25.10.2020 | Svátek má Beáta


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Dotovaný „úspěch“ roku 2015

Uplynuly jen dva týdny od konce roku 2015 a stránky novin plní zprávy o tom, že šlo o rok mimořádně úspěšný. Minimálně pro ekonomiku České republiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Holcman 21.1.2016 15:15

:-) Každý Smetka, machr na prachy

http://zpravy.idnes.cz/smetka-nebude-podminecne-propusten-rozhodl-soud-f6h-/domaci.aspx?c=A150902_160158_domaci_ane

....Zatímco starej Smetka, odsouzený mega-podvodník a tunelář(taky machr na"dotace"), zůstal po právu sedět za mřížema, tak mladej Smetka, od SSO(Svobodní) místopředseda, tady machýrek na HDP a dotace, se mohutně vykecává a hraje si na vysokou politiku. Klausovský předvoj, mladík Smetka a trochu starší Mach, v roce 2009 spoluzaložili účelově stranu. Odkud odevšad do ní tečou finance, se můžeme jen domýšlet. Oba mládežníci jsou čísla. Mladý Mach byl taky rádcem kmotra Klause a následně v jeho CEPu rychle dostal flek ředitele, ve státním MERO ho pak ještě roky platili v dozorčí radě. Od 2014, co je v EU poslancem, začal si Mach vydržovat 14 placených asistentů, včetně souputníka Smetky. Dnes už jich má pouze 9 ks, ale kámoše, odborníka na dotace Smetku, nepustil.(tým Petra Macha-viz níže)

http://www.europarl.europa.eu/meps/cs/84175/PETR_MACH_home.html

Určitě si už echt funkcionář změnil trochu vizáž, aby líp s partou zapadl, až vypuknou v ČR další volby. :-)

Holcman 21.1.2016 15:56

Re: :-) Každý Smetka, machr na prachy

:-)) Finanční svět Smetků v obrazech:

Starej druhým bral ve velkým a nedanil...

http://img.cz.prg.cmestatic.com/media/images/440x248/Feb2012/948060.jpg

Mladej zas o daních se rád vykecává (asi na to má)...

https://www.flickr.com/photos/78438726@N08/7573897894

Z. Švrček 20.1.2016 11:35

Dobré

K. Janyška 20.1.2016 10:09

Nemá, to je jasné !!! Je dán náhodami, tím co říkáte a

také dobrou prací Nečasovy vlády... Dzp.

J. Chaloupka 20.1.2016 9:56

To, že dotace škodí, o tom žádná, ale myslíte si, že

by se Kalousek nechlubil stejně jako Sobotka s Babišem? Naopak, chlubil by se ještě víc.

K. Frauknecht 20.1.2016 9:54

Článek je super!

Stejně tak nosná myšlenka: dotace = pokřivené všechno!

Nejen obchodní prostředí (trh), ale i mezilidské vztahy (proč někdo dostane a druhý ne?) i samotný člověčí charakter (korupce a její následky - Ištván, závist, udávání....).

K. Pavlik 20.1.2016 1:20

Mnoho problemu v clanku -takze napriklad dotace

Mnoho problemu v clanku takze budu diskutovat jen jeden.

Pristani americanu na Mesici byl nepredstavitelne dotovany projekt (Kenedy nedelal prakticky nic jineho nez podepisoval ucty)- to by se asi autor kriticky vyradil. No ale byla to tez nejlepsi investice kterou zatim USA mela - a to je dnes zcela neoddisktovatelny fakt.

Dotace byly i pred EU. Prectete si napriklad knihu Astonova dedecka proc major Nedobyl spachal sebevrazdu. Takze dotace nejsou vynalezem EU - pouzivaji se (pouzivaly a budou pouzivat) vsude na svete tu s mensim tu s vetsim uspechem.

P. Scheck 20.1.2016 1:54

Re: Mnoho problemu v clanku -takze napriklad dotace

Já bych navázal (nevím, zda s dovolením pana Pavlíka) na jeho slova. Pane Smetko. Před EU tu žádná EU nebyla a můžu vás uklidnit, jednou také (v nynější podobě) skončí. Otázkou je kdy, a jak se v průběhu k tomu postavíme. Problém vaší strany je v tom, že nedokáže být objektivní. Konečně už samotný název strany tomu napovídá.

L. Novák 20.1.2016 2:13

Re: Mnoho problemu v clanku -takze napriklad dotace

Let na měsíc a kosmický program byl součástí vojenského vývoje v době vrcholící studené války (v USA i v Rusku).

Nakonec byl jako velmi drahý zastaven... To rozhodně nebyla "normální investice", která by obstála před běžným hodnocením nákladů a výnosů. Tím nechci říct, že to nebyl dobrý počin. Ale že by to byla nejlepší investice USA?

K. Pavlik 20.1.2016 3:17

Re: Mnoho problemu v clanku -takze napriklad dotace

Znate lepsi dotovanou investici USA?

L. Novák 20.1.2016 12:54

Re: Mnoho problemu v clanku -takze napriklad dotace

Nevím, jestli let na Měsíc lze poměřovat klasickými metodami. Z pohledu snahy porazit Rusko (SSSR) ideologicky i v očích občanů hospodářskou výkonností, to nepochybně byla "dobrá investice". Politicky.

Z pohledu kroku vpřed pro kosmický výzkum rozhodně také. Ale vývoj nakonec ukázal, že výzkum blízkého i vzdáleného okolí Země je mnohem efektivnější, tedy ekonomicky výhodnější s pomocí robotů, než lety s lidskou posádkou. A toto ekonomické kritérium platí dodnes.

P. Scheck 20.1.2016 0:45

Jenom technická připomínka

Vy znáte, pane Smetko, nějakou cykloztezku odnikud nikam? Já jsem jich viděl několik a za slušného počasí tam vždy vidím docela hodně zájemců (sám je rád využívám). Každý se tam rád, byť mírnou oklikou vyhne začouzené silnici. Pokud nějakou takovou uvedete, rád se na ni příjdu podívat. V takové obci by museli mít opravdu starostu idiota.

L. Novák 20.1.2016 2:04

Re: Jenom technická připomínka

Přijeďte se podívat do Brna, do centra města... Za drahé peníze značené pruhy pro cyklisty, barevné asfaltové plochy na křižovatkách s intenzívním provozem aut, kde cyklisti raději ani nejezdí (po chodnících ano), protože je tam nebezpečno. Vše vybudované za primátora Onderky (ČSSD), kterého pomáhala držet u moci místní ODS. Muselo to stát obrovské peníze, a je to k ničemu. Na Starém Brně to samé. Navíc - jen co ten barevný asfalt nanesli, zakrátko zase silnici rozkopali...

Nebo třeba plynové autobusy IVECO, dotované EU (v Ostravě podobně, v ČR to byly miliardy...). Namontovali do nich ty nejšílnější plastové sedačky, které vůbec nesplňují základní ergonomické požadavky. Ale prý zase mají certifikát EU... Horší sedačky v autobusech jsem ve svém životě neviděl, laminátové totalitní "prdelky" montované do tramvají (T3 ?) byly perfektní ergonomicky a zřejmě i hygienicky. Naprostý Absurdistán...

P. Scheck 20.1.2016 2:34

Re: Jenom technická připomínka

Zcela vám, pane Nováku, věřím. Jen si nejsem jist, zda vaše výtky jdou správným směrem. Vím, že zde jde také o chuť věci pochopit. A také vím, že u nás je tendence mít jasného nepřítele. Mnozí parchanti s tím počítají. Tedy prosím, chcete-li, za všechno může EU...

L. Novák 20.1.2016 13:05

Re: Jenom technická připomínka

Ale to ne, ona ta EU jenom poskytuje podmínky, za nichž je možno dotace čerpat. A když tím nutí ty, co dotace využívají, volit jenom řešení přípustné podle předem stanovených norem, a volba je tedy jen mezi dvěma v EU certifikovanými plastovými sedačkami pro autobusy MHD, špatnou a tou ještě horší, pak to nemůže fungovat jinak, než jsme svědky.

Zbyrokratizovaná EU prosazující socialistické principy (dotace a jejich rozdělování a pravidla využití) tento systém přímo vnucuje. A to je špatně.

Z. Lapil 20.1.2016 9:54

Re: Jenom technická připomínka

V Praze (nevím, jestli jinde) jsou kilometry a kilometry silnic (spíš desítky kilometrů; přeci jen auto v Praze je docela koule na noze, tak ji znám spíš z tramvaje) pomalované "cyklistickými" pruhy. Řidičsky to snad ani nic neznamená, cyklistu jsem tam neviděl jediného (zase: zdaleka nejsem pořád všude a nějaký ten nadšenec nebo poslíček se určitě najde), jsou to prostě jen čáry a piktogramy na asfaltu. Občas prostě končí a zase začínají. Určitě žádné miliardy, ale ty peníze bych stejně chtěl mít.

Kdo není místní, nechť se podívá: Koněvova. Nebo Černokostelecká, ta vypadá vlastně i dobře. (Google mapy: Praha, ale přinejmenším Černokostelecká je dobře patrná na letecké verzy mapy.cz)

Za zvlášť vypečené mám, že cyklopruh je mezi parkujícími a jedoucími auty; když už se tam ty čáry malovaly, tak bych cyklisty vedl bezpečněji podél chodníku neboli odděleně od běžného provozu. Jenže to by se nejspíš ukázalo, že silnice není dost široká a ty cyklopruhy jsou technicky a bezpečnostně absolutně k ničemu.