1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Italové na Hedvábné stezce

Itálie se jako jediná z velkých evropských i světových ekonomik zapojí do čínského projektu Jeden pás, jedna cesta (anglicky One Belt, One Road, čínsky I-taj i-lu) známého jako Nová hedvábná stezka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Rychlý 28.3.2019 6:21

EU vyjedná s Čínou lepší

dohodu. To je z říše snů. Pan Jégl zahalený do tibetské vlajky sní o šumění oceánu na pláži a přitom má ruku v nočníku.

Čína je ekonomický gigant, co se nezakecá a EU má ekonomiku tzv. na háku. EU dává přednost své integrační ideologii a ekonomiku kvůli tomu i klidně potopí. Čína prostě jede i s tím svým zajeb.. komunistickým vedením, a Itálie možná jen dříve pochopila nevyhnutelné.

EU vyjedná s Čínou lepší podmínky, taková blbost. Ani USA, a to je větší ekonomická váha, s Čínou nepohne.

M. Prokop 28.3.2019 8:39

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Když už vzpomínáte ten Tibet, tak Čína tam dělá něco podobného, jako by byli dělali Němci v Čechách (protektorátu), pokud by vyhráli válku. Možná se vám to líbí nebo vám to nevadí, mně se to nelíbí.

P. Harabaska 28.3.2019 9:06

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Ovšem jste v Tibetu byl a všechno tam viděl. Hnusní Číňani odstranili theokratické lidumily vládnoucí v Tibetu, kteří praktikovali otrokářství nejhoršího zrna. Jo, a ti odporní čínští komunisté taky donutili ty Tibeťany naučit se kálet na záchode a ne obsírat náhorní planinu kolem sebe.

M. Prokop 28.3.2019 10:20

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Vy jste zřejmě byl, v nějakém čínském rudém koutku.

P. Harabaska 28.3.2019 11:51

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

V Číně jsem byl jako zástupce významného strojírenského podniku několikrát, v Pekingu, Jinanu, Kantonu, Šanghaji. Během těch let jsem sledoval ten obrovský všeobecný rozmach, který skýtá šanci také našim podnikům dnes. Ovšem zatímco západoevropští politici hledají možnosti pro obchodní spolupráci u nás političtí debilové jen kalí vodu a předhánějí se v pitomostech a provokacích. Věří, je za to někdo pochválí, ovšem každý se na ně jen vykálí, protože na podvraťáky se jen dává pozor, aby nepochcali nohavici. V bance se totiž počítají jenom došlé a odcházející platby. A na pochybné principy tzv. sluníčkářů se*e pes.

M. Prokop 28.3.2019 13:46

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Ekonomický rozmach tam je, to jsem nikdy nepopíral. Což ovšem nijak neomlouvá jejich imperiální výboje.

Zatím Číňani serou i na naše vlezdoprdelisty, třeba na Zemana.

P. Harabaska 28.3.2019 17:37

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Především ale se*ou na ratlíky, kteří se jen třesou, aby při zaslechnutí slova Čína, čínský vytlačili smrduté hovínko.

V. Novák 28.3.2019 14:23

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Ono stačí si přečíst nějaké cestopisy z doby předčínské - a pokud možno i před Younghusbandovou "expedicí" nebo "misí", jak tu invazi Britové rádi nazývají.

Mohu dodat odkazy.

Tedy pokud by vám to nenarušilo vaše Pevné Přesvědčení, to si nemůži vzít na svědomí...

K. Salajka 28.3.2019 11:32

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Vláda mnichů v Tibetu měla své stinné stránky ale zvůle a násilí Číňanů jsou doložené statisticky a obrazově.

V. Novák 28.3.2019 14:26

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Zvůle a násilí tibetských mnichů je doložena taky, ne ovšem statisticky - ve středověkém Tibetu (to jest tak do poloviny 20. století) se statistiky nevedly.

K. Salajka 28.3.2019 15:21

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Tibet byl samostatný nezávislý stát. Vpád Číny byl totéž jako německá okupace a pak sovětská okupace u nás. Jen při tom povraždili asi čtvrtinu lidí, kolik Němci pořešili za války u nás.

V. Novák 28.3.2019 16:10

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Nebyl.

K. Salajka 28.3.2019 16:32

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Protože nebyl, uzavřeli Číňané v roce 1951 dohodu "o mírovém osvobození Tibetu" Tibeťané si dohodu přečíst směli, podepsat ji museli. Napřed totiž povraždila čínská armáda tisíce Tibeťanů. Nejvíc mi to připomíná jak nás Rusové osvobodili od kontrarevoluce.

V. Novák 28.3.2019 16:57

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Tibet byl po staletí podřízen Číně, nejpozději od 6. dalajlámy schvalovali "převtělence" (nejen dalajlamu) v Číně, ve Lhase vládli dva čínští ambani, atd...

Tibet se odtrhl v době, kdy v Číně pobíhala revoluce, válka s Japonci a občanská válka. Že je Tibet součástí Číny, nepochybují ani politici na Tajwanu - stejně jako Ujgurská oblast. A přibírají k tomu samozřejmě i Vnější Mongolsko - tedy Mongolskou republiku.

