26.2.2021 | Svátek má Dorota


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Dalajlámovská lekce z ekonomické diplomacie

Nejen velcí evropští přátelé Číny, jako jsou Velká Británie, Francie či Německo, ale i naši sousedé jako Rakousko nebo Polsko se stali zakládajícími členy Asian Infrastructure Investment Bank.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 19.11.2016 20:08

Výroba se vrací do USA

Před deseti lety jsem svým studentům předpovídal, že za 10-15 let se výroba začne vracet z Číny zpět do USA. Dnes se to již skutečně děje.

Děje se tak ale nikoliv proto, že to vykřikuje Donald Trump. Je tomu tak proto, že se již potřebně vyvinuly potřebné americké technologie (robotizace, umělá inteligence) pro zajištění výroby - a také proto, že američtí ekonomové už konečně zjistili, že nelze sledovat jen poměrové ekonomické ukazatele.

J. Novak 18.11.2016 19:31

Ani Čína, ani Rusko dnes nejsou obři na hliněných nohou, obě tyto ekonomiky jsou v případě potřeby zcela samostatně schopné přežít. O ekonomice US dnes skoro plně závislé na čínských výrobních a produkčních zdrojích se to říci nedá. Bez čínských součástek už tu nevyrobí ani třeba auta.

R. Chodovsky 18.11.2016 15:58

Re: Myslím si, že je to opačně

Podobné metody se mi rozhodně nezamlouvají.

Proto smlouvu s neznámou firmou, se kterou dělám první obchod, nikdy nepodepíši s dvouměsíční splatností. Ale to je možná proto, že smlouvy psát neumím.

V případě zahraniční společnosti je třeba otevřen účet u třetí strany (např. nezávislá banka) a peníze tam musí být připraveny předem. Platby jsou prováděny proti předávacím dokumentům zboží....

J. Kanioková 18.11.2016 15:39

1*

M. Pivoda 18.11.2016 15:15

Přes Čínu dnes Česko léčí svou chybnou minulou strategii

Aleš Rod: "... dovzdělat v ekonomické diplomacii. Mimochodem, tento obor v potřebné kvalitě na tuzemských vysokých školách nenajdete."

Aleš Rod pláče nad vzděláním v pomocné funkci byznysu, protože český ekonom Václav Klaus již dávno předtím pro(s)ral české vzdělání v té hlavní funkci: totiž v inovacích.

A protože dnes Česko nemá ty správné inovace, musí Tvrdík a spol. podkuřovat obrovi na hliněných nohou.

M. Valenta 18.11.2016 14:38

Re: Myslím si, že je to opačně

To nebude tím pane Chodovský. Fungujeme už 20 let a smlouvy psát umíme. V Číně je to bohužel jinak. Číňané platili měsíční faktury (s 2 měsíční splatností)a když projekt skončil tak ty dvě poslední jednoduše nezaplatili, přestali komunikovat a bylo to. Ale asi se Vám podobné metody zamlouvají.

F. Navrátil 18.11.2016 11:42

Smutné

Pravda, obor ekonomická diplomacie na našich vysokých školách nenajdete. Stejně tak skomírají technické, matematické a fyzikální obory, kde je třeba myslet. Ale vzhledem k tomu, že se vysokým školám platí na studující hlavu, produkují záplavu ekologických sociologů, sociálních etnografů, genderových studentů, analytiků, sociologů, sociálněkulturních specialistů a pod., kteří nacházejí uplatnění v rostoucím počtu neziskovek a jsou společnosti prospěšní jako mrtvému zimník. Rektory to nezajímá, ti kladou věnce, řeční na politických taškařicích nebo mávají budíky. Proto se nemůžeme divit, že je lehké takovou společnost zmanipulovat proti investicím a obchodu s Čínou. Tento výpadek zřejmě hodlají Hermanové a Gazdíci nahradit obchodem s Tibetem, který by zahrnoval jačí trus a modlící mlýnky.

R. Chodovsky 18.11.2016 11:37

Re: Myslím si, že je to opačně

Takže jste podepsali naivní, hloupou, nevymahatelnou smlouvu a teď z toho obviňujete koho?

M. Valenta 18.11.2016 11:27

Re: Myslím si, že je to opačně

Hokej v tom nevidím. Současné hospodářské styky s Čínou zvládnou bez rizik tak maximálně giganti jako VW a spol, spřátelení šíbři typu Tvrdíka a překupníci levného zboží. Ostatní podstupují docela velká rizika - už ta hrozná platební morálka (naše firma "dobývá z čínského zákazníka už více než 5 let přes 30 tis. EURO - smlouva / nesmlouva. Pozor! Soudit se musíte v Číně!!).

K. Frauknecht 18.11.2016 10:54

Re: Myslím si, že je to opačně

Další ukázka jakej v tom máte hokej! Jo, a eunuši nikomu nikam nelezou :-))).

K. Janyška 18.11.2016 10:50

Re: Myslím si, že je to opačně

To obchod je největším mírotvůrcem... Dzp.

K. Janyška 18.11.2016 10:31

Hloupý marxista Dalajláma ať jde

do řiti a nejezdí sem marxismus propagovat... Dzp.

M. Prokop 18.11.2016 10:02

:-P

"Ekonomická diplomacie je o navazování vazeb založených na respektu a porozumění, na jejichž základě pak lze pak vytvářet bohatství a skutečně dlouhodobě zlepšovat situaci všech zúčastněných."

No zkrátka, místo diplomacie, která by dělala NĚCO, máme diplomacii, která je O NĚČEM. Ono taky od marxisty Za orálka, "Velké kapsy" Mládka a samotného presidenta "Velké huby" Zemana těžko něco užitečného čekat.

R. Chodovsky 18.11.2016 9:12

Re: Myslím si, že je to opačně

Motat politiku a obchod není nic dobrého.

Jakým způsobem chcete chránit svůj vnitřní trh? Zákaz dovozu, clo, daně, bumážky, razítka.... To je ochrana koho? Takto se každé zboží prodražuje a to je samo o sobě důkazem, že ochranářská politika neprospívá nikomu. Ani tomu, koho má chránit.

B. Rudolf 18.11.2016 5:03

Myslím si, že je to opačně

Západní svět Číně dlouho toleroval kombinaci masivního čínského vývozu se značnou uzavřeností čínského trhu a čínskou ignoranci duševního vlastnictví, protože to bylo pro obě strany krátkodobě (možná i déle) výhodné.

Jenomže situace se radikálně změnila. Čína si vydobyla postavení ekonomické velmoci a to znamená, že tolerovat jí dále rozsáhlá ochranářská opatření vlastní ekonomiky s vývozem zaplavujícím svět čínským zbožím je (hlavně pro Západ) nebezpečné! Čína navíc posiluje a modernizuje armádu a vytváří politický nátlak na ostatní svět.

To znamená, že Západ by se měl snažit o symetričtější vztahy s Čínou. Zejména chránit svůj vnitřní trh před Čínským zbožím stejně jako Čína chrání svoji ekonomiku před Západem. Kromě toho, konkurovat dětské práci nebo otrocké práci dospělých Číňanů by nemělo být naším cílem. To znamená, že bychom měli přestat lézt Číňanům tam, kam lezou eunuši, ale Západ by měl hledat racionálnější a vyváženější postoj k Číně a měl by vůči ní zaujímat jednotnější postoje.