21.5.2024 | Svátek má Monika


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Ekonomická svoboda v Číně

Jedním ze způsobů porovnání dvou zemí je srovnání svobody, které si mohou užít jejich občané. Ve světě existují dva hlavní žebříčky ekonomické svobody. Dnes se budeme zabývat jedním z nich, který každoročně vydávají Heritage Foundation a Wall Street Journal a jmenuje se Index of Economic Freedom. Na zoubek se podíváme srovnání Evropské unie a Čínské lidové republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Fiala 28.9.2011 18:02

Míra ekonomických svobod a výkon ekonomik

"Tvrdím, že je akademicky nepoctivé brát Čínu za jednolitý stát a přidělovat celé republice pouze jedinou hodnotu, zatímco Evropskou unii stále bereme za 27 nezávislých států – a to i přesto, že má prezidenta, diplomatickou službu, společnou měnu, společné hranice a nárokuje si místo v OSN.""

Pokud platí porovnávání států a unií dle GDP, pak se podívejte na The World Fact Book na portálu CIA, kde jsou všechny státy EU uvedeny jednotlivě, ale také sečteny jako celek!!!

Asi z velkým údivem zjistíte, že EU má již 4 roky vyšší GDP nežli USA. Možná si následně vysvětlíte mediální humbuky o krizi EU a krizi Euro. V konkurenčním boji na globálních trzích vadí EU nejvíce unii USA i unii Rusko, kupodivu nevadíme Číně a děláme společně obrovské obchody a měříme je i tím Eurem, proti kterému Číňané nic nemají, spíše kritizují US dollar, a rubl nezmiňují.

GDP v r.2010 v USA a EU bylo na hodnotě 15, GDP v Rusku bylo 2,7 a v Číně bylo GDP na hodnotě 10, a Japonci měli GDP na hodnotě 4.

K. Janyška 28.9.2011 9:22

Zločin se zločinem srovnávat, autore, je cynické... Dzp.

K. Kužel 28.9.2011 6:14

Možná je i jiné vysvětlení

autorova paradoxu: velké administrativní překážky čínských úřadů a na druhé straně nesmírná hustota malých podniků. To by mohlo svědčit o obrovské houževnatosti čínských lidiček, o jejich schopnosti a odhodlání překonávat překážky. Možná je to v jejich morálce formované po tisíciletí. Jestli časem úřední regulace poleví, mohlo by čínské hospodářství udělat další velký skok.