9.4.2020 | Svátek má Dušan


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Dolar jako zbraň

Když chcete prosadit své cíle v zahraničí, ale diplomaté na to nestačí a do války se vám nechce, použijte sankce. To je osvědčený recept americké zahraniční politiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času vzestupně, seřadit podle času sestupně
počet příspěvků: 16, poslední: 23.1. 2020 18:55, přehled diskusí

L. Písařík 22.1.2020 6:42

Vypadá to spíš na toho svatého Dyndyho. Nedivte se, Trump je přtedevším americký prezident.

L. Písařík 22.1.2020 6:43

opravuji ....především........

J. Stehlik 22.1.2020 9:58

Tak amerika je postavena na obchodu , konkurenci a nezávislosti. Daňový systém je nastaven na spotřebu . A tedy se točí peníze , což podporuje ekonomiku .

A co evropa ? Regulace , trestání spotřeby , omezování. Jak je nastaven náš daňový systém ? Za dojíždění za prací jste trestán daní z paliv . Za přestěhování jste trestán daní z převodu nemovitostí . Lidé raději cpou peníze do betonu místo aby investovaly na burze . Na burze neinvestují z duvodu neduvěry ve vymahatelnost. A tak naše burza je spíše parodií. Podniky tedy musí chodit pro peníze do bank . A v případě krize musíte naopak od amerických podniku co si vzaly peníze z burzy , stále vracet pujčky , uroky. Lidé když neinvestují peníze na burze , tak neparticipují na rustu ekonomiky .

Tím že lidé cpou peníze do nemovitostí , tak jsou předražené . Nikdo je neprodává , protože ceny stále rostou a i když je nevyužíváte , raději je necháte ladem (minimální daň z nemovitosti) . Obce nemají zájem na rustu protože z toho nic nemají jen výdaje . Obce nejsou navázány na ekonomický rozvoj jak to mají američané prostřednictvím daně z nemovitostí (chtějí rust)

Náš správní systém vychází z feudalismu . Nahoře rozhodují kdo bude u vás policajt , soudce , státní zástupce . Narozdíl od američanu kde si tyto funkce volíte ve volbách .

Máme poměrný systém v parlamentu . Ale na případu polska , madarska , vidíme co se stane když jedna strana ovládne většinu . Kontrola přestává fungovat , soudce si mění jak chtějí , zákony upravují , média atd.

Toto vše podporuje duvěru v ekonomiku a její sílu a duvěru v ní a logicky i dolar. Americká ekonomika je přitom jen z cca 10% závislá na exportu .

J. Ptáček 22.1.2020 10:13

Staré americké přísloví říká:

"Peníze nás nedělají šťastnými, umožňují nám však být nešťastnými vcelku příjemným způsobem:"

F. . 22.1.2020 10:32

Za rok 2018 měly USA záporné saldo přes 800 miliard dolarů. Z toho cca 300 miliard s Čínou. USA kromě zbraní nemají mnoho co nabídnout. Má někdo doma nějaký výrobek, kde je etiketa Made in USA? Ale velkohubý Trump si myslí, že zastrašováním a sankcemi něco změní? Na to mu kašle i takový Kim. USA chtějí stále poroučet celému světu a dokonce Evropě i v tom, odkud má kupovat zemní plyn!!! A přitom zastrašovat švýcarskou firmu, která klade do moře potrubí.

Typ dluhu USA Čína Rusko Eurozóna Japonsko Veřejný dluh 120,00 % 46,20 % 17,00 % 89,20 % 250,40 % Dluh domácností 79,40 % 44,40 % 13,50 % 58,60 % 62,50 % Dluh firem 203,50 % 169,00 % 56,36 % 138,00 % 231,06 %

R. Langer 22.1.2020 10:35

Já bych z USA nakupoval hned, ale ta cla a daně jsou příliš vysoké.

J. Stehlik 22.1.2020 10:53

Tak výška dluhu je velice zajímavé číslo . Jenže vždy je to nábídce a poptávce.

Země které mají duvěru investoru si mohou dovolit zadlužovat . Třeba japonsko . To má 250% a přitom nezbankrotuje . Je to prostě o celkové urovni společnosti . Říká se tomu souhrně civilizace.

Duvěra lidí v budoucnost . Proč třeba rusko na tom není lépe ? Má obrovský potenciál . Proč tam lidé nejdou osidlovat pustinu , pěstovat dobytek , budovat ? Ale utíkají ze země?

Protože nemají duvěru ve stát . Zatímco američané , kanadané budují civilizaci odspoda (mají svého šerifa , soudce atd.) Tak rusko je stále feudální . Někdo na ně dohlíží . Je to stejné i u nás . My jsme vyměnily modrokrevné feudály za volené , ale systém zustal stejný . Akorát si nahoře rozdělí pašalíky (my se o vás postaráme) a za pár let hodte lístky.

