21.9.2021 | Svátek má Matouš


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Sedm nepravd o volném trhu

Tady je několik nepravd, se kterými jsem se setkal v poslední době, ale existuje jich samozřejmě mnohem více. Někteří libertariáni se mnou u všech nemusí souhlasit (aspoň ne hned).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jílek 11.5.2014 23:40

to celé snažení potrhlíků bez smyslu pro míru se dá shrnout

...do Hayekova: "Čeho se nám dnes nedostává je liberální utopie, program, jenž není ani pouhou obranou toho, co existuje, ani jedno­duše rozředěným socialismem, liberální radikalismus, jenž ani nešetří citlivost existujících zájmových skupin ani se nedomnívá, že musí být tak praktický, citlivý a realistický, aby se omezil na věci, které se dnes zdají možné."

P. Vítek 11.5.2014 11:57

Volny trh=priroda

clovek se svou vlastni vuli do ni nepatri,tak do ni nesmi zasahovat.Zasadni otazka,od ktere se ty socialisticke uvahy odpichuji: priroda funguje chybne?je nespravedliva?

P. Rada 11.5.2014 1:31

Idealizace možností trhu.

Volný trh je v současném monopolně ovládaném globalizovaném světě převážně teoretickou idealizací s ideovým významem ale prakticky nikde dlouhodobě nefunguje ve své nedeformované podobě.

Už jen pokroucené finančnictví bez adekvátního krytí, nezajištěné směnnosti navozené vysokou mírou zadluženosti, intervencí...  celý tržní prostor deformuje.

V celkově podmaněném a silou mnohde obsazeném světě, je totiž stále více podstatné to, co volný trh neumí. Tedy prognozování vývoje a s tím spojené strategické rozhodování/ intervenování, které pak hraje klíčovou roli při úspěchu cíleného chování.

Řady rozvojových limitů a s nimi spojené mocenské zájmy, totiž tvoří zásadní nehomogenitu prostorovou i časovou a tyto okolnosti pozitívní roli trhu výrazně omezují.

P. Vítek 11.5.2014 11:59

Re: Idealizace možností trhu.

Studujete kralika v kralikarne a divite se,ze nebeha jako zajic

P. Vítek 11.5.2014 12:04

Re: Idealizace možností trhu.

At si kazdy strategicky a prognosticky rozhoduje,ale ZA SVE.A ne pres podivne clanky retezu,ktere nemaji odpovednost a jsou v cernych bavoracich jen na 4 roky.Kdyz vidim socana v limuzine,to je jak pest na oko.Tam proste neco nehraje-neni mozne,aby nymandi hospodarili na cizim!

J. Anděl 11.5.2014 12:24

Re: Idealizace možností trhu.

Ano, taky mi to zní jako hezká utopie. Co to neumí, tomu nerozumím,ale dokážu rozpoznat, že musí existovat lidé, dost lidí, kteří mají vůli, schopnosti a zájem volný trh chránit před deformací. U nás určitě volný trh není.

J. Jílek 11.5.2014 23:42

Re: Idealizace možností trhu.

není nikde a nikdy nikde nebyl....

J. Jurax 11.5.2014 17:06

Re: Idealizace možností trhu.

No a únosná nebo potřebná (pokud vůbec) míra deformace volného trhu je otázka hýbající světem. A je - ke škodě všech - řešena ideologicky a tudíž vesměs špatně, byť někdy i s dobrým úmyslem.

B. Rybák 11.5.2014 20:08

Re: Idealizace možností trhu.

Prognózovat vývoj, neumí nikdo a nejméně ze všech vědecko-technologický pokrok ignorující falešní proroci "zelení" (těm ještě nevyšlo žádné konkretní proroctví)!

Proto také je úspěšný volný trh. Ten totiž realizuje postupné přizpůsobování ekonomiky ustavičně se měnícím podmínkám.

Pravdou bohužel je, že volný trh je dnes likvidován pravidly státní hospodářské (často "zelené) války, která přinášela po pádu "říše zla" vyspělým západním státům větší zisky než svobodné podnikání a nebezpečně je svedla z osvědčené cesty volného trhu (doufám, že ne na trvalo, protože by to byl konec "západu")!

J. Jílek 11.5.2014 23:44

Re: Idealizace možností trhu.

když chcete stavět Tlemelín, tak jistých prognóz musíte být schopen. Nebo nestavět

K. Pavlik 10.5.2014 17:30

To je vsechno hezke

To je vsechno hezke ale Cesko ma dnes jedinou moznost at se to libi nebo ne a to je volny trh. Kdyz existuje jen jedna moznost tak je strasne jednoduchy vyber.

