Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

EKONOMIKA: Ceny vody

Zájem médií i veškeré veřejnosti o téma vody každoročně eskaluje na konci roku, kdy majitelé a provozovatelé vodohospodářských sítí vyhlašují ceny vodného a stočného na rok následující.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JV

J. Veselý 965

30. 11. 2015 15:38
Jó, to v Anglii

už mají co se týká vody komunismus. Každému podle jeho potřeb! Vypadá to tak, že např. v Londýně vodárenská firma spočítá svoje předpokládané náklady, k tomu se dá malý zisk a rezerva na opravy a investice a výsledná částka se rozpočítá stejně na všechny domácnosti, které zaplatí roční paušál bez ohledu na spotřebu. Příplatek je za zahradní kohout a bazén. Ušetří se obrovské sumy za měření, odečty, vyúčtování atd a tyto peníze se mohou proinvestovat.

I tak si angláni stěžují, že je voda drahá a uvažuje se o tom, že by se do domácností pitná voda vůbec nedodávala, jen užitková, protože na pití a vaření se spotřebuje jen 1 % vody, ostatní proteče koupelnou a záchodem. Pitnou vodu by si každý kupoval v barelech.

Vypadá to, že pitná voda bude za pár let luxusní zboží.

0 0
možnosti
LN

L. Novák 475

30. 11. 2015 15:55
Re: Jó, to v Anglii

Pitná voda za peníze v barelech není tak úplně blbý nápad. Dnes si už spousta lidí kupuje pitnou vodu v PET flaškách, protože podlehli reklamě a nechali se přesvědčit, že je kvalitnější, než ta z vodovodu... V několika málo případech to může být pravda, v naprosté většině je to rozmar a nesmysl.

Třeba 19 l PET barel známé české značky se prodává nad 100,- Kč/ks. 1000 l pitné vody z vodovodu taky tak nějak.

Otázkou je, co by se změnilo takovou změnou systému distribuce. Uživatel by za vodu nejspíš zaplatil víc.

Znám místa (obce), kde byl odjakživa vodovod za paušál, protože vodní zdroj byl/je kvalitní a nevyžadoval žádnou dodatečnou úpravu. Pravdou je, že tam nikoho dodnes nenapadlo budovat si obrovské bazény, protože jejich napouštění by rozhodně dokázalo zlikvidovat dostupnost vody pro ostatní. V Praze je bazénářů asi hodně, takže poměry budou asi taky jiné...

Vyrobit pitnou vodu zase nemusí být moc drahé, takže je otázkou, jestli by se změna vůbec vyplatila a co by to znamenalo z pohledu hygieny nebo třeba i podpory většiny občanů... To už je taky politika. Nejdražší je vyčištění splaškových vod. A to je taky velmi podstatná část ceny dnešní vody z vodovodu...

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz