6.8.2021 | Svátek má Oldřiška


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Emisní povolenky nemají být jako bitcoin

Ceny emisních povolenek v posledních měsících raketově rostou. Ohrožuje to evropský průmysl a v řadě států včetně České republiky i energetiku. Ceny přitom táhnou nahoru finanční spekulanti. To je z podstaty špatně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Stehlik 24.5.2021 14:46

je to klasické využití tržních principu . Pokuď určím, že povolenky si musí každý koupit (kdo chce topit nebo něco vyrábět) , tak logicky z toho je jakoby daň . Tím že pak deklaruji že budu omezovat jejich množství , tak automaticky všichni dojdou k logické uváze že ceny porostou . V prostředí nízkých uroku je tedy povolenka jednoznačně vydělečný byznys. ;-)

Stejné principy jsou všude . Třeba u nás u nemovitostí , tam je regulátorem obec . Obec je placena podle množství lidí . Má tedy logicky zájem nacpat co nejvíce lidí do nejmenšího prostoru . Majitelé nemovitostí (což jsou také konšelé) , tak mají též zájem na rustu ceny . A nejlépe roste cena pokuď je na trhu nedostatek . Tudíž u nás se moc nestaví a automaticky lidé spekulují (0,5 milionu prázdných nemovitostí) . Je to tedy klasický koncept drahoty - omezování spotřeby. Samozřejmě na drahotu doplácí nejchudší . Bohatí si dopřejí luxusu.

D. Bowman 24.5.2021 15:17

Na befelech konšelů a byrokratů není doslova nic tržního. Cena se nehýbe pomocí přirozené tj. dobrovolné nabídky a poptávky ale na základě úředního rozhodnutí, které nenese možné (časté) negativní následky a tak na negativa nereaguje.

Až je z toho pr-ser obřích rozměrů. Darahota se pomocí Katedrály (novináři a akademici) svede na Trh, Kapitalismus a vymyslí se opatření, které zavede ještě víc socialismu tj. moci pro ty konšele.

J. Stehlik 24.5.2021 15:40

Trh je vždy otázka prodávajícího a kupujícího . Cena je samozřejmě ovlivněna podminkami a regulacemi . Pokuď konšelé rozhodnou že dají licenci jen jedné pekárně od které pak budou dostávat poplatky , tak samozřejmě majitel pekárny bude spokojen , konšelé též (příjmy) , jen kupující budou fnukat že je draho . Trh určil že bud máte na chleba nebo si jděte upéci sám ;-).

To je princip našeho nemovitostního trhu a také povolenek . Američané třeba si u nemovitostí určily , že obec je financována z hodnoty (0 -3%) nemovitosti. Daň samozřejmě určují obyvatelé obce. Výsledkem je pruměrná podlahová plocha 220m2 . Co nepotřebujete , to pronajmete nebo prodáte a naopak obec privatizuje vše na okresku - převis nabídky . A paradoxně usa jsou na vrcholu žebříčku dostupnosti bydlení i když je ta daň nejvíce nenáviděnou . Lidé prostě mají tendenci křečkovat (sám vlastním bez využití více nemovitostí) .

Emisní povolenky jsou koncepčně nastaveny na vzácné zboží , jehož hodnota jen poroste a výsledkem bude totální drahota a likvidace fosilu . Zda to pomuže zastavení klimatické změny dost pochybuji . Ale politici budou mít velkou páku nad ekonomikou.

L. Novák 24.5.2021 16:30

Povolenky jsou jen výplod zelených gaunerů, který nic užitečného nepřinese. Je to jen způsob, jak si někteří namastí kapsy (viz třeba Elon Musk a jeho slavná Tesla.) na úkor občanů.

J. Stehlik 24.5.2021 19:24

Vystižné R^