P. Rada 11.5.2014 1:38

Re: To je vsechno hezke?

To, že existuje jen jediná možnost, by bylo třeba umět doložit.

V reálném světě tomu totiž tak nikdy nebylo. Tím ale netvrdím, že něco na nějakou dobu nepřevážilo.

P. Vítek 11.5.2014 8:32

Re: To je vsechno hezke

Pravda.Bohuzel napojeni na socanskou eu to nedovoli.Napr dotace to vsechno znici

J. Jurax 11.5.2014 17:09

Re: To je vsechno hezke

Přesněji jedinou rozumnou možnost. Neboť možností je i to, co nám nutí EU a možností je i návrat k socialistickému plánování a zestátnění výrobních prostředků. Ač to poslední se už jednou historicky znemožnilo. Lidi jsou ovšem nepoučitelní ...

K. Pavlik 11.5.2014 21:53

Re: To je vsechno hezke

Jedina moznost - znarodnovat by dnes mohl jen sebevrah. Co by napriklad delal se skodovkou bez nemeckych mozku?

J. Kostelanský 10.5.2014 6:18

Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

Ani náhodou nie som ľavičiar, ale vo voľnom trhu vidím jeho samodeštrukčný prvok. Predstavme si rok nula-každý občan-napr. EÚ má úplne rovnaký majetok. Spustí sa voľný trh bez akýchkoľvek regulácií a obmedzení.

1.Najneskôr po 10-15 rokoch sa obyvateľstvo segmentuje na 5-10 % ľudí, ktorí majetok koncentrovali a zvyšných 90-95 % ľudí,ktorí "nadbytočný" majetok míňali. Tak to dopadne v KAŽDEJ spoločnosti, ktorá prejde od rovnostárstva k trhovej ekonomike. Dôvod je jednoduchý: len 5 až 10 % ľudí je schopných peniaze "rozmnožovať", zvyšok ich vie len míňať.

2.Toto rozdelenie, kedy 10% ľudí má 90% majetku a 90% zvyšných má len 10%, je prirodzené, logické a správne. Bohužiaľ tým sa to však nekončí. U tých 10% začne postupne prebiehať koncentrácia moci. Silné firmy začnú kupovať a ovládať slabšie, až nakoniec v každom segmente zostanú 2-3 najsilnejšie firmy. A často zostane len 1 ktorá "zožerie" všetku konkurenciu. Inovácie sa v podstate zastavia kvôli neexistencii konkurencie. Ušetrené peniaze sa použijú hlavne na potlačenie vznikajúcej konkurencie-či už legálnymi alebo nelegálnymi prostriedkami. Monopolné či duopolné postavenie má logické dôsledky-vyššie ceny a nižšiu kvalitu. Monopol dosahuje monopolné zisky a dochádza k nespravodlivému finančnému zvýhodneniu.

Netreba byť ekonomický guru, aby si to človek všimol. Vzniku obrovských monopolných molochov v posledných rokoch zabránili len protimonopolné úrady. Pokiaľ si plnili svoju povinnosť.

Klasický voľný trh bez prívlastkov by mal význam vtedy, keby na Zemi žilo nekonečné množstvo ľudí. Vtedy by žiadna firma nemohla získať monopolné postavenie. Ale pri konečnom množstve ľudí-či už v nejakom štáte alebo obchodnom zoskupení - je len otázka času, kedy veľkí ekonomickí žraloci požerú menšie ryby. Ako to riešiť? Protimonopolné úrady by nemali pripustiť vznik obrovských firiem. Žiadna firma by nemala mať podiel 30 či 40 % na trhu, ale napr. len 10 %. Táto regulácia by mala byť oveľa prísnejšia, ostatné regulácie práve naopak.

V. Halašta 10.5.2014 7:43

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

Po první větě tedy vím, co nejsi. Zato přesně vím, co jsi.

J. Kostelanský 10.5.2014 10:31

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

Soudruhu, ja som s vami husi nepásol, tak mi prosím netykajte. Inak nemám na čo vo vašom príspevku reagovať. Kto nemá argumenty, zmôže sa len na urážky.

I. Schlägel 10.5.2014 13:17

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

Pane Kostelanský, solidní odpovědi jste dostal níže a žádný protiargument svých oponentů jste nevyvrátil. Podejte si ruku s panem Kellerem. Jste z jednoho těsta.

J. Jílek 11.5.2014 23:50

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

oponenti předvedli rovněž jen samé teorie a utopie, tedy nic nevyvrátili :-)

V. Halašta 11.5.2014 21:53

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

Na netu jsem vždy tykal a nemíním své zvyky měnit.Máš tedy dvě možnosti, buď na mě nereaguj nebo tu nerozepisuj sáhodlouhé nesmyslné teorie, převracející ekonomickou teorii na hlavu. Ve třech odstavcích. To je na Nobelovku nebo na blázinec.

M. Koutný 10.5.2014 9:36

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

Máte pravdu. Nejste levičák náhodou, ale zcela programově.

J. Kostelanský 10.5.2014 10:34

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

Uvítal by som nejaký proti-argument. Ale keďže ekonomické vzdelanie asi nemáte, tak je zbytočné argumenty od vás čakať. Ekonóm by odpovedal vo vecnej, a nie osobnostnej rovine.

B. Jelínek 10.5.2014 12:26

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

Vy žádné argumenty také nepředkládáte ale pouze domněnky, postavené na tom, že 10% lidí bude majetek rozmnožovat a 90% to prohospodaří? Alespoň byste se mohl držet Pareta a 20/80.

Vaše úvaha je chybná od počátku. Na volném trhu může někdo posilovat a získávat (určitý) vliv pouze recipročně nějakou službou,za kterou je druhý ochoten zaplatit. Špatná služba = ztráta, posílení konkurence.

Monopol nevzniká na volném trhu(resp. na přirozeném monopolu nevidím nic špatného pokud volný vstup do odvětví) ale naopak tam, kde lze získat uměle privilegia (viz dnešní státy, politika - zákony). Takže monopoly "vytváří stát" přímo nebo skrze legislativu. Pokud toto nevidíte, je mi líto :-).

V. Vaclavik 10.5.2014 13:14

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

Souhlasim s vami pane Jelinku. Panu Kostelanskemu asi ale bude treba rici to natvrdo, a tedy ze monopol je spatny, kdyz vznikne udelenim 'pasaliku' v nejakem odvetvi nejake firme. Pokud 'monopol' vznikne, protoze je nejaka firma tak dobra, ze vsichni kupuji jen, nebo hlavne jeji produkty, pak je to 'monopol' dobry, zadouci. A az by ta firma usnula na vavrinech, nejaka jina ji nahradi.

Proto tento 'monopol' davam do uvozovek, protoze na volnem trhnu zadny monopol z definice vzniknout nemuze - pojem monopolu oznacuje vyhradne vysadu udelenou vladou, kdy ostatni maji zakaz v oboru podnikat a kdo ho porusi, prijde na nej policie a jde k soudu a je odsouzen. Pokud nekdo dosahne vylucneho postaveni na volnem trhu tim, ze lide kupuji vyhradne jeho vyrobky, a kdyz ta firma se nedopousti nasilnickych cinu na sve konkurenci, ale prevalcuje je ferove, pak je to proste nejlepsi a nikoli monopolni firma!

Monopol na neco znamena mit vladou zaruceny nejaky smer podnikani, ktery je jinym vladou zakazany. Pouzivani pojmu monopol jako metly na uspesne firmy je finta kolektivistu, kteri ve jmenu vylepsovani 'volneho trhu'  sami statni monopoly udeluji a zduvodnuji to potrebou, ktera je realne potrebna, ale kterou sami nejprve svym michanim se do trhu zpusobili, takze kdyz mate klapky na ocich, prijde vam ta nutnost udelovani skutecnych monopolu a rozbijeni udajnych 'monopolu' jako neco, s cim se neda argumentovat. Stavite se tak ale do rady tak zvanych uzitecnych idiotu.

J. Kostelanský 10.5.2014 13:29

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

"Pokud 'monopol' vznikne, protoze je nejaka firma tak dobra, ze vsichni kupuji jen, nebo hlavne jeji produkty, pak je to 'monopol' dobry, zadouci. A az by ta firma usnula na vavrinech, nejaka jina ji nahradi."

Blahoželám k základom "insitnej ekonómie". Ak to dovediem do krajnosti, tak by úplne podľa vás úplne v poriadku, keby nakoniec počítače vyrábala len jediná firma na svete, rovnako autá by vyrábala jen jediná firma na svete - napr. Volkswagen. Ste schopný domyslieť, čo znamená získanie dominantného postavenia na trhu? (zámerne nepoužívam výraz "monopol", keď vám tak na tých slovíčkach záleží)

Dominantné postavenie - teda také, kde firma nastavuje a určuje ceny na trhu, a ostatní sa jej len prispôsobujú - znamená jediné: zvýšenie cien a zníženie inovácií. Samozrejme môžete povedať, že ostatní môžu ceny znížiť, ale nie je to len cena, ktorá rozhoduje o postavení na trhu.

