12.5.2021 | Svátek má Pankrác


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Zhoubné eurodotace

Staré české přísloví říká „koho chléb jíš, toho píseň zpívej“. Současné vedení EU podporuje či přinejmenším nebrání migraci velkého množství muslimů do Evropy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Selinger 23.5.2016 15:05

Veškeré dotace ďáblovo dílo jsou

deformují ekonomiku a nadělají více škody než užitku, jen se na nich leckdo může přiživit...

J. Kanioková 23.5.2016 18:01

Re: Veškeré dotace ďáblovo dílo jsou

Přesně, je to líheň příživníků..

V. Pavelka 1.6.2016 10:54

Re: Veškeré dotace ďáblovo dílo jsou

Co se stane když se utnou dotace,zemnědělcům !!

J. Jurax 24.5.2016 15:28

Re: Veškeré dotace ďáblovo dílo jsou

Nicméně z hlediska těch příživníků dotace nejsou dílem ďáblovým, nýbrž božím.

A protože ti příživníci jsou vysoko a rozhodují, tak se nic měnit nebude. Neboť jim nejsou ke škodě, nýbrž jednoznačně k užitku - a to je hlavní a tak to má být.

A. Richtr 23.5.2016 14:02

Eurodotace je jen zpusob kolonizace! Lide pak ztraceji viru v to ze jako svrchovany narod by se meli stejne dobre... Jsou to jen zakamuflovane uplatky ktere si stejne zaplatime jako danovi poplatnici! A co nam tyto uplatky udelaly se zemedelstvim? S nasi konkurenceschopnosti? Skoda mluvit...

Z. Lapil 23.5.2016 12:46

Čí je dotovaná věc?

Ona totiž není tak úplně vaše.

Jak to? Kraj Vysočina (?) koupil dotované vláčky motoráčky. Kraj Pardubický - vlastně nevím, nejspíš šly dotace na něco jiného. Výsledek? Na trati 238 Pardubice - Havlíčkův Brod se v Hlinsku přesedá. Jede-li přímý vlak, je to starý křáp, nedotovaný a tudíž použitelný i na dopravní obsluhu v sousedním kraji.

Nebo chcete lokálnější příklad? Jsme malá obec. Na odklízení sněhu jsme si půjčovali (pronajímali?) stroj v sousedním městečku. Městečko si pořídilo stroj lepší, dotovaný. Jak už to tak chodí, na dotace jsme přispěli i my. Pučej nám ho? Nepučej, nesměj. Pronajmou? Nepronajmou, nesměj na něm vydělávat. Naštěstí u nás žije i jeden čilý pan důchodce, takže nás před kalamitou ochrání stará dobrá ruční práce.

Jen čekám, kdy nám pana starostu zavřou, protože nepochybuju, že nějaký závistivý spoluobčan přijde na to, že smlouva na jednu zimu (ne-li na jedno sněžení, nejsme žádný Špindl) naplňuje podmínku vyhýbání se výběrovému řízení dělením zakázek. Dokonce mám důvodné podezření, že si sněhový pán se starostou tyká.

J. Berger 23.5.2016 11:51

Příkladem nesmyslné

nebo málo smyslné dotace je (dle mého názoru) také náměstí TGM Příbram. Podle internetu: měly být výdaje 19 mln., z toho dotace 13,6 mln. (město by doplácelo 5,4 mln.) Fakticky to ve 2 etapách přišlo na 34,8 mln., dotace 22,6 mln. (město doplácelo 12,2 mln.). Výsledkem je sice náměstí krásné na pohled, leč s poloviční kapacitou parkování (i předtím tam nebyla nijak oslnivá). Dvoumetrová koule na kašně byla vyrobena v Číně (možná to i s dopravou vyšlo levněji...), ale stejně ji náš kameník musel opravovat. Domnívám se, že město mohlo za ty peníze, které do náměstí vrazilo, i bez dotací opravit spoustu dalších ulic, které si to zaslouží.

K. Pavlik 23.5.2016 13:45

Re: Příkladem nesmyslné

No mesto Pribram asi udelalo spatne rozhodnuti. To se stava ,nikdo neni bez chyby. S dotacemi, aspon podle mne, to moc nesouvisi. Mesto Pribram jiste dela blba rozhodnuti i bez dotaci.

J. Jurax 24.5.2016 15:31

Re: Příkladem nesmyslné

Nejspíš město Příbram dělá blbá rozhodnutí i bez dotací, nicméně s dotacemi jich zjevně dělá víc.

V. Pavelka 1.6.2016 11:16

Re: Příkladem nesmyslné

Nové povolební uskupení městské části, se poděkovalo svým voličům, jarní výsadbou žlutých Narcisů mezi rozkvetlé pampelišky.Je to hloupost, nebo se dotyční šábli s květinářskou firmou.!

M. Malovec 23.5.2016 8:45

Eurodotace

nemá kdo zastavit.

J. Tomáš 23.5.2016 8:37

Smysluplné využití dotací

vidím v tom, že by se přednostně použily na umořování státního dluhu. A kdyby něco zbylo (čistě teoreticky), tak by si to politici mohli třeba rozebrat.

Vím, že tenhle nápad nemá šanci, ale uvažovat o tom můžeme.

A. Bocek 23.5.2016 7:34

Pobíráním eurodotací

lenivíme, zadlužujeme se a ztrácíme. Která úspěšná firma za dotace alespoň neškolí firemní kultůru je za blbce . Stavební firmy bez "zelené úsporám" či programům "panel" nejsou si schopny zajistit zakázku na výměnu oken či zateplování. Firmy vyrábějící kotle nefungují bez " kotlíkových dotací. Zemědělci bez dotací na MEŘO nejsou rentabilní. FVE a VE jsou bez dotací slepou cestou energetiky ....... A tak pokládám otázku , zda může ekonomika státu fungovat s ekonomickými subjekty , kterých více než 50% využívá nějakou dotaci ?

J. Kanioková 23.5.2016 16:24

To je děsivé zkreslování skutečného stavu..

Přesto jsem moc a moc proti dotacím..

Suverenita nikdy nebyla "zadarmo", bylo nutno mnohé obětovat..

J. Kanioková 23.5.2016 18:32

Asi

jsem ten titulek napsala nejasně, protože opravdu s Vámi souzním..

K. Pavlik 23.5.2016 1:00

Dva rozdilne problemy

Tim ze momentalne EU nebrani prichodu islamistu bych si nebyl tak jisty.

Ono s dotacemi se da zit. Kdyz Kenedy daval dotace na cestu na mesic tak samozrejme to americke firmy mohly resit ceskou metodou - sabotovat to, krast a nadavat. Kupodivu to delaly jinak - snazily se pracovat co nejlepe a kdyz se neco rozumneho udelalo tak do toho vrazily vlastni penize a vydelaly majland. USA z toho zila 40 let. Takova pusta fantazie: nemohly by ceske firmy delat totez?

M. Foltyn 23.5.2016 4:54

Re: Dva rozdilne problemy

Tenkrát šlo hlavně o vývin nových technologií. Co chcete, aby firmy vyvíjely za novoty při zateplování starých činžáků, či stavbě cyklostezek, popřípadě rozhleden?

M. Červeňák 23.5.2016 8:27

Co takhle zasypávat údolí

aby rozhledny nemusely být tak vysoké a tím by se ušetřilo..?

J. Kanioková 23.5.2016 18:28

:)))))

V. Kopta 23.5.2016 9:23

Re: Dva rozdilne problemy

je nesmyslné srovnávat americký kosmický výzkum s dotacemi na čapí hnízdo...

R. Langer 23.5.2016 9:52

Re: Dva rozdilne problemy

Přesně - a hlavně: "Komu tím prospějete!?". Takové Čapí hnízdo má přece pro přece kulturní ráz naší krajiny mnohem větší přínos, než nějaké hloupé "chození po Měsíci". :-P

Ach jo.

P. Švejnoch 23.5.2016 12:23

Re: Dva rozdilne problemy

No to bych se svalil... :-D

"Kenedy daval dotace na cestu na mesíc" (předpokládám, že je míněn Kennedy s dvěma "n" a "Měsíc" s velkým "M")...