M. Valenta 22.1.2020 14:23

Tak vysoký veřejný dluh ( a neříkám, že je to dobře) si mohou dovolit vyspělé země (hodnota jejich firem a nemovitostí je gigantická). Např. Rusko by s podobnou zátěží už dávno zkrachovalo.

J. Vintr 22.1.2020 11:39

Je dobře, že Amerika má tuhle zbraň a prezidenta, který ji dovede využít. Jen aby to tak zůstalo co nejdéle.

M. Valenta 22.1.2020 14:15

Sankce Obamovi proti Rusku se Vám také líbí?

Z. Vydra 22.1.2020 18:05

Nemyslím, že to bude trvat "nejdéle". Zahraniční politika USA vychází z pocitu vládce světa a je založena na vyhrožování, bombách a raketách. Na první i druhé světové válce ekonomika USA hodně získala. Současné války jim však, kromě demonstrace síly a prodeje zbraní, přináší jen obrovské finanční ztráty. USA dnes už tiskne ke zdi a drží pod krkem příliš mnoho států a to stále více. Jenže každý tlak vyvolává protitlak. Zatím jim to vycházelo ve jménu boje proti komunismu a nyní pod záminkou boje proti terorismu. Jenže dnes jde především o suroviny, obchod a prachy, které chtějí vydělávat i jiné mocné korporace než americké. USA roste konkurence zejména v Rusku a v Asii. Jednoho dne se tyto mocnosti budou pravděpodobně muset s USA otevřeně střetnout i vojensky. Ten den není asi zas tak příliš vzdálený, ale jak skončí lze těžko dneska odhadnout.

V. Kain 22.1.2020 19:15

Jak by asi Evropa dopadla bez pomoci amíků Vydro?Jen tak mimochodem si britové nechali zaplatit i tkaničky do bot za naše letce kteří pomáhali bránit tuto ostrovní zem a dost jich tam nechalo své životy.Spojenec jako noha.

J. Vintr 22.1.2020 21:31

To se zatraceně pletete. Politika USA vychází ze zodpovědnosti za fungování tohoto světa. Každá hra potřebuje pravidla a rozhodčího, který dohlíží na jejich dodržování. Totéž platí i pro lidský svět. A USA jsou jedinou silou na této planetě, schopnou plnit roli takového rzhodčího (nebo chcete-li "světového četníka"). Debilní je představa, že Amerika na této roli nějak vydělává. Pravý opak je pravdou. Aby mohla svou roli plnit, musí mít respekt. To znamená udržovat velkou a funkční vojenskou sílu, rozmístěnou po celé planetě. Tohle všechno platí z velké části američtí daňoví poplatníci. Ostatní jen zadarmo užívají výsledků.

Tohle byl i případ druhé světové války. Pokud na ní Amerika vydělala, tak to bylo jen urychlení technologického rozvoje a skokové zvýšení produktivity. Jinak Amerika nesla většinu nákladů války a zaplatila značné peníze za pomoc obnově válkou zničeného světa. Odměnou jí bylo jen to, že ten svět začal po válce zase normálně fungovat (když odmyslíme tu část světa, které se zmocnili bolševici)

B. Hamal 22.1.2020 12:25

Tento způsob Trumpovy nadnárodní verze totalitní demokracie, řízený sankčním terorismem, zdá se mi poněkud... nejšťastnějším (abych nenarazil).

F. Houžňák 22.1.2020 14:47

No, USA nikoho nenutí, aby přestal obchodovat třeba s Íránem. Dotyční si přece můžou vybrat. A USA samozřejmě mají plné právo určovat, kdo bude obchodovat u nich doma, že ano. No a usnesení EU o síle eura mi připomínají prognózy Nejvyššího sovětu, že v roce 1967 předstihne Sovětský svaz USA prakticky ve všem.

R. Fiala 23.1.2020 18:55

Je neuvěřitelné, jak pánové Vintr, Stehlík i Houžňák naprosto kašlou na zájmy české, resp. evropské a oddaně hájí zájmy USA a to dokonce i v nynější bezohledně vyděračské trumpovské verzi! Doufám, že jsou za to aspoň placeni, protože tak pitomí a zaslepení ani být nemůžou. Slabou útěchou je, že se tím plně obnažilo, postavení evropských zemí včetně nás coby zcela bezprávních satelitů USA! Žvanění o euroatlantických hodnotách, spojenectví, morálce, lidských právech aj. je tak překryto jednoduchou politikou síly. Za nynější hospodářské a finanční situace ve světě asi nemůžeme učinit okamžité a účinné odvetné kroky. Pro začátek by se hodilo alespoň přestat mluvit o Americe jako o našem spojenci či dokonce ochránci a uvolnit svazek evropských zemí s NATO a odmítnout jejich zatahování do protiruských, protiiránských aj. kampaní a mocenských her USA. My bychom mohli začít třeba u zrušení předražené zakázky na americké vrtulníky, které možná ani nepotřebujeme.