14.6.2024 | Svátek má Roland


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Soběstačnost se buduje jinak

Spory s Evropskou komisí, finanční sankce i možná odvetná opatření ze strany EU nebo jednotlivých členských zemí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
D. Šimáček 27.1.2021 11:24

vystoupit z eu a na dane zbozi uvalit cla ve vysi rozdilu dotace poskytovane statem na ono zbozi

O. Uživatel 27.1.2021 11:35

Uživatel požádal o vymazání
D. Šimáček 27.1.2021 19:46

1/ to co k nám za levno vozí, není až tak kvalitní, ve většině případů

2/ tyto cla umožní nepřevádění daní občanů do podpory zem politiky tudíž nižší zdanění občanů

3/ vytvoření zemědělské nezávislosti bude výhodné až se země odkud dovážíme zhroutí díky své sociální a vítačské politice (a výchova zemědělců není otázkou pár let)

V. Čermák 26.1.2021 17:57

Ryk okolo Okamurova zákona ve prospěch Čs zemědělců a potravinářů spustila zejména supermarketová lobby skrze tuzemské EUkolaboranty a jejich užitečné idioty. No a tvrdě se ozvala hlavně samotná EU, silně pokrytecká, slovem bojující za omezování uhlíkových emisí. V praxi jí ovšem nevadí, že její vlastní státy z dálky převáží ve statisících kamionech silně dotované a tudíž mnohdy levnější potraviny do zemí, které tyto potraviny sami produkují, ale EUvlastenecké supermarkety domácí produkci buď ignorují, nebo cenově znevýhodňují, aby prokázali, že občané o ni vlastně ani nemají zájem. Takže Produkovaný Uhlík je sice Slovy Nepřítel, ale ve velkém kamiony produkovaný naprosto Nevadí...;-D

L. Novák 26.1.2021 19:36

Babišův a Tomanův komunistický ocas blbtoš Čermák chce mít poslední slovo v komentářích, aby byl pochválen a odměněn. Ale mele kraviny jako pokaždé.

Jako pravidelný zákazník v super-hyper vidím, že české potraviny jsou často buď extrémně drahé, nebo nemají potřebnou kvalitu a ani balení vhodné pro manipulaci ve velkých obchodech.

Takže rozhodně po utrpěných zkušenostech nevybírám podle země původu, ale porovnáním kvality a ceny. :-P

R. Tichý 26.1.2021 16:57

Proc by tento zakon nemohl byt pokusnym balonkem v natlaku na EU? Zcela zjevne je diatcni politi evropskych statu nesmyslna, nejen v oblasti zemedelstvi. Treba to povede k otevreni diskuze na toto tema.

P. Milan 26.1.2021 17:05

Teoreticky by mohl být, ale držte se Hanlonovy břitvy, to je neskonale pravděpodobnější. Zvláště, pokud se spojí s prospěchem vybraných skupin. A pokud se kolem toho motá Faltýnek a Toman, je zcela jasno.

Souhra blbosti, volební agitace a osobního prospěchu.

V. Čermák 26.1.2021 17:41

Jasno mají akorát jednodušší ideologové vašeho typu (Faltýnek a Toman=Babišova vláda) a ventilují. Toman a Faltýnek zemědělství a potravinářství samozřejmě rozumějí, takže proč by se nemotali. Obchodu zase rozumí nadnárodní supermarkety, které preferují levnější, ovšem silně dotované potraviny ze států EU a ty se okolo motají mnohem víc. Samotná EU, která chrání svoje producenty a distributory, jakožto i vlastníky těch "našich" supermarketů se motá nejvíc...;-D

L. Novák 26.1.2021 19:38

Známe české darebáky v politice, co si přihrávají kšefty do vlastních kapes. A ty k nim nejspíš patříš taky.

R. Benýšek 26.1.2021 19:59

Opakovaně sleduji, že na takovéto útoky přímo na tělo zasažení obvykle už nereagují. Což možná svědčí nikoli o tom, že obrana je pod jejich úroveň, ale o tom, že byli trefeni přímo na solar. Uvidíme, jestli něco odpoví pan Čermák.

