20.9.2020 | Svátek má OlegDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Krize zdaleka nekončíŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 21, poslední: 25.9.2009 0:10, přehled diskusí

Mezitím co vy děláte hlubokomyslné úvahy ...:
Autor: Harpagon Datum: 24.9.2009 22:55

... jak vyvést tento stát ze srabu, já počítám o kolik mi asi sníží můj (mírně nadprůměrný) důchod  a kolik budu muset dávat na úplatky ve zdravotnictví. Zatím mi vychází, že to (bez rozčilování, na rozdíl od většiny) přežiju. Já totiž už od mládí obracím každou grešli než ji vydám. Podvyživený ale nejsem. A bydlím také slušhě - ve 4 + 1, I. kat. na Královských Vinohradech za 2.250 Kč měsíčně (bez energií, internetu, telefonů, rozhlasu a televize pochopitelně).Jo, a jsme dva. "Kdo z vás tohle má?"

Re: Mezitím co vy děláte hlubokomyslné úvahy ...:
Autor: SW Datum: 24.9.2009 23:09

Že se strachujete, se vám divím?? Vždyť don Rocco už půl roku hlásí "jistotu" třináctého důchodu a zrušení poplatků... Tak mu udělejte radost a na jaře mu to do té urny vhoďte 8-o;-P

Milý SW !:
Autor: Harpagon Datum: 24.9.2009 23:31

Z mého povídání jste nepochopil, že se nestrachuji? Že nejsem závislák na sociálním státu? Jo, a volím ODS. (Bohužel tu žádná, trochu větší, skutečně pravicová, strana není). PS auto už nemám, jezdím MHD a občas taxíkem. Zato mám dvě slušně vychované děti a (dtto) čtyři vnoučata.

Re: Mezitím co vy děláte hlubokomyslné úvahy ...:
Autor: jan hájek Datum: 24.9.2009 23:45

Ano, přežijete, protože vaše bydlení 4+1 platí někdo jiný. Pokud bydlíte v obecním, pak všichni ostatní svými daněmi, pokud v soukromém, pak ostatní nájemníci, obvykle obchody apod. To se to žije, když to za vás platí jiní!

Milý pane Hájku!..:
Autor: Harpagon Datum: 25.9.2009 0:10

Není to regulované nájemné. Dům jsme zprivatizovali a máme Společenství vlastníků. Takže byt je můj!!! Rozumě hospodaříme (dá to někdy práci přesvědčit ty prostoduché). Máte ještě nějaký dotaz, nebo výhradu?

konecne to nekdo rekl:
Autor: krtkoun Datum: 24.9.2009 10:09

takova hovadina ale papuskovalo se to deset dni ....

jak je mozne ze je tolik hloupych novinaru a jinych ? 

Re: konecne to nekdo rekl:
Autor: Minutus Datum: 24.9.2009 11:36

Že krize nekončí? To je evidentní fakt.

Slovensko i Slovinsko (Slovenie) mají Euro:
Autor: Mgr. Milda Datum: 24.9.2009 9:58

což na hospodářství působí stabilizačně. Snížení HDP je u těchto států dáno jejich silnou závislostí na exportu, nikoliv spekulací s měnou. Zejména banky v těchto zemích nemají příjmy z vekslování, třeba ČSOB a její odnož FIO mají pouze minimální rozdíl nákup/prodej u CZK a EUR. Naše banky se hojí vysokými poplatky a natahováním rozpětí, takže okrádají klienty, kteří si musí měnit EUR na CZK a opačně.

Šrotovné teprve dopadne, mnoho těch nových vozů je koupeno na úvěr a ten se v době zvýšené nezaměstnanosti stane velmi nezdravou položkou. Propouštění ve velkém, zejména vlivem automobilového průmyslu a subdodavatelů teprve začíná. Nezaměstnanost je měřítkem krize, vše ostatní lze lehko manipulovat.

To:
Autor: Standa Datum: 24.9.2009 7:24

odpovídá jednání koalice v čele s Kalouskem, kteří stáli s rukama v kapsách a dívali se jak nás Němci tahají z bryndy. Hlavně, že trval na rozpočtu s 38mld schodkem - chytrák!

Re: To - progresivní zdanění převažuje:
Autor: UL 8/09 (z Německa) Datum: 24.9.2009 8:11

Čtenáři mých poznámek vědí, že často dodávám, proč jsem si vybral určité aktuální téma. Tentokrát mě motivovala informace od jednoho známého v ČR, který mi řekl, že se jeho bratr prý „zamiloval“ do „rovné daně“.

Tím mě trochu udivil, protože rovná daň přece ohrožuje sociální vyváženost ve státě.

Pomyslel jsem ale hned na to, a vás to v první chvíli možná překvapí, že možnost spoření už vlastně spoření vytváří, protože ten, kdo žije v nouzi a nemůže šetřit, se svými finančními možnosmi vzdaluje od těch, kteří si spoření dovolit můžou – a to dokonce ve velkých částkách.

