18.10.2019 | Svátek má Lukáš


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Pakosta 20.9.2019 23:11

Rozhodně oceňuji fakt, že pan Pivoda na připomínky reaguje věcně a adresně - uvádí své repliky jménem adresáta, což nepochybně pozvedá úroveň debaty.

A. Pakosta 20.9.2019 22:58

Pane CSd, co jste myslel tou větou - cituji " Žádný kapitalista přece nerad plýtvá penězi." ???

Předpokládám, že jste chtěl konstatovat, že neexistuje kapitalista, který by rád penězi plýtval.

V tom případě jste ale se svým slovosledem vedle. Navrhl bych raději tuto formulaci:

Žádný kapitalista přece neplýtvá (svými) penězi rád.

To je nejjednodušší modifikace - jen jiný pořádek slov. Upřesnění o tom, že se jedná o jeho vlastní peníze, jsem dal pro přehlednost do závorky. Osobně bych však zvolil méně absolutní kvantifikaci: "Neznám žádného kapitalistu, jenž by rád plýtval svými penězi" - nebudu pak za blbce, kdyby se přece jen nějaký našel.

Domníval jsem se, že jsou to jen dnešní mlaďoši, kdo neumí dát dokupy kloudnou větu. A ejhle - mýlil jsem se.

Nicméně, za faktický obsah článku Vám děkuji - poučil jsem se.

V. Němec 18.9.2019 15:37

Připravovat se můžeme, ale je otázka co přijde.

M. Pivoda 18.9.2019 11:12

Včasná příprava na budoucnost bez silné závislosti na ropě.

Na budoucnost, bez minulé a současné silné závislosti na ropě, se připravuje i země mnohem více bohatší na ropu, než je Venezuela.

Technologicky se vstřícně na budoucnost připravuje také Saudská Arabie - a zde jsem náhodně vybral jednu z posledních zpráv:

https://www.arabnews.com/node/1548051/saudi-arabia

R. Langer 18.9.2019 12:41

Jasně, zrovna Saudská Arábie je významným technologickým leaderem současnosti, důkazy o tom vidíme na každém kroku... ;-D

Zase ta UI nějak přeskakuje...:-(

J. Krynický 18.9.2019 15:47

Nějak mi ten článek připomíná zprávy z Rudého práva za socialismu. Jen tedy místo rozhodnutí ústředního výboru je tam královský výnos, ale jinak úplně stejné zářné zítřky.

P. Grigar 18.9.2019 11:08

"Klíčové slovo pro kapitalismus je totiž konkurenceschopnost, nikoliv charita či soucit!"

Pane Pivodo, tato věta je tak trochu v rozporu s vaším postojem k současným trendům environmentálního blouzněmí. Snad jen ten technologický socialismus by mohl být vysvětlením.

M. Pivoda 18.9.2019 11:34

Pro P. Grigara

Já žádný rozpor nevidím v tom, co jsem napsal. Kapitalismus se v minulosti skutečně ukázal jako produktivnější než socialismus. A klíčové slovo pro kapitalismus je skutečně "konkurenceschopnost".

Profesor M. E. Porter z Harvardu v 70. letech pojmenoval svoji první knihu jako Competitive Strategy. Já jsem ve výzkumné práci v době českého reálného socialismu nesměl v 80. letech použít slovo "kokurence". Můj skupinář mi tehdy pro účel socialistického výzkumu vnutil výraz "výrobci podobných výrobků či služeb". A čistý zisk se tehdy vyjadřoval jako "čistý čistý důchod".

Výraz technologický socialismus nepoužívám, protože zdejší diskutující jsou velmi citliví na výraz "socialismus", který jim připomíná minulost a nevšimli si přídavného jména"technologický". Nevíme totiž, jak se skutečně bude jmenovat to, co bude následovat po dnešním kapitalismu. Proto stačí dnes hovořit o budoucím post-kapitalismu.

Dnešní žárovce v minulosti říkali "incandescent lamp" (žhnoucí lampa). To je problém inovátora, jak pojmenovat něco, co přijde teprve v budoucnosti.

Váš výraz "environmentálního blouzněmí" zde vysvětlovat nebudu. Ale tuším, že P. Grigar nechápe technologický potenciál nových technologií. Kurz "Inovace" trvá semestr, čili téměř půl roku.

J. Krynický 18.9.2019 15:49

To přídavné jméno bych nahradil jiným, už dříve pro podobné blbosti užívaným. Utopický.

Každopádně co bude následovat po zavedení toho vašeho socialismu s dalším přívlastkem je jasné. Hladomor.

M. Pivoda 18.9.2019 16:26

Pro J. Krynického

1. Pojem "technologický socialismus" použil před lety americký kapitalista Peter Diamandis. Letos ale upřesňoval, že ve smyslu "technologického kapitalismu" myslel jen nahrazení lidské práce prací robotů (umělou inteligencí). Ray Kurzweil (dnes v USA nástupce T. A. Edisona) předpovídá, že minimální nepodmíněný příjem v USA očekává během 30. let 21. století. A k tomu dodává, že i v této situaci bude stále existovat konkurenční vztah mezi lidmi. Tzn., nedojde ke kolektivistickému socialistickému soužití, tak jak bylo plánováno v minulosti českými komunisty, tzn. i těmi lidmi, kteří v současné době řídí český stát!!!

2. Nebojím se budoucího hladomoru, ale možnosti silného zneužití budoucí technologie (zejména umělé inteligence), o kterém dnešní důchodci nemají vůbec ponětí. A proto jim doporučuji se dovzdělat a neposílat zpět do školy jen Gretu. Naše budoucnost bude podstatně jiná, než byla minulost (bez ohledu na to, o čem kdysi psalo Rudé Právo). Tím pádem dnešní důchoci ale ztratili zdroj své moudrosti (své minulé zkušenosti). Minulá zkušenost nebude platit v budoucnosti. Stručně: Musíte rozumět dnešnímu prudkému technologickému vývoji.

J. Krynický 18.9.2019 16:40

Ad 1) Tak technický socialismus nebo technický kapitalismus.

Tím nástupcem Edisona jste to dost zazdil, to ten chlapec z Goolagu prohlašuje sám?

Ad 2) Na zneužití se dá spolehnout. Současní komunisté, ti skuteční ve vedení EU, na tom pilně pracují.

Ovšem zároveň pracují i na likvidaci průmyslu a konkurenceschopnosti a na likvidaci společenské soudržnosti a importu neintegrovatelných, takže těžko říct, kde to rupne dřív.

M. Pivoda 18.9.2019 16:49

Kolik patentů vlastní J. Krynický? Kurzweil 400!

V češtině jsem našel na internetu toto: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ray_Kurzweil

J. Jurax 18.9.2019 21:06

No jo, no ... a kolik patentů vlastníte Vy?

Já žádný ... :-)

P. Grigar 18.9.2019 17:33

.. pro p.Pivodu. Potenciál nových technologií doufám chápu dobře, i když o nich nemám vaše znalosti a přehled. Za environmentální blouznění však považuji investice do slepých uliček obnovitelných zdrojů, v souběhu s jejich direktivním prosazováním a vybíráním příspěvků od spotřebitelů. Bez možnosti volby!

P. Pavel 18.9.2019 9:33

To je zase blábol. Venezuela zkrachovala nikoli kvůli poklesu cen ropy nebo kvůli sociálním programům, nýbrž kvůli diletantskému řízení klíčových sektorů ekonomiky, které chávezula znárodnil (rozuměj ukradl) a diletantských madurových zásahů do tržního prostředí včetně státem nařízených cen spotřebního zboží.

P. Grigar 18.9.2019 11:12

..tož teď se můžou zvednout a naplnit poptávku, když mají Saudové problémy. Snad je v OPEC neutlučou..

