13.5.2024 | Svátek má Servác


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Jak zlepšit český daňový systém

Co je na českém daňovém systému špatného a co by bylo zapotřebí změnit? Začněme z nezvyklé strany: co je na českých daních dobrého.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mlich 3.2.2017 8:12

Progresivní sazba je základem bordelu

Když je něco jinde běžné, neznamená to, že je to dobré. Úplně nejspravedlivější daň by byla daň z hlavy: každý zaplatí jednu desetimiliontinu státního rozpočtu vem kde vem. To by se vůbec nemuselo vykazovat žádné účetnictví, paragony, faktury atd.

Proto se zavedl systém pevné sazby, kde ten, co víc vydělá, i víc platí. Ale to už vyžaduje prokázat, kdo kolik vydělal a dává prostor spekulacím s nepřiznáváním tržeb.

Progresivní sazba, kromě složitějšího výpočtu, dává další prostor k umělému dělení na menší subjekty a spekulacím kolem bodů lomu na grafu, a taky vyžaduje systém placení záloh a následného ročního vyúčtování, což je další papírování (a prostor ke spekulacím). A kdo peníze umí vydělat, ten si je dokáže i ochránit, v krajném případě přesunem do "daňového ráje".

Zvláštní způsob progrese se používá teď: daňové slevy a zvýhodnění. Křivka se neláme, ale její náběh je plynulý v oblasti nejnižších příjmových skupin. Zlom zavádí akorát nesmyslný institut minimální mzdy vyřazující z ekonomiky ty, co tolik nedokážou nebo nechtějí vydělat. Bohužel opet vyžaduje roční vyůčtování. Tento problém by vyřešilo zavedení základního příjmu, na nějž by plynule navázala tzv. negativní daň dle konceptu Svobodných.

Nutno ovšem připomenout, že jako daň se vnímá i sociální, důchodové, nemocenské, zdravotní a úrazové pojištění, a tyto mají dnes nelogicky zápornou progresi se všemi nevýhodami, co lomená čára přináší. Navíc máme tzv. solidární daň. A úplně nejhorší je, že každá z těchto daní má jiný vymeřovací základ a navíc se naprosto nesmyslně rozdělují mezi zaměstnavatele a zmestnance (protože na všechno musí vydělat zaměstanec) . Vykročení správným směrem bylo Kalouskovo "jednotné výběrčí místo", které bohužel Babiš smetl ze stolu, i když teď začíná chápat, o co tam šlo.

V. Kotas 3.2.2017 8:08

Re: moje špatná zkušenost s Fin.uřadem č.1

Zeptejte se Jeníka Krausovic, jak dopadl u FÚ, když svého času dělal pár let daňového poradce a stěžoval si na úředníčka u okénka, u jeho nadřízeného. To týdne měl kontrolu z FÚ u sebe.

V. Kotas 3.2.2017 8:03

Re: Také příklad, o začátcích FÚ.

Stačí se podívat po Evropě, jak který stát má určené daně. Jiná věc je, jak potom s těmi penězi zachází.

M. Šejna 3.2.2017 8:01

moje špatná zkušenost s Fin.uřadem č.1

Bylo podáno přiznání k dani z nabytí nemovitosti. V Kupní smlouvě bylo napsáno toto: "Poplatníkem daně z nabytí nemovitosti je kupující".

Kujující tedy odevzdal daňové příznání a zaplatil daň. Finanční úřad ale daňové přiznání od kupujícího odmítl a požadoval, aby přiznání podal prodávající a aby prodávající zaplatil daň s tím, že kupující si má následně požádat o vrácení daně, kterou už zaplatil. Důvodem bylo, že v Kupní smlouvě byl prý špatný text, protože správně tam mělo být napsáno toto:

"Poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí je nabyvatel"

Finanční úředníce, která tuhle debilitu požadovala, zklidnila své byrokratické hormony až po tvrdém zásahu z Generálního finančního ředitelství, kde jsme si na postup Fin.úřadu stěžovali.

J. Brožek 3.2.2017 7:48

Re: Také příklad, o začátcích FÚ.

Ad a) - progresivní daň z příjmů existuje již dnes.

ad b) - u čeho má být progresivní daň? Např. u DPH? Čím dražší výrobek, tím více daně? Nebo jak si to představujete? Třeba progresivní daně z majetku?

ad c) - pokud by se měla zvyšovat progrese u daní z příjmu - opravdu má být ten, kdo se snaží a pracuje a vydělává trestán dalšími daněmi? Nebo snad navrhujete oddělení příjmů ze závislé činnosti a všech ostatních - např. Babišových nedaněných stovky milionů z dividend či půjček apod.? A ty následně zdanit vyšší sazbou?

V. Mlich 3.2.2017 7:46

Jedna sazba DPH

Jedna sazba DPH je v programu Svobodných od samého začátku.

V. Mlich 3.2.2017 7:43

Daně prý nejsou vysoké!

Nevím jak Realisté, ale když nad polovinou mého výdělku rozhoduje někdo jiný (na rovinu řečeno, když mě stát oloupí o polovinu výdělku), vůbec se mi to nezdá normální.

Británie vystoupí z EU a nemusí ji vzrušovat, jestli si vyjednala výjimky, Realisté (oba dva) se domnívají, že existuje nějaký způsob ten bruselský cirkus reformovat.

R. Houška 3.2.2017 7:37

Tak Pavka Kohoutů už je Realista...? To musí Andrej bulet jak želva...Pavka je takový nekonečný politický cestovatel...

J. Strakoš 3.2.2017 6:15

Různorodost a výjímky

Čím rozvětvenější systém výjímek a různorodosti, tím hůře se plní podmínky a narůstá prostor na různost výkladů a přibývá faktor "když budou chtít, něco už si najdou".

Mnohé nastavení je skutečně špatné již od počátku a následující kroky jsou již důsledkem.

Konkrétní případ je např. DPH, která je ve 3 sazbách - kdyby byla jen v jedné sazbě, nemuselo by se řešit a definovat, kolik procent reklamy mají konkrétní noviny a nebylo by třeba vydávat vyhlášky definující nenahraditelné dětské výživy.

Bohužel, nezaznmenal jsem aktivity, které by se snažily procesy zjednodušit (u DPH se kdysi o sjednocení hovořilo).

V. Kotas 3.2.2017 4:37

Re: Také příklad, o začátcích FÚ.

Jednoduché daně by znamenaly také méně cifršpiónů.

V. Kotas 3.2.2017 4:34

Re: Také příklad, o začátcích FÚ.

Daňový systém je nutné přebudovat = zjednodušit. I zavedení progresívní daně by rozhodně neškodilo ( běžné v mnoha zemích světa ).

V. Kotas 3.2.2017 4:32

Re: Také příklad, o začátcích FÚ.

Nevím, jaká je dnes nutná kvalifikace, k přijetí na FÚ. Jen si myslím, že každý zájemce o místo na FÚ, by měl mít nějakou praxi ze soukromé firmy. A když ne, tak alespoň 1roční zkušební dobu.

V. Kotas 3.2.2017 4:28

Také příklad, o začátcích FÚ.

Stalo se na Kutnohorsku. Je to o kvalifikaci jeho zaměstnanců. Bylo rozhodnuto, že bude pobočka FÚ v určitém městě. Byl postaven objekt/barák ( nyní už 7let prázdný, nevyužívaný ). Když se začali hlásit zájemci z končících podniků v okolí, z ekonomických úseků, zjistili, že místa jsou již obsazena. Téměř všichni již přijatí, byli z kádrových oddělení podniku v okolí. Ředitelkou se stala bývalá poslankyně v okresním sněmu, komunistka. A zřejmě tak to fungovalo po celé republice.

P. Skřivan 3.2.2017 1:32

Dva příklady:

Odvolání Finanční úřad i na stupidní věc vyřídí klidně za šest měsíců. Malý háček je v tom, že platební výměry fungují jako předběžné opatření, tj. nejdříve plať, pak si stěžuj.

Výborná věc je také komunikace s Finančním úřadem: pošleš i jen jednoduchý dotaz a možná po třiceti dnech dostaneš odpověď.

Prostě úřad, jak má být. Ty komunistické byly často rychlejší a příjemnější.