2.6.2020 | Svátek má JarmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EKOLOGIE: Ochrana přírody a kůrovecŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 15, poslední: 8.7.2018 18:58, přehled diskusí

Není jen sucho je i tepleji.:
Autor: P. Rada Datum: 7.7.2018 22:22

S hlediska výhrad k hospodaření v lesích lze s autorem souhlasit ale jeho omyl tkví v tvrzení,, že i dříve byla velká sucha. Jeho různé typy, délku období a hlavně vliv na úroven spodních vod která je zásadní pro zásobení stromů v nouzi však autor nevyhodnocuje. Zhruba od roku 2000 je přitom celoroční index sucha SPEI (http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ok/SUCHO/SPEI.html) (http://stavsucha.cz/about-indicators/) na hodnotě zhruba -1 což se dříve takto souvisle nestalo za dobu přístojových měření.

Zároven se ale v posledních desetiletích mění i průměrná roční teplota a tak např jaro přichází zhruba o 14dní až měsíc dříve než před půlstoletím. Zkrátka se začíná měnit nejen chod počasí ale posouvá se celý klimatický ráz a to vše už je nejen na smrkové porosty příliš.

http://www.avcr.cz/cs/pro-media/aktuality/VYZKUM-ZMENY-KLIMATU-Sucho/

Re: Není jen sucho je i tepleji.:
Autor: M. Prokop Datum: 8.7.2018 14:55

I ta Sahara vyschla až teď. :-P

Re: Není jen sucho je i tepleji.:
Autor: Š. Hašek Datum: 8.7.2018 18:54

Pane Rado,

všechno se ví, jde jen o to "jak to interpretovat". Jsou i kroniky, tam zaznamenáno, že se děly věci o "kterých televizní mudrochytráci nechtějí vědět".

Já za sebe jen řeknu: pokud to jde, tak "našponujme všechno dění na maximum, aby si všichni mysleli, že za rok bude v ČR Sahara", to by v tom čert byl, aby nebylo vodněkud 10 000 škodného přídavku na hektar (lesa). Ale to se již opakuji.

Zkráceno. A neberte to tak, že se jen vysmívám, já žiji už nějaký pátek a pamatuji takové věci stran úrody, počasí ........... a dnes se o tom neví/nemá vědět. Jen někdo si pamatuje. Ten, který hned nežádá dotace!

Trochu jiná povinná ekologie:
Autor: J. Ptáček Datum: 7.7.2018 10:54

Kolem roku 1950 jsem se jako druhák nebo třeťák učil ve škole básničku. A pořádně nazpaměť. Napsal ji opravdu skvělý básník, František Hrubín, kterého dodnes obdivuji.

Z komínů se kouří,

kuř, komíne, kuř,

kdyby se z nich nekouřilo,

bylo by nám hůř.

Babiš šéfuje už více, než 5 let a jeho firma z kůrovce těží.:
Autor: K. Janyška Datum: 7.7.2018 10:17

Co více dodávat ? Dzp.

Re: Babiš šéfuje už více, než 5 let a jeho firma z kůrovce těží.:
Autor: Š. Hašek Datum: 8.7.2018 18:58

Trochu jinak. Já počítám s tím, že klesne cena palivového (i jiného dřeva). Tedy bych mohl i napsat, že já se zahojím (nepatrně) stran topení, na tom kůrovci.

Byrokracie:
Autor: M. Prokop Datum: 7.7.2018 9:55

Napadené stromy nutno rychle pokácet a brouka pohubit. Jenže lesy nemají dost svých lidí a než vysoutěží firmy (hlavně ty Burešovy), tak brouk stačí vylétnout a škodit.

Re: Byrokracie:
Autor: Š. Hašek Datum: 7.7.2018 14:50

Není to Burešem. Je to způsobeno stále mohutnící neschopností (možná i nechutí) okamžitě reagovat na neustále "neplánované" nové situace. Kdo by to řekl, že? Už snad všude. Nová situace je ihned označena za státní katastrofu s požadavkem na peníze (odvedle samozřejmě).

Přímá vazba mezi špatným vlastníkem/správcem a jeho eventuální následnou chudobou už je dávno v "moderním, odborně řízeném státě, hlavně z úřadu" - prostě blokována/zrušena. Neplatí pro jednotlivé občany. Ten odskáče vše sám a ještě zacvaká "cizího kůrovce".

Hlavně, že "všechno je na těch obrazovkách počitadel"! Kůrovec kašle na plány od počitadel! Celkem mi to je šumák, švestky nezdechly, včely nezdechly, Tatry nezdechly - lesy taky nezdechnou. Jen někdo zkrachuje a dá do frcu auto a dům. Zkráceno.

