19.8.2022 | Svátek má Ludvík


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Brzdíme. Tak pozor na smyk

Česká ekonomika brzdí. Ano, nevypadá to tak. Vždyť zatím je všechno v nejlepším pořádku. Já ale také neříkám „česká ekonomika padá“ nebo něco podobného. Já říkám, že brzdí. Prostě už nebude tak „hej“, jako bylo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Pavlik 28.11.2018 17:50

Renomovani ekonomove

Renomovani ekonomove rikaji ze ceske ekonomice chybi 300 000 lidi. No to je sakra moc, takze budto se neni ceho bat nebot nez se zrusi 300 000 tak to bude nejakou dobu trvat nebo to co si myslim o renomovanych ekonomech je naprosta pravda.

M. Pivoda 28.11.2018 18:22

Pro Karla Pavlíka o trendech

Nedostatek pracovních sil vede k jejich nahrazování technologií (tj. roboty, i nehmotnou umělou inteligencí v počítačích). To je neodvratný a silící trend.

Roboti jsou zatím ale dost drazí (jako každá nová technologie v počátečním stádiu). Takže trend robotizace se prosazuje nejprve v ekonomikách, kde jsou peníze, kde je lidská práce je poměrně drahá.

Robota se můžete zbavit snadněji než člověka, když už ho nepotřebujete. Takže s náborem chybějících pracovních sil ze zahraničí je třeba postupovat velmi obezřetně. Levná pracovní síla ze zahraničí se z dlouhodobějšího hlediska může hodně prodražit.

Související téma: Já jsem souhlasil s pomocí migrantům z postižených zemí (z humanitárních důvodů), ale od samého počátku jsem nedoporučoval udělovat trvalý pobyt. Pomoc migrantům se z dlouhodobého hlediska může ekonomicky vyplatit. Může to být dobrá investiční činnost do budoucnosti, pokud bude prováděna s patřičným vhledem.

L. Novák 28.11.2018 20:18

Re: Pro Karla Pavlíka o trendech

Plácáte stále stejné nesmysly a vylepujete je sem stále dokola. K robotizaci nevede nedostatek pracovních sil, ale snaha omezit ve výrobě problematický vliv lidského faktoru. On i ten SPAMovací robot by vás snadno dokázal nahradit, a ani by k takovému SPAMování nepotřeboval rozsáhou inteligenční výbavu. :-P

M. Pivoda 28.11.2018 20:53

Kdyby Ondřej Neff odtajnil anonymy, mnohé by se vyřešilo

1. Anonyme a ostatní diskutující, já jsem reagoval na tuto informaci v diskusním příspěvku K. Pavlíkavýše: "Renomovani ekonomove rikaji ze ceske ekonomice chybi 300 000 lidi. ..." To si může každý ověřit.

2. Já jsem s problematikou umělé inteligence začal před více než 30 lety. Mám tedy proti všem zde diskutujícím patřičný náskok. A trendy dále bedlivě sleduji.

Můj zájmem o téma umělé inteligence byl i primárním důvodem mého vyhození z VUT Brno. Stále mám dopis, kterým jsem žádal tehdejšího prorektora VUT o oponenturu za přítomnosti autora československého systému umělé inteligence OLS. Byl jsem vyhozen, aniž bych dostal možnost obhajoby před "vědeckou" komisí. Nejvíce tím bylo poškozeno Česko, nikoliv já. Darebáctví v době tzv. demokratické!!!

Kdo jsi ty anonyme L. Novák 475? Nepřekvapilo by mne, kdyby se ukázalo, že na tom svinstvu roku 1991 jsi se nějak osobně podílel.

L. Novák 28.11.2018 21:58

Re: Kdyby Ondřej Neff odtajnil anonymy, mnohé by se vyřešilo

Za tyhle bláboly nepatříte před vědeckou komisi, ale k MUDr. Chocholouškovi. ;-)

K. Pavlik 28.11.2018 22:33

Re: Pro Karla Pavlíka o trendech

Jakypak nedostatek pracovnich sil. To jen takovy vymysl hochu od generalniho stabu jak se pise ve Svejkovi. Cesko je trosku jine - firmy hledaji pracovniky na nocni a svatecni smeny aby vse jelo 24/7 . To ale neni celosvetovy trend. Fakt nevidim jak se robotum podari nahradit cloveka ktery pracuje za 2 dolary za den.

M. Pivoda 29.11.2018 9:13

Pro Karla Pavlíka: A co nedostatek kvalifikovaných sil?

1. Kvalifikovaná pracovní síla. Co třeba zubaři v Česku? V malém městě, kam dojíždím, zemřel zubař a situace je tam přímo kritická. Ukrajinci to nevyřeší, protože (až na výjimky) neprojdou přes české testy odbornosti (jeden z nich u zkoušky tvrdil, že člověk má 10 litrů krve!).

