6.8.2020 | Svátek má Oldřiška


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Zachraňme lesy...

V českých lesích probíhá rozsáhlá lesní kalamita, kterou provází přemnožení brouků lýkožroutů a následné usychání lesů. Laičtí občané jsou z veřejných komentářů zmateni, neboť ti, kteří dříve nechtěli kácet stromy napadené kůrovcem (že si příroda pomůže sama), dnes obviňují lesníky z toho, že káceli málo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 28.6.2018 10:08

Re: Co se stalo?

Pane Prokope opakujete se .."se mění co Země Zemí jest"... tak Vám na to zas opakuji, že pomíjíte míru této změny.

Dnes je totiž už jen její gradient násobně vyšší jak kdykoli za posledních 55milionů let!!!

Přijde mi to obdobné situaci kdy před sebou na silnici někteří vidí nerovnosti, výkop až propast.. ale prokopové přitom tvrdí, že silnice jsou nerovné odjakživa a proto že není třeba měnit směr ani rychlost ani když už to začíná neobvykle drncat...

Za voleantem je přitom většinově volený řidič který dá přednost pochlebování většine momentálně dobře se bavící společnosti v naději, že ta si ho zas vyvolí.

M. Prokop 28.6.2018 11:42

Re: Co se stalo?

Vaše strašení se taky opakuje.

Silnici lze opravit, klima ne.

K. Zelený 28.6.2018 10:10

Re: Co se stalo?

Ovšem 8 mld lidí tu není co Země Zemí jest. Mít vaše uvažování Holanďani tak jsou dneska všichni rozestěhovaní po Evropě a Lucembursko je přímořský stát, protože přece moře ukrajuje nížinu co Země Zemí jest.

P. Han 28.6.2018 9:39

Re: Co se stalo?

Opět o voze a o koze. Lesníci by zvládli ledacos, kdyby jim to fanatici vašeho typu nezakazovali.

P. Rada 28.6.2018 10:37

Re: Co se stalo?

To je zásadní omyl už proto, že lesníci si na své živobytí musejí vydělat. jsou tedy závislí na produktivitě lesů. pokud ta klesne více jak nákladovost údržby - lze je udržovat jen omezeně a analogicky jak městský park.

Podstatné tedy je zdali je na daném území např úhrnem za nějaké období kladná bilance dřevní hmoty.

S těmi "fanatiky" ale máte kus pravdy a to zejména s ohledem na změnu lesního obhospodařování vedenou ideou o optimalizaci zisků prostřednictvím vypisování tendrů na všechno možné s důsledky náborů pracovních sil všelijaké kvality odkudkoli.

Problém je ale nejen u smrku ve státních lesích ale má ho i řada dalších porostů a konkrétněji i mě uschla řada stromů cca 50let starých které ale před sebou teoreticky měli násobnou životnost. Prosychání porostů a změna na suchomilnější je vidět na každém kroku a kdo se podívá do své studny s odstupem tak potvrdí i pokles hladiny vody který zásadně ovlivnuje to co roste na povrchu.

P. Han 28.6.2018 15:36

Re: Co se stalo?

Produktivitu lesů udržíte, pokud udržíte lesy zdravé. A například Boubínský prales je rezervací od poloviny 19. století, tam se od té doby netěžilo, ale také se nedělaly experimenty typu "za jak dlouho to kůrovec sežere". To bylo za Schwarzenbergů. Rovněž hrabě Harrach se dokázal o své krkonošské lesy starat. I další vlastníci. Bohužel se nyní dostali ke slovu pseudoodborníci.

P. Selinger 28.6.2018 6:40

Proti kůrovci a suchu

hodlá bojovat ministr Toman. Jsem zvědav na výsledek.....

M. Prokop 28.6.2018 9:36

Re: Proti kůrovci a suchu

Je to kolchozník, ale není aktivista.

L. Novák 28.6.2018 2:30

Ministr Brabec je vzorem neschopného aktivisty,

který za své funkční období nadělal víc škody než užitku.

ANO, Brabec, líp s blbci nebude, ikdyž makají naplno!

V. Kotas 28.6.2018 5:28

Re: Ministr Brabec je vzorem neschopného aktivisty,

Jo, vždycky to odnese ten poslední v řadě. To vyhlášení kalamitního stavu a následné brigády ze škol, případně z fabrik, by bylo účinné, jen nevím, spíše si umím představit, co by dělala určitá část společnosti a většina médií za humbuk, že se nám vrací komunistická totalita.