31.3.2020 | Svátek má KvidoDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKONOMIKA: Dotace, dotace, dotaceŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 27, poslední: 29.6.2016 21:22, přehled diskusí

Souhlas:
Autor: J. Jurax Datum: 29.6.2016 21:22

Nikdy nic na tomto světě není zadarmo. A eurodotace nejsou zadarmo tuplem.

Vidím dotace jako prostředek:
Autor: B. Rameš Datum: 29.6.2016 11:15

vedení EU, jak udržovat svoji moc a prosazovat svoji vůli. Minulé totality měly v sobě prvek výlučnosti a nadřazenosti "vyvolené" skupiny jedinců nad ostatními (komunisté, resp. lidé se správným třídním původem, byli nadřazeni ostatním, árijci byli povoláni vládnout etc.) a tím se příslušná, byť zcela samozvaná, elita legitimizovala jako vládnoucí vrstva. EU podobný ideologický základ nemá (na nějaké evropské občanství každý kašle), zvolila tedy metodu rovněž osvědčenou, tedy cukru a biče. Bohatým sugeruje morální povinnost pomáhat chudším a chudším dává peníze, pokud plní její vůli. Oni ani bohatí nepřijdou tak zkrátka, ti chudší pro ně budou dělat za polovinu a ještě kupovat jejich zboží. Je to krásně vymyšleno - EU sebere všem peníze (bohatým víc), ukrojí si pro svoje (nemalé) potřeby a zbytek rozdá chudším s podmínkami, že budou hodní. Dopady jsou katastrofální - asi jako kdyby každému, kdo nechce pracovat, platil stát bydlení, auto a dovolenou na Mallorce, ovšem s tím, že musí být pěkně zticha a volit správně.

Oba pány:
Autor: F. Pavlis Datum: 28.6.2016 21:47

v europarlamentních lavicích lze pochopit.Ty platy jsou hvězdné na naše poměry. Panu Bartošovi jen překáží na hlavě ty dredy a intoší logika. Těžko s tím cokoli dělat. Je to prostě pluralita názorů, z nichž některé musí být logoicky hloupé. To ukáže až čas. Žel, mnozí tu už nebudou...

Co bylo cílem?:
Autor: J. Fleiszner Datum: 28.6.2016 11:59

Dostaneme víc než dáme - někoho okrádáme.

Dostaneme míň než dáme - někdo nás okrádá.

Dostaneme stejně jako dáme - nemá to smysl.

Jo a k čemu, že byl tento finanční transfér vlastně vytvořen? Co bylo cílem?

Re: Co bylo cílem?:
Autor: M. Vondráček Datum: 28.6.2016 16:02

Co třeba hypotéza o 4-té Velko - Německé říši ...

Re: Co bylo cílem?:
Autor: Š. Hašek Datum: 28.6.2016 16:56

Pánové, Vy dva to máte jistý!! A jste ještě k tomu rafinovaný. Bretschneider si píše!

Mohou za Vás, po dobu vaší nepřítomnosti, Vaše manželky vésti podnik???

Peníze z EU ? Korupční a :
Autor: K. Janyška Datum: 28.6.2016 9:45

podplácecí mašinerie... Dzp.

Re: Peníze z EU ? Korupční a :
Autor: Š. Hašek Datum: 28.6.2016 16:53

Stručně a jasně.

Vypadla vám kompéarativní výhoda a tím pádem:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 28.6.2016 9:37

jsou vaše vývody k prdu...

Re: Vypadla vám kompéarativní výhoda a tím pádem:
Autor: V. Karda Datum: 28.6.2016 9:45

066 ty máš vývod bokem.

Re: Vypadla vám kompéarativní výhoda a tím pádem:
Autor: E. Erat Datum: 28.6.2016 10:55

Z mozku, tedy spíše z bezmozku.

Re: Vypadla vám kompéarativní výhoda a tím pádem:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 28.6.2016 11:36

Kam se vám poděla inteligence?

Re: Vypadla vám kompéarativní výhoda a tím pádem:
Autor: I. Schlägel Datum: 28.6.2016 13:24

Nic ve zlém, ale při diskuzích s Vámi může inteligence mnohých zdejších diskutérů fungovat na poloviční výkon a ještě stále budou oproti Vám ve výrazném plusu.