Rovná daň samozřejmě tuto nerovnost ve srovnání s progresivní daní jen zesiluje. A v dobách, kdy stát z finančních důvodů nebude možná v situaci dál nabízet základní služby ve školství a zdravotnictví je úsilí o snižování daní či o zavedení „rovné daně“ přímo asociální. Podle mého to platí i v době, kdy hospodářství roste, prosperuje a vzkvétá, ale co si o tom myslíte vy?

Re: To - progresivní zdanění převažuje:
Autor: Honza z podhůří Datum: 24.9.2009 8:34

Obávám se, že Vám poněkud nerozumím - je dle Vás tedy lepší stav, kdy progresivní daní zabráníte spořit všem (ne jen těm, co "žijí v nouzi"), tj. aby stát veškeré možné - ke spoření vhodné  - příjmy daněmi obyvatelstvu sebral a přerozdělil? Není chybou právě "přebujelý" stát, který poskytuje jako "základní" i ty služby, které by si (rozhodně levněji) zajistilo obyvatelstvo samo?

Re: To - progresivní zdanění převažuje:
Autor: Minutus Datum: 24.9.2009 9:02

Klausovy kecy o tom, že ze dvou koruny vložené do důchodového pojištění se důchodcům vrátí jedna, jsou hodně velkou hyperbolou. Např. zde kap. 313 rozpočtu říká, že výdaje na administrativu nepřesahují 20 mld, což ze 462 mld celkových výdajů nejsou ani 4%

Mimochodem, na důchody se má vybrat 343 mld a plánuje se vydat 328 mld. Zajímavé, že?

Re: To - progresivní zdanění převažuje:
Autor: ciric Datum: 24.9.2009 14:55

Přesně. Stále je nám předhazováno, že stát nemá na důchody a je nutná reforma. Že nám však lžou, to naši novináři nejsou schopni (nebo nechtějí)říci. Když Nečas snížil odvody do důchodového a sociálního důchodu, tak se bil v prsa. Teď je ticho po pěšině.

Re: To - progresivní zdanění převažuje:
Autor: novinář Datum: 24.9.2009 16:58

Proč bych štenkroval politická  j/elita, když mám v mf základ 80 talířů,  a proč asi je mám, no proto.

Re: To - progresivní zdanění převažuje:
Autor: Minutus Datum: 24.9.2009 21:10

Pokud je pravda, co říkáte, jste zapšklý buran. Jen ti se vytahují svým platem, protože jinak nejspíš nemají čím. Ale dost o tom pochybuji, žurnalista by se vyjadřoval jinak. Máte skladbu věty jako poslabší absolvent ZŠ.

Re: To - progresivní zdanění převažuje:
Autor: ciric Datum: 24.9.2009 14:59

Je to myšleno trošku jinak. Při rovné dani je jednotná sazba a vybere se 100mil.Kč, při progresivním zdanění je nejnižší sazba nižší než jednotná a tak těm nízkopříjmovým zvyšuji šanci na možnost spoření .

Re: To - progresivní zdanění převažuje:
Autor: Minutus Datum: 24.9.2009 16:05

Rovná daň je mýtus. Když vezmeme v úvahu odpočty, zjistíme, že nízkopříjmové skupiny mají stejně nižší daňové procento než ty s vysokými příjmy.  Navíc "rovná" neznamená stejná.

Re: To - progresivní zdanění převažuje:
Autor: novinář Datum: 24.9.2009 17:14

Minutuse, je zapotřebí se dovzdělat, neboť rovná daň není zavedena, nikde západně od našich hranic a je nepravděpodobné od naších ekonomů, že by realizovali něco lepšího než celý západní svět, ale pravděpodobné je, že se naše rovná daň bude ve skriptech VŠ západně od našich hranic uvádět jako nenásledování vhodná, jak je již popisována naše kuponová privatizace VK.

Nebo je tomu snad naopak?

Re: To - progresivní zdanění převažuje:
Autor: Minutus Datum: 24.9.2009 21:07

Minute, když tak. Vážně jste novinář? A v čem se mám dovzdělat? Mám o rovné a progresivní dani svou představu. Ale nijak v tom nehraje roli, co je a co není na západ od našich hranic. nemám rád slepé kopírování vzorů. Například US zdravotnictví bych tu moc nechtěl.

Re: To - progresivní zdanění převažuje:
Autor: Vlado Z Datum: 24.9.2009 21:51

Rovná daň má především jeden cíl-zjednodušit výběr a správu a daní a zmenšit možnost daňových úniků přesouváním mezi účetními položkami. Týká se mnohem většího spektra finančních toků než jenom daně z příjmu fyzických osob.

Jak je to s daněmin teď viz http://www.investujeme.cz/clanky/dane-jako-predvolebni-tema/

Jinými slovy-co se rozebíralo víše je dělání velblouda z komára.