15.1.2021 | Svátek má Alice


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Nostalgie a potřeba změn

Strašidlo nostalgie neobchází jen postkomunistické státy. Objevuje se i ve vyspělých zemích. Přináší s sebou pokles obliby tradičních stran a oblibu nových politických hnutí. Recepty, které tato hnutí nabízejí, mohou obsahovat určité racionální prvky, ve svém souhrnu však většinou staví na iluzích, které skutečně potřebným změnám brání.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 29.11.2014 13:03

Hezké od autora, co sedí pěkně v teple veřejných peněz

v Ústavu práva a státu.

R. Brzák 28.11.2014 21:04

Re: Autor je jen dalsi z rady kolektivistickych zmetku

Pane Václavíku, já to nějak nechápu - je-li někdo "stříklej levicovostí", jak potom může být echt pravičák? Já tedy pana autora jako pravicového nevidím...ale pokud se nepletu, tak nějak nikde nevidím žádného pravicového politika...

V. Kain 28.11.2014 18:57

Re: Politické strany ztratily vize,

No je vidět,že estébáček Babiš je váš koník.Jeho výkřiky kolik že platí daní je známkou,že mu někdo šlápl na kuří oko.Pan Babiš drbe každého kdo čerpá pohonné hmoty.Otázka kolik mu to hodí ho dokáže rozzuřit tak,že začíná mluvit československy.Zatím používá to svoje " musíme to dát do pořádku po vládách Nečase a Kalouska.To mu ještě nějaký čas vydrží,ale co dál?Pan Kubera mu to řekl naprosto jasně.Škoda,že já už se nedožiji toho blahobytu pod vaším praporem.Při tomto výroku záběr na vašeho Babiše který se jen ironicky ušklíbl.Nevěřím tomu chlapovi ani dobrý den a jsem přesvědčen,že nás čas o tom přesvědčí.Pokud by tam v tom pořadu Máte slovo neměl svoje poradce,tak by dostal pěknou rétorickou nakládačku a možná,že by i odešel.Je ješitný a vzteklý a pokud mu někdo řekne pravdu,tak je sprostý jak dlaždič.

V. Kain 28.11.2014 18:28

Re: Politické strany ztratily vize,

Skočili mu na špek.Zatím mimo to, že přidal na platech státním zaměstnancům neudělal vůbec nic.Jakmile tomuto mazanému estébáčkovi šlápnete na kuří oko,tak začne mluvit československy.Nejlepší byl jeho výron: já jsem pravičák se sociálním cítěním.Kdyby ve včerejším pořadu Máte slovo neměl mazaně svoje poradce kteří jsou jak jinak velmi dobře zaplaceni tak tam dostal rétoricky na budku,že by to těžko rozdýchával.

V. Vaclavik 28.11.2014 18:22

Autor je jen dalsi z rady kolektivistickych zmetku

pod tou rouskou rozumejsich reci. Kdyz dle neho, maji vlady konat jen tam, kde si jedinci nemohou sami pomoci, proc by to melo vyzadovat, aby se spinava pracka statu dostala i k danovemu vemenu tech nadnarodnich korporaci, aby neunikly patricnemu danovemu podojeni?

Tady se ukazuje nahota pravicoveho smysleni, ktere je fundamentalne strikle levicovosti. Z toho sameho soudku je to autorovo dilema, kdy bez rustu nelze provest reformy:

"Problémem politiku je, že bez reforem usnadnujících zmeny a pružnou adaptaci nedojde k rustu, bez rustu si však politici nezískají popularitu, kterou k prosazení reforem potrebují. "

'Hlava 22' je na politickem kolbisti vzdy vysledek kolektivistickeho paradigmatu mysleni. Autor bych klasifikoval jako echt pravicackeho perestrojkare.

L. Novák 28.11.2014 17:53

Re: Z prstu vycucané a ničím nepodložené kraviny.

:-)

L. Novák 28.11.2014 17:53

Re: Politické strany ztratily vize,

Potíž je v tom, že Babiš v politice a jako ministr financí rozhodně žádné takové zrušení dotací prosazovat nebude. Byl by sám proti sobě. A to je ta Babišova lumpárna, která je zřejmá na první pohled.

K. Potoček 28.11.2014 13:18

EKONOMIKA: Nostalgie a potřeba změn zpět na článek..

Tak Vám vypadlo z paměti zvýšení složky do nafty a benzín, které p.Babiš proloboval !!!! A kdo že má fabriku na výrobu ????

Kecy o OVSČ, jsou kecy. nejmarkantnější daňové úniky jsou u velkých firem /alkohol,nafta a pod/. Otázka praní špinavých pěněz přes veitnamské večerky a podniky za drogy je dostatečně známa.

