30.5.2023 | Svátek má Ferdinand


Diskuse k článku

EKONOMIKA: „Okurková“ debata o měnové politice vs. realita

Léto a s ním spojená okurková sezóna přinesly několik textů a vystoupení na téma měnové politiky ČNB. Na tom by nebylo nic překvapivého – to k prázdninám přirozeně patří.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 27.8.2015 17:08

Re: Kecy (socialistické, vyžrané) tety Brécy :(((

No a co chcete ještě komentovat na tom, že nás slavný guvernér ČNB okradl o peníze faktickou devalvací koruny české a navíc se nás snaží ještě okrást znovu snahou (ČNB) o nastartování inflačního vývoje domácí měny?

V. Mlich 27.8.2015 11:22

Takové kouzelníky Babiš potřebuje!

Mzdy vyjádřené v eurech sice klesly o 2.6%, ale kupní síla vzrosta o 2.8%. Rozpočet je sice schodkový, ale přebytkový! :-)

M. Kral 26.8.2015 23:57

Re: Kecy (socialistické, vyžrané) tety Brécy :(((

No vidím, že paralýza pokročila..... Reagovat na odborný článek guvernéra ČNB rozkladem na téma obecné nákupní zvyklosti malého českého človíčka je opravdu punky. Doporučuji migraci diskusního úsilí na Blesk a pečlivé sledování TV Nova - jsou na vaší straně a kromě oprávněného poukazování na šlendrián těch nahoře vám ukážou spoustu báječných dopravních nehod a zbrusu nové silikony provinční celebritky. A ty recepty na úsporné pochoutky taky stojí za to! Prostě - Blesk and Nova are the right place!

D. Šimáček 26.8.2015 20:33

Re: možná nerozumím

já o žádnou unflaci nestojím, obzvláště, znamenáli to že mi vlastně nějakej imbecil ukradne auto, a když jste zmínil spiklenecké teorie, tak tenhle zásah mohl pro nejmenovaného magnáta znamenat 4Gkč, takže já nepochybuji, že ten šmejd byl zaplacenej vy ekonome (a ano, je to míněno jako urážka)

D. Green 26.8.2015 17:56

Re: Kecy (socialistické, vyžrané) tety Brécy :(((

Nevím, Kaufland neumím posoudit, nebyl jsem tam. Zde nakupuji v Makru a zapomenuté drobnosti v Tesku. V Anglii mi potraviny vozí na objednávku až do domu. O víkendu do obchodu nechodím. To je zdejší zvyk. Do opery ne, ale do Kauflandu, ano. :))))

D. Green 26.8.2015 17:46

Re: Kecy (socialistické, vyžrané) tety Brécy :(((

Tak, tak, tak, mladíku. Nerozuměl jste textu, zkuste znova. Maminka vám nacpe lednici a vy víte kulové, zda něco zdražilo. A mamánku, ta paní se jmenuje Borhyová. Hodinky, hovínky, Dalmácie, decimálka......ha,ha,chicht, he, he.

L. Novák 26.8.2015 16:31

Re: možná nerozumím

Jenom si dovolím připomenout, že ČNB se nesnaží snížit inflaci na pouhá dvě procenta, jak by se mohlo zdát, ale naopak se inflaci snaží vyvolat, aby těch dvou procent dosáhla. A to je dost velký rozdíl. Ne?

L. Novák 26.8.2015 16:25

Re: Singer říká

Singer taky myslí hlavně na svou kapsu a jak se co nejdéle udržet v sedle. Tak jde socialistům na ruku...

L. Novák 26.8.2015 16:24

Re: Kecy (socialistické, vyžrané) tety Brécy :(((

No jo, frontoví bojovníci každý čtvrtek od rána ucpou prodejny Kauflandu v očekávání výhodného nákupu čehokoliv...

Proto tam chodím až pozdě odpoledne nebo o víkendu, než mi to socialisticko-katoličtí fanatici zakážou zákonem. :-D

M. Kral 26.8.2015 15:32

Re: Kecy (socialistické, vyžrané) tety Brécy :(((

Ano ano ano! Za socialismu stál rohlík 30halířů a teď! Je to šlendrián. Všichni tam nahoře kradou! Tak. Však ona to paní Bohryová na Nově taky říkala!!!....hahahahaha

M. Kral 26.8.2015 15:11

Re: možná nerozumím

No, kdybych abstrahoval od spiklenecké teorie propojenosti ČEZu a ČNB (ach, ti ilumináti!), tak to znamená, že intuitivně nesouhlasíte s tím, že deflace je špatná - nejspíše proto že lidem zbyde více peněz na konečnou spotřebu a tudíž ekonomika je povzbuzována silnější spotřebitelskou poptávkou. S tím právě pan Singer polemizuje ve svém článku. Tak je lepší deflace nebo mírná, kontrolovaná inflace?

D. Green 26.8.2015 14:57

Kecy (socialistické, vyžrané) tety Brécy :(((

Ať se jde pan manipulátor podívat do obchodu pro "běžné" lidi. Snad si povšimne poněkud vytřeštěných oči důchodců. Ceny běžných potravin "nenápadně" rostou.

