4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Pokušení protekcionismu

Obchodní války jsou špatné řešení. Snad Trumpa jeho poradci přesvědčí, aby své rozhodnutí uvalit clo na dovoz oceli a hliníku alespoň zmírnil.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Fridrich 11.3.2018 5:42

Re: A tak

S. Braune, vy opravdu nevíte, co se děje poslední rok za presidenta Trumpa v Americe a ve světě ? Amerika jde opět nahoru a i ve světě dělá pořádek, víme ?

V. Braun 11.3.2018 1:33

Re: Napriklad Cina

Ano, Čína má asi nejvyšší přebytky kapacit výroby oceli, ovšem jen malý podíl na dovozu oceli do USA. Cla ji tedy nezasáhnou, nebo jen daleko méně než tradiční spojence USA. Takže tvrzení, že cla jsou zavedena proti Číně je hodně zcestné.

Tady je docela dobrý článek co Trump mohl udělat ale neudělal kdyby mu šlo opravdu o omezení výroby oceli v Číně

https://www.nytimes.com/2018/03/08/opinion/donald-trump-trade-tariffs.html?rref=collection%2Fsectioncollection%2Fopinion-editorials

K. Pavlik 10.3.2018 23:43

Re: Napriklad Cina

Clanek neni ani o oceli ani o hliniku - je o clech vseobecne - tak to jsem aspon cetl ja.

To ze Cina je hlavnim vinikem o tom zadna-tak to tez vidim ja.

P. Pavel 10.3.2018 23:41

Re: Blábol

Opět blábolíte úplně z cesty. Na ty poučky z roku 1850 jste evidentně kadet, případně jste se nadýchal té plísně. Pro info, detroitský průmysl (tedy automobilky), šlape na plné obrátky a prosperuje a zvýšení cen oceli a hliníku jej může jen a pouze poškodit. To co neprosperuje je komunál, tedy konkrétně černošský na koksu závislý starosta, který několik volebních období za sebou uplácel ve velkém své černošské voliče a jaksi zapomněl na to, že je nutno taky vybírat daně. Výsledek - rozvrat městských služeb, chátrání budov a infrastruktury, nárůst zločinnosti, útěk bílé populace z Detroitu do okolních měst a nakonec, když už kasa zela prázdnotou, krach města. Za to ovšem globalizace a mezinárodní obchod nemůže (no možná s výjimkou obchodu s kolumbijskými kartely :-)).

P. Pavel 10.3.2018 23:21

Re: Blábol

Na houbách jste byl evidentně vy, a to místo docházky do základní školy. Umíte vůbec číst, o znalosti Bastiata nebo Hayeka (nikoli Hájeka) nemluvě. Co to má být za nesmysly o dělnících v USA, polívce, nebo neexistující globální ekonomice? O jakých "nových poznatcích" to blábolíte? Zahraniční obchod samozřejmě existoval i v 30. letech a byl důležitou a mnohdy klíčovou (třeba pro takové Československo) součástí tehdejších ekonomik. Enormní cla způsobily, že exportní země jako Československo na krizi těžce dojely (zvláště pohraničí se nevzpamatovalo až do války). To co platilo v 30. letech platí i dnes. Tedy, že nezaměstnané generuje protekcionismus (a vysoké zdanění práce a složité pracovní právo) a nikoli mezinárodní obchod bez bariér. Přičemž jediný kdo je tady mimo mísu jste vy, což si nemyslím jen já, to si myslí celé WTO.

Když pominu že Trump už couvá - cla nebudou platit pro Kanadu, Mexiko a členské země NATO plnící své finanční závazky, tak reálný scénář ze zavedení cel bude takovýto: Hutím budou chybět pracovní síly (ti kdo chtějí pracovat už pracují a ti co nechtěli nebudou), tak budou nuceni dovézt Mexičany. Fabriky, které USA živí a jejich produkce jde do celého světa, tedy automobilový, letecký a zbrojařský průmysl, ztratí zakázky díky vyšším nákladům a recipročně zavedeným clům, takže v konečném důsledku budou propouštět a na těch nezaměstnaných jen a pouze přibude.

