6.7.2020 | Den upálení mistra Jana HusaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Trump má pravduŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 14, poslední: 16.5. 2019 14:22, přehled diskusí

Americký výzkum a vývoj.:
Autor: J. Kraus Datum: 16.5.2019 10:41

Někdo znalý by to měl rozebrat do hloubky. Z různých náznaků i přímých zpráv mi připadá, že na americkém výzkumu a vývoji se dost podílejí Číňané, ale třeba i východoevropané, o židech nemluvě. Být čínským vůdcem, posílal bych mladé Číňany na studie a stáže do vybraných amerických zařízení. A protože co Číňan, to vlastenec, vše vyzkoumané by bylo obratem doma v Číně. Zcela jinak u rychle se odrodivších Čechů. Západ sice přestěhoval už skoro všechnu výrobu na východ, ale pouze tím si expansi špičkových technologií v Číně nelze vysvětlit.

Re: Americký výzkum a vývoj.:
Autor: L. Severa Datum: 16.5.2019 14:22

Posílání mladých do světa se po válce vyplatilo Japoncům.

Zjednodušení situace:
Autor: J. Měska Datum: 16.5.2019 9:40

Argumentace v článku je jednoduchá a logická. Ochrana duševního vlastnictví, redukce zásahů do ekonomiky je cíl hodný ekonomické války. Ale skutečnost je jako vždy složitější, do Číny jsme výrobní kapacity přesunuli ze Západu zcela svobodně v očekávání vyšších zisků. Zemědělství bez regulativních opatření nebude fungovat, buď se zvýší ceny zemědělských produktů v Evropě a pak bude třeba je chránit cly nebo budou nadále dotovány. Udžet zemědělství je nejen strategické ale zahrnuje i péči o krajinu a to je netržní cíl.

Re: Zjednodušení situace:
Autor: R. Chodovsky Datum: 16.5.2019 9:54

Kde stále berou socialisté to přesvědčení, že se důležité či dokonce strategicky důležité věci musí dotovat? Kde berete přesvědčení, že péče o krajinu nestojí na tržních principech?

Ale že se ptám, oni prostě vůbec nevědí, jak trh funguje. Proto je pro ně nepředstavitelné nakoupit levnější ječmen z oblastí, kde mají tu výhodu a jde vypěstovat laciněji. A místo podhorského políčka, na kterém se díky dotacím pěstuje "také levně", vznikne třeba mokřad.

Re: Zjednodušení situace:
Autor: V. Podracký Datum: 16.5.2019 10:44

Je otázkou, zda trh opravdu vše vyřeší, já se domnívám (a to nejsem socialista) na základě reálných zkušeností, že dnes otevřený trh je utopie. To už naznačují Trumpovy ochranářské zásahy. Země mají rozdílnou cenu pracovní síly. Evropan a Američan nebude žít jako Číňan. Volný trh tedy skončí tím, že v Číně všechno vyrobí a USA nebude mít čím platit, bude se zadlužovat, Číňané skoupí americké podniky, půdu a lidi a všechno. To přece nelze dovolit. Potom dojde zase k ochranářství a dotacím atd. Pokud už se stát nebude moci vzepřít jako USA, potom skončí jako kolonie tedy jako ČR, bude závislá na dotacích a zmizí z mapy světa.

Re: Zjednodušení situace:
Autor: R. Chodovsky Datum: 16.5.2019 10:53

Jaká zkušenost vás vede k takovému závěru? Je to zkušenost z otevřeného tržního hospodářství? Nebo politického, přerozdělovacího hospodářství?

Vaše závěrečné věty celkem jasně ilustrují Vaše myšlenkové postupy - v podstatě říkáte, že musíme dotovat a když to nebudeme dělat, skončíme jako kolonie závislá na dotacích.

