18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Nerušme hotovost

Striktně odlišme termín „bezhotovostní platby“ (či placení) od termínu bezhotovostní společnost. To první patří do čistě technické diskuse, to druhé do diskuse politické a ekonomické.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hejmala 19.10.2016 18:38

Re: P. Švejnoha

Zasadne rozumite mojim prispevkum Jinak by vam nestoupal tlak a nekdy si myslim ze vam musi dat kazajku Švejnoho

P.Hejmalova osobne

P. Han 19.10.2016 18:56

Re: P. Švejnoha

A že vy jako hajzlbába víte o tlaku hodně!

J. Kavalír 19.10.2016 10:51

Trh prostě funguje

Je-li nabídka vyšší než poptávka, cena klesá, je-li vyšší poptávka, cena roste.

Na bankovním trhu je nadbytek peněz, tedy jejich cena (úroky) klesá. Na trhu se zbožím je (převážně) nadbytek zboží, tedy jeho cena také klesá a kýžená inflace se nedostavuje. Banky se snaží dostat peníze do oběhu formou půjček, ale tím situaci jen zhoršují - zaplacené úroky dále snižují koupěschopnou poptávku.

M. Prokop 19.10.2016 11:27

Re: Trh prostě funguje

No a proč je nadbytek peněz? Protože se emisní banky zbláznily?

Zaplacené úroky poptávku nijak nesnižují. Někdo je dostane a nakupuje za ně on.

R. Langer 19.10.2016 11:54

Re: Trh prostě funguje

Hm, a kdepak se bere na bankovním trhu "nadbytek peněz"? Protože na normálním trhu žádný nadbytek peněz nevidím, spíš naopak. ;-)

M. Prokop 19.10.2016 15:55

Re: Trh prostě funguje

Říkají tomu "kvantitativní uvolňování".

M. Malovec 19.10.2016 10:17

Nevycházejme z domovů

neboť prostřednictvím dveřních madel, nákupních košíků a pod. se každý den sáhneme na bezpočet přirození. No není to riziko?

Š. Hašek 19.10.2016 10:26

Re: Nevycházejme z domovů

Mám dojem, že Vaše sranda/příklad jest poněkud mimo.

Ale nebudu Vám bráti víru "ve šťastné zítřky s kapesným/stravným na čipu". Bude to zadarmo.

M. Moravcová 19.10.2016 10:27

Re: Nevycházejme z domovů

než sáhnete na přirození, umyjte si ruce, dobytku.

A. Alda 19.10.2016 10:33

Než nebo potom?

Osobně se domnívám, že mé přirození je epidemiologicky mnohem méně nebezpečné než mé ruce. Je skoro stále schováno a s cizími lidmi do styku nepřichází (své manželce v tomto směru zcela důvěřuji).

M. Moravcová 19.10.2016 11:08

Re: Než nebo potom?

:-)

M. Moravcová 19.10.2016 10:11

Bezhotovostní společnost,

čipování, mobily, kamera na každém rohu, podpora udavačství a práskačství - budeme ovcemi v ohradě a budeme živit pár vyvolených, kteří to naše globální stádo budou ovládat. Jen blbec to nevidí.

Š. Hašek 19.10.2016 10:16

Re: Bezhotovostní společnost,

Napsala jste to za mě.

M. Prokop 19.10.2016 11:28

Re: Bezhotovostní společnost,

Několik vzorků blbů níže.

R. Langer 19.10.2016 11:56

Re: Bezhotovostní společnost,

Je to horší, blbec se na to těší, protože tak dosáhne toho, že všichni na tom budou stejně (blbě). Jo, to už tady bylo - komouši.

J. Kanioková 19.10.2016 21:23

Přesně... Orwell byl prognostik..

Š. Hašek 19.10.2016 10:09

Souhlas.

Někomu ještě nedocvaklo, že nepřípustnost (absolutní) dát hotové peníze z ruky do ruky - spolu s jinými "kontrolami", je připravovaným "absolutním ovládnutím lidu". Můžeme se domnívat, že bude následovat i nemožnost disponovat s dalšími osobními rezervami, třeba zlatem, akciemi - všechno pod dohledem/zákazem. Možná zpočátku nezruší soukromé vlastnictví. Jen nám do našeho domu "bezhotovostně" nastěhují "omlazení" společnosti.

Mutace komunismu stále žijí a připravují se/víme, kdo stále chodí okolo a zkouší to.

Václav Klaus má opět trefnou připomínku k věci a "na jeho slova dojde".

M. Moravcová 19.10.2016 10:12

Re: Souhlas.

souhlasím

A. Alda 19.10.2016 9:54

Apokalypsa probíhá přesně dle zjevení sv. Jana

Stačí číst... je to tam popsáno.

Š. Hašek 19.10.2016 10:18

Re: Apokalypsa probíhá přesně dle zjevení sv. Jana

Pokud jste si všiml, mnozí se těší.

Že nebudou nosit portmonku a chodit občas do "spořky". Stejně jako s eurem na dovču. Ach jo.

A. Alda 19.10.2016 10:34

Re: Apokalypsa probíhá přesně dle zjevení sv. Jana

I v televizi se tím chlubí, že si zavedli pod kůži na pravé ruce čip.

D. Stirský 19.10.2016 9:54

Samozřejmě, že

náklaďáky hotovost převážejí. Stačí mít základní znalosti o účetnictví. Centrální banka má hotovost, která není v oběhu, v trezoru a sleduje ji v podrozvahové evidenci. Pokud ji chce dostat do oběhu, hotovost aktivuje a půjčí ji komerčním bankám nebo vládě. Vzájemné zúčtování mezi bankami: Jde o tzv. clearing, banky si občas mezi sebou převážejí jen rozdíly mezi pohledávkami a závazky, potřebují-li hotovost. Pokud já převedu bezhotovostně částku x tis. Kč do jiné banky, na jiný účet, tak logicky pro majitele tohoto účtu musí být hotovost k dispozici. Jinak zajímavé je, že každý občan ČR může poměrně jednoduše "emitovat" peníze.

R. Langer 19.10.2016 12:20

Re: Samozřejmě, že

Jistěže náklaďáky hotovost převážejí, ale zcela nezávisle na tom, jestli já hotově zaplatím někomu, nebo někdo mě. S tím to fakt nesouvisí. ;-)

M. Valenta 19.10.2016 9:47

Pokrok, ať už vypadá jakkoliv se zastavit nedá.

Přiznám se, že i já stále nosím v peněžence peníze. Spíše mě udivuje, že Klaus srovnává nakupování v obchodě s šedou ekonomikou, která, zvláště v té jednodušší formě, bezhotovostní platby opravdu nemiluje. A že panu Tykačovi nebo Kellnerovi s jejich ostrovními fondy je to šuma fuk, to chápu.

R. Langer 19.10.2016 11:59

Re: Pokrok, ať už vypadá jakkoliv se zastavit nedá.

Ehm, kde prosím v článku Klaus srovnává nakupování v obchodě s šedou ekonomikou? Mám pocit, že jste to zřejmě nějak špatně přečetl, zkuste to pro jistotu ještě jednou... ;-)

Z. Lapil 19.10.2016 17:28

Re: Pokrok, ať už vypadá jakkoliv se zastavit nedá.

Zřejmě pan předpřispěvatel minul slovo "klamné" ve větě: "Boj s hotovostí je založen na klamné tezi, že je většina hotovosti používána v šedé a černé ekonomice..."

S. Donát 19.10.2016 21:42

Re: Pokrok, ať už vypadá jakkoliv se zastavit nedá.

Stane se. Aspoň to četl. Někteří se jdou vyzvracet do diskuze, aniž by článek vůbec otevřeli :-)

S. Moc 19.10.2016 9:32

Drahý Ex

Pane Ex... musel jsem se pousmát nad vašimi obavami, ale mohu vás ujistit, že hotovost nezruší. Jednak proto, že by se šedá ekonomika vrátila k barter systému, kde nejen hotovosti, ale peněz vůbec, není třeba. Ale hlavně, bez hotovosti se nedá nic danit! Především daň z přidané hodnoty... ale to jistě víte?

P. Švejnoch 19.10.2016 9:51

Re: Drahý Ex

To nemyslíte úplně vážně, že ne?

M. Moravcová 19.10.2016 10:14

Re: Drahý Ex

:-) ach jo.