Netušil jsem, že jakákoli zmínka o dotacích mě ještě dokáže rozesmát, ale Vám se to, pane Pavliku, podařilo. A tím rozhodně nemám na mysli Vaše hrubé chyby v gramatice... :-)

K. Pavlik 23.5.2016 12:43

Re: Dva rozdilne problemy

Jsem rad ze jsem Vas rozesmal.

Cestinou jsem se bohuzel nezivil. Az budete potrebovat neco o statistice a nebo o integralech tak se muzeme domluvit - nebude to ale zadarmo.

O tech dotacich bych doporucoval zamyslet se nad dobrou radou kterou jsem dostal od sefa za meho socialistickeho mladi: Problemy ktere nemuzeme resit neresime.

P. Švejnoch 23.5.2016 13:41

Re: Dva rozdilne problemy

Dovolte mi, abych se pozastavil nad větou "Cestinou jsem se bohuzel nezivil". Myslíte, že Vás to opravňuje k tomu, abyste psal "Kenedy"? Když tedy pominu ten "Měsíc"...

Z Vašich znalostí integrálů a statistiky jsem již teď zcela ohromený.

Šéf za Vašeho socialistického mládí možná nebyl tak originální, jak se domníváte. Já znám podobnou průpověď od svého otce (z mého socialistického mládí :-) ) v angličtině a ta začíná asi nějak takhle: "God grant me the serenity to accept the things I can't change...". Ale obávám se trochu, že ani můj otec nebyl autorem... :-)

A k meritu věci: Říct v kontextu článku, že Kennedy dával dotace na cestu k Měsíci, to mi přijde jako určité nepochopení ekonomických vztahů, račte odpustit... ;-)

K. Pavlik 23.5.2016 14:11

Re: Dva rozdilne problemy

Pokusil

jsem se najit presnout definici dotace na ceske Wikipedii. Tam se omlouvaji ze nedostatecne popisuji problem ze svetoveho hlediska. No holt perfektni cestinou pisi ze nevi o cem hovori. Takze jaka je vase definice? Nemusi to byt perfektni cestinou.

Jeste k te Wikipedii. V me ucebnici anglictiny byla utecha, pro nas ne moc jazykove nadane, ze hodne perfektne napsanych anglickych vet nedava zadny smysl. Ja bych to rozsiril i o definici dotace v ceske Wikipedii.

J. Kanioková 23.5.2016 16:43

Pane Pavlíku,

"resit ceskou metodou - sabotovat to, krast a nadavat."

K tomu jen jedno - to není jen česká cesta, to je levičácká cesta v celé EU..

Dotace jsou obrovským zdrojem korupce - čím je vzdálenější cesta peněžní jednotky přes projekt, schvalování žádosti o dotaci, přes tisíce povolení, podřízení se všelijakým nesmyslným normám, podpisů, razítek a nastavených dlaní, tím je to děsivější přehled pijavic na tom přifařených a nakonec CELKOVÁ cena projektu. DĚS..

Nemám čas vypisovat, co VŠECHNO "dotace EU" znamenají, jen chci upozornit na naivitu, se kterou se do toho někdo vrhá.. Uvedu jen jeden argument, nedávno byl nějaký publicistický pořad, v němž byl rozhovor s vlastníkem stavby, který právě dokončoval projekt na revitalizaci té stavby. Když žádal o dotaci, obstaral si veškeré informace co k tomu musí absolvovat a zařídit, prostě všechny nutné náklady. Zároveň si nechal vyčíslit tento projekt i bez dotace. V tom pořadu jasně řekl, proč nakonec žádost o dotaci zrušil, a jak to bylo s financemi. Řekl, že ten projekt ho vyšel BEZ dotace na osminu ceny, kterou by to stálo s dotací !!!

Toto je sice staršího data, ale.. - Tvrdá fakta o největších lobbistech v EU odhaleno poprvé - http://jdem.cz/brzyw6

K. Pavlik 23.5.2016 18:32

Re: Pane Pavlíku,

Pokud dotace neni vyhodna tak je samozrejme lepsi o ni nezadat.

V. Pavelka 1.6.2016 11:02

Re: Dva rozdilne problemy

Běžencům nemusíme hned cpát Občanství,stačí dočasný pobyt!!!