M. Pivoda 26.1.2021 16:31

Soběstačnost v potravinách i dodávkách energie pro členskou zemi EU ve středu Evropy?

To určitě stojí za zvážení.

Ale důvod? Asi naši Zeměkouli navštíví Marťani.

K. Salajka 26.1.2021 16:20

Ten komentář vyznívá, jakoby těmi, komu opravdu a upřímně jde o soběstačnost Prahy, byly cizí řetězce prodejců potravin a věrchuška v Brusli- věř kdo chceš. Zrovna když chtěli řešit rovné dotace, dvojí kvalitu (ačkoli ta neexistuje), čeští primitivové ve sněmově jim do toho hodili vidle.

V. Čermák 26.1.2021 18:00

Tak Pražáci, a to počínaje už od Klause, zavadí o zemědělce akorát, když jim na silnici nějaký traktor brání v rozletu...;-D

Š. Hašek 26.1.2021 15:06

Trh, jakžtakž férové podmínky, základní soběstačnost (ve všem) likviduje štrasbrusel. Programově, trvale, poměrně chytře. RVHP II.

Ostatní je mlácení prázdné slámy.

A odnesla to SPD, která alespoň na problém přeplácení mrkve z Nizozemska upozornila. Mírně pošahaným zákonem. I ten mírně pošahaný zákon probudil ale velice ty spáče mezi investikativci a dietáře/letenkáře v brusele.

Jourová bude ječet, Nora168 už ječí.

Snad nám zůstane déšť a Slunce.

Zkráceno.

D. Šimáček 26.1.2021 23:18

nebojte, déšť a slunce nám zůstanou.... jen je eu zdaní

M. Ejem 26.1.2021 13:52

P. Havel je známý expert, ale jak se má soběstačnost budovat nenapsal. Asi nad jeho znalosti. V nadpisu se snaží soběstačnost nezavrhovat, ale celý text je postaven jinak. Mimochodem, četl jsem od někoho, kdo zákon zná, že se netýká nápojů. Tak nemluvte o vínu. Nejsem expert, ale způsob, jak zneužívání našich spotřebitelů by se měl najít. Skutečně by bylo třeba najít postupy, aby nebylo třeba jezdit pár km do zahraničí pro stejné zboží, které je u nás dražší než vedle

L. Novák 26.1.2021 13:56

Soběstačnost je nesmysl. Kolikrát je to nutno opakovat?

Š. Hašek 26.1.2021 14:45

Co takhle mít svoje, až ostatní mít nebudou?

Moje babička mě opravdu učila, že až nebudu mít brambory ve sklepě - stačí zavolat Jourové. Na poli nic, dostaneme za levno z Francie, i na Hanou. Hodnotově, jak říkají Rakušan s Gazdíkem.

Jste jednostranný zapálenec, takový ten jednoduchý modernista. Krom toho musíte mít rajčata (z EU) celý rok. Jak jste se prokecnul.

Tak zdar! Potraviny jsou vždycky na kliknutí. Elektřina taky. Uhlí taky. Všecko je na kliknutí.

P. Milan 26.1.2021 17:08

I vy jste na kliknutí. :-P

P. Milan 26.1.2021 17:07

Jak budovat soběstačnost?

https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Cu%C4%8Dche

:-P

M. Sedláček 26.1.2021 12:50

Mantra potravinové soběstačnosti = korupce, tuna regulací = vyšší cena a nedostatek pro všechny kromě vyžraných jezeďáků jako je Tomanovic rodina. Rv

Š. Hašek 26.1.2021 14:51

No, jezeďákem jsem nebyl, ale v srpnu mít okurky z Belgie?

Ty okurky jsou za bačkoru, protože "brusel je platí". Vy je zaplatíte oklikou a ještě jste šťastnej jak blecha. Váš syn asi kopíruje (na kopírce), texty brusele o pěstování mrkve u Mělníka.

