20.10.2021 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Polemika s Josefem Zieleniecem

Josef Zieleniec se ve svém článku (Hle, náš národní zájem, HN 4.1) rozhodl přijmout výzvu Václava Klause k diskuzi o našich národních zájmech v EU a předkládá čtenářům svůj pohled na jedno z klíčových témat - na problematiku přijetí eura.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
mirek 14.1.2007 6:32

Vychcanost

Je mi až nepříjemně, jak se v tomto článku popisuje něco, co mi výrazně připomíná vychcanost a podlost. Na jedné straně si lze přečíst, kolik miliard eur se v tom kterém roce přelije z Bruselu do ČR, stejně tak si lze přečíst, jak se naši potentáti dohadují, kdo a jak to má rozdělit, které ministerstvo je tím pádem lepší pro koho, rvem se jak hyeny o kořist, ale když se máme podílet na společné měně, tak to halt ! Počkáme si, až to bude pro nás čistým přínosem. Samozřejmě se pro tento účel napíše, že jediná správná metoda určení bodu přijetí, je ta, která dokázala jeho přijetí odmítnout. Kdo posoudí, že je skutečně správná ? Já jako laik určitě ne. Co však vím, je to, že když chceme dostat, musíme nejen dát, ale i počítat s rizikem a umět ho snést.

po šichtě 14.1.2007 7:23

Re: Vychcanost

Vaše moralizování není na místě. Nejde vůbec o to zda se podílíme na riziku. V rizikové situaci budeme teprve, když nepředloženě přijmeme euro. Můžeme svým rizikovým jednáním dokonce oslabovat euro. Pochopitelně daleko méně než Britové. Východiskem z této nesnadné situace může být souběžné používání eura s korunou a v čase, kdy český člověk bude schopen akceptovat euro ceny, lze zavést euro. Násilný termín zavedení eura rozhodí celý monetární systém, může dojít k prudké inflaci, či k sociálním problémům. Zjednodušeně - když v obchodech poběží několik let euro ceny, lidé budou mít vyjádřený plat v eurech, směna koruny a eura bude kdykoliv možná, tzn. poběží obě měny souběžně, pak je možné plynule přejít na euro. Ultimativním datem lze jen těžko přejít na jinou měnu. Vůbec nejde o zisk na euru, ale o rizika z toho vyplývající. Naši politici populisticky vydávají termíny a pak jsou nuceni je posunovat. Tím vytvářejí u lidí odpor a nedůvěru. Jinak společná měna euro pro Evropu jako celek je jen přínos. Klaus jako makroekonom by patrně nesouhlasil. Je zastáncem toho, abychom si sami ovlivňovali inflační růst či pokles. Ale propojenost Evropy a společných zájmů nás všechny členy donutí v čase užívat společnou měnu. Otázka je KDY máme spustit euro u nás. V roce 2010 to určitě nebude možné. Byl by to hazard!

EmillXX 14.1.2007 15:34

Re: Vychcanost

Nezapomeňte, že my do "bruselské" kasy také přispíváme, dokonce možná víc, než z ní dostáváme.

Haui1 14.1.2007 19:12

Re: Vychcanost

Promiňte, ale vy si vážně myslíte, že bychom měli jít do pro naši republiku nevýhodné akce? Tak to bychom byli v EU jediní (blbí). Nebo si myslíte, že Německo, Francie a další státy jsou dobrodinci? Nenechte se vysmát.

" Kdo posoudí, že je skutečně 14.1.2007 19:26

Re: Vychcanost

Tak o tom Mirku, nepiste. Spolecna mena opravdu nesouvisi s bruselskymi fondy. Takze vase tvrzeni "Co však vím, je to, že když chceme dostat, musíme nejen dát, ale i počítat s rizikem a umět ho snést." je mozna pravda ale tyka se uplne jine problematiky.