhajit proti expertni komisi - a vyckat na vhodnou dobu (stejne tak, jako pockal na vhodnou dobu k odstreleni Kuchtove a Cunka).

Stredocech 5.11.2007 17:31

Re: Re: Re: Topolánek: ČR nezbývá příliš jiných možností, než jádro

Protože chytrá opozice to téma okamžitě nastolila, vědouce, že většina obyvatelstva to jádro chce a zdražení elektřiny naopak nechce.

Psí vrah Čumil 5.11.2007 17:25

Re: Re: Topolánek: ČR nezbývá příliš jiných možností, než jádro

To je hezké, že se takových odvážných výroků dopouští premiér vlády, která dala další rozvoj jaderné energetiky v ČR po dobu své existence k ledu....:-/

vita 5.11.2007 17:10

Re: Re: Re: Re: Re: a co jaderné palivo ?

Větrníky jsou už dávno skvělý byznys.

Co dotovaného není dobrý byznys?