Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EKONOMIKA: Nebezpečný socialistický experiment

V květnu si připomínáme jeden zvláštní milník: uplynulo už padesát let od okamžiku, kdy byl zavedený pětidenní pracovní týden. Do té doby se pracovalo i v sobotu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JJ

J. Jurax

21. 5. 2018 22:56
No jo, čtyřdenní pracovní týden

... a to budou žáčci i studenti chodit do školy taky jenom čtyři dny?

Když zmizí 20 procent vyučovací doby, lze čekat, že žáci i studenti budou po příslušné škole taky o pětinu míň vzdělaní a tedy i o pětinu hloupější než dnes.

Není to veselá představa - všichni přece nemůžou do politiky nebo neziskovek, někdo taky musí kvalifikovaně dělat a hlavně kvalifikovaně vymýšlet, co a jak to dělat ...

0 0
možnosti
KJ

21. 5. 2018 19:03
Pravda je taková, že s největší pravděpodobností vskutku

bude pětidenní pracovní týden nadbytečný.

Ale je nutno mít stále napaměti, že existují dva druhy lidí na trhu. Ti, kteří svoji práci prodávají a ti, kteří ji nakupují. Nejsou žádní vykořisťovatelé a jakési vykořisťované stádo. Jsou jen více úspěšní, kteří za práci platí, jako za rohlíky, a úspěšní méně, kteří obchodují se svojí prací, aby se prostě uživili.

Nic jiného pod nánosem odborářských a levičáckých koncepcí jakéhosi třídního třídění neexistuje. A tomu by měl odpovídat i obchodní zákoník a Zákoník práce by měl být zrušen.

Taková, kterou jsem podsal, je totiž skutečnost... Dzp.

0 0
možnosti
PG

P. Grigar

21. 5. 2018 22:26
Re: Pravda je taková, že s největší pravděpodobností vskutku

..Janyško, už zase?! Tohle mi nedělejte.

Bohužel, musím s vámi opět souhlasit.

0 0
možnosti
VN

21. 5. 2018 16:10
Proč mi připadá, jako bych slyšel nějakého toho lorda

zaměstnavatele, když s Parlamentu bouřil proti povinnému zkrácení pracovní doby ze 16 hodin denně na - považte(!) pouhých 14!

Vždyť na ten zbytek by musel najmout nějaké pomocné síly, a ti, kterým by 1/8 mzdy ubral, by přece nemohli uživit rodiny, a navíc by nevěděli co s tím enormním volným časem dělat - takže by došlo určitě ke zhroucení morálky a nárůstu alkoholismu u nejnižších tříd!

Nebo jako když ve Francii mezi válkami zavedli týden placené dovolené - no vždyť ta verbež určitě bude akorát chlastat a navíc by ji mohlo napadnout dělat revoltu! Sodoma-gomora!

A co teprve produktivita práce!

0 0
možnosti
JD

21. 5. 2018 17:27
Re: Proč mi připadá, jako bych slyšel nějakého toho lorda

Vsak presne k tomu take doslo...:-))

0 0
možnosti
JH

J. Holíček

21. 5. 2018 16:05
Jak je to myšleno?

"A jestliže my zpomalíme a Čína poroste pořád dál? Pak nás samozřejmě ekonomicky předežene."

Úžasná věta, ta nám dává naději, že na tom nejsme tak špatně, dokonce lépe než Číňané. :-))

0 0
možnosti
KJ

21. 5. 2018 21:13
Re: Jak je to myšleno?

HDP Číny na hlavu je až kolem 80-90 místa na světě... Dzp.

0 0
možnosti
PU

21. 5. 2018 13:16
Čím více bude robotů

tím složitější bude zbývající práce lisí. A tím těžší bude rozdělit práci jednoho člověka mezi dva lidi, i kdyby to z účetního hlediska (mzdy/teoretický výnos) nebyl takový problém.

Jinak řečeno, ti, jejichž práce se vyplatí, budou pracovat více, než dnes. Na druhou stranu vzroste počet těch, jejichž práce nezaplatí mzdové náklady, a bude tedy ztrátová. Ti rozšíří řady dlouhodobých a celoživotních nezaměstnaných.

0 0
možnosti
PV

21. 5. 2018 16:54
Uvědomte si, že ti hodně produktivní lidé v podstatě

pracují skoro pořád, protože jinak by se vůbec nedokázali prosadit!

