2.12.2020 | Svátek má Blanka


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Daňový bič s nejistým dopadem

Je chladná lednová noc a na osvětlené nádraží v Pardubicích přijíždí zdánlivě obyčejný nákladní vlak. Lokomotiva s čtyřiadvaceti zapřaženými cisternami má za sebou dlouhou štreku. Na cestě z Běloruska musela projet celým Polskem, aby právě tady dosáhla cíle.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 18.10.2012 13:55

Re: protože stát za vybrané daně

Ale ty mafie vás třeba budou ochotné i doopravdy chránit... ;-)

R. Langer 18.10.2012 13:54

Re: Výběr daní

Výhodu jedné daňové sazby nikdo nezpochybňuje, ale protože by to bránilo v krádeži hlavně politikům a jim spřáteleným "podnikatelům", tak na to nikdo nespěchá. A spěchat ani nebude.

R. Langer 18.10.2012 13:52

Re: Domnívám se,

Je tomu tak. Při nízkých maržích (v jednotkách procent) je náklady na platbu kartou snadno překonají. V mnoha obchodech už najdete cedulku s tím, že ceny jsou platné při pouze při platbě v hotovosti.

V. Váňa 18.10.2012 11:06

Domnívám se,

že s těmi kreditními kartami je to jinak.

Nemýlím-li se, tak každá platba kartou je příslušným finančním ústavem zpoplatněna k tíži prodejce. Výběr z bankomatu však k tíži vlastníka účtu.

P. Schuster 18.10.2012 10:23

Výběr daní

Když si analyzuji diskusní příspěvky v NP hodně je jich o tom, že za komunistů bylo lépe. Diskutující asi nevidím množství satelitů kolem velkých měst, kde již žije dnes stá tisíce obyvatel, takže názor s tou nízkou životní úrovní trochu pokulhává za realitou.

Byl jsme nějaký čas v Německu, kde jsem se zúčastnil několik debat s německými podnikateli, kteří bohatnou s daleko menší rychlostí. Z hodně našich podnikatelů (podnikavců) se během deseti let stali mnoho-milionáři až miliardáři. Domnívám se, že jednou z příčin podezřele rychlého zbohatnutí (trend je určitě strmější, než v okolních státech) určitě je i špatný výběr daní.

Autoři píší, že česká vynalézavost je o krok napřed před správcem daně. Z toho plyne, že má Kalousek asi pravdu, když chce zavést jednu sazbu. Jedna sazba se jednak lépe kontroluje a také těžko obchází. Mělo to být již dávno, pravici to nezajímalo (to jsou jejich voliči), levice nato měla osm let (1998-2006) vládnutí a v podstatě až na zavedení registračních pokladen (které byly obratem zrušeny) neudělala nic. Proto Kalouskovu iniciativu chválím, lepe nyní, než nikdy.

V. Kusý 18.10.2012 10:09

Platit daně nefunkčnímu státu je totiž pitomost!

K. Luboš 18.10.2012 9:30

Re: protože stát za vybrané daně

Moc si nepomůžete! Pokud padne stát, rozdělí si stát regionální mafie a výpalné budete platit tak jako tak.

J. Schwarz 18.10.2012 8:19

protože stát za vybrané daně

neposkytuje takřka žádnou protihodnotu počíná si sám jako zloděj, vyděrač a lupič. Snaha vyhnout se výpalnému v podobě "daní" je proto morální a chvályhodná. Jen přes rozpad tohoto "státu"  pracujícího v žoldu kořistnické vrstvy je možná obnova.