Co kdybyste sei přečetl něco o poměrech v Tibetu v dobách předčínských? Knih je dost a nejsou všechny tak tendenční, jako "Historie Tibetu" z LN, napsaná tajemníkem dalajlámy.

K. Salajka 28.3.2019 17:23

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Proč by Číňan měl podporovat nezávislost Tibetu, jen proto, že žije na Tchj- wanu ? Četl jsem, že Navalnyj taky hodnotí zabrání Krymu jako dobrý nápad.

Když jsem tak googlil po internetu- porážka Číny, britský protektorát konec mandžuské dynastie, v 50. letech pak definitivní konec nezávislosti. Přesto si myslím, že Tibet patří Tibeťanům protože jsou původní obyvatelé. Na svém území mají mít právo mluvit svou řečí a dodržovat svoje zvyky. To jim Číňané berou, což je vidět z toho jak běsní nad vlajkou Tibetu.

Dneska upřou vlastní zem Tibeťanům a zítra Čechům, protože jsme patřili pod Rakousko.

Jádro problému je v tom, že" k rozšíření národního vědomí a nacionalismu došlo až s přechodem od agrární k průmyslové společnosti a velkou roli přitom hrálo institucionalizované vzdělávání (Gellner).

V. Novák 28.3.2019 18:17

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Samozřejmě jim nikdo nebere možnost mluvit svou řečí a dodržovat své zvyky, klidně se mohou plazit kolem Potály a kroutit mlýnky. Dokonce se to líbí, protože to přitahuje turisty. A ti přinášejí peníze.

No - a Číňani obchodují, provozují občerstvení, prodávají suvenýry - a taky vybudovali vlakovou trať, po níž se ti turisti do Tibetu dostanou, aniž by se museli půl roku a víc natřásat na jacích...

Ovšem pokud chce Tibetan vyšší vzdělání - tak halt musí do nějakého většího města a na čínskou vysokou. Techniku mu nikdo tibetsky vykládat nebude.

K. Salajka 28.3.2019 21:50

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Můžou mluvit svojí řečí kdy chtějí, asi jako křesťané mohou v muslimských zemích provozovat své náboženství.

R. Langer 28.3.2019 11:40

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Ano, tahle čínská bolševická agitka je tak dokonalá, že se z ní každý komouš může zvencnout. :-D

V. Novák 28.3.2019 14:43

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

No jistě - cestovatelé po Tibetu jako Alexandra David-Neelová, Huc a Cabet, Desideri nebo G.C.Cybikov byli čínsko bolševičtí agitátoři - že?

Halt co se nelíbí - to pro vás neexistuje!

Z. Rychlý 28.3.2019 11:08

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Jémine, mě se nelíbí věcí! Ovšem nebrat realitu na vědomí a dělat ramena moudré není. A Čína není až tak komunistická, jako konfuciánská. Tuhle ideologii má pod kůží většina Číňanů a proto se od paušálního antičínského běsnění odtahuji.

Zdejší protičínské tažení není ničím jiným, než lezením do zadku jakési západní vrchnosti, která cosi veřejně hlásá, ale ve skutečnosti činí něco úplně opačného. Nám zůstane nasazená psí hlava. Podobně je to s Ruskem, plná huba embarga a potichu stavíme Nord Stream 2. Opustíme zavedený trh a ejhle, naši spojenci nás potichu nahradí.

V. Novák 28.3.2019 14:31

Re: EU vyjedná s Čínou lepší

Žvaníte.

Němci nás nechtěli přečíslit, ale vystěhovat kamsi na Východ, některé do Auschwitzu, z vhodných a poslušných udělat otroky nad otroky.

Čína Tibeťany někam vyhání? Ne - prostě se tam stěuují Chanové a ač nemají takové výhody jako přslušníci menšin (na ty se nikdy nevztahovala politika jednoho dítěte, třeba, zato dostávají dotace na rozjezd podnikání), vyhrávají ekonomicky. Tibetan vždycky nejradši točili "mlýnky" a podnikat neuměli nikdy.

K. Nový 28.3.2019 6:13

Obchod

Vagóny i lodě mohou náklad vozit oběma směry.

Teď jen být schopen je naplnit, něčím, co si Číňané rádi koupí.

E. Pawlica 28.3.2019 7:35

Re: Obchod

... co si Číňané rádi za pár babek koupí, okopírují a draze prodají zpět.

R. Langer 28.3.2019 8:01

Re: Obchod

Draze? To bych neřekl. To bych si od nich totiž nic nekoupil.

J. Lepka 28.3.2019 12:52

Re: Obchod

Už se začíná v Evropě i Amerikách rozšiřovat názor o přesunutí produkce zase zpátky domů, kvalita, zpracování a tak, ale hlavně už čínská pracovní síla není tak levná jako byla. Navíc tlak samotných Číňanů na mzdové ohodnocení stále roste, k tomu rostoucí náklady na tzv. vnitřní bezpečnost, v podstatě rozklad bolševiky řízené společnosti ve zrychlené verzi. A jak to dopadne? Pámbuví, můžeme doufat, že ta válka bude jen občanská a lokální.