0 0
možnosti
JD

21. 5. 2018 12:01
Rostouci disproporce - jadro problemu

Zakladni problem lezi v tom, ze globalne narusta disproporce mezi dvema skupinami lidi.

Jedna skupina je pro lidskou spolecnost prospesna, hodnoty tvorici, konstruktivni a inovativni, k prosperite prispivajici. Tudiz potrebna.

Druha skupina neprinasi nic, jen spotrebovava a hodnoty nici. Je neschopna, k prosperite nijak neprispiva, jen parasituje. Je pro lidskou spolecnost zbytecna.

Otazka tedy zni, co s ni?

0 0
možnosti
JS

21. 5. 2018 15:22
Re: Rostouci disproporce - jadro problemu

Věc není tak jednoduchá. představte si, že by se společnost rozdělila na "produktivní" a neproduktivní, na schopné a pitomce a každá z těch částí se udělaly pro sebe. Už v další generaci by se mezi "produktivními" objevila část neschopných a mezi pitomci určité procento géniů, po pár generacích by se schopnosti obou skupin vyrovnaly, pokud by skupina "produktivních" nezvládla přetahovat k sobě nadané jedince z druhé skupiny a naopak vypuzovat své lemply. O něco takového se pokoušel "západ" po druhé světové válce a docela se mu to dařilo - nadějné asiaty i černochy nechal studovat na svých unicerzitách a když se osvědčili, přeplatil je aby zůstali v USA nebo v Evropě. Naopak různé pitomce exportoval do "ášramů" v Indii či do iných exotických zemí, kde mohli za pár šupů "žít v souladu s přirodou". Jenže tahle snaha produktivně využít každého schopného člověka s sebou přinesla potřebu "nikoho neurazit a neodradit", tedy politickou korektnost a "ochranu minorit". no a pak už to začalo žít vlastním, neočekávaným životem, na "západ" začali proudit vágusové všech ras a vyznání, na uznání vlastní geniality získal nárok každý blbec a máme tu dnešek - vládu šílenců a pitomců, co ale mají z blbosti doktorát.

0 0
možnosti
ŚS

21. 5. 2018 11:53
Kdo řekl, že plat bude stejný?

Možná u státních zaměstnanců. Ale v soukromé sféře? Prodavačkám nikdo nevyplácí peníze navíc, o které přišli, když jim zrušili možnost pracovat o svátcích. Proč by měl někdo platit za něco, co nedostane?

0 0
možnosti
JJ

J. Jurax

21. 5. 2018 22:48
Re: Kdo řekl, že plat bude stejný?

Nebojte se.

V dnešní levičácké a sociální Evropě se nařídí zákonem, že se při čtyřdenním pracovním týdnu nesmějí snižovat platy ani zvyšovat ceny.

0 0
možnosti
AH

21. 5. 2018 10:01
Vážená paní Šichtařová

Dobré ráno. Tato problematika se probírá již dlouhou dobu, podívejte se třeba na článek z 1.5.2017 http://www.novinky.cz/kariera/436530-ctyrdenni-pracovni-tyden-zatim-nerealne.html. Můžete laskavě uvést, kdo v ČR bojuje za obecnou čtyřdenní pracovní týden?

Jestli jste si dosud nevšimla, tak řada odvětví v ČR má pracovní týden kratší než 5 dnů (například v nepřetržitých provozech, dopravě nebo ve zdravotnictví). Ale zato prodlouženou pracovní dobu. A zaměstnavatel má Vaši "produktivitu" dobře spočítanou.

Obecným problémem v současném době není zkracování pracovního týdne, ale zkracování pracovní doby. Pokud roste produktivita práce, tak je nasnadě rozhodování, zda je pro někoho výhodnější si při stejné mzdě zkrátit pracovní dobu nebo při stejné pracovní době požadovat vyšší plat. Nebo zda žádat delší dovolenou.

Naštěstí v současné době řada podnikatelů pochopila, že v období, kdy je nedostatek určitých profesí, je nutno jim, pokud jde o pracovní dobu, poskytnout určité výhody. A že se jim to nakonec "vyplatí".

Problematika pracovní doby není jen jednoduchou problematikou ekonomickou, ale i složitou sociální, zdravotní a nakonec i politickou. Před padesáti lety byla řada takových jako Vy, kteří před zavedením pětidenního pracovního týdne varovali a prorokovali ekonomickou katastrofu. Já jsem v té době žil a žádnou ekonomickou katastrofu jsem nezažil. Ale půlden volna navíc (pětidenní pracovní týden byl sice zaveden v roce 1968, ale již od roku 1956 měla sobota jen 6 pracovních hodin, v roce 1966 byla každá čtvrtá sobota volná a v roce 1967 každá druhá, zároveň se zkracovala pracovní doba z původních 46 na 42 1/2).

0 0
možnosti
JS

21. 5. 2018 15:32
Re: Vážená paní Šichtařová

Jistě si ale nemyslíte, že podnikatel v případě nedostatku pracovní síly se této "odmění" nabídkou zkrácení pracovní doby a delší dovolené. V čem by pak ten ůnedostatek pracovní síly" asi spočíval? Druhou věcí je, že nekvalifikovaným pracovníkům je možné zkrátit pracovní dobu třeba na tři dny v týdnu po pěti hodinách - na dalších pět hodin popřípadě zbylé tři dny najmu další nádeníky a snadno je zacvičím - pokud je k dispozici dost ochotných lidí. Těžko ale, pokud potřebuju vysoce kvalifikovaného specialistu minimálně na 40 hod týdně to snadno vyřeším najmutím dvou takových lidí na poloviční úvazek. Podobných odborníků nebude dost a i kdyby bylo, tak zapracování a dosažení plného výkonu třeba ve výzkumu není totéž jako zaučit chlápka s krumpáčem. Zaměstnávat dva kvalifikované namísto jednoho je mnohem nákladnější pokud jde o školení a zapracování.

0 0
možnosti

21. 5. 2018 9:59
no jistě madam Šichtařová

nebezpečným socialistickým experimentem je i mateřská dovolená. Co vy na to - zasloužilá matko?

0 0
možnosti
PL

21. 5. 2018 10:01
Re: no jistě madam Šichtařová

Šejno, vy jste opravdu chudák.Ta vaše nenávist je už trapná.

0 0
možnosti
MP

21. 5. 2018 9:45
Zajímavý názor na věc ženy z domácnosti

Souhlasim s redaktorem Wagnerem, že na blogu Neviditelný pes je třeba více prezentovat ženskou část české populace, oproti dosud většině článků psaných muži. Potud je všechno v pořádku.

Mám ale problém s obsahem článku (ohledně výkonnosti ekonomiky), pokud pod článkem naleznu tuto větu "Autorka je ředitelka společnosti Next Finance s.r.o." Doporučuji v této souvislosti k prostudování nedávného článku českého ekonoma Pavla Kohouta na titulní stránce přílohy "Česká pozice" sobotních Lidových novin (19. května 2018). Ekonom Kohout ve svém článku analyzuje o měření výkonnosti ekonomiky právě dle ukazatele HDP. Svůj článek nazval výstižně "HDP anneb Hospodářská pošetilost".

Připomenu také názor amerického ekonoma Portera (z Harvardu) z jeho knihy "Konkurenční přednost národů" z roku 1990. Porter říká, že Konkurenceschopnost se téměř kryje s pojmem Produktivita, ale jde o produktivitu v technologicky náročných odvětvích.

Next Techology určitě není Next Finance. Američané se skutečně obávají, že je Čína během cca deseti let předhoní v nejdůležitějším odvětví ze všech dnešních, tj. to odvětví, kterému se říká umělá inteligence. Vladimír Vladimirovi Putin není v Česku oblíbenou osobností, ale určitě to není hlupák. A ten pán v září loňského roku se vyjářil, že stát, který vyhraje závod v umělé inteligenci, stane se pánem světa.

Umělá inteligence přivodí vysokou nezaměstnanost nebo alespoň vysoký stupeň zneužití (mozkový implantát jinak jste nezaměstnatelný!). Univerzální nepodmíněný příjem a zkracování pracovní doby proto není žádný socialistický experiment, ale realita, která již klepe na dveře i naší levné české ekonomiky. Lidé jsou ale (z historických důvodů) alegičtí na slovo "socialistický". Od ženy z domácnosti je to přijatelný názor, nikoliv však od ředitelky Next Finance.

0 0
možnosti
PL

21. 5. 2018 10:06
Re: Zajímavý názor na věc ženy z domácnosti

Pane Pivodo, opravdu si myslíte, že ta vaše věta o "ženě v domácnosti" je vůči autorce a jejím zaměření signifikantní? Pokud ano, tak naprosto popíráte zdroje, které uvádíte.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz