27.5.2024 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Paradox inflace

Je to zvláštní paradox. Člověk objevuje tajemství hmoty a energie, pozoruje planety u cizích hvězd, čte v genech jako v knize, vyvíjí umělou inteligenci s neobyčejnými schopnostmi, vyrábí elektronické obvody, kde se velikost součástek měří v nanometrech. Úspěchy vědy a techniky jsou ohromující.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Kobliha 6.5.2022 9:01

Pan Kohout to pěkně popsal. Podobná situace je i ve zdravotnictví. Doktor vám udělá milion vyšetření, rozbory, CTéčka, rentgeny ...... ale lékař se nezajímá o psychiku a centrální mozek, který celé tělo řídí. Jako u počítače, kdyby jste řešili klávesnici a vůbec vás nezajímal nainstalovaný program.

A když je krize, všichni se upřímně diví, že po jaru přichází léto, a dokonce, podržet se - podzim a zima!

F. Kusák 6.5.2022 8:49

No, myslet si, že společenské vědy budou někdy vědami exaktními, snad ani nemá smysl diskutovat. Ekonomie je pouze určitý pohled na jevy sociologické. A zkuste popisovat sociologická chování lidí, vždy narazíte. Ani ta statistika není všemocná, protože pracuje se stochastickými jevy. Já jsem pro maximálně možnou svobodu v lidském jednání. Je to jediný a spravedlivý přístup. Kdyby to v Číně nepochopili, nikdy by nenastal čínský ekonomický zázrak. Že má své politické limity, je jasné. To samé platí i pro jiné východoasijské státy. Bohužel, EU se vydala jinou cestou.

T. Kohout 6.5.2022 8:38

Především, ekonomie není žádná věda. To se jen zpětně hledá vysvětlení pro to, co se již stalo.

M. Vinkler 6.5.2022 8:37

Co způsobuje inflaci a jaké jsou její druhy ? O tom se píší stohy pojednání a obloukem se obchází historická zkušenost.

Ta praví, že v době zlatého standardu anglické libry po více než 200 !!! let byly ceny stabilní nebo dokonce mírně klesaly.

Společnost však potřebuje hedonistický styl života, aby uspokojila volání občanů-voličů po lepším životě, a tak jim to politické elity na úkor stability společnosti dopřávají.

Nic nového pod Sluncem, již ve starém Římu bylo známé úsloví "Chléb a hry " jako elixíru na neduhy římského proletariátu.

T. Kohout 6.5.2022 8:36

Jako kovid...

F. Navrátil 6.5.2022 8:28

Teoretikové teorizují a inflace si dělá co chce.

T. Diblík 6.5.2022 7:35

Prezident Václav Klaus ve své nedávno publikované přednášce řekl, že "Je smutné, že spolu navzájem málo mluvíme, ač mají ekonomie a medicína leccos společného. Obě jsou to disciplíny, které nemají k dispozici luxus, který přírodním vědám nabízí „controlled experiment“. Stejně tak nemohou vytvořit pro vědu tolik potřebný tzv. closed system. Proměnných, které vstupují do jejich uvažování a do jejich modelů, je příliš velké množství." A dále "Naše dnešní setkání by nemělo sklouznout k pokusu o prognózování. Ani v ekonomii, ani v medicíně to dost dobře nejde."

Pan Kohout to upřesnil. Například stále nevíme, jak zkrotit inflaci. Co horšího, ekonomové se neshodnou ani na jejích příčinách. A ke vší bídě, vedou se dokonce diskuse, jak inflaci vůbec správně měřit. Stav věcí připomíná medicínu v době před objevem krevního oběhu.

To není pěkný pohled na obor lidské činnosti, který se považuje za vědu.

J. Strakoš 6.5.2022 7:23

Obávám se, že máte pravdu - větší inflace už si lidé všimnou a nulová by znemožnila žít tak moc na dluh. Třeba se dočkáme změny a jako jediná správná bude prohlášena 3 procentní. :-)

V. Humble 6.5.2022 6:07

Ano je spravna protoze mimo vladu jsou to hlavne bankeri kteri tezi z teto formy nuceneho prerozdelovani. Vsimli si totiz ze na dluhu se lepe vydelava a inflace podporuje dluhy ktere se stavaji vyhodnejsi pro spolecnost nez setreni. Mala musi byt aby si selsky rozum neuvedomil co se deje a nevzbouril se.

J. Strakoš 6.5.2022 5:47

Jak je to dávno, co bankéři prohlašovali, že inflace je správná, ale musí to být 2 procenta? Ne 1 nebo 3 ale přesně 2, protože ... proto? A nebáli se tento cíl podporovat nemalými prostředky.