Zaraďujem vás do rýchlokvašených ekonómov, ktorí sa v ekonómii dostali len po "neviditeľnú ruku trhu" Adama Smitha. V tom okamihu pochopili, že o ekonómii vedia všetko a viac študovať nepotrebujú. :-)

V. Vaclavik 10.5.2014 14:37

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

"Dominantné postavenie - teda také, kde firma nastavuje a určuje ceny na

trhu, a ostatní sa jej len prispôsobujú - znamená jediné: zvýšenie cien a

zníženie inovácií."

Doprucil bych vam precist si napriklad o kariere ocelarskeho magnata Andrew Carnegieho a jeho zamestnance Charlese Schwaba, ktery se pozdeji osamostatnil a stal se sam magnatem. Tam byste se na realnych prikladech dozvedel, jak koncivaji ty dominance trhu, bud jednou firmou, nebo jejich spolcenim za ucelem ovladnuti trhu, kdyz je ten trh volny, coz tenkrat byl. Carnegie sam ve svych memoarech o tom napsal, ze neni treba se neceho takoveho obavat, i  kdyz se sam kolikrat nalezal na tom kratsim konci houpacky, kdy se proti nemu ostatni spikli, nebo kdyz on sam mel pak zase navrch a pocitil, jake je to byt v te pozici, ze to vubec neni tak, ze si muze ceny sroubovat dle libosti. Bylo to podle toho lidoveho 'kazdy chvilku taha pilku' a hnalo to produktivity vyroby nahoru bezprecedentnim zpusobem a byla to doba, ktera zapricinila to, ze se Amerika stala svetovou ekonomickou velmoci, kterou dodnes je, byt uz po cele stoleti dela vse pro to, aby ji byt prestala.

V. Vaclavik 10.5.2014 14:54

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

Tak jestli ja jsem rychlokvaseny, tak vy jste treba kvasil dlouho, ale v levicackem sudu dnesni ekonomie.

Vite pane Kostelansky, oc tu v zaklade jde? Ze Vy, ani nikdo jiny, nemate zadne pravo strkat sve spinave kolektivisticke pracky do zivotu, vcetne zivotu podnikatelskych ostatnich lidi!

Pane Kostelansky, kde berete tu nebetycnou drzost a zpupnost, ze chcete usmernovat aktivity (podnikatelske a jine) ostatnich, ze kdyz nekdo vyleti moc vysoko, vy si usurpujete pravo pristihnout mu kridla? Protoze to je presne to o cem je tu rec. Tady se totiz nebavime o zasahovani do nejake bezpohlavni a nezivotne ekonomiky, ale do zasahovani trznich aktivit realnych lidi, kteri (jak by to idealne melo byt) zachazeji (podnikaji) se svym majetkem (objektivne nezlocinnym zpusobem). Jste snad nejaky buh s bozskym pravem ridit tyto trzni aktivity lidstva, udajne pro jejich dobro? Znovu se ptam, kde pane Kostelansky berete tu drzost?

J. Kostelanský 10.5.2014 15:13

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

Chápem, že niekto musí v ekonómii najlepší na svete. A som rád, že som takého práve teraz stretol. Teda vás.

Všetky protiminopolné úrady sú zbytočné a ľudia, ktorí ich zriadili a vedú, sú absolútni idioti. Pretože nikto nemá právo nikomu nič rozkazovať.

Ale sám viete, že to tak nie je. Sloboda nie je a nemôže byť nekonečná. Sloboda jedných začína tam, kde začína sloboda druhých. Oproti slobode jednotlivca vybudovať si a potom využívať/zneužívať svoje dominantné postavenie stojí sloboda, resp. právo ľudí na férové ceny, teda právo nebyť ošklbávaný.

Vaša otázka má rovnakú kvalitatívnú úroveň ako táto: kto dal právo štátu, aby si zo zisku podnikateľov strhával pre svoje účely dane?

Základnou vlastnosťou kapitálu je jeho postupná koncentrácia. Keby platila vaša téza, tak najneskôr o 100 rokov by na svete bolo jediná firma, ktorá by ovplyvňovala všetko a všade.

P. Vítek 11.5.2014 8:58

Re: Voľný trh bez regulácie spravidla končí monopolom

To jste mne zas jednou udelal radost po ranu!Pan Kostelansky se napr po Vasich argumentech neposunul dal ani o pid.Asi je to uz stary clovek.Nechme ho dozit sen o Raji,kde par slibovacich narcisu s dobre proriznutou pusou(nazveme je statnimi uredniky),bude rozhodovat bez jakekoliv hmotne odpovednosti o obrovskych objemech cizich financi.Uz to je pro normalniho cloveka absolutni nesmysl-a prestava ztracet cas uvahami o slepe ulicce zvane socialismus