28.2.2021 | Svátek má Lumír


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Nefér konkurence

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pete 5.11.2009 20:39

Líbí se mi situace, že Amerika nepotřebuje svět, ale svět potřebuje ji.

Amerika coby v podstatě plně soběstačná rozvinutá ekonomika bude na tom pravděpodobně líp, kdyby dolar nebyl světovou měnou č.1. Naopak Čína by bez možnosti vyvážet svůj šunt do Ameriky skončila opět jako chudá zaostalá země, kterou v podstatě je. A to hlavní - svět potřebuje obětního beránka, kterým Amerika je spolehlivě pro všechny spojené pomatence celého světa včetně autora článku.

Emanuel 5.11.2009 12:40

Čína

z textu: "...ještě menší zájem však má na demokratizačním procesu, který by růst životní úrovně bezpochyby podpořil".

Človíčku, kdy jste byl naposlad v Číně? Asi tak v 50. letech, odhaduji. Jeďte se podívat do Šanghaje, otevřete oči, a snad přestanete publikovat takové nesmyslné a zatemnělé ideologické floskule. Že vám není hamba, psát takové nesmysly.

autor 5.11.2009 18:07

Re: Čína

Ale ale, taková žluč... A když už jste byl v té Šanghaji, zkusil jste vycestovat taky někam třeba dva tisíce kilometrů na východ, teda jestli Vás vůbec pustili mimo užší centrum města? Co třeba do Čeng-du, nebo pár set kilometrů severně od Lhasy? Milý chlapče, Šanghaj je jedno velké město, nikoliv, zdaleka nikoliv Čína, jaká ve skutečnosti je.

Švec Odkopyta 5.11.2009 21:48

Re: Nic tam není, mělo by být ?

Byl jsem tam, i pod vodou, skutečně tam v Tichém oceánu jižně od Japonska nic není. Mám novou vezi Google Earth !

autor 6.11.2009 11:37

Re: Nic tam není, mělo by být ?

jo mělo. Měla by tam být půlmiliarda lidí, žijících v době kamenné a půlmiliarda v temném středověku. Dohromady je pojí jenom nadvláda komunistického režimu, který se s případnými odpůrci maže ještě daleko podstatně méně, než ty nejdrsnější režimy v Evropě. Těch pár desítek či stovek milionů lidí kolem vpobřeží a velkých měst typu  Šanghaj reprezentuje - viděno v poměru - prakticky celou ekonomiku země. Proto se Čína nerovná Šanghaj

Mgr. Milda 5.11.2009 12:12

Zdá se, že USD jako rezervní měna ztrácí na významu.

Pomáhá k tomu zejména ochota zemí, vyvážejících ropu, přijímat i EUR. Po reformě EU lze očekávat, že se větší ekonomická síla EU (přes 400 miliónů obyvatel) proti USA  s polovinou obyvatel bude zvolna prosazovat. Tím je ovšem tvrzení, že EUR je ohroženo, báchorkou.

Proti nebezpečným tendencím, muslimismu, terorismu, totalitním darebáckým režimům pomůže pouze úzká spolupráce USA-EU, ovšem roli velkého vůdce Obama může zapomenout. Evropský problém je, že Obama nemá s kým osobně co projednávat, je tu příliš mnoho těch, kdo chtějí být vůdci. To je třeba v dalším vývoji EU řešit a to v horizontu roků, ne desetiletí.

autor 5.11.2009 18:11

Re: Zdá se, že USD jako rezervní měna ztrácí na významu.

tak to "zejména" je středobod Vašeho omylu. Ochota zemí vyvážejících ropu přijímat eura je asi tak jedna desetina procenta příčin, proč dolar oslabuje. Druhá chyba je považovat počet obyvatel za interpretaci ekonomické síly (kde je pak třeba indie?)a pak už netřeba dalšího komentáře. Bez urážky, držte se raději svého kopyta a do makroekonomiky moc nekafrejte, když o ní nemáte páru. Já taky neradím neurochirurgům, jak operovat hypotalamus. 

M. Zima 5.11.2009 10:33

Sem tam nějakou souvislost pochopíte,

ale tvrzení jako "Narušení pozice dolaru coby světové rezervní měny není a v nejbližších letech ani nebude tématem hodným pozornosti. "  jsou žalostné blbosti typu kLausovských, v Česku tak hojných a oblíbených anállíz. Kdybyste se informoval alespoň na úrovni http://sites.google.com/site/zimamiloslavoa/ (na NP indexu) neblábolil byste např. ani tolik o Číně. BTW: Proč myslíte, že momentálně Číňané hledají po světě zoufale možnosti, kde ty USD ulít? 

jhm 5.11.2009 12:52

Re: Sem tam nějakou souvislost pochopíte,

Vam by mirne prospelo se povznest nad Vasi averzi k panu Klausovi, ale toho ve Vasem veku zrejme jiz nejste schopen.

