7.7.2020 | Svátek má BohuslavaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Trumpovy omyly a kus pravdyŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 34, poslední: 24.5. 2019 14:28, přehled diskusí

Trump je nejlepším politikem současnosti a skvěle :
Autor: K. Janyška Datum: 23.5.2019 19:11

odolává náporu světových rudočerných socialistů. Zejména jeho tlak na funkci národních států, coby největších prvků spontánního řádu lidského světa a jediných možných správců zemskéhom povrchu, je příkladný... Dzp.

Jaký asi:
Autor: V. Pokorný Datum: 23.5.2019 15:25

náskok tzv.Západu má pan Kohout na mysli? Ten vyděračský, okupantský, podrazácký, promigrační, protidemokratický, prosankční, válečnický? Mám pokračovat? Fuj?

Re: Jaký asi:
Autor: M. Prokop Datum: 23.5.2019 16:28

Radši nepokračujte, tyhle pitomosti docela stačí.

Re: Jaký asi:
Autor: V. Humble Datum: 24.5.2019 14:21

Je celkem mozne ze zapad bude vychod a vychod zapad. K socialismu je pekne nakroceno a vychod se uz poucil. Doufejme.

"Západ by měl odpovědět:
Autor: B. Hamal Datum: 23.5.2019 13:41

na čínskou agresivitu..."

Tweetová odpověď od šéfa západu by měla být opět jasná a nekompromisní: Pokud nám Čína chce překážet v rozletu, bude to oficiální konec Číny. Číno, nikdy neohrožuj naše zájmy!

A není náhodou volný trh :
Autor: R. Vacek Datum: 23.5.2019 13:24

výhodný hlavně pro toho, kdo je na technologickém vrcholu? Neumožní obchodní bariéry třeba místnímu odvětví dostat se na špičkovou úroveň a posléze, když mám produkty, které jsou lepší, než ty od konkurence, začnu prosazovat volný trh.

Proč Amerika nezaváděla cla dříve a zavádí je dnes? Dříve totiž patřila k vrcholu a cizí konkurence se nemusela bát.

Teorie absolutních a komparativních výhod:
Autor: V. Lunák Datum: 23.5.2019 11:12

mohou sloužit jedině jako příklad těch ekonomických teorií, u kterých je na první pohled zřejmé, že nefungují, neboť jejich předpoklady a realita jsou zcela neslučitelné.

Nakonec, vezmeme-li USA, jejich hospodářský vývoj je na jejich popření postaven. Značnou část 19. století byl rozvíjející se americký průmysl tvrdě chráněn zahraničně obchodním protekcionismem. Pokud by nebyl, jednoduše by neměl ve své době s mnohem rozvinutější a konkurenceschopnější Anglií žádnou šanci. Tím se dostávám k poslednímu bodu. Jak vůbec USA přišly k tehdejší top technologii? Jednoduše tak, že ji kradly od Anglie. Zcela oficiální politika posvěcená jedním z otců zakladatelů A. Hamiltonem.

V čem se projevuje ta agresivita čínského vedení?:
Autor: V. Novák Datum: 23.5.2019 10:14

Už Čína vybombardovala nějakou zemi za oeánem? Už svrhla tamní vládu? Už podpořila protivládní povstání? Už uvalila sankce na nějaký stát? Už vyhrožovala firmám cizího státu sankcemi, pokud se zapojí do stavby nějakého plynovodu?

V čem spočívá ta agresivita?

Re: V čem se projevuje ta agresivita čínského vedení?:
Autor: R. Langer Datum: 23.5.2019 10:31

No, za oceánem ještě ne. A hádejte, co na to mělo poměrně velký vliv? Uhodnete to? ;-)

Re: V čem se projevuje ta agresivita čínského vedení?:
Autor: J. Fridrich Datum: 23.5.2019 11:03

Pozor, už mu sálá hlava..

Re: V čem se projevuje ta agresivita čínského vedení?:
Autor: V. Novák Datum: 23.5.2019 16:44

Dobrá - kterou zemi Čína vybombardovala, kde podpořila protivládní povstání, kde svrhla vládu, jaké ankce na koho uvalila a kterou zemi vydírá kvůli stavbě nějakého plynovodu?

Dáte to?

Re: V čem se projevuje ta agresivita čínského vedení?:
Autor: M. Prokop Datum: 23.5.2019 16:30

Ten oceán je podmínkou?

Válka v Tibetu, ohrožování Tchajwanu, koncentráky v Sintiangu, podpora Kima v Koreji, útok na Vietnam ....

Re: V čem se projevuje ta agresivita čínského vedení?:
Autor: V. Novák Datum: 23.5.2019 16:41

Na Vietnmam Čína zaútočila ještě jako spojenec USA na spojence SSSR a stát, který ukončil vládu Rudých Khmérů. USA za to porudokmérskou Kambodžu po léta sankcionovyly a držely rudokhmérského velvyslance v OSN.

V Tibetu žádná válka není, zato tam jezdí vlaky vybudované Číňany.

Koncentráky v Sittingu? Guantanamo?

Tchawan je součást Číny, což uznává i samotná vláda v Tchajpeji.

Ten oceán ukazuje, zda stát se agresivně projevuje ve svém ooklí nebo všude, kde se mu zachce...

"což uznává i samotná vláda v Tchajpeji.":
Autor: J. Kanioková Datum: 23.5.2019 19:36

Dobrovolně a ráda ?

Re: "což uznává i samotná vláda v Tchajpeji.":
Autor: M. Prokop Datum: 23.5.2019 23:07

Vitovsky. :-P

V ekonomickém predátorství !:
Autor: J. Kanioková Datum: 23.5.2019 19:33

salámovou metodou

Re: V čem se projevuje ta agresivita čínského vedení?:
Autor: V. Humble Datum: 24.5.2019 14:28

To je pravda. Zatim si vystacila s vybijenim civilistu na vlastnim uzemi. 20-az 40 milionu stacilo zahynout hlady a kolik lidi zustalo v lagrech nebo v pracovnich taborech nevime.

Liberální dogmatismus:
Autor: V. Církva Datum: 23.5.2019 9:50

Pan Kohout je dobrý ekonom a dokáže jasně pojmenovat problémy. Ať už předražené bydlení, nebo ekonomickotechnologická a vzrůstající politická dominace Číny.

Bohužel řešení těch nejvážnějších problémů nenabídnul. Jen že by se s tím mělo dělat. Myslím že hlavním problém jsou liberální i jiná dogmata a strach z něčeho co bylo. Ochranářství na počátku minulého století problémy přineslo protože byla extrémní a nezahrnovala spolupráci větších bloků. O liberální obchod je možné se pokusit u zemí které mají podobné zřízení, pracovní a jiné zákony a stejné zásahy státu do ekonomiky a snad i kulturu. Přiznejme si už konečně, že v Evropě i USA je umělá zaměstnanost. Všechny ty neziskovky... Taky si myslím že statistiky zrovna v USA lžou. Ve Francii či Itálii má střední třída se zaměstnaností problémy.

Pořád se vyhrožuje protekcionismem v minulém století. Jenže nezaměstnanost a snižování reálné životní úrovně ale hlavně následné technologické zaostávání Evropy je ještě. A jednoznačně soubisí s přesunem kapitálu do Číny (druhou příčinou a smrtelnou ránou je pak evropský neomarxismus). Německo se po 2.sv. válce rychle vzpamatovalo, protože měli zkušenosti i know-how a americký kapital. Pokud Evropa zapadne v technologickém vývoji bude to trvat mnohem déle. My už žijeme 30 let po pádu komunismu a nedotáhli jsme to.

Pokud si myslíte že to tak není, dodejte argumenty a hypotetická řešení. Dogmat máme plná media.

Re: Liberální dogmatismus:
Autor: J. Plíva Datum: 23.5.2019 10:00

Dodat argumenty proti nejasným a obecným tvrzením není možné

Re: Liberální dogmatismus:
Autor: M. Prokop Datum: 23.5.2019 16:32

Jediné liberální dogma je svoboda a s ní spojená zodpovědnost. To ale nepůsobí problémy, nebo snad ano?

Ty staré poučky:
Autor: Z. Rychlý Datum: 23.5.2019 6:49

A.Smitha a F.Bastiata skutečně platily do písmene v jejich tehdejším světě. Ve světě bez "sociálního státu". Jenže sociální stát je realitou. A bude. Osobně se domnívám, že je přebujelý, ale musím realisticky připustit, že existuje a existovat bude. Tím pádem si musíme připustit, že existují a budou nadále existovat sociální NÁKLADY. A to je něco, na co tehdejší ekonomičtí velikáni nemuseli vůbec myslet. Frederik Bastiat nemusel přemýšlet o tom, že sklář, který ztratí schopnost konkurence okamžitě najde řešení v natažené dlani směrem ke státu. Tehdy neexistoval sociální stát a milý sklář se musel ze srabu vyhrabat sám bez pomoci a tedy bez dodatečných státních nákladů.

Doba se změnila! Kdo si dnes neporadí se svou schopností uplatnit se na pracovním trhu - obrátí se jednoduše na stát a natáhne dlaň. A podporu dostane. Je tu nová otázka, která v dobách výše uvedených pouček vůbec nebyla. Kdo to zaplatí? Kdo to zafinancuje?

Řešení existuje ve zrušení sociálního státu a bude starostí každého jedince, ať se o sebe postará. A poučky budou opět fungovat. Jenže to je řešení v této době naprosto nereálné. Došlo by k nějaké debilní revoluci, která by jako vždy nadělala víc škody než užitku. Dokud bude existovat soc.stát a tím pádem sociální náklady musí zodpovědný politik dbát na udržení pracovních pozic i pro ty méně zdatné. A dostat se tím pádem do sporu s výše uvedenými poučkami. Z každého "skláře", který přijde o práci (a příjem z ní) totiž úspěšného finančního poradce, či burzovního makléře neuděláte.