Re: Zjednodušení situace:
Autor: R. Chodovsky Datum: 16.5.2019 11:06

P.S. Jestliže přecházíme ze socialisticky pokřiveného, tedy dotačního a silně nestabilního trhu k trhu volnému, pak asi musíme použít postupy vedoucí k takovému přechodu a to hlavně z důvodů sociálních.

Re: Zjednodušení situace:
Autor: R. Gramblička Datum: 16.5.2019 10:06

to jsou jenom dohady, že něco v tržní ekonomice fungovat nebude. Po revoluci se mnozí obávali, že redistribuce potravin musí zůstat v rukách státu, protože soukromníci by si pootevírali samé butiky, o prodej žrádla by nebyl zájem a my bychom hladověli. Z dnešního pohledu je to naprostý nesmysl. Pokud by potraviny vyráběli někde levněji, než bychom toho byli schopni my u nás, dávalo by smysl přenést své zdroje do jiných odvětví, kde bychom mohli být konkurenceschopní.

Re: Zjednodušení situace:
Autor: J. Vintr Datum: 16.5.2019 10:32

Až do poloviny minulého století fungovala v euroamerickém prostoru prakticky výhradně tržní ekonomika. A dovedlo to Evropu a Ameriku k blahobytu. Který umožňuje dnešní socialistické experimenty, které zase dovedou Evropu a Ameriku (pokud Trump nebude mít následovníky) k chudobě.

Re: Zjednodušení situace:
Autor: M. Rohovský Datum: 16.5.2019 10:38

Bingo! Socialistické experimenty mohou dočasně fungovat pouze pokud jsou podpořeny robustní ekonomickou základnou, vybudovanou tržní ekonomikou.

Ano, Trump se mi líbí také čím dále, tím více.:
Autor: K. Janyška Datum: 16.5.2019 9:37

Jeho tlak na roli a funkci národních států je příkladný... Dzp.

Čína USA EU:
Autor: P. Černoch Datum: 16.5.2019 8:23

Naprostá většina spotřebního zboží pro USA a EU je vyráběna v Číně.Bylo to rozhodnutí USA i EU.Potřebná infrastruktura pro výrobu v obou subjektech většinou zanikla zanikla.Duševní vlastnictví je vám k ničemu,pokud nemáte výrobní prostředky a zboží které vyrábí někdo jiný potřebujete.Navíc jsem nikde nečetl,že by Západ hnal Čínu k obchodnímu soudu za porušení duševního vlastnictví,kupříkladu za výrobu telefonů,nebo textilního zboží.

Dusevni vlastnictvi je pouze mala cast sporu, ktery ...:
Autor: T. Pansky Datum: 16.5.2019 0:50

... je mnohem vetsi. Kdo se zasadil o vytvoreni sporu? Demokrate v cele Billem Clintonem! Prave Clinton podepsal obchodni smlouvu s Cinou. Byla to dobra smlouva? Pro americkou ekonomiku ne, ale pro velke korporace ano - ty si prisly na obrovske zisky pri levne pracovni sile v Cine. Pokud se nekdo podival na smlouvu s Cinou, Cina dovazi do USA s prirazkou asi 2-3%, Amerika vyvazi do Ciny s prirazkou 12-15%; USA ma s Cinou zapornou obchodni bilanci. A o to tu jde !!! Trump by uvital bezcelni obchod s Cinou - rovne podminky a tomu se Cina brani. Navic Cina umele manipuluje se svoji menou a tak vytvari nerovne podminky na trhu. ... Trump je prvni prezident, ktery je ochotny nazvat veci pravymi jmeny a uvest veci ja prijatelnou uroven.

Re: Dusevni vlastnictvi je pouze mala cast sporu, ktery ...:
Autor: T. Pansky Datum: 16.5.2019 0:57

Proto take Trump ihned zrusil pripravovanou obchodni dohodu se staty Tichomori, ktera byla pripravovana a prosazovana Demokraty v cele s tehdejsi sefovou ministerstva zahranici USA, pani Clintonovou.