M. Zima 5.11.2009 14:25

To bych musel zblbnout jako Vy a to opravdu nehrozí.

autor 5.11.2009 18:14

Re: Sem tam nějakou souvislost pochopíte,

Uvítal bych, kdybyste věcně reagoval na argumenty v boxu(zde kurzívou). A proč Číňané hledají lokace, kam ty peníze ulít, jsem psal poměrně podrobně. Buď se naučte číst, nebo mě raději nečtěte. Bez urážky, ale je Vám alespoň patnáct? 

Minutus 5.11.2009 19:30

Re: Sem tam nějakou souvislost pochopíte,

O stabilitě dolaru jako rezervní měny bych si dovolil zapochybovat, ale argumenty autora, proč by to dolaru mohou vydržet nejsou nejhorší. A že se Číňané snaží přeměnit dolary na jiné komodity se píše i jinde a navíc to hodně dává smysl.

V 6.11.2009 4:12

Re: Sem tam nějakou souvislost pochopíte,

"Proč myslíte, že momentálně Číňané hledají po světě zoufale možnosti, kde ty USD ulít?"

klicove slovo je 'zoufale', asi to neni nijak snadne, jinak proc ta zoufalost? Osobne si myslim, ze jakkoli se svet pohne, Cinani se muzou pocitat uz dnes mezi ty nejzoufaleji oskubane veritele USA.

Dan177 5.11.2009 9:05

1,52 USD/EUR

Všechno zní logicky, ale: loni, cca půl roku byl kurs USD/EUR stabilně mezi 1,52 a 1,56, tedy dlouhodobě za magickou hranicí. Nevšiml jsem si, že by se v důsledku toho něco podstatného stalo, od té doby už je zase pod 1,5. Jaké z toho vyvodíte závěry?

autor 5.11.2009 18:21

Re: 1,52 USD/EUR

No právě z toho loňska máme data, podle kterých to EU od hodnot 1,52 přestává zvládat. Hodně do toho vstoupila krize, takže ta data nejsou úplně precedentní. Podíváte li se na vývoj zahraničního obchodu Německa v té době, začala ta křivka ztrácet dech. Mimochodem, samozřejmě že to není tak, že dolar spadne na 1,5 a evropa do rána umře. Bavíme se o tom, že kurz usd půjde pod tuto hodnotu dlouhodobě(tedy roky) a navíc s progresí.

Minutus 5.11.2009 19:33

Dobrá, a proč EU

nemůže udělat totéž co USA? Devalvovat €? A proč to nemůžeme udělat mu s Kč? Stačí na to natisknout víc oběživa a pustit do oběhu třeba přes veřejné investiční zakázky?

autor 5.11.2009 21:28

Re: Dobrá, a proč EU

protože FED je jen jeden, stejně jako Obama. Evropa má minifedů přibližně 80 a miniobamů 27.

Standa 5.11.2009 8:38

Změna

nepříjde rychle, ale až ve vhodnou dobu, až budou státy (největší hráči) připraveny.

Solfatary 5.11.2009 3:39

Re

Narušení pozice dolaru coby světové rezervní měny není a v nejbližších letech ani nebude tématem hodným pozornosti. Takový krok není totiž ani v zájmu těch, kteří o jeho potenciální podobě jednali.

O čem tam tedy finanční špičky zúčastněných státú jednaly a proč? Pravděpodobně zrovna neměly co na práci a tak si střihly takové cvičení coby kdyby?

Pravda bude nejspíš někde jinde. Možná mají jiné zájmy, než si dovedete představit.

autor 5.11.2009 18:27

Re: Re

No, politika je často divadlo pro voliče. Evropa nemá páky ani na Čínu, ani na USA, kteří jediní mají moc dolaru nastavovat trendy. Kolemstojící stafáž jakbysmet, ostatně prostor, který dostal kazachstánský prezident, přes těch pár strategických barelů ropy, které kontroluje, mluví za všechno. Tak jste shlédl představení pro plebs, no. Nebylo ani první, ani poslední. Viz začátek krize a Sarkozy, průběh krize a Sarkozy a tak dále. Projděte si ještě jednou argumenty v boxu. Nová rezervní měna nehrozí. I s podrobným plánem přechodu by ta záměna za dolar trvala nejmíň patnáct let.

Tomas Pansky 5.11.2009 1:16

Tradicne velmi zajimave ... tesim se na dalsi. Dekuji.

Minutus 5.11.2009 7:36

Re: Tradicne velmi zajimave ... tesim se na dalsi. Dekuji.

Tradičně ne, ale tentokrát ano.

Američané před světovým blahem logicky dávají přednost tomu domácímu a přes všechny výroky o tom, jak chtějí mít opět silný dolar, vypadá realita jinak. Fed se totiž nedávno rozhodl, že ve snaze snížit dlouhodobé úrokové sazby pomocí tisku peněz nakoupí hypoteční dluhopisy v objemu 750 miliard dolarů.

