17.10.2019 | Svátek má HedvikaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Náprava ekonomických hoaxůŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 19, poslední: 10.3.2018 2:07, přehled diskusí

No,:
Autor: J. Jurax Datum: 8.3.2018 21:20

on ten redaktor Hospodářských novin Martin Biben se nejeví jako ekonom, nýbrž jako vůl. Jestli jaksi od přirození, z přesvědčení nebo za peníze ovšem nevím.

Jsem přesvědčen,:
Autor: F. Kusák Datum: 8.3.2018 10:52

že to ten redaktor napsal čistě politicky účelově. Když něco takového napíšu, pak bych měl, obzvláště jsem-li ekonom, trochu ten problém rozvést. Samozřejmě, že minimální mzda je zavádějící, ale to snad autor ví a pokud to neví, pak by měl vrátit diplom. Úroveň dnešních mezd, obecně vzato, je výsledkem dlouhodobého trendu Českého hospodářství a zejména po roce 1989 (před tím nemá smysl o této věci mluvit, protože vše fungovalo úplně jinak a výše mzdy nebyla pro životní úroveň určující). Je k diskuzi, zda-li se to dalo dělat dělat jinak. Možná. Je na to složitá odpověď. Jak Zemana moc neberu, pak musím souhlasit, že takové redaktory je nutno ignorovat. Diskuze s nimi je zbytečně vynaložená energie.

To, co určuje dlouhodobě úroveň mezd a tím i kupní sílu oby:
Autor: M. Pesat Datum: 8.3.2018 10:01

" To, co určuje dlouhodobě úroveň mezd a tím i kupní sílu obyvatel, je produktivita práce."

Dalsi "chytrak" z modrobolsevickeho "institutu". V montovne, soudruhu modrobolsane, muzete mit super produktivitu, ale nikdy nevytvorite vysokou pridanou hodnotu. Jednoduse nemuzete, protoze za montaz si muzete pridat pouze cenu prace. Napr. ve Skoda Auto tam je vysoka produktivita a vysoka prodana hodnota, ta jde do kasy VW group. Prelozeno do srozumitelne cestiny, soudruzi, v Nemecku se vymysli/zkonstruuji spickova auta/vyrobky, vyrobi se spickove motory/prevodovky/high tech dily a ty se poslou ke kompletaci do napr. Skoda Auto, tato firam dostane za montaz/kompletaci zaplaceno, ale i kdyby se soudruzi na lince v MB rozkrajeli s produktivitou, tak nikdy nevytvori vysokou pridanou hodnotu. Vysokou pridanou hodnotu predstavuji napr. motory Cummins , ano ty americke co se montuji napr. do aut Tatra. Az budou Cehuni/sami/ produkovat vyrobky typu motoru Cummins, potom bude CR bohata zeme s vyplatou podobnou te nemecke.

Cest :-)

Re: To, co určuje dlouhodobě úroveň mezd a tím i kupní sílu oby:
Autor: P. Lenc Datum: 8.3.2018 10:06

Je to zvláštní, ale jde vidět, že i idiot se dokáže naučit číst a psát.Holt ta inkluze má něco do sebe.

Re: Žonglér s termíny:
Autor: R. Chodovsky Datum: 8.3.2018 14:50

Představme si, že v té montovně se podaří zvýšit produktivitu o 100%. Tedy při stejných nákladech vyrábí dvakrát víc. Výdaje stejné, příjmy dvojnásobné.... A jak to uchopit? Vytvořila tato montovna "vysokou přidanou hodnotu", nebo ne?

Re: Žonglér s termíny:
Autor: M. Pesat Datum: 8.3.2018 16:25

". A jak to uchopit? Vytvořila tato montovna "vysokou přidanou hodnotu", nebo ne?"

samozrejmne ze nevytvori, max. o neco vyssi nez ta puvodni ale ani nahodou vysokou pridanou hodnotu. Vysokou pridanou hodnotu muzete vytvorit pouze vyraznym zhodnocenim materialu, napadem/unikatnim resenim. Kuprikladu svycarske hodinky, parmska sunka,stavebnice Lego, Microsoft SW . Cest :-)

Re: Aha?:
Autor: R. Chodovsky Datum: 8.3.2018 20:33

Čili: subjekt "A" zhodnotí obyčejné železo tím, že vyrobí tunu ocelového plechu. Jeho náklady jsou sice o 30 % vyšší než u subjektu "B", ale oba výrobci vyrobili stejné množství, stejně kvalitního plechu. Tudíž, přidaná hodnota je úplně stejná u obou subjektů... jen pro zajímavost - kterou firmu by jste chtěl vlastnit? "A", nebo "B".

A ještě jeden dotaz. Co třeba pečení chleba? Je to zhodnocení obilí, tudíž "vysoká přidaná hodnota"?

Re: Aha?:
Autor: L. Novák 475 Datum: 10.3.2018 2:07

Přidaná hodnota rozhodně v obou případech stejná není - tedy jenom proto, že oba vyrobili stejný výrobek. Rozhodující je, za kolik ten "stejný" výrobek prodají. :-P

Jsou státy, které jsou na tom ještě hůře než Česko:
Autor: P. Kubáč Datum: 8.3.2018 9:42

Švýcarsko, Dánsko, Švédsko, Island a mnohé další - tam není minimální mzda zavedena vůbec - chudáci hladoví !

Re: Jsou státy, které jsou na tom ještě hůře než Česko:
Autor: J. Kavalír Datum: 8.3.2018 11:38

Asi tam nebude zvykem nechat živit své zaměstnance částečně státem, tedy z daní těch slušnějších zaměstnavatelů (různé příspěvky a dávky), aby tito lidé vůbec mohli bydlet, dojíždět do zaměstnání a reprodukovat se (vychovat další generaci).

Re: Jsou státy, které jsou na tom ještě hůře než Česko:
Autor: J. Jurax Datum: 8.3.2018 21:14

No, třeba v Dánsku je příspěvek na dojiždění do zaměstnání - ovšem daně tam mají nemalé ...

To je materiál, že?:
Autor: F. Navr8til Datum: 8.3.2018 9:26

Vyjádření redaktora Hospodářských novin odpovídá důvěryhodnosti listu. Jen bych se ho rád zeptal, jaká je volební nálada ve státech, kde nemají úředně stanovenou minimální mzdu a kde se zřejmě podle jeho logiky žádná mzda neplatí.

Re: To je materiál, že?:
Autor: P. Lenc Datum: 8.3.2018 10:07

To by jste chtěl moc...

Re: To je materiál, že?:
Autor: Š. Hašek Datum: 8.3.2018 18:29

Asi tak.

Minimální mzda je politicko-úřední číslo,:
Autor: L. Novák 475 Datum: 8.3.2018 5:15

které stanovili politici ve snaze zalíbit se voličům a snížit i objem vyplácených podpor a dávek na úkor zaměstnavatelů. Zaměstnance "chrání" jen v dobách recese, kdy je zřetelná snaha zaměstnavatelů minimalizovat vyplácené mzdy a snižovat stavy zaměstnanců. V období oživení hospodářství si naopak diktují mzdy zaměstnanci, kteří rozhodně za minimální mzdu pracovat nepůjdou, viz dnešní situace, kde se ochota lidí pracovat pohybuje vysoko nad úrovní minimální mzdy, kdy poptávka po zaměstnancích je vyšší, než nabídka.

Re: Minimální mzda je politicko-úřední číslo,:
Autor: Š. Hašek Datum: 8.3.2018 18:34

Řekněme to rovnou/kontroverzně/nemorálně .......... . Toto číslo bylo vytvořeno "Štěchem poté, co se dostal do senátu a došlo mu, že krom dělníků (dostanou prachy za práci) jsou tady ještě další duše/voliči", kteří jaksi potřebují nějaký koeficient a potom ho budou volit.

A my tady řešíme staré komunisty, řešme nové lidskoprávníeurohodnotáře!!!

Zkráceno.

osvezujici normalnost z IVK:
Autor: P. Rychetsky Datum: 8.3.2018 2:41

Je mile pro zmenu si precist z produkce IVK cosi normalniho, odmereneho, vyvazeneho, logickeho a nezapatlaneho nejakou pitomou agendou boje proti EU ci jinych batuzkovych strasaku. Autore, dekuji. A hosana, na konci nevyplyva, ze kdyz nekdo v Hospodarkach pise nesmysle, tak to znamena ze by se mely uvolnit restrikce vuci Rusku za obsazeni Ukrajiny.

Re: osvezujici normalnost z IVK:
Autor: A. Richter Datum: 8.3.2018 6:51

Rychetsky, že Vy sedíte na Ústavním soudě?

*8-D

Re: osvezujici normalnost z IVK:
Autor: M. Valenta Datum: 8.3.2018 9:28

Vy už koukám ale soudcem jste.