Re: Vypadla vám kompéarativní výhoda a tím pádem:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 28.6.2016 15:25

Tak to jste se zařadil na stejnou úroveň Kardy a Erata :o)

Re: Vypadla vám kompéarativní výhoda a tím pádem:
Autor: J. Svoboda Datum: 29.6.2016 13:18

Pane Šimku, k prdu je ale všechno, co vy napíšete. Všichni mají právo takové nesmysly psát. Jen někteří jsou tak hloupí, že to právo využívají.

Re: Vypadla vám kompéarativní výhoda a tím pádem:
Autor: J. Svoboda Datum: 29.6.2016 13:23

Soudruhu Šimku, k prdu je všechno, co vy napíšete. Všichni máme právo, takovéto nesmysly psát. Jen někteří to však zneužívají.

...:
Autor: L. Florner Datum: 28.6.2016 8:57

Bod 1 je nesmysl. Jistá část legislativy by sice zbytečná být mohla, ale drtivá většina ne. Možná bychom rádi měli takovou legislativu, jakou by si přáli naši kapříci, ale pokud je tohle cílem Svobodných, pak doufám, že se nikdy nedostanou k pádlu tak blízko, aby s námi mohli zaplout do tak smrdutých zátočin, z jakých tenhle nápad vylezl.

Jinak ale souhlas. Dotace skutečně pokřivují trh a brání volné soutěži, pokud na dotace někdo dosáhne a jiný ne (nemůže, nechce, neumí). Dalo by se ale říct, že volné souteži brání třeba i povodně. Moje tiskárna si v klidu prosperuje, konkurenta vypláchne Vltava a na trhu vzniká deformace. Já se nakapsuju - můžu zdražit, protože poptávka převýší nabídku. Ošklivý stát ale přispěchá a vypláchutému vrazí nějakou povodňovou pomoc (dotaci). Mně ale nic nedal! (deformace se mi vrací jako bumerang a udeří mě do hlavy silou závisti). Navíc konkurent zase rozjede podnikání a moje cenová politika je v háji. Ach, svatý Václave (K.), kéž bych taky podnikal blíže Vltavě...

Unie neurčuje, na co dotace mají jít a na co ne. To určují dotační pravidla a ta si vyjednává stát a investoři je mají dodržovat, nebo se bez dotací obejít. Pokud chci zateplovat a nechci se zaobírat dotacemi, mám možnost a dokonce můžu i finančně ušetřit. Pokud bych se rozhodl pro dotace, mám naopak zajištěnu (protože musím dodržet) jistou úroveň prací a materiálů. Pokud ji neudržím (nebo si najmu diletanty a kašlu na dozor), můžu tisíckát spílat EU za dotace, ale pravdou je, že to bude jen výmluvné slípání, protože vina je na straně mojí nebo dodavatele. Pokud se při rekonstrukci školy zavážu, že ušetřím 20% nákladů za vytápění, na základě toho dostanu dotaci a pak ji musím vrátit, protože neušetřím, není to vina dotace, ale projektu nebo jeho provedení. Ale hodit to na jiné anonymní Oni, je daleko příjemnější (a někdo z toho dokonce umí vytřískat i politický kapitál).

Re: ...:
Autor: I. Schlägel Datum: 28.6.2016 13:26

Tak zejména Váš druhý odstavec je etalonem blbosti. Tohle by neslátalo ani dítě v 5. třídě ZŠ.

Re: ...:
Autor: M. Vondráček Datum: 28.6.2016 16:04

Hodně písmenek , ale trochu mi připomínáte našeho papouška pane Flomere. Hezky mluví, hezky vyslovuje , ale smysl to nedává :-)

pan Florner hezky perlí:
Autor: V. Mlich Datum: 28.6.2016 17:17

protože bez té správné legislativy bychon ani nepoznali, která okurka je ještě rovná a která již křivá, a proti povodním se odjakživa pojišťovalo. A u toho zateplení školy jde o to, že nepotřebujeme nikoho, kdo je od nás chytřejší, abychom mu dali své vydělané peníze, a on pak rozhodne, jestli je lepší za ně zateplovat, nebo si připlatit na topení, protože my na takovou úvahu nemáme deševní schopnosti. Všechno, co přes dotace dostaneme navíc, budou naše děti jednou muset vrátit. Ale věřím, že všechna ta čapí hnízda a polívkovy farmy jim budou stát za to, aby si taky utrhli od huby, když jsme to pro ně udělali i my.

