25.5.2020 | Svátek má Viola


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 57, poslední: 26.11. 2010 23:53, přehled diskusí

P. Vandas 26.11.2010 15:03

Re: Myslím, pane profesore, že se mýlíte !

 Nikoli, to bych si ani nepřál, vylučovat Vás z diskuze, avšak pomějte, že nadpis příspěvku byl, "Myslím pane profesore, že se mýlíte!" Pouze jsem se pozastavil nad zjevným faktem, že jste se cítil osloven.

S. Ševeček 26.11.2010 15:59

Re: Myslím, pane profesore, že se mýlíte !

Cítil jsem se osloven, vážený pane Vandasi, poznámkou pana Janyšky.

(promiňte mi při Vašem vzdělání)

P. Vandas 26.11.2010 20:30

Re: Myslím, pane profesore, že se mýlíte !

 Nuže, polopatě. Pane Ševečku, Vy jste nepochopil, že pan Janyška, ve své lakonické glose oslovil přímo autoritu nejvyšší? Pan Janyška setře, dobře mířenou poznámkou pana prezidenta a pan prezident se nad svými omyly hluboce zamyslí, a Vy se do toho motáte.

J. Kanioková 26.11.2010 12:27

Naprosto perfektní rozbor !

26.11.2010 12:33

Re: Naprosto perfektní rozbor !

Zajisté jde pouze o první část rozsáhlejšího rozboru, nedočetl jsem se tam totiž, kolik konkrétně (např. v procentech k HDP) vyděláváme na tom, že narozdíl od Slováků euro nemáme. Na vědecky doložené a jasně vyčíslené hodnoty takové analýzy se těším, jsem v pokušení napsat, že se přímo nemohu dočkat.

J. Matuška 26.11.2010 11:19

Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

P. Vandas 26.11.2010 11:43

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

 Příjem!  Pracuji a nemohu se věnovat bohulibé diskuzi na NP.

M. Martinovská 26.11.2010 11:46

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

Co když by výhody ze zjednodušení plateb a výhody ze zjednodušení obchodu a exportu vyvážily nevýhody způsobené nemožností měnit kurs?

Jsme malá ekonomika závislá na obchodu s Německem. Budeme-li malá ekonomika obklopená Eurem, držící si svou českou korunu.... nebude to špatně?

M. Martinovská 26.11.2010 11:47

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

Pane Vandasi, zdravím a díky za odkaz na zajímavý článek o Husovi. Večer se sem ještě vrátím, hezký den.

P. Vandas 26.11.2010 21:16

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

 Tak, kde jste?

P. Vandas 26.11.2010 21:17

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

Mne tu mydlej, a pomoc žádná.

J. Matuška 26.11.2010 13:04

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

Prezident navrhuje, aby se vláda pokusila vyjednat tzv. opt-out. Vznikla by tím možnost a ne povinnost vstoupit do eurozóny a to v případě, že by to pro nás bylo výhodné... Klaus nikdy neřekl, že euro nikdy! Vláda se samaozřejmě o nic snažit nebude. Nebude kazit už tak pošramocené renomé eura. Banky se ooprávněně bojí "run na banku"...

Dopadne to stejně jako s Klausovým návrhem zákona o dodržování vyrovnaného SR... Taky po letech zjišťujeme, že měl pravdu. Prezident snad ve všem uvažuje jako šachista, tedy promýšlí několik tahů dopředu...

J. Tachovský 26.11.2010 13:49

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

Napada me k tomu prirovnani - vyhoda novych bot nemuze byt vyvazena tim, ze vam svazou nohy.

26.11.2010 12:09

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

Můžete vysvětlit co bylo dřív, zda eurohujer nebo eurofob?

J. Matuška 26.11.2010 13:09

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

Už také padl návrh změnit eurohujery na eurotupouny. Ale já se vždycky zapomenu. Podle manifestu Svoboda a suverenita - Hnutí Myslících, jsem měl použít v otázce JINAK myslící...

26.11.2010 13:12

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

Mám tomu rozumět tak, že Vy jste dokonce organizován?

J. Matuška 26.11.2010 13:35

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

Pane Čepku, uděláte mi radost, přečtětě si ten FIKTIVNÍ manifest na NP-nezávislá diskuse... Ano, já jsem členem HNUTÍ MYSLÍCÍCH...

26.11.2010 14:34

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

Přečetl jsem, neoslovilo mne. Úvahy o ztrátě suverenity v době, kdy velké nadnárodní společnosti pracují s kapitálem srovnatelným s HDP ČR považuji za odtržené od reality. Zajímalo by mě, jestli pro les nevidíte stromy, tj. jestli vám všechny možné i nemožné bruselské byrokratické pitomosti nezakrývají prostou skutečnost, že u nás se jim daří mnohém lépe a dorůstají ještě obludnějších rozměrů.

J. Matuška 26.11.2010 14:57

Re: Eurohujeři, žádná reakce, připomínka?

Pane Čepku, ten můj výtvor, to je nevýznamná glosa. Četl jste Znečištěný pramen od Johna Laughlanda? Před několika dny jsem si tu knihu opět vypůjčil v knihovně. Tak tam najdete i cosi o Evropské ideologii /Demokracii zastínil ekonomismus, Suverenita, právní osoba a právo vládnout, Subsidiarita, Suverenita a Evropská unie, Suverenita a vnější svět, Suverenita a podstata práva, Suverenita, demokracie a společné dobro, Věk sofistů a kalkulátorů, Podivná aliance liberálů a socialistů/. Zajímavá kapitolka má název: Globalismus: starý komunistický sen... To, že cestování europoslanců z Bruselu do Štrasburku stojí miliony, mě štve, ale takové argumenty nejsou po mě ty nejpodstatnější. Vy jste JINAK myslící, máte jiné vidění světa...

J. Dobrý 26.11.2010 10:12

bohuzel ...

.... je to pravda.

A problem je daleko hlubsi. Politici ve jmenu politickych cilu nebo v zajmu sveho znovuzvoleni delaji rozhodnuti ktere jsou v rozporu se soucasnym poznanim sveta.

Sice mam nejake vyhrady proti soucasnym ekonomickym teoriim (napriklad zduvodneni skodlivosti deflace, nebo tlaky na nesmyslnou duchodovou reformou navic pohrbenou fiskalni politikou) Presto by mel byt zatracene dobry duvod delat rozhodnuti, ktera jsou s touto teorii v rozporu.

Ale soucasni "new age" politikove nemaji problem ignorovat ani daleko lepe proverene fizykalni zakony. Tohle je jen dusledek.

Š. Hašek 26.11.2010 9:36

Euro

nemá budoucnost.

Samozřejmě, že také možno říci, že ji má. Ale to již bude Evropa v situaci byrokratického, ekonomicky takřka neschopného molocha a vně tohoto molocha se budou Euru smáti.

Podobně jako se svět smál měnám RVHP.

K. Kužel 26.11.2010 9:29

Poznámka drzého laika

Euro má budoucnost velmi pěknou, neboť se nachází v takzvaném požehnaném stavu, jak se říkalo za dob minulých. Alespoň podle zpráv z jara letošního roku se chystá porodit, a to buď statného chlapíka - SuperEuro, nebo čilou holčičku - DEM2, blíže viz

http://byznys.lidovky.cz/vznikne-supereuro-chysta-se-nova-mena-ukazneneho-severu-pe5-/firmy-trhy.asp?c=A100621_100110_firmy-trhy_nev

Ale není vyloučeno, že se jedná o těhotenství hysterické.

http://karelkuzel.blog.idnes.cz

T. Kočí 26.11.2010 9:01

Euro má budoucnost....

Je to logicky napsáno a bohužel to asi bude pravda.U Kluse obvyklý jev.

26.11.2010 9:41

Re: Euro má budoucnost....

A ptejme se, zda a má budoucnost evropská civilizace. Nepochybně také ano a vše nasvědčuje tomu, že rozhodně také ne růžovou.

