Středa 23. dubna 2025, svátek má Vojtěch
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuse

EKONOMIE: Sberbank a Vklady a Půjčka

„Je nutno si uvědomit, že jakmile přinesete SVÉ peníze do banky, přestávají to být vaše peníze, ale máte pohledávku vůči bance, kterou ona může či nemůže splnit. Tak to bylo odjakživa,“ napsal komentátor pod článek zabývající se Morálním hazardem v souvislosti s pádem Sberbank.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

PB

Četl jsem - Dějiny zlata. Doporučuji. Já Stále nechápu rating. Když na Rusko hodili CCC a USA mají AAA. také zřejmě rovnice pro hlupáky.

0 0
možnosti
PD

Tedy, pro vás.

Rating je placená soukromá služba. Kdo by do toho tahal politiku, má smůlu a další mu zaplatí méně nebo taky nic.

0 0
možnosti
JK

J88i87ř19í 90K96o53u44k

7. 4. 2022 17:40

Řekl bych to krátce. Z bank se stali spekulanti, kteří riziko přenesli na jiné. Jak je možné, že v baště a vzoru všech světových bank banka ve Švýcarsku účtovala dvacet let klientovi za úschovu zlata, které měla před dvaceti lety klientovi nakoupit a byla to jen a jen operace mezi bankami, aniž kdy, kdo, někdy fyzické zlato v obou bankách viděl... Není to krásný, vsevypovídajicí příklad? ..banku nikdo neodsoudil z podvodu, pouze ke vrácení peněz za kvaziuschovu

0 0
možnosti
ZK

Když si k někomu dám do úschovy peníze a za úschovu mu budu platit, nepřepokládám, že ty peníze bude utrácet nebo investovat ve svůj prospěch. Naopak, když mu ty peníze půjčím, tak souhlasím s tím, aby je použil k zamýšlenému účelu a podělil se se mnou o případný zisk či ztrátu. Bez ohledu na ekonomické teorie ve skutečnosti banky dnes tady fungují tak, že předstírají, že jsem si k nim dal peníze do úschovy a nechají si za to platit, ale současně s nimi nakládají jako s půjčkou a investují je do svých spekulací. V případě velkých zisků mě odmění halířovým úrokem, v případě velké ztráty řeknou jen "sorry, kde nic není ani smrt nebere", zkuste to u pojišťovny. U Sberbanky se ještě uplatnily naše sankce. Ekonomie se totiž opět vrací do formy politické ekonomie, jak jsme ji znali před rokem 1989, jenže v obráceném gardu.

0 0
možnosti
PD

Mýlíte se. Neinvestují vaše peníze, ale peníze nově vytvořené. Ty vaše slouží jen k povinným rezervám v malém procentu z poskytnutých půjček.

0 0
možnosti
TK

Rozvolnění "vlastnictví peněz" když peníze vložíte do banky je dokumentováno i dalšími instrumenty, které nejsou "odjakživa", ale odnedávna a možná ještě ne ve všech zemích. Např. když (v Kanadě) dáte do banky peníze a určitou dobu, třeba 10 let tam na vkladu nemáte vlastní pohyb, tak vám ten účet odlifrují k centrální bance, tam ještě máte šanci je dostat zpět, pokud si na to vzpomenete do určité doby. Když ne, tak zcela propadnou. Podobně jako nějaká odúmrť. To je docela ďábelské. A to ani nemusíte umřít...

0 0
možnosti
Foto

Modrý ptáku, ale nelže pak teorie, když na 100 kabátů se zcela regulérně vydává multiplikovaný počet potvrzení? K čemu je dobré tvrdit, že se v té chvíli můj "fyzický majetek" nezměnil v pohledávku, kterou bezpečnė získám zpět jen s jistou pravděpodobností?

0 0
možnosti
TK

To je nyní běžná věc. Např. letenek se také prodá víc než je sedadel.

0 0
možnosti
AP

Díky autorovi za názorné vysvětlení. Z podané teorie vyplývá, že banky by měly jednoznačně rozlišit ve vztahu ke klientům, co je půjčka a co úschova. Za půjčku (termínovaný vklad) by měly platit slušný úrok, za depozitní účet by mohly vybírat poplatky za úschovu, klidně maskované jako záporný úrok. Dneska je to zamlžené státní intervencí - vklady v bankách jsou ze zákona pojištěny do jisté výše - to je tedy depozitum, které občan dostane (snad) zpět, pokud se banka položí (a nepoloží se zároveň pojišťovna, potažmo stát samotný). Poskytovat úroky z této sumy je vlastně jistou benevolencí banky. Z vkladů nad rámec zákonně pojištěné částky by naopak banka měla platit významný úrok, odškodňující klienta za podstupované riziko.

0 0
možnosti
TK

OK, "odjakživa" měním na "od jisté doby". To "odjakživa" bylo v zápalu diskuse a znělo to hezky, rázně, stroze. "Od jisté doby" je správnější. V dnešních časech je jen malý rozdíl mezi "odjakživa" anebo "od jisté, poměrně dávné doby". Zakládají-li státy svoji existenci na trvání 7000 let, 1000 let nebo 100 let, nemá to z hlediska práva mezinárodního žádný rozdíl, pro příklad. V beletrii to ovšem význam má.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz