20.1.2021 | Svátek má Ilona


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Kříž 3.4.2010 20:02

chjo...

s timto prispevkem polemizovat by znamenalo napsat novy, jeste delsi... :-(

jen snad jednu kratkou poznamku: jak souvisi demokracie (institucionalizovany system buzerace mensiny vetsinou) s trhem (tedy se svobodnou smenou statku) je mi uplnou zahadou....

K. Janyška 3.4.2010 8:21

Kajan

Keynesovo dílo je ze irelevantní a svým příklonem k amorálnosti patří mezi nejnebezpečnější myslitele světa ! Dzp.

K. Krbálek 3.4.2010 7:53

nový cíl ekonomiky

přidám jednu originální myšlenku já, když jsou ekonomové impotentní.

Hlavní problém ekonomiky je ten, že jako její hlavní cíl je stanoveno dosažení a maximalizace zisku. Ten problém je v tom, že zisk je jen účetní trik a v systému se na druhé straně objeví ztráta. V současnosti je to uděláno tak, že někdo má právo dosáhnout zisk a ostatní mají povinnost nést vzniklou ztrátu. Ekonomie je pak systém, který se znaží tu vznikající ztrátu maskovat a vytlačit mimo ekonomiku, takže v současnosti se zná, že všichni lidé (alespoň na Západě) jsou v plusu, ale ztráta nezmizela, ty zisky platíme ztřeba zničeným životním prostředím, zdravím, špatnými mezilidskými vztahy atd.

Cestou z krize a ven z bludného kruhu je změna hlavního cíle ekonomiky, a to na dosažení a maximalizaci bohatství, přitom bohatství nejsou jen peníze, ale třeba i čisté životní prostředí, harmonické vztahy mezi lidmi, radost a spokojenost lidí.

Vážení politici a ekonomové, tohle vytvořit je váš úkol...

B. Jelínek 3.4.2010 9:00

Re: nový cíl ekonomiky

Pane Krbálek - ekonomové nemohou nic vytvořit - a ti co chtějí něco vytvořit (normativní ekonomie), od nich utíkejte na sto honů pryč. Pokud si nastudujete alespoň základy ekonomie, tak tam se dočtete např. že "dobrovolná směna se uskuteční pouze tehdy, když na ní obě strany něco získají"! Tzn. zisk na obou stranách ne zisk a ztráta, což nevylučuje účetní má dáti dal.Tento základní postulát je pak dále rozvíjen - mluvíme o dobrovolné směně atd. ne o státem explicitně či implicitně vynucené,ovlivněné...... prostě nedobrovolné směně. 

K. Krbálek 3.4.2010 10:09

Re: nový cíl ekonomiky

příklad ČEZ - vyrábí elektřinu, snaží je jí co nejlevněji vyrobit a co nejdráže prodat čili maximalizovat zisk, pak je zde konkurence, která se snaží o to samé a zákazníci, kteří se zase snaží nakoupit co nejlevněji. Nakonec se to podaří, všichni jsou v zisku, zákazníci dostanou elektřinu, ČEZ 50 miliard a pan Roman miliardu, akorát že severní Čechy proletí komínem, několik milionů lidí z toho znečištění onemocní a politici se do krve pohádají, jestli si pan Roman tu miliardu opravdu zaslouží - to je ta ztráta, kterou ekonomové nevidí a nezapočítávají a která ve svém důsledku ničí bohatství krajiny, zdraví a dobrých vztahů ve společnosti. A až se ČEZ jednou dostane do problémů, přijde s prosíkem, aby mu stát pomohl, protože zisky jsou soukromé, ale ztráty veřejné.

Řešení? změna zadání toho, co má ČEZ dělat - nikoliv maximalizovat zisk, ale vyrábět elektřinu při maximální ochraně životního prostředí - například bych zavedl, že veškerý zisk ČEZu musí jít na úspory energie.

B. Jelínek 5.4.2010 12:10

Re: nový cíl ekonomiky

Vaše řešení je kouzelné - "změna zadání" - nejlepší by asi bylo udělat z elektráren "neziskovky" :-)). A když vytvoříte zisk = odevzdat!

A co takhle zavést a pustit trh do nabídky energií, zrušit regulace a státní monopol?