Trump nemusí řešit nezaměstnanost (a taky to kvůli tomu nedělá). Nezaměstnanost je totiž v USA mnohem nižší než v řadě zemí EU. Tolik k těm z prstu vycucaným blábolům, které jste vyplodil.

nezaměstnané To, že byl zablokován díky enormním clům způsobilo třeba pro takové Československo byl klíčovou Kde píšu něco o nějakých dělnících? Co to blábolíte o dělnících v USA? Krize 3

Z. Rychlý 10.3.2018 22:33

Re: Blábol

Díváte se na to z hlediska jednotlivosti. Pro stromy nevidíte les. Čistě ekonomicky by pro USA bylo ekonomičtější udržet Detroit v chodu i s vyššími náklady. Tam jsou utopené miliardy miliard dolarů a teď je tam místo bohatého města pustina. Nejenom zničené ocelárny, ale i navazující struktury včetně výzkumu jsou fuč. To všechno šlo do kopru. Já nevím, co je optimální, ale tak jednoduché, jak to máte vyčtené z plesnivých knih to není. To je jen v učebnicích ekonomie křišťálově jasné - ale je to jen šedá teorie. Podle vás zřejmě globální ekonomika krásně funguje, ale já si to nemyslím. Jsou sice díky tomu laciné produkty, ale společnosti a státy z toho mají břichabolení. Něco totiž na tom hesle - udržet doma také zaměstnání pro neelitní zaměstnance a dělníky - něco na něm je. Stát složený jenom z burzovních makléřů a profesorů sociologie bude fungovat jen v učebnicích ekonomie, ale ne v reálu. Není rozumné nechávat si brát všechnu nekvalifikovanou práci, zvlášť když ji nemáme čím pro nekvalifikované zaměstnance nahradit. Ptám se spolu se Stellou Zázvorkovou - co budou ti skláři dělat? Zvlášť pokud tu nekvalifikovanou práci budou v cizině dělat sice lacino, ale dumpingově za hanebných pracovních podmínek. Nebo využívat práci dětí. Ono trochu zvýšenou cenu bohatá společnost lehce stráví. Já to nevyřeším, alespoň upozorňuji na problém, ale vy nenabízíte už vůbec nic, jen poučky z roku 1850.

V. Braun 10.3.2018 20:47

Re: Blábol

Jak se píše výše, oceláři možná pojedou a třeba se tam i objeví pár tisíc nových pracovních míst. Co ovšem odvětví, která ocel nevyrábějí ale naopak nakupují? Kolik tam pracovních míst zanikne z důvodu ztráty konkurenceschopnosti z důvodu zdražení vstupního materiálu?

Z. Rychlý 10.3.2018 18:54

Re: Blábol

V době krize byla globální ekonomika v plenkách, nebo spíš na houbách. Platy tehdejších dělníků v USA měly daleko k současným a sociální podpora, nechci se hádat, byla v podobě polívky. Srovnáváte hrušky s jablkama. Pokod chcete lépe argumentovat o škodlivosti ochranářství, přečtěte si od Frederika Bastiata Co je a co není vidět. Tam je tato argumentace na mnohem lepší úrovni, než ta vaše. Jenže i on psal věci sice pěkně, rozumně a srozumitelně, ale - před více jak 100 lety, kdy jste si mohl o sociální podpoře jenom zdát. A o takové Číně s jejich ochranářskou politikou neměl ani zdání.

Kdyby žil takový fon Hájek, ten by ty změny určitě dokázal popsat, ale dnešním Keynesům se to nějak nedaří, a zůstávají v minulém století.

Tehdejší proletariát neměl co do huby, tak se bouřil. Dnešní nezaměstnaní mají dvě televize a hlady rozhodně netrpí. Vaše srovnání s krizí je mimo mísu. Ocel vyrobená v ocelárnách v USA bude sice dražší, ale lidé, kteří se nedokážou adaptovat na vyšší level práce budou práci zase mít a ocelárny pojedou. Některé z nich třeba najedou na 4.generaci a strčí ty čínské do zadele. Nevím, ale možná je to lepší program, než platit lidi na pracáku a čekat se založeným klínem, až si je Čína koupí i s chlupama. Sedět a čekat, až mi globální ekonomika vyzobe všechny méně sofistikované práce a zanechá mi hordu nezaměstnaných na sociálce, to mi nepřijde jako velice chytré. Co když je čas teorii upravit o nějaké nové poznatky? Nebo žeby zrušit sociální podporu, ať si hladoví méně schopní táhnou za prací do Číny, to by sice bylo správné podle ekonomických teorií, ale je to blbost.

V. Braun 10.3.2018 18:15

Re: Trump OK - plní sliby svému lidu. EU dusí Británii,

Jen škoda, že se "s těmi nafoukanci z EU" sveze a bude podušena i ta Británie.

V. Braun 10.3.2018 18:11

Re: A tak

To jsou krásně typické příspěvky ty dva výše. Místo argumentů k tématu ostouzí osobu autora. Inu, kdo nemá argumenty často se k této podpásovce uchyluje.

V. Braun 10.3.2018 18:09

Re: Napriklad Cina

Tak nevím, tohle vlákno začalo vaším přízpěvkem, že cla jsou namířena proti Číně a Jižní Koerei. Upozornil jsem vás na informaci, že to není Čína a Korea, kdo bude cly nejvíce zasažena a tím z vaší strany skončila věcná diskuse. Je to škoda, ale bez věcných argumentů z vaší strany se opravdu diskutovat nedá. Opravdu žádné další nemáte?

V. Kain 10.3.2018 17:48

Re: A tak

Jochu, my víme na které straně barikády stojíte a víme,že váš favorit byla Hillary.Je to od vás neskonalá drzost kritizovat někoho,komu nesaháte ani po kotníky a navíc na to vaše socialistické blábolení není nikdo zvědavý.

K. Pavlik 10.3.2018 13:08

Re: Napriklad Cina

Proc do toho taham Trumpa? - Protoze to clo naridil.

O problemech Kanady, ktere jsou znacne, si opravdu nepotrebuji (aspon si to myslim) cist nejaky clanek z nejakeho platku

.Hodne lidi se zivi tim ze pisi o ekonomice - kdyby tomu rozumeli tak by si vydelavali na burze (jak to delaji ti chytri) - napriklad byvaly spoluzak meho byvaleho sefa,Kdyz ho pred lety sef navstivil tak rikal (a to bylo nekdy v zari): Kdyz vydelam za den vice nez 5000 dolaru tak jedu domu limuzinou (taxikem). Letos jsem nejel jen 2x.

P. Pavel 10.3.2018 12:35

Blábol

Za prvé, drahé domácí zboží a z toho plynoucí vysoké životní náklady snad k sociálnímu smíru přispějí? Když budou americké firmy nakupovat dražší ocel a hliník ztratí jejich výrobky na konkurenceschopnosti. Protekční ekonomika především znamená, že podniky v jejím rámci nejsou konkurenceschopné na globálním trhu, což se dříve či později projeví jak na stavu dané ekonomiky tak na zaměstnanosti a na tom sociálním smíru, kterým se zaklínáte.

Zjistěte si něco vývoji cel během velké hospodářské krize v 30. letech. Jakmile krize začala, všechny státy začaly raketově a hlavně recipročně navyšovat cla, aby "ochránily" vlastní ekonomiky. Kdesi jsem dokonce četl, že úroveň cel (prakticky na vše) byla taková, že se do některých zemí pašovala třeba kuličková ložiska, protože legální dovoz by je absurdně prodražil. Výsledkem ovšem byl zablokovaný mezinárodní obchod, tedy krize byla mnohem delší a byla hlubší než bylo nutné. Vysoká nezaměstnanost, rozpad sociálního smíru a nakonec válka byla důsledkem protekcionistické hospodářské politiky.

Aby se podobným excesům zabránilo byla po válce zahájena vyjednávání GATT a nakonec vznikla WTO.

Stačí si srovnat úspěšnost a životní úroveň zemí, které vsadili po válce na volný obchod (západ) a těch zemí, které vsadily na protekcionismus (východní blok nebo v menší míře země jižní Ameriky).

V. Braun 10.3.2018 12:05

Re: Ano, teoretická ekonomika autorovo tvrzen podporuje.

Protekcionismus a cla výrazně přispěla k velké hodpodářské krizi ve třicátých letech, včetně následných obrovských sociálních nákladů. Pokud se vezmou do úvahy nejen krátkodobé, ale i dlouhodobé dopady, tak podle mého názoru budou převládat negativní dopady nejen v ekonomice, ale následně i v sociální oblasti.