P. Mach 28.11.2014 11:30

Z prstu vycucané a ničím nepodložené kraviny.

To, že se tvoje situace zlepšovala za Husáka nic neznamená. Za prvé ta ekonomická situace se nezlepšovala všem ale pouze těm kdo byli ochotni kolaborovat s režimem, za druhé i tak byla ekonomická situace většiny obyvatel čssr výrazně horší než ekonomická situace občanů západních zemí (a to včetně zemí jako Portugalsko či Řecko) a rozdíly se na víc zvětšovaly. Dnes je tomu naopak, lidé a firmy bohatnou. TO, že někteří rychleji a jiní pomaleji je normální, za komoušů to bylo stejné jen se o tom nesmělo mluvit. Za třetí nejde jen o ekonomickou úroveň obyvatelstva, za bolševika se ve srovnání se západem katastrofálně propadla úroveň českého průmyslu a obchodu, katastrofálně zaostala infrastruktura a životní prostřední bylo totálně zdevastováno. To je dnes napraveno nebo napravováno. Ostalgie je způsobena tím, že řada lidí se místo tvrdých a jasných faktů a jednoznačných čísel, řídí dojmologií často podpořenou v minulosti absolvovaným ideologickým výplachem. Ty jsi toho příkladem.

K. Vyšata 28.11.2014 11:04

Re: Politické strany ztratily vize,

Pořad Máte slovo jde většinou u mě bez povšimnutí, ale na poslední dva jsem se ze záznamu podíval. Jenom proto, že se pořad ve všeobecné rozbředlé korektnosti někdy dotýká opravdových témat a až dryáčnicky odhaluje podstatu problému. Proč se ozývám a reaguji na pana Bocka, jde o celkem marginální štěk v celkem zajímavé debatě, ale zrovna tak jako pana Bocka i mě zarazil výpad zástupce strany Svobodných proti Babišovi. Agrofert pobírá dotace, u Svobodných je to něco nepředstavitelného. Ale položme si otázku, proč by jakýkoliv podnikatelský subjekt nevyužíval všech zákonných možností které mu dává dotační politika státu? Protože je vlastník pan Babiš? Nějaké divné chápání zrovna u strany pana Macha. A pro pana Bocka, firmy pana Babiše pobíraly dotace i před jeho vstupem do politiky, takže padá argument že k vůli nim vstoupil do politiky. Když se prosadí, a o tom by měla strana Svobodných usilovat především, zrušení dotací, nebude je pobírat nikdo ani Babiš.

Z. Švrček 28.11.2014 10:24

Re: Politické strany ztratily vize,

Omyl. Neztratily vize, jen ty levicové zatvrzele setrvávají na svých starobylýyh vizích a hlavně receptech k jajich dosažení a ty pravicové částečně opustily své vize o kapitalismu a trhu a snaží se lidi, poblázněníé levicovými vizemi přitáhnout populismem a obdobně planými sliby, které nemohou splnit, aniž by se ke svým vizím plně navrátily. Všeobecně tak ignorují jak zákonitosti, na nichž rozvoj civilizace a pokrok stojí, tak i historická poučení o tomtéž, jako byl např. krach a důvody krachu říše zla - komunismu. 

Fascinuje mne stále více přijímaná víra, že vlády mohou ekonomiku a nejen ji rozhýbat, naplánovat pokrok, uřídit rozvoj společnosti. Nicméně opravdu tu šanci mají, ale nikoliv dalším oklešťováním lidské svobody a dlšími zásahy, dotacemi a regulacemi. Musí se vrátit k základnímu postulátu, že nemají škodit a zavazet. To by ovšem musely upustit od svého cíle "rozdělovat a panovat" a vrátit se k zásadní úloze "sloužit tam, kde si jednotlivec sám pomoci nemůže".  

Jsme tak svědky, že stará Evropa, která si úspěšně vyzkoušela kapitalismus a nezažila komunistické pobláznění se od kapitalismu odvrací a spěchá experimentovat právě s tím, co ve východní části kontinentu již tak přesvědčivě a na plné čáře propadlo.

K. Janyška 28.11.2014 9:38

Kdo neví, že lidský svět je tažen civilizací obchodem a že

řídí spontánní řád lidské interakce nemůže se ke změnám vyjadřovat. Ony přicházejí samy od sebe v závislosti na neosobním a neřízeném chování různě civilizovaných prvků spontánního řádu lidské interakce, tedy jednotlivých lidí a jejich subjektů, tedy také firem a jednotlivých národních států. Ty jsou produktem civilizace a nedá se s tím hnout. EU je proto anticivilizačním zločinem socialistů ze všech politických centrál světa... Dzp.