J. Kavalír 26.8.2015 14:31

Re: možná nerozumím

On totiž tenkrát nastal "strašný průšvih", když zlevnily energie a lidem mohlo zůstat v peněženkách víc peněz a nákup jiného zboží. ČNB to vyhodnotila jako nepřijatelnou deflaci a kupní sílu nám devalvací koruny zase srazila.

M. Kral 26.8.2015 12:11

Re: možná nerozumím

Je smutné číst na NP diskuse, jejichž úroveň by člověk spíše očekával v Blesku, MFD nebo podobném bulváru...

Doporučuji zakoupit učebnici ekonomie pro střední školy a nastudovat základní vzorce chování centrálních bank. Stojí za to položit si otázku, co může centrální banka dělat, jestliže má za svůj veřejně deklarovaný cíl udržet inflaci na 2% (což je celkem standardní cíl pro centrální banku) a pohybuje se v prostředí, v jakém se ČNB pohybovala v posledních pár letech. Co asi může dělat s úrokovými sazbami a co může dělat s měnovým kurzem.... ČNB se chovala zcela standardně a nikoho v oboru nijak nepřekvapila. Tento článek se snaží na číslech a faktech ospravedlnit postup ČNB s tím, že nabízí více výhod v delším časovém horizontu než nevýhod z bezprostředního dopadu. O tom by asi mohla být (pokud možno faktická) diskuse. Nic jiného nemá moc cenu... Ekonomie není žádná exaktní věda ale obyčejné řemeslo, takže prostor pro odlišné názory - doufejme jiné než anonymní plivance internetové lůzy - zcela jistě existuje. Jako do velké míry laika by mně takové názory hodně zajímaly.

J. Dobrý 26.8.2015 11:24

Nesmysl

Cela ta snaha "ridit" mnu vede jen k problemum.

1) mate pravdu, ze snaha podporit export a vnitrni spotrebu devalvaci meny se dnes bezne deje. Naposledy Cina, Kazakstan, Vietnam. Ale protoze to "chteji vsichni" rozpoutava to jen menove valky.

2) To by me zajimalo pane Singere, jak technicky chcete menu uvolnit? Potiz je v tom, ze uvolneni ze dne na den musi zpusobit skokovou zmenu a to ekonomice hodne uskodi. A neni podstatne, jesli to bude primo, nebo v ocekavani teto zmeny stoupajici cenou pojisteni menoveho rizika pri obchodovani. Nejake rizene postupne uvolnovani je taky na prd. Prilaka to spekulace na menu. A fondy spekulujici na korunu maji vetsi prostredky nez cela CNB i cela CR. Ostatne priklad je Svyrarsko.

J. Plíva 26.8.2015 10:13

Singer říká

Singer říká, že měnová válka vedená ČNB nepoškozuje cizí ekonomiky. Zda si to myslí i ony?

Mimochodem, ti ekonomové umí pěkně používat češtinu: "růst domácí reálné kupní síly zisků firem..."

J. Chaloupka 26.8.2015 9:47

Nebylo by efektivnější poptat se v Basileji, jestli by tam

nebylo ještě místo pro dalšího bývalého šéfa ČNB? My už si s tou měnou poradíme, pane Singer.

R. Langer 26.8.2015 9:46

Jasně, ekonomika roste,

jenom lidi mají o 20% znehodnocenou měnu. Kdopak ten "růst" asi zaplatil, ty ekonome na baterky? Běž se bodnout, blbe! :-P

K. Janyška 26.8.2015 9:11

Jděte do háje, pro mne zločinče.

Drzý socane... Dzp.

S. Ševeček 26.8.2015 7:45

Fachidiot krátkozraký.

A bez zpětných (včetně selfie) zrcátka.

(že by se zmínil konkrétně, na které okurkáře naráží? - málo odvahy?)

J. Krejčí 26.8.2015 7:04

I Vaší vinou

je ČR sice v tvorbě HDP na 18. místě v EU ale v jeho užití až na místě 23. za Polskem, Slovenskem i jinými.Číháte na každé procento inflace abyste mohli intervenovat a to procento může být i statistická chyba. Podezřívám Vás, že Škoda a Wolksvagen vás zajímají víc, než občané. Jen podvazujete přirozený vývoj kurzu, který i v marketu je nyní 26.40 Kč za Euro.

P. Maleček 26.8.2015 6:59

A ty občane, vytři si řiť! - levou rukou

Hm, takže podle Singera opět Rusko, dříve zamaskované pod značkou SSSR, náš vzor. A dokonce už i Indie!!!!

No, tož se máš řadový občane na co těšit. Aspoň pochopíš proč se podává pravá ruka. Protože stejně jako v Indii si díky Singerově hraní s korunou a tím vyvolanému nedostatku hajzlpapíru, si budeš levou rukou vytírat zadek.

Což však nebude Singerův problém. Ten má počítačem řízený, na prdelku vlažnou vodu cachtající a pak jí teplým vzduchem mazlící bidet. Samozřejmě rychle za levno dovezený, ještě před jím řízeným oslabením koruny.

V. Vaclavik 26.8.2015 6:10

Dalsi 'letni okurka'?

tentokrat od naseho vedouciho socialisty, spravujiciho s ostatnimi socialisty nasi socialistickou menu?

D. Šimáček 26.8.2015 2:48

možná nerozumím

měnové politice, ale čemu rozumím, je že mě tenhle šmejd připravil cca o 10% kupní síly proti zbytku světa!