P. Lenc 10.3.2018 10:41

A tak

si pane Jochu myslím, že si vsadím na toho "dětinského a nevyrovnaného" Trumpa, který oproti vám něco dokázal vybudovat a dokonce se zvednou z krachu. On oproti vám ví velice dobře co to je ekonomika, a v jeho případě především ta americká.A vyděšený kvikot EU špiček a přidružených "ekonomů" to dokresluje.A že pragmaticky bude uvalovat cla na ty, kteří roky měli USA za dojnou krávu je samozřejmé.Nemluvě o tom, že plní to, co slíbil.

J. Fridrich 10.3.2018 10:25

Trump OK - plní sliby svému lidu. EU dusí Británii,

Trump OK - plní sliby svému lidu. EU dusí Británii, Amerika trochu podusí EU - ty nafoukance z Bruselu..

V. Braun 10.3.2018 9:45

Re: Napriklad Cina

Reaguji na váš příspěvek, proč do toho taháte Trumpa? Ostatně o té Číně a ostatních exportérech ocelai a hliníku do USA si jen stačí něco přečíst a je celkem jasné, že to není Čína, kdo bude nejvíce trpět. Například zde o Kanadě http://www.huffingtonpost.ca/2018/03/07/trump-tariff-economic-impact-canada_a_23379672/

Proto byl Trump pod tlakem a alespoň dodatečně a dočasně od cel Kanadu a Mexiko osvobodil.

Pokud budete mít něco k tématu, rád s vámi podiskuji, Trumpa ovšem ponechám Američanům a jeho americkým poradcům.

J. Pražák 10.3.2018 9:17

Re: Ano, teoretická ekonomika autorovo tvrzen podporuje.

Přesně tak.

Z. Rychlý 10.3.2018 8:03

Ano, teoretická ekonomika autorovo tvrzen podporuje.

Jenže tady opravdu dochází k rozporu mezi ekonomikou a sociálním smírem ve společnosti. Levné dovozové zboží skutečně lidem bere práci. Pokud by to byli lidé, co se dokážou snadno přeorientovat na sofistikovanější práci, pak by měl pan Joch 100% pravdu. Jenže ti lidé většinou skončí na pracáku a zatěžují svůj stát. Má to spoustu doprovodných nákladných negativ ve společnosti, viz ocelárny v USA. Globalizace vypadá jako nezvratný ekonomický jev. Jenže má vysoké společenské náklady. V rovině ekonomiky má pan Joch dozajista pravdu, ale ve společnosti se objevují obrovské náklady. Díky globalizaci máme neuvěřitelně laciné zboží, které ovšem dotujeme placením sociálních nákladů. Je nutno najít kompromis - jestli ho našel Trump netuším, ale držím mu palce.

Jestli to povede k celní válce, troufám si vsadit na vítěze. Ceny akcií nejsou solidním argumentem - jejich cena má z 99% charakter spekulace a neodrážejí užitnou hodnotu podniku.

K. Pavlik 10.3.2018 3:50

Re: Napriklad Cina

Skoda ze se s vami Trump neporadil, jiste by si uvedomil ze dela strasnou blbost.

No mozna je to trosku jinak - mozna nepotrebuje ceske poradce.

V. Braun 10.3.2018 1:52

Re: Napriklad Cina

Podívejte se na statistiky dovozů oceli a hliníku do USA. Čína kdesi dole daleko za Kanadou a EU. Jižní Korea sice dodává více, ale je to celkem demokratická země včetně například vyšetřování a obvinění prezidentky. Takže autor si myslím chápe docela dobře.

V. Braun 10.3.2018 1:49

Re: Jižní Korea vyváží ocel a hliník do USA?

Irán a Severní Korea jsou v článku uvedeny jako země potrestaně embargem něco dovážet jako ukázka, že zákazem dovozu se trestá. Dále z toho autor celkem správně vyvozuje, že zvýšením cel a omezením dovozu Trump v podstatě trestá Američany.

J. Pospíšil 10.3.2018 1:35

Jižní Korea vyváží ocel a hliník do USA?

No třeba to byl překlep ze Severní na Jižní, když v další větě je to tvrdé řízení. Ale kolik oceli a hliníku vyváží do USA ta Severní Korea? Tam to vím, ani kilo.

K. Pavlik 10.3.2018 0:35

Napriklad Cina

Autor nechape ze to neni ekonomicky boj mezi kapitalistickymi zememi ale ze je to ekonomicky boj se zememi ktere jsou tvrde rizeny at uz je to Cina nebo Jizni Korea.