P. Pavel 18.9.2019 11:49

To právě nemůžou. Devastace státem vlastněného ropného průmyslu jim znemožňuje navýšit těžbu. Potřebovali by investice v řádu mnoha miliard, které diletant maduro nemá.

R. Langer 18.9.2019 12:42

Nemůžou, jako správní komouši prostě všechno zhuntovali a nic nefunguje.

P. Grigar 18.9.2019 17:25

... já to neřek!!!

M. Prokop 18.9.2019 8:36

Když Pivoda zabrousí do ekonomiky a politiky, dopadne to ještě tragičtěji, než UI.

Světová spotřeba ropy stále stoupá, přes všechny kecy. Místo na trhu by se našlo i pro tu Venezuelskou, pokud by si tamní komouši jednak nevykoledovali embargo ze strany USA a hlavně, nezanedbali údržbu těžebních zařízení.

L. Novák 18.9.2019 8:46

Klasika. Ekonomicky negramotní komunisti napřed zestátní "národní bohatství", a pak, když už je "všechno všech", začne plošná devastace hospodářství spojená se znehodnocením měny inflací a nedostatkem všeho.... Rv

R. Langer 18.9.2019 9:14

Přesně. Prohlásit, že nikdo nestojí o banány bych docela chápal, ale tvrdit tohle to o ropě je leda ukázkou UB (umělé blbosti).

B. Volarik 18.9.2019 0:47

Už jsem sám nahlásil svůj příspěvek jakožto nevhodný.

L. Novák 18.9.2019 1:26

Nahlásil jsem váš příspěvek jako nevhodný. ;-D

OHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU!

Myslíte si, že tento příspěvek nepatří do veřejné diskuse? Pošlete tip redakci, prosím.

B. Volarik 18.9.2019 3:54

Já Váš taky, začíná sranda....

B. Volarik 18.9.2019 0:34

Všem diskutérům na Neviditelném Psu:

Nový formát diskuse je nepřijatelný! Je to celé zmatené a nepřehledné, nelze rozumně seřadit dle času vložení, těžko se rozezná kdo reaguje na co.

Pište redakci (já to už udělal)-požadujte navrácení původního formátu nebo aspoň těchto voleb:

Seřadit vzestupně či sestupně dle času vložení příspěvku.

Umožnit znovu kalkulaci zbývajících znaků a odstavců.

Zrušit volbu "Nahlásit příspěvek" --- To je čirá prasárna, zaměřená na kontrolu projevu a následně myšlení! Poslouží to jedině k zákazu účasti v diskusi a následně degeneraci diskuse do něčeho jako bývaly "diskuse" na svazáckých schůzích!!! Je to vážná hrozba kvalitě diskuse. Já často nesouhlasím s některými přízpěvky, nebudu však někoho udávat, že mi způsobil nepříjemný pocit!!!

Pokud zmizím ze Psa, vězte, že má varovná slova nebyla planá!!!

Perte se za svobodu projevu i tady, v tomto prostoru!

Nenechte se ukolébat, nebuďte ovcemi!!!

Lidé, bděte, totalitáři zvedají hlavu ... zažeňte je pod ten šutr, zpod kterého vylézají!

P. Labaj 18.9.2019 1:49

Ještě by tam mohlo být tlačítko, že s Vaším příspěvkem souhlasím. Abych to nemusel psát.

Protože ale tlačítko není, tak: souhlas s Vaším názorem.

L. Novák 18.9.2019 0:20

Mnoho slov o ničem. Socialismus nefunguje. Ani ve Venezuele.

F. Kusák 18.9.2019 8:18

Taky jsem to takto vyhodnotil. Nemá to bohužel ani politologickou kvalitu ani jsem se nedozvěděl víc o umělé inteligenci

R. Langer 18.9.2019 9:21

A od Pivody se o UI ani nic podstatného nedozvíte, leda tak to, jak ho chudáka s jeho teoriemi odevšad vyhodili, čemuž se tedy po pravdě vůbec nedivím. ;-)