Otázkou je, proč se naše vláda nepoučí od té americké a nedevalvuje korunu - tj, nevytiskne více peněz a popř. jimi nezaplácne státní dluh? Konkrétně vy, máte dluhy, nebo úspory?

Didi 5.11.2009 8:29

Re: Tradicne velmi zajimave ... tesim se na dalsi. Dekuji.

Samozřejmě že jako zodpovědný občan nemám dluhy, ale mám úspory.

Chápu, že soudruhy láká zopakovat si scénář z roku 1953, kdy si pomohli na úkor vkladů občanů. Jenže se podívejte na situaci s vývojem státního dluhu. http://www.mfcr.cz/cps/rde/xchg/mfcr/hs.xsl/str_vyvoj_sd.html Až do roku 1997 státní dluh mírně klesal, pak začal jeho prudký růst (všichni víme kdo nám po roce 1997 vládnul). Tento nárůst je nárůstem domácího zadlužení, to jest věřiteli státu jsou jeho vlastní občané (neboli z 80% dlužíme sami sobě, většinou prostřednictvím penzijních fondů).

Takže pokud navrhujete devalvaci, rovnou řekněte do očí všem svým spoluobčanům, že jim chcete sebrat nejen jejich úspory ale i jejich důchody, na které si celý život dřeli.

strejda 5.11.2009 11:57

Re: Tradicne velmi zajimave ... tesim se na dalsi. Dekuji.

Zajímavé. Ovšem dluh začal stoupat s příchodem Klausových balíčků. Poprivatizační drancování tehdy dosáhlo na dno. A důchody, nechte se vysmát. Ty podle pravicových "odborníků" dostáváme darem a jen zatěžujeme rozpočet. O tom, že by se na ně důchodci dřeli, není nikde ani slovo.

Minutus 5.11.2009 14:05

Re: Tradicne velmi zajimave ... tesim se na dalsi. Dekuji.

Co se týče důchodových fondů, může to být pravda. Jenže ty nevlastní stát, jsou soukromé, nebo se mýlím? Nedlužíme tím pádem sami sobě, jak tvrdíte.

Devalvace skutečně sebere šetřílkům úspory, pokud je mají v bankách a ne třeba ve zlatě. A také zmírní dlužníkům jejich dluhy. Státu poskytne prachy na zaplacení dluhu.

Máte úspory, ne dluhy? N korunách na účtu? To jste pak spíše naivní občan. V současnosti se sice blížíme k deflaci, ale do 20 let vám imflace 2/3 vašich úspor stejně sežere. Podívejte se na vývoj inflace. A zvláště na ten do let 1989 -1997, třeba vás to trkne, kteří dobří hospodáři už jednou něco podobného provedli.

Didi 5.11.2009 15:41

Re: Tradicne velmi zajimave ... tesim se na dalsi. Dekuji.

Ad důchody: Penzíjní fondy mají dost velkou část svých aktiv drženou ve formě státních dluhopisů. Když z nich v důsledku devalvace měny nebudou výnosy, tak nebudou ani ty důchody.

Ad inflace: Jsem si plně vědom, že inflace je metodou, pomocí které vláda vybírá další daně na úkor střadatelů a že nikdo jiný než vláda výši inflace nemůže ovlivnit. Právě proto mě docela překvapila stabilita korunových cen komodit v období 1991 až 1997.

Minutus 5.11.2009 17:46

Re: Tradicne velmi zajimave ... tesim se na dalsi. Dekuji.

Taky šetřit na stáří skrz Penzijní fondy může dnes jen důvěřivý hlupák. Snad tu první pětistovku, ke které stát přidává 150 Kč měsíčně. Není to tolik a dotace 30% je zajímavá. Zvláště, když to vyberu hned jak to půjde.

V letech 1991 - 1997 byla následující inflace (v % po jednotklivých létech):

56,6 - 11,1 - 20,8 - 10,0 - 9.1 - 8,8 - 8,5           -      stačí?

http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/cr_od_roku_1989#03

autor 5.11.2009 18:29

Re: Tradicne velmi zajimave ... tesim se na dalsi. Dekuji.

Tedy Minute, teď mě zabolelo u srdce. Vás jsem měl za víceméně nakloněného čtenáře:-(

Minutus 5.11.2009 19:26

Re: Tradicne velmi zajimave ... tesim se na dalsi. Dekuji.

Oceňuji vás tedy dnes podruhé - za smysl pro humor. Ale faktem je, že i když většinou nesouhlasím více nebo méně, čtu vás vždy. Na rozdíl od některých jiných autorů. Takže "věrný" čtenář sedí, ne? ;-)

autor 5.11.2009 21:30

Re: Tradicne velmi zajimave ... tesim se na dalsi. Dekuji.

Inu, asi ano. A bez diskuze by to byla na světě nuda.