Vážení ekonomové, doplňte staré poučky platné a funkční před 200 lety o novou realitu. A pak ty nové poučky vysvětlete politikům, ať podle nich jednají. Dokud nové poučky nejsou, nedivme se politikům, že se v tom hňácají, jako ti přísloveční sloni v porcelánu.

Re: Ty staré poučky:
Autor: J. Vrzal Datum: 23.5.2019 8:59

Ty poucky plati stale.

A o tom natahovani ruky ke statu Bastiat psal take.

Nic se nezmenilo.

Re: Ty staré poučky:
Autor: Z. Rychlý Datum: 23.5.2019 10:23

Změnilo se velmi. Co ten sklář dostal, když natáhl ruku v té době? Pište! Dostal kulový. Zato teď má své jisté a pokud netrváte na standardech bílé většiny, máte se báječně i bez práce.

Re: Ty staré poučky:
Autor: V. Církva Datum: 23.5.2019 10:04

Tak teoreticky by šlo pomalu roli sociálního státu snižovat aby se lidé mohli adaptovat. K tomu ale jak upozorňujete těžko někdo najde konsesmus. Tak se to řeší krizí a revolucí až když je to neudežitwlný průšvih. Roli sociálního státu pro nefachčenka a teroristy je nutno snižovat.

Přesto bych si dal pozor i na poučky klasiků. Revoluce byly i když už tyto poučky existovaly. A pohlcování moci elitami taky. Kumulování kapitálu v malé skupině lidí je v přírodě a společnosti přirozený jev. Přesto ne nekonečný. Následuje ho arogance moci a pak revoluce a to krvavé. Proto si nejsem jisý že liberalizace bez pravidel je jediné správné řešení.

Dobre, tak vime, co neni spravne. Ale co tedy delat?:
Autor: T. Pansky Datum: 23.5.2019 4:29

To nikdo neni schopen rici.

Západ.:
Autor: P. Černoch Datum: 23.5.2019 0:21

Západ svůj technologický,ekonomický náskok ztratil.Co je však horší, Západ ztratil na vzdělanosti.USA musí kupovat "mozky" z Asie a Ruska,které ještě neindoktrinovalo západní školství.Ve výzkumných zařízeních v USA pracují nejvíce Číňané,Indové a Rusové.

Re: Západ.:
Autor: S. Prosek Datum: 23.5.2019 1:27

PameCernoch obet blabolite - https://www.topuniversities.com/student-info/choosing-university/worlds-top-100-universities

To musi kupovat "mozky" z jedine UNI z Ruska ktera se mezi 100 umistila na 90 miste?

Vite kolik studentu z Ciny a nakonec i z Ruska studuje v USA a Anglii?

https://en.wikipedia.org/wiki/International_student

Vasi zamestnavatele by meli zkontrolovat hodnotu vasich prispevku, jejich penize se neretauruji ve vasem pripade.

Re: Západ.:
Autor: P. Černoch Datum: 23.5.2019 8:49

Rozumíte psanému textu?Psal jsem snad něco o studentech?Ale když už o tom píšete,v jakých oborech vámi zmínění studenti studují?Pro příklad,má dcera vystudovala v Británii obor management životního prostředí.To je sice pěkné,ale procesory a další technologické věci asi vyvíjet nebude.Že?

Re: Západ.:
Autor: J. Vrzal Datum: 23.5.2019 9:04

To je jeste dobre, ze nebude vyvijet procesory.

Horsi je, kdyz bude ridit a napr. verit ve vyvoj elektromobilu postavenem na silnych dotacich a pod ochranou uhlikoveho cla.

Toto je ten problem. A poradny.

Napr. v CSSR se sveho casu pod ochranou cla vyvijely a z nutnosti embarga planovacsky vyrabaeli a prodavaly pocitace DIDAKTIK. Ze na Zapade nikdo na vyvoj pocitacu dotace nedaval, nikdo vlastni vyvoj neochranoval, melo za nasledek, ze DIDAKTIK byl predrazeny nepouzitelny krap.

Re: Západ.:
Autor: V. Církva Datum: 23.5.2019 10:16

Pan Černoch tak úplně daleko od faktů nebyl. Ano je pravda že technické a vědecké (ne pavědy typu sociologie a ekonomika) ještě rolik indoktrinované ani na Západě nejsou. Problém je že tam ne náhodou studuje poměrně málo domácích studentů. Ti radši práva a gender. Co se pak týká universit v Asii a Číně. Můj známý profesor byl nedávno v Číně na technických universitách a spadla mu brada. Kam se Západ hrabe.

S tím prvním odkazem běžte do zadku. Každou metriku a statistiku si nastavíte tak aby vyhovovala Vám. Není to úplný nesmysl ale polopravda určitě.