Vyhodnocení cílů:
Autor: J. Pernica Datum: 28.6.2016 8:14

A to ještě autor nezmínil věc, které říkají vyhodnocení cílů dotace a pokud nejsou splněny, tak se dotace vrací. Jako např. dotace na výměnu oken a zateplení školy, kdy se nesplní stavený cíl ušetřit 20% energií, protože v ucpané budově se musí o to více větrat a nesplní se požadovaná kvóta. Takže dotace se vrací v plné výši, takže obci pak zůstanou jen dluhy, protože za zpětně odteplení se peníze nevrací. A takových projektů je spousty.

Další věc, kterou autor zmínil jen tak mimochodem jsou ony agentury, které se na dotacích živí - jejich provize za získání dotace se pohybuje mezi 15-20% z celkové částky dotace, další náklady, které plynou na západ, jsou úroky a poplatky z bankovních úvěru na realizaci dotovaných projektů - projekt je totiž proplacen zpětně až po realizaci. Dalším nákladem je zvýšený počet kulatých razítek a různých certifikátů dodavatele projektů a materiálu, které jsou nutné pro získání dotace.

Když jsem takto např. počítal náklady na nový kotel v rámci programu Zelená úsporám, tak je levnější si kotel koupit sám a vyjde to líp jak s dotací.

Re: Vyhodnocení cílů:
Autor: P. Lenc Datum: 28.6.2016 8:18

Ano.

Re: Vyhodnocení cílů:
Autor: J. Šimek 066 Datum: 28.6.2016 9:39

Jste trouba, který neví nic o rekuperaci a jen lže z prstu vycucanými čísly.

Re: Vyhodnocení cílů:
Autor: V. Karda Datum: 28.6.2016 9:42

066 ty musíš být obrovské komoušské hovado které si hraje na to že všemu rozumí.

Re: Vyhodnocení cílů:
Autor: P. Lenc Datum: 28.6.2016 10:05

No odtoho je právě komoušem.

Proč se nezapočítávají cla?:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 28.6.2016 3:43

Při těchto výpočtech se vždy zapomínají započítávat například cla, která byla příjmem ČR a nyní jsou příjmem EU.

A nezapočítávají se ani škody, vznikající z toho, že cla nestanovujeme my, ale někdo jiný tak, aby to vyhovovalo jeho cílům a ne naším cílům.

A nezapočítávají se ztráty, které nám působí kvoty na různé produkty, které bychom prodávat mohli, ale my je nesmíme produkovat v množstvích, jaké by naši obchodníci byli schopni prodat a my je buď nevyvezeme nebo dokonce musíme dovézt, protože kvoty nás omezují dokonce i v produkci pro vlastní trh.

A nezapočítávají se škody, které působí zdržování, neustálé přepisování a notifikování každého předpisu, kvůli kterému se neustále jezdí do Brusele, protože kdejakou vyhlášku musíme předprojednat právě tam a pak se tvářit, že je to vlastní legislativa. Neustále rostoucí vnucená administrativa není zadarmo ani na straně státu, ani na straně výrobců a prodejců.

Většina lidí ani netuší, co vše je zregulováno a kvotováno a že tento dirigistický přístup škodí a je spojen s náklady a ztrátami je nepochybné. A nemalé ztráty jsou spojeny i ze sankcemi. Ostatně vždy neúčinými, jen škodícími.

Re: Proč se nezapočítávají cla?:
Autor: M. Prokop Datum: 28.6.2016 8:27

Cla jsou škoda sama o sobě, ať je vybírá kdokoliv, ČR nebo EU. Prostě to zákazníkovi zdraží, zbytečně.