22.3.2023 | Svátek má Leona


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Katastrofa zvaná lockdown

Většina států nejrůznějšího stupně ekonomické vyspělosti reagovala na pandemii covid-19 zásadními uzávěrami a odstávkami. Slovo „lockdown“ (plošná karanténa) se stalo běžnou součástí jazyka nejen v anglicky mluvících zemích. Nyní, aniž by pandemie byla u konce, státy řeší problém, co si počít s jejich ekonomickými důsledky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 2.9.2020 15:09

Konec diskuze překrytím Neviditelného psa následující diskuze:

VítejteVaše údaje nám pomáhají financovat a zlepšovat naše služby a vyvíjet nové. My a partneři Vám budeme mj. doporučovat obsah a zobrazovat reklamu na základě Vašich zájmů a vyhodnocovat jejich úspěšnost. My a partneři proto získáváme, ukládáme a zpracováváme osobní údaje (např. identifikátory zařízení, údaje o tom, jak procházíte naše stránky a jaký obsah vás zajímá). K tomu využíváme cookies a další síťové identifikátory. Pro některé účely je vyžadován Váš souhlas, u některých se spoléháme na tzv. oprávněný zájem. Vznést námitku vůči zpracování na základě oprávněného zájmu a další volby nastavení cookies můžete provést v sekci Podrobné nastavení či v odkazech tam uvedených. ...

L. Novák 2.9.2020 16:44

A magor Pivoda to sem musí ještě nakopírovat. 8-o Nestačí, že nám to všem majitel webu strká před nos... Rv!!

F. Brabec 2.9.2020 13:35

"Proč země nepřikročí ke stimulaci ekonomiky masivním trvalým snížením daňových sazeb?" Protože to nefunguje a kdo to zkoušel těžce pohořel?

The Great Kansas Tax Cut Experiment Crashes And Burns

https://www.forbes.com/sites/beltway/2017/06/07/the-great-kansas-tax-cut-experiment-crashes-and-burns/#56b6b67d5508

J. Stehlik 2.9.2020 10:11

Mě se líbí ten rust cen amerických nemovitostí. Na rovinu si povězme , že tam jsou obce placeny z daně z nemovitosti . Tudíž ta nemovitost musí vydělávat , jinak se jí zbavíte nebo pronajmete. A tam je pak další statistika. Lidé si v americe pořizují bydlení za 3,5 ročního platu . To je kapku rozdíl oproti našim příjmum a cenám. Dále mají jejich obydlí pruměrně 220m2 . Což je třikrát více než u nás.

30 let se tady svaluje vše na komanče , ale donekonečna to nepujde. Asi by se pánové měly zamejšlet kde je žába na prameni . A stavební zákon to určitě není .;-)

Vždyt většina lidí chce dobře bydlet , to je základ. Od toho se odvíjí nákupy (vybavení) domu . Američané vydají na stejný počet obyvatel jako máme my 0,5 milionu stavebních povolení ročně . A zjistěte si kolik u nás Rv . Peníze u nás nejsou problém . Hypotéku vám dnes všichni nacpou . Na běžných učtech je pře 2 biliony .

P. Milan 2.9.2020 10:38

" A stavební zákon to určitě není"

Jenom stavební zákon ne. Co to tedy JE?

F. De Winter 2.9.2020 12:09

Do těch 220m2 jsou započítány i stany bezdomovců?

M. Pivoda 2.9.2020 9:51

Účinně promořeni všemocnou Neviditelnou rukou trhu!

Jenže imunolog to vidí jinak, cituji: "... Pokud si někdo myslí, že nemůžeme omezovat podnikání, třeba ty stále zmiňované restaurace, tak na to doplatíme. Nákaza se výrazně rozjede a hospodářské škody budou stejné nebo větší, protože lidé budou nemocní, budou ležet a nebudou moci chodit do práce, natož do hospod. ..."

Virus rus Covid-19 dosud nebyl seznámen s učením ekonoma John Maynard Keynse.

R. Langer 2.9.2020 10:00

Hm, a nebo se taky nestane vůbec nic, a malá hloupoučká UI pindá nesmysly jako obvykle. :-P

P. Milan 2.9.2020 10:37

Nebyl seznámen s učením jakéhokoliv ekonoma. :-P

Pokud byl, nepochopil.

L. Novák 2.9.2020 16:46

+ stařecká demence jako bonus. :-P

R. Vacek 2.9.2020 7:49

Snížením daní se téměř nepomůže těm, kteří se kvůli pandemii dostali do problémů (např. hotely, protože nemají stejně co danit), zato se pomůže těm, kteří při pandemii fungují lépe, než před tím (výrobci roušek, krematoria).

J. Stehlik 2.9.2020 10:21

Třeba němci dočasně snižují DPH. Asi chápou , že to funguje jako zboží v akci .

A tam je zásadní slovo konkurence. Dodnes nechápu že když si koupím mobil tak proč je nějaký roaming , ale měl by být jeden trh . Takhle tady nikdy nevznikne evropský amazon atd. Vždyt to je právě výhoda usa , že si objednáte a máte to za stejnou cenu z jakékoliv země usa. Nedávno jsem se díval na krbovky . V chorvatsku 8tis. kč ,v polsku 12 tis.kč a u nás 15tis. kč . Tudíž jednotný trh je u nás akorát když vozí zboží v kamionech přes hranice , ale jinak jsou obrovské národní rozdíly a lidé z toho mají málo .8-o

J. Novák 2.9.2020 11:42

Jeden trh s jednou centrálně pevnou cenou kdekoli v zemi jsme tu měli a musel skončit, protože země ekonomicky zbankrotovala.

Odstranění konkurence = ostranění vývoje.

Z. Lapil 2.9.2020 13:53

Jednotný trh není jednotná cena. Zkuste si dát to samé pivo v různých hospodách..

J. Dostál 2.9.2020 7:06

No, ono jde o to, čeho chceme dosáhnout. Jestli je cílem adaptovat ekonomiku na stav, kdy působí omezení vyplývající z nové situace nebo přežít období po kterou bude nová situace působit. Určitě v tom hraje roli jak dlouho ta omezení budou. V případě přežití jde o to sebrat peníze těm, co něco dělají (daně) a dát je těm, co dělat nemusí. V případě adaptace, je velké přerozdělování na závadu, ale mohlo by se časem ukázat, že zaniklo i něco, čeho nám bude líto.

J. Novák 2.9.2020 11:45

Teď to zanikne a až bude potřeba, tak zase vznikne. Nevidím problém.

Také jsem utekl z jednoho oboru v době, kdy tam nebyly peníze a vrátil se v době, kdy tam peníze zase byly. Připadá mi to přirozené a nevidím v tom nejmenší problém.