V Číně jsou první na světě v robotizaci právě tohoto odvětví. Viz: Chinese Robot Achieves First Fully Automated Dental Implant Surgery ... Dentistry is at the intersection of human intelligence and technology, specifically the precision afforded by robotics. (https://www.richmonddental.net/library/first-robotic-dental-implant/)

2. Karel Pavlík píše: "nevidim jak se robotum podari nahradit cloveka ktery pracuje za 2 dolary za den." To, co Pavlík nevidí, je toto: Technologický vývoj musí ještědále pokročit, a pak se musí rozjet výroba v Gigafactory (viz továrnu Elona Muska, který tam vyrábí baterie do elekromobilů). Tj. ekonomický problém fixních a variabilních nákladů, jejichž poměr se výrazně mění v případě hromadné výroby.

Umělá inteligence, jako software bez vtělení do robota, lze dnes téměř zdarma zkopírovat z jednoho počítače na druhý počítač - což už dnes může přetvořit odvětví školství. --- K provední patřičné technologické změny je ale třeba nejdříve vyhubit české ekonomy.

M. Pivoda 28.11.2018 14:03

Emil Zátopek: Kdž nemůžeš, tak přidej!

Jediný prostor pro trvalý růst ekonomiky umožňují nové technologie (ale jen pro majitele know-how těch nových technologií). Těch se ale české montovně jaksi nedostává.

Konkurenceschopné výrobky nebyly v této zemi nikdy prioritou: ani pro komunisty, ani pro české privatizátory.

Správnou cestu ekonomice USA ukazuje přivandrovalec z Jižní Afriky, Elon Musk.

M. Pivoda 28.11.2018 14:18

Re: Emil Zátopek: Kdž nemůžeš, tak přidej!

https://www.novinky.cz/internet-a-pc/490418-vlada-bude-podporovat-blockchain-chce-prilakat-investice.html

M. Prokop 28.11.2018 16:12

Re: Emil Zátopek: Kdž nemůžeš, tak přidej!

Správnou cestu automobilkou Tesla, která dosud stále prodělává a vydělávat nejspíš už nikdy nezačne? Vy tedy trumfujete i UI automatické pračky.

M. Pivoda 28.11.2018 18:04

Arogantní Prokop není v obraze a žvaní a žvaní

Na takové připomínky už nebudu reagovat.

L. Novák 28.11.2018 20:10

Re: Arogantní Prokop není v obraze a žvaní a žvaní

Proč tady pořád spamujete stejné bláboly? Jste SPAMovací robot s (nízkou) umělou inteligencí? :-)

K. Janyška 28.11.2018 10:04

Ona brzdí, neboť svět brzdí. Bez viny Babiše úplně

stejně jako bez jeho zásluhy rostla. On jen bral... Dzp.

K. Janyška 28.11.2018 10:24

Re: Ona brzdí, neboť svět brzdí. Bez viny Babiše úplně

Ona ekonomika... Dzp.

V. Čermák 28.11.2018 13:17

Re: Ona brzdí, neboť svět brzdí. Bez viny Babiše úplně

Není to tak. Babiš z růstu udělal ještě větší růst, naopak Kalousek s Nečasem udělali z krize ještě větší krizi. Úmyslně zatajujete psychologický prvek, který působí na iracionální pocity investorů....

M. Prokop 28.11.2018 16:14

Re: Ona brzdí, neboť svět brzdí. Bez viny Babiše úplně

Kalousek s Nečasem museli napravovat dluhy svých socanských předchůdců, Bureš má z (_!_) kliku, že přišel ke korytu v době jímk nezpůsobeného růstu. A jeho chyby a dluhy bude muset řešit zas nějaká vláda jako ta Nečasova ....

L. Novák 28.11.2018 20:12

Re: Ona brzdí, neboť svět brzdí. Bez viny Babiše úplně

Ach jo, zase ten prolhaná babišův troll V. Čermák 376...

Babiš hlavně lže (a krade).

P. Rada 28.11.2018 5:57

Proč navíc hrozí "smyk"?

Prostěě proto, že autor v kalkulaci pozapoměl na negativní vlivy sucha dopadající na ekonomiky lesnictví a zemědělství jako kdyby už se to stalo vykompenzovanou a tím odepsanou minulostí. Tato odvětví sice nepatří mezi místní tahouny ekonomiky ale přesto už postihují nezanedbatelnou část obyvatelstva. Např seno na krmení podražilo během jediného roku 4x!!! Schodek vodní bilance srážek ale roste už pátým rokem a výhled na další roky není vůbec optimistický

Hlavní potíž tedy tkví v rostoucí pravděpodobnosti, že sucho a jeho dopady se budou i v dalších letech prohlubovat rychleji jak možnost je kompenzovat podporami s jiné části zatím už zpomalující ekonomiky a právě strměji narůstající disproporce může vést ke "smyku".

https://www.novinky.cz/domaci/480906-nejhorsi-situace-za-deset-let-zemedelci-chteji-odskodne-kvuli-suchu.html