Proč vypadají naše vyhlídky chmurně? Může za to snad euro anebo může za to projekt Evropské unie? Jaké by byly perspektivy Evropy bez procesu její integrace? Možnosti jsou snad jen dvě: a) zakonzervování stavu v jednom konkrétním časovem bode b) desintegrace. Je nějaká jiná možnost v globalizovaném světě? Prokud ano, rád bych ji znal.

Mnohem větší problém než náklady na udržení eura vidím v tom, že evropané uchlácholeni desetiletími blahobytu zlenivěli a začala jim smrdět práce. Máme nezaměstnanost, ale řešíme ji dovozem dělníků ze zemí, které jsou chudší než my. Jak tento problém vyřeší ona příslovečná neviditelná ruka trhu?

A ještě jedna řečnická otázka na závěr, který zazněla nedávno v jednom článku. Jestliže padne euro, o kolik dní ho přežije česká koruna?

T. Hudeček 26.11.2010 11:24

Re: Euro má budoucnost....

Pokusím se vyjádřit svoji představu možného vývoje na základě Vašeho příspěvku (jako předmět k diskuzi, nikoliv jako "tu velkou pravdu"):

Bez integračního procesu může Evropa fungovat jako obchodní unie, čili prostor, kde bude (nejen) ekonomicky výhodná spolupráce a podmínky této spolupráce se budouo řešit společnými silami (standardizace, ulehčení od administrativy, bezcelní obchod). K tomu není nutmé mít společnou měnu, nicméně něco jako nadnárodní měnový standard by nebyl k zahození (ovšem jednalo by se opět o experiment s nejasnými důsledky). Cesta k tomuto scénáři je ovšem trnitá a vede před desintegraci současné eurozóny nebo spíše i EU. Proto předpokládám cestu druhou a to politicky vynucenou integraci a následný velice bolestivý krach (v řádu desítek let?).

Zlenivění evropanů je dáno i silně nastavenými sociálními standardy, protože ty v podstatě podporují myšlenku "pokud nemáš práci dle svého gus¨ta nepracuj, stát se o tebe postará". Neviditelná ruka trhu by tento problém vyřešila, pokud by se jí dal prostor ke konání. V současných podmínkách je příliš svázána sociálním zajištěním. Navíc je pravděpodobné, že s prostorem pro "ruku trhu"  by vznikl i prostor pro "sociální bouře". Je to totiž příležitost pro zviditelnění mafiánských odborářů, kterou si nenechají újít.

A na závěr bych si dovolil spekulaci na téma řečnické otázky ;-). Pokud padne € bude mít Kč velice těžkou pozici, protože úprk investorů od € bude pravděpodobně k měnaám, které nejsou s € příliš svázány. V naší situaci, kdy hlavním odběratelem ekonomiky je Německo, by vyřešení problému tohoto našeho západního souseda znamenalo i podporu pro Kč.  Takže výsledek by byl nejistý, ale hlavně velice vázaný na tom, jak se vypořádá se zánikem € Německo (spekulace o tom, že se už tiskonou nové marky ponechávám stranou).

26.11.2010 12:08

Re: Euro má budoucnost....

Jedna poznámka k té neviditelné ruce trhu. Já si myslím, že v tomto konkrétním případě zafunguje a dá nám všem evropanům za naši zpovykanost přes čenich.

J. Kanioková 26.11.2010 12:54

Souhlas, pane Hudečku,

obchodní unie už byla, bylo to EHS, i když už i ono zvádělo různé kvóty a regulace, což jsou prvky, které vždycky křiví trh a znevěrohodňují výsledky. Ale pro mě je tohle nejsmysluplnější cesta, sice zpět, ale k zreálnění a funkčnosti. Ekonomika nutně musí mít možnost pružně a okamžitě reagovat na výkyvy, což centrálně "řízená" nikdy nedokáže. Naše ekon. závislost na Německu.... kéž by tam převládl zdravý rozum...

No a co dodat k sociálním standardům, bohužel, demografický vývoj je neúprosný a čím dál nákladnější, takže se musí radikálně změnit. Žádné stávky na tom nic nezmění, prostě žilo se nad možnosti a teď se musí začít splácet.  V celé Evropě