P. Lenc 28.11.2014 8:37

Hezký článek,

ale tak trochu z říše sci-fi.Žijeme v prostoru, zvaném Evropa, kde je občan natolik zasažen "socializací", že jakákoliv náprava je prakticky nemožná.Je stále co dávat do natažené ruky.Zatím.Co bude dál, tak nad tím ta většina nepřemýšlí, koblihy pana Babiše se rozdávají v různém provedení po celé Evropě.

A. Alda 28.11.2014 8:15

Dobře si to pamatuji:

Za Husáka se naše individuální/rodinná ekonomická situace stále zlepšovala. Pomalu, ale zlepšovala. Každým rokem se měla naprostá většina občanů o trochu lépe.

Dnes se zlepšuje situace jen některých a většině rodin se naopak zhoršuje. A některým se zhoršuje dokonce rychlým tempem, nebo i přímo skokově.

Přitom ovšem výhody za Husáka samozřejmé zmizely, výhody dnešního režimu čím dál více lidí vůbec nemůže využít. Na nevýhody minulého režimu se přirozeně zapomíná a v paměti se jejich tíživost snižuje, nevýhody současného režimu stále více lidí stále intenzivněji pociťuje.

Za takové situace je vznik nostalgie (či po novoněmecku ostalgie) nevyhnutelný. Samotná nostalgie není nebezpečná. Nebezpečná bude, začne-li se promítat do politických postojů voličů. A to se nedá zvrátit žádnými rozbory a projevy a plamennými řečmi a pozdním bojem proti komunistům a estébákům a Rusům atd. atd. Zvrátit to mohou jen a výhradně positivní činy ve prospěch všech občanů.

A. Bocek 28.11.2014 6:12

Politické strany ztratily vize,

zmatený volič pak emigruje ke hnutím bez vize, bez nápadů , bez morálky a bez zodpovědnosti. Při včerejší debatě u  Michaely,  Andrej se prsil ,že odevzdává na daních 350 mio. Kč a retušoval co mohl že bere 4 mld.Kč na dotacích. Otázka do prostoru : Opravdu si myslíte, že Andrej je v politice nezištně ?

R. Szewczyk 28.11.2014 2:41

hm

myslím,že idealní řešení je 100% daň,a zakázat uplně všechno,i práci,za to,že nemusíte pracovat by se platila oná daň,argument,že když nepracujete,nemůžete platit,je irelevantní,bo vám tím pádem vznikne dluh,a dluh je přece hybatelem pokrokového postmodernistického novokapitalisticko demokratického uspořádání postkomunisticko-totalitní svobodné společnosti,kde oné kýžené svobody dosáhnemé oním stoprocentním zdaněním naprosto všeho,a tím se osvobodíme od manonu globálně -konzumně -konzumní společnosti,a vrátíme se k duchovní společnosti,jak předvídal jeden ne zcela uspěšný,proto uspěšný,léčitel kdesi z východu,z takové abnormální,ale dnes již globalizované díry,Nazaretu,a protože oni danitelé jsou vebloudi,kteří do ráje nekonzumní společnosti nemohou pro otylost projít branou ,to jest uchem jehly,pro mladé,jehla je důvtipné ruční začízení určené k ručnímu sestavení oděvů,a to tak,že ta jehla vede niť,no a tím uchem jehly do ráje vstoupí jen ten ,kdo ani nemá tu niť,která by mu v tom uchu překážela,no a ten kdo nemá ani tu niť,je chud coby Adam,potažmo Adamita,tedy Evita ,pro ty co nemají moudí,odsavaď se tedá bere ta nostalgie,po prvotním předhříšnu,

T. Pansky 28.11.2014 1:07

Co je potreba?

"Levice naopak oprávněně kritizuje růst příjmové i majetkové nerovnosti, který je jen obtížně ekonomicky zdůvodnitelný."  Ta "nerovnost" je zduvodnitelna velmi jednoduse !!!  Diky technologiim, jedinci ovladajici urcite znalosti jsou schopni generovat ohromne majetky !!!  Na to se levice casto vymlouva.  A prave levice dela danovy sytem tak komplikovany, ze stat ma problem jednoduse a ucelne dane vybirat.  A o tom je cela budoucnost !!!  V budoucnosti se rychleji budou vyvijet staty (ekonomiky), ktere maji jednoduche systemy rizeni statu, vybirani dani, jednoduche a ucelne pravni systemy.  V tomto smeru se Evropa propada velmi vyrazne a klesa zivotni uroven vsech lidi.