Tuny regulací, korupce, zákazů, příkazů, regulací, norem, vyšší cena v Česku. Dostatek to jo. U regálu. U regálu v Albertu.

V. Kain 26.1.2021 15:38

Kdo by tady pěstoval zeleninu? Lepší je řepka s dotacemi.Toto sem přitáhl Babiš.

Š. Hašek 26.1.2021 16:05

Nepřitáhl. Řepku na benzín přitáhl Bursík. Agrofert pracuje v reálu, stejně jako můj soused na venkově. Řepkuje, ale ne úplně.

Nejsem volič Babiše. Polovina traktoristů od chalupy na něho nadává, ale vzhledem k tomu, že místní zemědělská a.s., která je zaměstnává, pracuje "podle EU", oni si kupují druhé auto, tloustnou ............ tak to "Babiš dělá asi dobře". A nerozumím tedy, proč se ti dobří muži čertí. Čertí se i, že jim traktorklima fouká studeno na nohy, teď v zimě, když tam sedí v tričku.

Řepka je mírně výnosná, protože s mrkví si proti Belgičanům ani neškrtneme.

Celkově vidím štrasbrusel jako jed a rakovinu.

Kupuji zeleninu hodně od místních trhovců. Rajčata v únoru mít nemusím. Jo, a ti traktoristé kupují, co je napadne, ale dost mají vlastního ze zahrady.

P. Milan 26.1.2021 17:10

Na benzin je špiritus.

Řepka je na naftu. MEŘO.

A tak je to u vás se vším. :-P

L. Novák 26.1.2021 19:40

Šašek Hašek. Certifikát na hloupost... Dnes má zase záchvat. ;-D

Š. Hašek 26.1.2021 21:23

Já to vím. Prostě na poli pěstujeme místo chleba ....

Netušil jsem, že jste uchvácen bruselskou zemědělskou politikou.

P. Moravčík 26.1.2021 10:55

Zaujímalo by ma, do ktorých krajín sa vyváža tak veľká časť českej produkcie. Do Francúzska? Nemecka? Belgicka? Holandska...? Do krajín majiteľov veľkých reťazcov?

Š. Hašek 26.1.2021 11:10

Uvedená obchodní síť se plní produkcí firem, které mají dvojnásobné dotace než ČR, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko.

Potom náš výrobek není cenově konkurence schopný. Rovněž i odjinud, protože brusele je RVHP. Pokud to nejde jinak, tak se vytáhnou nařízení o hygieně, rozměrech, najde se tam nějaká škodlivost, řeknou, že chtějí stejný počet bedniček po dobu pěti měsíců (zelenina).

Celkem primitivní gaunerství.

A podporují to "hospodyně" z Prahy, které koupí italský kopr v červnu, zapařený a bez vůně. Tři snítky za 28.- Kč.

Moderní společnost nerozezná gaunerství od lidumilnosti. Zvláště, pokud paprika z Maroka je v září stále levnější než paprika od Nových Zámků, Podivína, Szegedu (neplatí bez výjimky). V Polsku "neumí červenou řepu", pokud ano, tak ji "milostivě" koupí Němec, uvaří ji, zabalí a vrhne do REWE. A cenu nedá níže než stojí spreewaldská. A i kdyby, tak o tři centy, a hospodyně si stejně koupí domácí, spreewaldskou. Ta je na pultě vždycky a Němky jsou vlastenky.

P. Moravčík 26.1.2021 13:38

Dávam prednosť výrobkom z ČR, Maďarska, Slovenska, s Poľskom som opatrný. Mrazené banány sú však žiaľ všade, aj v Jednote, zrejme sa dovezú lacnejšie po týždni v obchodoch Západnej Európy. Vrchol nesebestačnosti - vlani som v máji musel kúpiť zemiaky z Egypta!. V zemiakarskom Slovensku (nie je tu smajlík, kde sa držím za hlavu). Ale aj tak neviem, kam od vás vyvážate zeleninu a ovocie. Len ako surovinu na spracovanie na západ? U nás som okrem konzervovanej produkcie nič čerstvé nevidel (no, ešte pár syrov).