Autor má zřejmě pravdu.:
Autor: Š. Hašek Datum: 7.7.2018 9:15

Jsem laik.

Ale je momentálně doba "plánovačů hospodářského růstu". Doba "tabulek a procent". Doba "lesnictví s počítačem". Rezervy na výkyvy v přírodě (les je hodně přírody a nemám taky rád slovo kalamita) nejsou, volná pracovní síla, možnost pracovat třeba i s vysokými přesčasovými hodinami. I není zájem. Platí i nikoliv pro lesy - mám dojem, že "soudní rozsudková kalamita" je tady už dvacet let!

A jak jsem psal dříve, mám podezření, že mnozí průšvih (samozřejmě i vlastní vinou) vítají, protože dnes i výkyv od průměru nebo dat před deseti lety, znamená: vládní pomoc kamarádům, dotace, ........ . Domyslete si každý sám. Nakonec se budou brát/berou prachy i na počasí a špatnou náladu .......

Jen takový povzdech plátce daní ......

Názor odborníků,:
Autor: J. Pospíšil 402 Datum: 7.7.2018 8:40

že za kůrovce může suchu je možná správný. Ale co mi přijde nesprávné, je konstatování a nic.

Já bych řekl, naprosto neodborně, že když kůrovec přibývá suchem, tak je to důvod zesílit potírání kůrovce všemi známými a osvědčenými způsoby, jak ho hubit.

Přijde mi to, co čtu v novinách, jako bych zjistil, že moje kytka na balkoně trpí suchem, tak už ji zalévat nebudu. A když na ní zjistím mšice, tak počkám, jak si s tím příroda v této nice poradí. Příroda si přece poradí a do přirozeného vývoje v dané lokalitě (balkonu) nemá být zasahováno. Však ta následnost si za desítky či stovky let poradí.

Re: Názor odborníků,:
Autor: P. Rada Datum: 7.7.2018 22:33

Pokud si chcete pěstovat smrček parkovým zpúsobem a vynaložíte na to "všechny" možné prostředky - máte naději, že i když jinde v lesích vymizí tak u Vás se dožije věku třeba i staletého.

Docela jiná situace ale nastane pokud vysázíte monokulturní smrkový les s cílem efektivní těžby dřeva v oblasti kam klimaticky už nepatří. Jakmile totiž takový les doroste tlouškou kůry do stavu kdy se na něm může kůrovec namnožit může dojít k tak silné lavinovité kalamitě, že na to efektivně vynaložené prostředky nepomohou prostě proto, že nákladovost lesa vyroste na úroven měrné nákladovosti klimatizované botanické zahrady.

Právě toto je ale o počínající situaci v našich lesích. Tradiční ani moderní metody už nezabírají dostatečně efektivně a tak se systém tak přirozeně hroutí jakou mírou jsou pro něj vytvořeny nepřirozené podmínky. Těžaři dnes mají žně že až nestíhají... a po nás potopa.

Babiš se směje:
Autor: J. Franke Datum: 7.7.2018 8:16

Kdopak je největší těžař na státním? Pak netřeba se divit nečinnosti státních oudů.

Tendr na lýkožrouta:
Autor: J. David Datum: 7.7.2018 5:37

Víte, dříve hajnej na kůrovčáky ihned vyhnal mančaft, smýtit, odkornit a kůru spálit, moderněji postříkat abushem s barvivem, aby bylo vidět ošetření. Dnes se vypíše výběrové řízení, na asanační mančaft. Nu, než výsledek řízení proběhne do finále, další generace lýkožrouta už vylétne, a vesele chroupe kambium jinde a v jiném porostu, než vítěz tendru pak těží již vyžrané kmeny. Je to na blití. Víte co je v řiťi? Právě ta těžba již opuštěných kůrovčáků, nikolivěk ještě zelených, napadených lýkožroutem. Stačí jen škrábnout a kouknout, ale to je asi lesnicky dnes moc složité, důležité je vypsání tendru. Asi už jsem moc starej haluzák, takže Lesu zdar!

Re: Tendr na lýkožrouta:
Autor: V. Němec Datum: 7.7.2018 8:27

Davide, Davide! Teď je nové heslo: Lesu zmar!

Re: Tendr na lýkožrouta:
Autor: P. Grigar Datum: 8.7.2018 10:46

..ono se o kůrovci mluví hlavně v souvislosti s monokulturami.Udělal jsem si ve čtvrtek vyjížďku na kole lesem v okolí, 350-360m n.m.; a dost jsem hleděl, je to listnáč D.B.H a semo tamo smrk. Následky činnosti kůrovce viditelné a postup přesně jak popisujete, těží se suché stromy, pod kůrou už jenom cestičky a sem tam mrtvý brouk.